Poniżej prezentujemy listę pytań, najczęściej pojawiających się w Państwa mailach i telefonach. Po klinknięciu na każde kolejne pytanie wyświetli się nasza odpowiedź. Korzystanie z tego kwestionariusza bardzo usprawni naszą komunikację, a Państwu zapewni szybki dostęp do oczekiwanej informacji. Jeżeli jednak wymagali będą Państwo bardziej szczegółowych czy obszerniejszych odpowiedzi - prosimy o telefoniczny bądź mailowy kontakt z biurem.
Zajmujemy się kompleksową organizacją wypraw wędkarskich od A do Z. A więc oferujemy sprawdzone łowiska, a do tego oczywiście zakwaterowanie, łodzie czy licencje wędkarskie. Ponadto zapewniamy najwyższej jakości serwis w sferze obsługi klienta - mamy doskonałą stronę www, wydajemy katalogi i filmy wędkarskie, nasi specjaliści służą zawsze poradą odnośnie wyboru łowiska, optymalnego sprzętu, a także techniki oraz taktyki wędkarskiej. No i co najważniejsze - oferujemy pewność i bezpieczeństwo: jesteśmy sprawdzoną, rzetelną firmą, zarejestrowaną od lat jako organizator turystyczny, członkiem elitarnej Polskiej Izby Turystyki. Posiadamy wymaganą prawem polisę gwarancyjną OC, zabezpieczającą interesy klientów na wypadek kłopotów finansowych biura.
W ofercie Eventuru znajduje się obecnie bardzo szeroki „portfel” zagranicznych łowisk, dzięki czemu nasi klienci mają olbrzymi wybór przed planowaniem zagranicznej wyprawy. W odróżnieniu jednak od innych podmiotów, koncentrujemy się wyłącznie na wodach najlepszej jakości i nie wprowadzamy do oferty „przypadkowych” czy bardzo popularnych łowisk, które potrafią być już nieco przełowione. Każdego sezonu staramy się wyszukać co najmniej kilka spektakularnych nowości i z reguły są to miejsca gdzie do tej pory nie było w ogóle żadnych wędkarzy. Przykładamy także wielką wagę do ochrony naszych wód – na wielu z nich jako pierwsi wprowadziliśmy bardziej restrykcyjne przepisy wędkarskie, co przekłada się na coraz lepsze wyniki naszych klientów. Wody, które znajdziecie w naszej ofercie są po prostu zasobne w ryby i to możemy z pełną odpowiedzialnością Wam obiecać.
Oczywiście. Każde biuro podróży (a więc także wędkarskie), aby działać w Polsce legalnie, musi posiadać potrzebne zezwolenia. Gwarantują one pełne bezpieczeństwo Klienta w wypadku wystąpienia kłopotów finansowych biura. Oto nasza koncesja oraz polisa ubezpieczeniowa. Klient we własnym interesie powinien zapytać każdą oferującą imprezy turystyki wędkarskiej firmę (czy nawet osobę fizyczną) o posiadanie takich zezwoleń. Gdy ich brak, klient jedzie na urlop praktycznie na własne ryzyko i nie ma żadnej gwarancji bezpieczeństwa zainwestowanych zaliczek bądź wpłat. Ponadto firma nie posiadająca zezwoleń może również nie dysponować odpowiednim przygotowaniem do prowadzenia tego typu działalności, co szczególnie widać przy wystąpieniu sytuacji kryzysowych. A te niestety zdarzają się.
Wyprawy indywidualne są przede wszystkim dla grup kolegów, którzy od dawna jeżdżą w stałym gronie na ryby. Wspólne spędzenie czasu, wypoczynek, przygotowywanie posiłków, gra w karty etc. są równie ważnym motywem wyjazdu, jak samo wędkowanie. Jest to także dobra opcja dla grupek ludzi poszukujących ciszy, spokoju i odosobnienia. Z kolei wyprawy grupowe są bardziej nastawione na wyniki wędkarskie. Są również dobrą opcją dla tych, którzy nie mają aktualnie innych partnerów na wyjazdy i poszukują nowych znajomości.
Indywidualne i grupowe z przewodnikami. Wyprawy indywidualne to pakiety wędkarskie z dojazdem własnym (najczęściej samochodowym), gdzie klient sam tworzy grupkę, z którą pragnie spędzić urlop - najczęściej spośród kolegów czy rodziny. Imprezy grupowe z przewodnikami też dzielą się na dwie kategorie: pierwsza to klasyczne wycieczki zagraniczne, które rozpoczynają się już w Polsce (np. na lotnisku w Warszawie) i od tego momentu uczestnicy są pod opieką biura, które zapewnia również transport i wszelkie transfery. Druga to imprezy, które rozpoczynają się w miejscu docelowym - zagranicznym ośrodku wędkarskim, do którego uczestnicy dojeżdżają sami (np. łącząc się w małe grupki podróżujące samochodami, promem etc.). Wówczas biuro nie odpowiada za podróż, a klienci są pod opieką przedstawiciela biura jedynie w trakcie samego pobytu i wędkowania.
Przewodnik (często wędkarz o uznanej renomie), którego możemy nazwać też ekspertem wędkarskim, odpowiada za sprawy organizacyjne oraz jest doradcą w kwestiach związanych z wędkowaniem, doborem sprzętu etc. Pod jego opieką szansa na złowienie okazowych ryb jest znacznie większa. Ponadto przewodnik dzieli się z uczestnikami swą przebogatą wiedzą wędkarską, z której można korzystać potem przez długie lata. W wielu przypadkach przewodnik jest tłumaczem w kontaktach z gospodarzami.
W zasadniczej większości przypadków tak, szczególnie w Skandynawii gdzie wędkarze wynajmują domki i łodzie. Nasi kontrahenci za granicą oferują cenę za cały domek i łódź, a nie od osoby. Pod względem finansowym zawsze opłaca się więc obsadzić „do pełna” domek lub łódkę (zresztą tak samo będzie z przeprawą promową, bo bilety promowe sprzedawane są przez przewoźników w pakietach – np. „samochód + maks. 5 osób”) bo wtedy koszt jednostkowy na osobę jest najniższy.
Choć na niektóre imprezy grupowe oferujemy również dojazd autokarowy lub lotniczy, to jednak przeważająca większość naszych ofert to pobyty z dojazdem własnym (najczęściej samochodowym). Na życzenie Klientów chętnie zakupujemy dla nich bilety promowe czy lotnicze.
Oczywiście - i to z kilku powodów! Po pierwsze: załatwiamy wszystkie formalności rezerwacyjne za klienta. Po drugie: nie bierzemy za to dodatkowych opłat - ceny biletów są identyczne, jak bezpośrednio u przewodników. Po trzecie wreszcie: na niektórych liniach (np. promowych) dysponujemy dla wędkarzy specjalnymi zniżkami, sięgającymi nawet 20% ceny. Za takie pieniądze można bilet kupić tylko u nas i nigdzie indziej!
Na pakiet wędkarski składa się kilka usług połączonych w całość, dzięki czemu wędkarz zaoszczędza czasu na załatwianie wszystkich osobno, a także ma niejednokrotnie lepszą łączną cenę. Na pakiet składają się zazwyczaj: zakwaterowanie, łódź wędkarska z silnikiem oraz przeszkolenie w zakresie jej użytkowania, pomoc gospodarza w zaopatrzeniu w paliwo, możliwość korzystania z przystani i miejsca do filetowania ryb, licencje wędkarskie, mapy łowisk, informacja wędkarska. Czasem również wynajem samochodu, usługi przewodnika wędkarskiego, lunch na łowisku czy pełne wyżywienie.
Na łowiskach oferujemy zazwyczaj wolno stojące domki wakacyjne, położone tuż nad wodą lub w niedalekim jej sąsiedztwie. To wygodna i niekrępująca forma zakwaterowania, bardzo lubiana przez wędkarzy. Domki są zazwyczaj wyposażone we wszelkie wygody (łazienka, dobrze wyposażona kuchnia, WC, ciepła woda, salon wypoczynkowy). Czasami wędkarze kwaterują też w pensjonatach (pokoje) lub apartamentach (oddzielne mieszkania w większych budynkach). W typowych bazach wędkarskich klienci mogą mieszkać w osobnych pokojach (najczęściej 1- lub 2-osobowych z własną łazienką). Podobnie jest w hotelach. Najbardziej ekstremalną formą zakwaterowania są domki traperskie bez wygód czy namioty, ale to całkowity margines naszych wypraw (np. Grenlandia).
W większości krajów, pościel jest na wyposażeniu. Wyjątkiem jest Szwecja i Finlandia, gdzie trzeba zabrać własne poszewki na pościel i ręczniki. Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo TUTAJ.
To zależy od kraju. W Skandynawii praktykowana jest zasada, iż goście sprzątają dokładnie domki i łodzie przy wyjeździe. Oczywiście istnieje także możliwość wykupienia sprzątanie końcowego za dodatkową opłatą przed wyjazdem lub na miejscu. Szczegółowe informacje na ten temat przekazywane są zawsze przed wyjazdem.
W przeważającej części imprez wędkarze organizują w domkach posiłki we własnym zakresie - tzn. przywożą produkty żywnościowe z Polski lub kupują je na miejscu. pamiętajmy również, że na imprezach wędkarskich spożywa się często własnoręcznie złowione ryby! Np. w Norwegii można liczyć, że świeże i bardzo smaczne ryby morskie będą stanowiły trzon diety wędkarzy na wyprawie. Jednak na niektórych imprezach (np. grupowe wyprawy egzotyczne, imprezy dla firm) zapewniamy również wyżywienie, które jest serwowane na miejscu w specjalnych restauracjach, stołówkach, na łodzi czy na biwakach.
Sporo informacji klient otrzymuje ustnie (telefonicznie, osobiście) lub drogą mailową od naszego specjalisty w trakcie procesu rezerwacji urlopu. Ponadto każda grupa przed wyjazdem otrzymuje rzetelnie i profesjonalnie przygotowany informator na temat miejsca, w które się udaje, zalecanych technik wędkarskich, taktyki, sprzętu, ubioru, a nawet przepisy kulinarne. Na wielu łowiskach zapewniamy wędkarskie mapy batymetryczne, a nawet konkretne namiary GPS na dobre miejscówki (np. w Norwegii).
Tak. Wyróżniamy się tym na polskim rynku. Nasi pracownicy to ludzie łączący solidne turystyczne wykształcenie oraz czynni i praktykujący wędkarze. 99% łowisk w naszej ofercie została przez nas osobiście sprawdzona. Więcej informacji na temat zespołu Eventur Fishing znajdą Państwo TUTAJ.
Nie. Na świecie nie ma biura podróży czy przewodnika, które zawsze może zagwarantować ryby, gdyż na ich żerowanie wpływa nieraz wiele, zupełnie niezależnych od nas czynników. Kto mówi inaczej, mija się z prawdą i nabiera niedoświadczonych turystów. Gwarantujemy jednak, iż łowiska, które Państwu proponujemy to absolutna ekstraklasa, a skorzystanie z usług naszego biura znacznie podnosi szansę na wędkarski sukces. Dokładne informacje jakich wyników mogą się Państwo spodziewać na organizowanych przez nas wyprawach dostępne są TUTAJ.
Działamy zgodnie z prawem, zabezpieczamy w pełni interesy klientów, a ponadto jesteśmy specjalistami w dziedzinie wędkarstwa i turystyki.
Pracownicy naszego biura to ludzie znakomicie obeznani z wędkarstwem - prawdziwi pasjonaci tego pięknego hobby, będący jednocześnie fachowcami w dziedzinie organizacji turystyki (każdy z pracowników posiada kierunkowe wykształcenie turystyczne). Takie połączenie to ewenement na polskim rynku. Ponadto Eventur jest zarejestrowanym w Polsce, legalnie działającym biurem podróży, które posiada wszelkie niezbędne koncesje, ubezpieczenia, a nawet jest członkiem PIT (Polska Izba Turystyki). Wydawało by się - rzecz oczywista, jeśli ktoś zajmuje się organizacją turystyki. Niestety tak nie jest do końca. A trzeba pamiętać: kto działa w sposób niezgodny z przepisami, bez wymaganych pozwoleń, naraża klientów na różne niebezpieczeństwa.
Najlepiej aby grupka liczyła 3-4 wędkarzy lub wielokrotność tej liczby. W takim przypadku koszty wyprawy "na osobę" rozkładają się najkorzystniej. Ale nawet dla grupek 2-osobowych z pewnością będziemy w stanie zaoferować dobrą ofertę. Dla takich właśnie grupek lub wędkarzy pojedynczych przeznaczone są nasze grupowe wyprawy z przewodnikami.
To zależy od wybranego przez Państwa łowiska. W Szwecji większość miejsc oferuje pobyty od soboty do soboty w czasie najlepszego sezonu (wiosna, jesień). Jednak w Norwegii, Hiszpanii, Kanadzie oraz innych krajach klient może wybrać dowolny dzień przyjazdu i zostać na łowisku na dowolną ilość dni. Szczegółowe informacje przedstawimy Państwu na zapytanie.
W przypadku Skandynawii i większości krajów europejskich trzeba zabrać ważny paszport lub dowód osobisty. Jeśli wybierają się Państwo do Kanady lub na Alaskę należy mieć ważny paszport (minimum 6 miesięcy od daty powrotu) wraz z ważną wizą lub ważny paszport biometryczny (Kanada). W przypadku pozostałych kierunków stosowne informacje dostępne są w naszym biurze. Eventur Fishing nie pośredniczy w załatwianiu wiz dla klientów, ale udziela wszelkich informacji na temat procedur otrzymania stosownej wizy.
Szczegółowe informacje na ten temat są udzielane każdej grupie zawsze przed wyjazdem, co najmniej na kilka tygodni przed wyjazdem (lub wcześniej na życzenie klienta). Biuro może także pomóc Państwu w zakupie niezbędnego wyposażenia.
Sklepy spożywcze w Skandynawii oferują produkty od 20 do 50% drożej niż u nas w kraju. Wyjątkiem są alkohol oraz papierosy, które mogą być nawet kilkakrotnie droższe. Szczegółowe informacje dostępne są w naszym biurze. Ceny paliw są z reguły wyższe niż w Polsce (ok. 20-30%). W innych krajach ceny są zróżnicowane - np. w USA czy Kanadzie żywność i paliwo nie są droższe niż w Polsce, ale na Islandii czy w Irlandii ceny są wyższe. Szczegółowe informacje na zapytanie.
Nie. Paliwo do łodzi na większości imprez wędkarskich jest zazwyczaj płatne na miejscu gospodarzowi według bieżącego zużycia. Czasami pierwszy bak paliwa jest oferowany przez gospodarzy bezkosztowo, ale zależy to zawsze od konkretnego ośrodka wędkarskiego. Gospodarze ośrodków wędkarskich zazwyczaj oferują paliwo nieco drożej (10-30%) niż jest ono dostępne na stacjach benzynowych (gospodarze przywożą paliwo i zaopatrują w nie bezpośrednio klientów, co uzasadnia niewielki wzrost ceny). Koszt paliwa podczas tygodniowej wyprawy wędkarskiej do Skandynawii wynosi z reguły od 100,- do 500,- zł na osobę w zależności od mocy silnika oraz ilości osób na łodzi. Wyjątkiem od tej reguły są wyprawy w egzotyczne, ekskluzywne kierunki wędkarskie (przykładowo Kanada, Alaska, Kostaryka, Belize, itp.). Na tych wyprawach klienci nie ponoszą dodatkowych kosztów paliwa do łodzi.
Gospodarz ośrodka ma prawo pobrać od każdej grupy kaucję zwrotną za każdą wynajętą łódź wędkarską (w Skandynawii z reguły od 1500 do 2000 koron szwedzkich lub norweskich za łódź) na poczet ewentualnych, drobnych napraw. W przypadku braku uszkodzeń łodzi kaucja jest oczywiście zwracana pod koniec pobytu. Aby uniknąć problemów przy zdawaniu łodzi sugerujemy aby dokładnie obejrzeć łódź wraz z silnikiem (w szczególności śrubę) przy odbieraniu łodzi od gospodarza. Przy oględzinach zawsze powinien być obecny gospodarz ośrodka. Dla stuprocentowej pewności można pokusić się nawet o zrobienie w obecności gospodarza kilku zdjęć odbieranego sprzętu (głównie śruby silnika). Takie rozwiązanie gwarantuje, iż przy zdawaniu łodzi nie powinno być żadnych wątpliwości, czy ew. uszkodzenie wyniknęło w trakcie użytkowania łodzi przez Państwa czy też powstało wcześniej (podobna procedura praktykowana jest na całym świecie w wypożyczalniach samochodów). Wysokość kaucji zwrotnej za łódź jest różna w zależności od ośrodka wędkarskiego. Dokładne informacje o jej wysokości otrzymają Pastwo zawsze przed wyjazdem.
Niestety w zdecydowanej większości ośrodków wędkarskich (w szczególności w Szwecji) łodzie wędkarskie nie są ubezpieczone. Jest to spowodowane wysokimi kosztami takich ubezpieczeń za granicą. Gdyby łodzie były ubezpieczone, ceny ich wynajmu dla Państwa byłyby znacznie wyższe. Dlatego w przypadku spowodowania znacznych uszkodzeń łodzi klient musi liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów ich naprawy, które mogą być zagranicą dość wysokie. Pragniemy Państwa uspokoić: poważne uszkodzenia łodzi to absolutna rzadkość (w historii naszego biura mieliśmy do tej pory 2 takie przypadki). Niemniej namawiamy Państwa do zakupienia przed wyjazdem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC, które po części chroni przed takimi zdarzeniami. Ubezpieczenie oferują między innymi PZU oraz Warta. Kaucja zwrotna, którą płacą Państwo przy przyjeździe do ośrodka, jest przewidziana tylko i wyłącznie na dokonywanie drobnych napraw łodzi (zniszczenie lub zgięcie śruby, utrata kotwicy, wioseł, itp) i nie wystarcza na pokrycie ewentualnych poważniejszych remontów.
Część ośrodków (Kanada, Islandia, najlepsze ośrodki wędkarskie w Norwegii) ma łodzie ubezpieczone od ewentualnych uszkodzeń. Najczęściej w takim przypadku Klient odpowiada za uszkodzenia tylko do jakiejś umownej sumy (z regułu 1500-2500 euro). Poważniejsze wypadki pokrywa ubezpieczenie. Warto jednak wyjaśnić tę kwestię z gospodarzem przed rozpoczęciem użytkowania łodzi.
Przy podróżach do Skandynawii (Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia) paszport nie jest wymagany - wystarczy dowód osobisty. W przypadku innych krajów przepisy są zróżnicowane, ale generalnie poza strefą porozumienia Schengen paszporty są wymagane. Dokładne informacje otrzymają Państwo zawsze przed wyjazdem.
Każdy klient wyruszający z nami na wędkarską wyprawę jest automatycznie ubezpieczony od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW (do 2000 euro w Europie i 4000 euro poza Europą)) oraz kosztów leczenia za granicą KL (do 20 000 euro w Europie i 30 000 euro poza Europą) w firmie AXA S.A. Klienci nie są natomiast ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Bagaż podróży jest ubezpieczony do kwoty 200 Euro.
Dodatkowo rekomendujemy
Ubezpieczenie OC oraz od kosztów rezygnacji sugerujemy wykupić Państwu we własnym zakresie przed wyjazdem. Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej kosztuje z reguły od 3 do 5% wartości imprezy i wykupić je można tylko w okresie kilku dni roboczych od momentu podpisania umowy - zgłoszenia z biurem. Polecamy je przede wszystkim Klientom udającym się na dalekie i bardziej kosztowne wyprawy (Kostaryka, Kenia, Belize, Kanada itp.). Szczegółowe informacje na temat ubezpieczeń w biurze Eventur Fishing. Warunki Ubezpieczenia w AXA - TUTAJ.
W znakomitej większości ośrodków gospodarze mówią po angielsku lub niemiecku. Są też takie ośrodki (np. Valdemarsvik w Szwecji), gdzie biuro posiada polskich rezydentów/gospodarzy. Wielu naszych klientów nie mówi w obcych językach i absolutnie nie jest to przeszkodą przy tego typu wyprawach. Gospodarze są przyzwyczajeni do takiej sytuacji. W przypadku poważniejszych problemów na miejscu nasi pracownicy są pod telefonem do Państwa dyspozycji i pośredniczą w rozmowach z gospodarzami.
Z Gdańska, Gdyni oraz Świnoujścia. Istnieje także połączenie promowe Gdynia-Helsinki (Finlandia).
Z Norwegii można przywieźć 15 kg filetów rybnych na osobę. W Szwecji i pozostałych krajach przepisy są zróżnicowane. Z niektórych łowiska można przywozić niewielkie ilości ryb do Polski, na innych jest całkowity zakaz. Dokładne informacje na ten temat mogą Państwo uzyskać przy wyborze konkretnej oferty.
Podróżując do Skandynawii oraz większości krajów europejskich "zielona karta" nie jest już wymagana. Wystarczy aktualne ubezpieczenie samochodowe OC. Prosimy jednak zawsze sprawdzić aktualne przepisy przed wyjazdem.
Podróżując do Skandynawii oraz większości krajów europejskich "zielona karta" nie jest już wymagana. Wystarczy aktualne ubezpieczenie samochodowe OC. Prosimy jednak zawsze sprawdzić aktualne przepisy przed wyjazdem.
Oczywiście. Oferujemy usługi najlepszych, osobiście sprawdzonych przewodników wędkarskich, którzy znakomicie znają swoje łowiska. Z usług przewodnika sugerujemy skorzystać przede wszystkim przy połowach takich ryb jak sumy (Hiszpania, Włochy) oraz trocie i łososie (Skandynawia, Kanada).
Większość domków w Skandynawii nie posiada jeszcze stałego dostępu do sieci. Bez problemu jednak znajdziemy dla Państwa takie, które oferują ten komfort.
Większość domków w Skandynawii nie posiada jeszcze stałego dostępu do sieci. Bez problemu jednak znajdziemy dla Państwa takie, które oferują ten komfort.
Przy imprezach indywidualnych (typowy wyjazd do Skandynawii własnym samochodem) na miejscu trzeba pokryć koszty wyżywienia oraz benzyny do łodzi (płatna według zużycia). W niektórych łowiskach gospodarze wymagają także opłat za licencje wędkarskie, które muszą być wnoszone na miejscu. W zależności od zarezerwowanej przez Państwa wyprawy na miejscu mogą pojawić się też niewielkie opłaty związane ze sprzątaniem końcowym czy wynajmem pościeli. Dokładnych informacje co do dodatkowych kosztów na miejscu udzielimy Państwu zawsze przed wyjazdem.
Oczywiście. Tomasz Wieczorek oraz Maciej Rogowiecki chętnie podzielą się z Państwem swoją szeroką wiedząca temat łowisk. Można do nich swobodnie dzwonić w godzinach 09.00-18.00.
Tak. Na większości łowisk oferujemy dokładne mapy batymetryczne. Na wielu łowiskach norweskich podajemy klientom także sprawdzone namiary GPS na najlepsze miejsca.
Za prawidłowy przebieg imprezy wędkarskiej na miejscu odpowiedzialny jest gospodarz ośrodka wędkarskiego lub wynajęty przez Państwa przewodnik. Jest on oczywiście dokładnie poinformowany o wykupionych przez Państwa świadczeniach. W przypadku wypraw grupowych opieką nad klientami sprawuje przedstawiciel naszego biura, który podróżuje wraz grupą.
W większości krajów do prowadzenia łodzi wędkarskiej nie są potrzebne żadne uprawnienia (stan na maj 2010). W Norwegii osoba urodzona po 01.01.1980 musi posiadać patent motorowodny (może być polski). Przepis ten nie dotyczy starszych osób i łodzi z silnikiem mniejszym niż 25 KM.
Oczywiście. Wielu naszych klientów podróżuje z rodzinami do Skandynawii w okresie letnim. To znakomita alternatywa dla przepełnionych i drogich lokalizacji w Polsce. Prosimy określić Państwa potrzeby i przesłać do nas zapytanie. Z przyjemnością zorganizujemy rodzinno-wędkarską wyprawę.
W południowej Szwecji (do wysokości Sztokholmu) pogoda jest w dużej mierze podobna do naszej. Na wiosnę (kwiecień-maj) możemy spodziewać się każdych warunków pogodowych, a więc zarówno dni ciepłych i słonecznych, jak i chłodnych i deszczowych. W okresie czerwiec-sierpień pogoda jest zazwyczaj bardzo dobra (większa ilość dni słonecznych niż w Polsce). Ładny i ciepły jest także z reguły wrzesień, natomiast wyraźne ochłodzenie i pogorszenie warunków można zaobserwować od około 15-20 października. W Finlandii i połoudniowej Norwegii sytuacja wygląda podobnie, z tym że dłuższych okresów dobrej pogody można spodziewać się od mniej więcej 15-20 maja. Wyraźnie ochłodzenie przychodzi z początkiem października.
W Norwegii środkowo-północnej (od wysokości Trondheim) zimnej i wietrznej pogody możemy spodziewać się do początków maja. Okres czerwiec - połowa sierpnia jest najbardziej stabilny i najcieplejszy. W lipcu w północnej Norwegii temperatura często oscyluje w granicach 20 C - 25 C, natomiast wyraźnie spada z początkiem sierpnia (10-12 C). Na początku września zaczyna z reguły mocno wiać i wtedy kończy się sezon wędkarski. Więcej informacji dostępnych w naszym biurze.
Oczywiście. Jeziora i rzeki Szwecji, Finlandii oraz południowej Norwegii są bardzo zasobne w wiele gatunków ryb spokojnego żeru. Powszechnie występują leszcze, liny, płocie, wzdręgi. Często są to ryby rekordowych rozmiarów. Gdzie niegdzie występują jazie oraz klenie. Ponadto występują węgorze oraz miętusy. Po więcej informacji zapraszamy do naszego biura.