Pogoda

Pogoda

Pogoda należy do kluczowych czynników przy planowaniu wędkowania. Ma wpływ nie tylko na wędkarskie wyniki, ale również – a może przede wszystkim – na nasze bezpieczeństwo. Zalecamy zatem częste korzystanie ze sprawdzonych portali pogodowych w internecie! Polecamy Państwu szczególnie portal norweski

który, co możemy wywnioskować z naszych doświadczeń, wielokrotnie stawiał najtrafniejsze prognozy. Mogą tam Państwo sprawdzić pogodę na kolejne godziny oraz dni (prognoza krótkoterminowa i długoterminowa). Oczywiście prognoza długoterminowa sprawdza się z mniejszym stopniem dokładności, jednak najważniejsze jest, że pokazuje pogodowe trendy. Portal www.yr.no prowadzony jest nie tylko w języku norweskim, ale również angielskim.

Najważniejsze czynniki, jeśli chodzi o wędkarskie wyniki, to ciśnienie atmosferyczne (najlepsze jest ustabilizowane), opady deszczu , temperatura, siła i kierunek wiatru, stopień zachmurzenia. Dokładna analiza prognozy na dzień kolejny pozwoli nam na skuteczne dobranie taktyki łowienia, planowanie miejsc połowu, trasy pływania czy ubioru. Trudno tu oczywiście o jakieś uniwersalne reguły i prognozę trzeba każdorazowo analizować w kontekście położenia geograficznego, w jakim się znajdujemy, pory roku, ryb i metod połowu na jakie się nastawiamy, typu łowiska, wielkości i głębokości akwenu, a nawet sprzętu pływającego jakim dysponujemy. Najważniejsze jest doświadczenie, jakie zebraliśmy w naszym wędkarskim życiu, ale warto tu również skorzystać z porad innych osób, które można znaleźć w internecie, a także w prasie czy literaturze wędkarskiej.

Natomiast w kontekście bezpieczeństwa najważniejszy naszym zdaniem jest wiatr oraz występowanie wyładowań atmosferycznych. Silny wiatr może wywołać wysoką falę na zbiorniku, na którym wędkujemy, co może utrudnić nam nie tylko łowienie, ale również bezpieczny powrót z łowiska na przystań, a w skrajnych sytuacjach zagrozić nawet wywrotką łodzi czy uderzeniem w podwodne skały na mieliźnie (szczególnie przy jednoczesnej awarii silnika i pozbawieniu łodzi napędu). Ważne są tutaj oczywiście takie czynniki, jak wielkość i kształt łodzi, moc silnika czy charakter wody, na której się znajdujemy. Tam, gdzie jest dużo zacisznych miejsc – np. za cyplami, w zawietrznych zatoczkach, przy wysokim brzegu, w głębi fiordu – możemy bez obaw planować wędkowanie nawet przy dość silnym wietrze. Z kolei na otwartych akwenach, musimy być bardzo ostrożni już przy jego znacznie słabszych powiewach.

Do najbardziej niebezpiecznych należą zbiorniki duże, płytkie i owalne oraz otwarte wody mórz i oceanów, a także wielkich jezior jak choćby szwedzkie Vänern. Bezpieczniejsze są akweny głębsze i te z urozmaiconą linią brzegową, gdzie mamy dużo wysp, zatok, cypli, wysokie skaliste brzegi, góry i las wokół zbiornika etc. Dlatego nie możemy tu jasno doradzić, jaka prognozowana siła wiatru na danym łowisku musi zapalić w naszych głowach alarmową lampkę – na jednych będzie to już 5-6 m/s, na innych da się pływać i łowić nawet przy sile 7 m/s, choć to już bardzo niebezpieczny wiatr. A jeśli mamy wyjątkowo małą wiosłową łódkę (w naszym biurze, poza nielicznymi wyjątkami, to się praktycznie nie zdarza), już wiatr o sile 3-4 m/s może sprawić spore kłopoty. Każdorazowo należy przeprowadzić odrębną analizę adekwatną do wszystkich wymienionych wyżej czynników, a nawet – jeśli to możliwe – warto poradzić się gospodarza. Gdy są jakieś wątpliwości, lepiej nie wypływać i poczekać na poprawę pogody. W przypadku, gdy ktoś z Państwa jest początkującym wędkarskim podróżnikiem, zawsze można też spróbować zadzwonić do naszego biura i poradzić się jednego z naszych konsultantów.

Jeśli chodzi o burze, musimy podkreślić, że są one szczególnie niebezpieczne. Gdy burza złapie nas na otwartym morzu, z daleka od brzegu, będziemy prawdopodobnie najwyższym punktem w okolicy. To grozi uderzeniem pioruna w łódź! Dlatego należy ciągle bacznie obserwować niebo, czy nie zbierają się ciemne burzowe chmury, a w przypadku zbliżania się takowych do nas, z odpowiednim czasowym wyprzedzeniem zarządzić odwrót i przeczekać nawałnicę w bezpiecznym miejscu. Ważne też, aby nie chować się na brzegu pod drzewami. W przypadku uderzenia pioruna w drzewo, porażeniu mogą ulec osoby znajdujące się nawet w pewnym oddaleniu od niego. Inna ważna porada, to konieczność wyjęcia w czasie burzy wszystkich wędek z uchwytów w łodzi i ułożenie ich na płasko na dnie. Węglowe tworzywa są bowiem doskonałym przewodnikiem prądu. W ogóle gdy zbliża się burza, należy odłożyć wędkę nawet gdy nie pada jeszcze deszcz i nie słychać głośnych grzmotów. Z ciemnych, gęstych i nisko zawieszonych chmur mogą wystąpić przebicia elektryczne w każdym momencie! Takich zdarzeń już sami doświadczyliśmy, więc nie jest to bynajmniej żart ani przesadna zapobiegliwość. Generalnie jednak lepiej unikać burzy i w przypadku zbliżania się jej do nas, pozostać w bazie.

Na koniec pragniemy zwrócić Państwu uwagę, że siła wiatru podawana jest w różnych skalach: w metrach na sekundę, kilometrach na godzinę, stopniach Beauforta etc. Warto zatem zapoznać się w internecie z tabelą przeliczeniową (w wyszukiwarce można znaleźć takie tabele na portalach żeglarskich). Są tam także opisy, jak wygląda woda w przypadku konkretnej siły wiatru, co może lepiej działać na naszą wyobraźnię.

Pogoda
Pogoda
Pogoda
Pogoda
Pogoda
Pogoda
Pogoda
Pogoda
Pogoda
Pogoda
Pogoda
Pogoda
Pogoda
Pogoda
Pogoda
Pogoda


Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16