Szkiery Świętej Anny są w naszej ofercie od wielu sezonów i niezmiennie cieszą się wielką popularnością wśród klientów. Decydują o tym nie tylko ryby, których łowi się tu bardzo dużo, ale również walory krajobrazowe, wszechogarniający spokój i wielki obszar łowiska.
Archipelag Świętej Anny ma niezwykle urozmaiconą linię brzegową. Otoczony jest przez wysokie szkierowe skały porośnięte najczęściej sosnowym lasem, a z wody "wyrastają" gdzie okiem sięgnąć setki wysp i wysepek, a nawet pojedynczych głazów. To pozostałość po epoce lodowcowej. Jeśli do tego dodamy bardzo zmienną głębokość, dużą liczbę podwodnych górek, garbów i uskoków dna oraz niezliczoną ilość płytkich otoczonych trzcinowiskami zatok, to powstaje obraz wymarzonego łowiska wielu gatunków ryb. Dla wędkarzy to prawdziwy raj, szczególnie w okresie wiosennym, ale także latem i jesienią.
Tereny wędkarskie wokół osady o nazwie Sankt Anna można podzielić na dwie części: wewnętrzną, bardziej przypominającą duże mazurskie jeziora, gdzie woda ma bardzo niskie zasolenie a łany przybrzeżnych trzcin widać niemal wszędzie, oraz zewnętrzną, o charakterze mniej już jeziorowym a bardziej morskim, z nieco zimniejszą i trochę bardziej słoną wodą, mniejszą ilością trzcinowisk, a większą skalistych wysepek. Ryby żyją w obu częściach, migrując pomiędzy nimi za pokarmem i w poszukiwaniu lepszych warunków bytowania w zależności od aktualnej pogody, pory roku i wielu innych czynników.
Najczęstszą zdobyczą na naszych spinningowych zestawach będzie tutaj niewątpliwie szczupak, nierzadko przekraczający 90, a nawet magiczne 100 cm długości. Największy złowiony na wędkę okaz ważył około 20 kg! Optymalny sezon na "zębacze" to miesiące kwiecień-czerwiec, ale wczesna wiosna (luty-marzec) też może być niezwykle udana. Łowimy wtedy w płytkich trzcinowych zatokach, gdzie szczupaki ostro żerują po odbytym wcześniej tarle. Na świetne brania możemy liczyć również latem (sierpień!), a także jesienią - nawet tą późną (listopad!).
To właśnie z miesięcy jesiennych pochodzi większość szczupakowych rekordów łowiska. Jednak późnojesienne polowanie na szczupaki wymaga pewnej specyficznej wiedzy, dużej wytrwałości w poszukiwaniu ryb i odporności na chłód, co na pewno nie wszyscy z Państwa lubią. Dlatego jeśli chodzi o jesień zdecydowanie najbardziej polecamy przyjemny, stosunkowo jeszcze ciepły wrzesień.
W łowisku licznie występuje duży okoń, którego dobrych brań możemy się spodziewać niemal przez cały rok, choć najlepsze pory to czerwiec, koniec lata, a także zima (łowienie spod lodu). Ciekawostką jest fakt, że w Świętej Annie regularnie można łowić sandacze. „Mętnookie” drapieżniki najlepiej biorą w czerwcu i w miesiącach jesiennych. Ich stada występują w sąsiedztwie ostrych spadów, garbów oraz przy stokach podwodnych górek, szczególnie na obszarze kamienistego i twardego dna. Właściciele okolicznych domków letniskowych rokrocznie zarybiają archipelag tą wspaniałą rybą, cenioną tu przede wszystkim ze względu na jej walory kulinarne. Niezwykle bogaty rybostan uzupełniają występujące w archipelagu: łosoś, miętus, węgorz, a także duże pogłowie białej ryby.
Wiosną wielką atrakcją są olbrzymie ławice tłustych bałtyckich śledzi. Szwedzi poławiają je z upodobaniem na tzw. zestawy choinkowe, organizując przy tym pikniki z ogniskami czy grillem. Łowienie śledzi to tutejsza tradycja narodowa, kultywowana od wielu dziesięcioleci przez całe rodziny. Trzeba wiedzieć, że mięso śledzia jest w całej Skandynawii bardzo wysoko cenione ze względu na swoje walory smakowe. Ważnym atutem łowiska jest to, że wiele dobrych miejscówek znajduje się stosunkowo blisko domków. Niemniej pływanie łodzią w dalsze rejony, zwiedzanie pięknego archipelagu i ciągłe poszukiwanie nowych łowisk, zawsze niepomiernie zwiększa szanse na spektakularny sukces. Serdecznie zapraszamy!
Na najlepsze tereny wędkarskie można dotrzeć jedynie łodzią z silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest dosyć trudne, choć w niektórych miejscach możliwe.
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa i martwa rybka. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru. Na śledzie (jeśli aktualnie są w łowisku) polecamy zestawy „choinkowe” z pięcioma haczykami, które można nabyć w okolicznych sklepach wędkarskich, a następnie zamontować na wędkę spinningową. Wspaniała zabawa i królewska uczta - murowane!
Od sezonu 2017 obowiązują szczególne regulacje odnośnie do szczupaka, mające na celu jego ochronę i zachowanie populacji na niezmienionym poziomie. Jeśli chcieliby Państwo spożyć szczupaka na miejscu, należy koniecznie uzgodnić ten fakt z gospodarzem (zanim ryba zostanie uśmiercona i zabrana ze sobą). Po wyrażeniu zgody przez gospodarza z łowiska można zabrać 1 szczupaka na domek dziennie w rozmiarze 50–75 cm. Z łowiska można zabierać sandacze, okonie oraz białą rybę w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia na miejscu (nie jest dozwolone wywożenie ryb do Polski). Wymiar ochronny sandacza – 50 cm, wymiar ochronny okonia 25 cm. Obowiązuje bezwzględny zakaz połowu węgorza. Trolling na szkierach jest zabroniony przez szwedzkie prawo. Wraz z gospodarzami Państwa domków bardzo prosimy o uszanowanie tych zasad. Pozwoli to nam wszystkim cieszyć się zasobnymi w ryby wodami przez długie lata.
Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.
Tym razem była to wyprawa jesienna. Byłem bardzo ciekaw, czy ta pora roku jest równie hojna dla wędkarzy, jak wiosna. Okazała się wspaniała! Czasem się zastanawiam, czy warto szukać wędkarskiego szczęścia na gdzieś końcu świata?
Około południa docieramy na miejsce. Domek położony jest nieopodal kanałku Strömmen, łączącego morskie szkiery Świętej Anny z dość sporym jeziorem Sandfjärden. Nazwa jezioro jest w zasadzie umowna, bo woda słodka wymieszała się tam już dawno ze słoną...
Oferujemy Państwu zakwaterowanie w domkach wakacyjnych zlokalizowanych w cichej, spokojnej okolicy, w pobliżu miejscowości Ramsdal i bardzo dobrych obszarów wędkarskich. Odległość między domkami to 50-100 m. W sąsiedztwie nie ma żadnych ośrodków wypoczynkowych ani wędkarskich. Najbliższy większy sklep spożywczy, monopolowy oraz stacja benzynowa znajdują się w Söderköping, ok. 30 km od domków.
4-osobowy domek położony nad samą wodą tuż obok przystani łodziowej (weranda stoi bezpośrednio na wodzie). W domku pokój dzienny z TV, oddzielna sypialnia na poddaszu z 4 łóżkami, w pełni wyposażona kuchnia, łazienka z prysznicem i WC. Powierzchnia domku to około 62 m2. Na zewnątrz weranda z meblami ogrodowymi i grillem.
4-osobowy domek położony około 50 m od przystani łodziowej. W domku pokój dzienny z TV, oddzielna sypialnia na poddaszu z 4 łóżkami, w pełni wyposażona kuchnia, łazienka z prysznicem i WC. Powierzchnia domku to około 42 m2. Na zewnątrz weranda z meblami ogrodowymi oraz grillem.
4-osobowy domek położony około 50 m od przystani łodziowej. W domku pokój dzienny z TV, niewielka, oddzielna sypialnia z 2 łóżkami (2 łóżka w salonie), w pełni wyposażona kuchnia, łazienka z prysznicem i WC. Powierzchnia domku to około 50 m2. Przeszklona weranda, meble ogrodowe oraz grill. Domek posiada 4 miejsca do spania, ale rekomendujemy go na 3 osoby.
6-osobowy tradycyjny szwedzki domek (maksymalnie nawet do 8 osób) położony 100 m od przystani łodziowej. W domku: pokój dzienny z TV, oddzielna sypialnia z łożem małżeńskim, oddzielna sypialnia 3-osobowa, dodatkowe 2 łóżka w holu obok sypialni, wyposażoną kuchnia oraz łazienka z prysznicem. Duża weranda z meblami ogrodowymi oraz grillem. Domek polecamy maksymalnie dla 5-6 osób, ale jest możliwość zakwaterowania w nim nawet 8 wędkarzy. Domek zbudowany został wg dawnych szwedzkich standardów i ma dość niskie stropy (osoby wyższe niż 190 cm muszą się lekko schylać w niektórych pomieszczeniach). Domek został wyremontowany i gruntownie zmodernizowany w 2015 roku.
Do dyspozycji gości doskonałe łodzie wędkarskie. To mocny punkt tej oferty. Łodzie mają długość 4,3-5 m, wyposażone są w silniki spalinowe 15-30 KM. Biuro Eventur Fishing zapewnia kompletną informację wędkarską o łowisku oraz mapy batymetryczne. Łodzie, którymi można swobodnie opływać cały olbrzymi archipelag, są także wyposażone w kotwice, kamizelki ratunkowe i wiosła.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | marzec-październik |
Czas trwania: | pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty |
Dojazd: | we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu) |
Ilość uczestników: | maks. 6 osób w domku „Osterman 2”, reszta domków maks. 4 osoby |
Zakwaterowanie: | domki wolnostojące |
Wyżywienie: | we własnym zakresie |
Łowiska: | szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha |
Przewodnik: | na zapytanie w biurze |
Cena: | 1 325,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 7 950,- PLN za 6 osób) (cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
W cenie: |
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 |
Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane jest w południowo-wschodniej Szwecji. To archipelag tysięcy mini-wysepek, rozciągający się kilkadziesiąt kilometrów na północ od znanego portu Västervik i ok. 260 kilometrów na południe od Sztokholmu, oddalony również:
Rodzaj wody i ryby
Święta Anna to łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od kwietnia do października), okoń (cały rok), sandacz (maj, czerwiec, oraz od sierpnia do listopada), śledź (maj), płoć i leszcz (od maja do września).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od marca do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.