Warunki pobytu w skandynawskich domkach

Warunki pobytu w ośrodku wędkarskim

Domki/apartamenty sprzątamy zazwyczaj sami

Jak wiemy, wielką wagę przywiązuje się tutaj do ekologii, porządku i czystości, o które dbać winien każdy człowiek. Stąd wynika fakt, że niektóre zwyczaje czy standardy są w Skandynawii inne niż w pozostałych krajach Europy. Na przykład w domkach skandynawskich najczęściej nie praktykuje się zwyczaju, że po gościach sprząta gospodarz. Nasi partnerzy to w przeważającej większości małe gospodarstwa agroturystyczne, nie zatrudniające rzeszy sprzątaczek, praczek etc. (tak jak np. duże hotele), dzięki czemu ceny wynajmu domków mogą być znacznie niższe. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że domki dla turystów są położone często na odludziu, np. w lesie czy górach, gdzie trudno o znalezienie personelu do okazjonalnych prac porządkowych. Dlatego Skandynawowie w przeważającej większości wprowadzili zasadę, że w dniu wyjazdu każdy sprząta po sobie we własnym zakresie (oczekuje się, że domek lub apartament powinien zostać oddany w takim samym stanie, jaki turyści zastali w dniu przyjazdu). Niezbędne do tego sprzęty (np. odkurzacz, mop, ściereczki i zmiotki) są dostępne niemal zawsze na miejscu w domku/apartamencie.

Jeśli jednak Podróżny nie chce sprzątać samemu, usługę sprzątania końcowego można również w większości przypadków wykupić wcześniej – np. przy okazji zawierania umowy z biurem. Należy wówczas jedynie pozmywać naczynia i wyrzucić śmieci. Sprzątanie końcowe można wykupić także na miejscu u gospodarza ośrodka – z reguły jest to opłata w wysokości 300–700 PLN w zależności od wielkości domku/apartamentu. Należy jednak pamiętać, aby zamówić tę usługę z odpowiednim wyprzedzeniem, aby gospodarz miał dość czasu na zorganizowanie sobie innej ekipy sprzątającej. W wielu ośrodkach wędkarskich obowiązuje też segregacja śmieci i jest ona bezwzględnie wymagana od przyjezdnych wędkarzy (dokładnych instrukcji dotyczących segregacji udzieli Państwu zawsze gospodarz obiektu).

Musimy jeszcze dodać, że są też takie ośrodki lub gospodarstwa agroturystyczne, w których wykupienie sprzątania końcowego jest obligatoryjne. Szczegółowe informacje na ten temat otrzymują Państwo zawsze wraz z konkretną ofertą pobytową.

Pościel, ręczniki

Następna sprawa to pościel i ręczniki. Poduszki i kołdry zastaniemy przygotowane w domkach. Ale należy przywieźć ze sobą z kraju poszewkę na poduszkę, poszewkę na kołdrę oraz prześcieradło, a także ręcznik (dotyczy to głównie Szwecji i Finlandii, w Norwegii pościel z poszewkami jest zazwyczaj w cenie domku). Jeśli chodzi o pościel (poszewki i prześcieradło) czy ręczniki, można je zawsze wypożyczyć za dodatkową opłatą. Wszelkich informacji na ten temat udzielamy na zapytanie.

Środki czystości

Z kraju przywozimy także środki czystości (mydło, szampon itp. - oczywiście można je zakupić na miejscu w każdym sklepie spożywczym), a dla pewności dobrze zabrać również papier toaletowy i papierowe ręczniki (w niektórych domkach je znajdziemy, w innych nie). Komplet niezbędnych rzeczy uzupełni ściereczka kuchenna, gąbka (zmywak) i płyn do zmywania naczyń. Podkreślamy: gospodarze nie mają obowiązku zapewniać w cenie tych elementów wyposażenia, choć w niektórych domkach znajdziemy płyn do mycia naczyń czy ściereczkę, a w większości papier toaletowy.

Wyposażenie kuchni

Wyposażenie kuchenne zaspokaja zawsze podstawowe potrzeby turystów, którzy będą przygotowywali sobie posiłki we własnym zakresie. W przypadku stwierdzonych istotnych braków należy zwrócić na to uwagę gospodarzy i poprosić o ich uzupełnienie. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że wyposażenie kuchni w domku turystycznym nie jest zazwyczaj aż tak kompletne, jak w naszych prywatnych domach. Może brakować niektórych elementów, jak np. nóż-tasak do siekania warzyw czy kieliszki do koniaku. Jednak podstawowe garnki, patelnie sztućce, talerze, miseczki, kubki, szklanki, kieliszki, noże kuchenne, otwieracze do butelek czy korkociągi są praktycznie zawsze na wyposażeniu. W kuchni znajdziemy też niemal zawsze kostki do zmywarek. Natomiast worki na śmieci najlepiej przywieźć ze sobą.

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe prosimy także o zadawanie innych pytań w kwestiach, które mają dla Państwa duże znaczenie - np. o wielkość zamrażarki. Nie wszystkie informacje na ten temat jesteśmy bowiem w stanie zawrzeć w opisach ofert na naszej stronie www.

Paliwo do łodzi

W przeważającej części ośrodków wędkarskich benzyna do łodzi jest płatna na miejscu według zużycia (płaci się ostatniego dnia pobytu). Paliwo zapewnia gospodarz, choć na niektórych łowiskach wędkarze mogą tankować łodzie we własnym zakresie, na specjalnych wodnych stacjach benzynowych (konieczna jest karta kredytowa lub płatnicza) lub na zwykłych stacjach dla samochodów. Przed rozpoczęciem wędkowania należy zawsze zapytać gospodarza o dokładną cenę paliwa, jego rodzaj (niektóre, szczególnie starsze silniki mogą wymagać dodatku olejowego wlewanego do benzyny) i sposób jego uzupełniania w zbiornikach. Aby zapobiec ewentualnym późniejszym nieporozumieniom, najlepiej na bieżąco monitorować i odnotowywać każdorazowe uzupełnianie paliwa przez gospodarza (liczba litrów) w jego obecności, a na koniec po zsumowaniu sprawdzić stan swoich notatek z rachunkiem wystawionym przez gospodarza. Nie powinno być wówczas żadnych rozbieżności i zaskoczenia wysokością rachunku.

Kaucja jest często pobierana

Gospodarze zagranicznych ośrodków wędkarskich pobierają często od Podróżnych kaucję zwrotną za wynajęte domki i łodzie wędkarskie (z reguły równowartość 200-350 euro za domek i pierwszą łódź oraz nieco mniejsza kwotę za każdą kolejną łódź), która stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym uszkodzeniem jednostki. W przypadku braku uszkodzeń łodzi i silnika kaucja jest oczywiście zwracana turystom w dniu wyjazdu. Informujemy także, iż w niektórych ośrodkach wędkarskich (w szczególności w Szwecji) łodzie wędkarskie nie są ubezpieczone przez gospodarzy ośrodków i w przypadku poważniejszych uszkodzeń (których naprawa kosztuje więcej niż wpłacana przez wędkarzy kaucja) gospodarze obciążają rachunkiem za naprawę turystów. Poważne uszkodzenie łodzi czy silnika to absolutna rzadkość - stosując się do zaleceń gospodarza, praktycznie nie może się przytrafić (dodatkową pomocą podczas pływania po łowisku są w większości miejsc zapewniane przez gospodarza mapy batymetryczne, a także echosondy i GPS, które wędkarze niemal zawsze zabierają ze sobą z Polski).

Prawa równe dla wszystkich

Te zasady obowiązują praktycznie we wszystkich ośrodkach wędkarskich w Skandynawii, a także u osób wynajmujących prywatne domki. Warunki są takie same dla wszystkich biur podróży. Nie ma znaczenia też kraj, z którego przybywają turyści. Pełną informację na temat obowiązujących w danym kraju przepisów porządkowych i zwyczajowych każda grupa otrzyma od nas w specjalnym informatorze, jaki przesyłamy Państwu przed wyjazdem.

* Więcej informacji na ten temat na zapytanie w naszym biurze.



Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16