Wyspa Vänsö | Południowa Szwecja


O łowisku

Na szczupaki i okonie

Vänsö znajduje się blisko naszej innej oferty - wyspy Kallsö. Łowisko ma podobny charakter i łowi się tutaj w podobny sposób. Szczupaki zajmują typowe dla siebie miejsca - jak trzcinowe zatoczki, ale także bardzo licznie tu występujące kamienne rafy oraz nawietrzne stoki skalistych wysp oraz wysepek, których w okolicy są dziesiątki. Łowiąc w tych miejscach zalecamy ostrożne i powolne pływanie z uwagi na dość powszechnie występujące, płytko położone pod wodą kamienie. Vänsö będzie dobrą propozycją dla osób, które liczą na większą ilość brań i lubią, gdy przez cały czas coś się na łowisku dzieje. Szczupaków w rozmiarach 50-80 cm są tu tysiące i w okresie dobrego żerowania można bez problemu zaliczyć nawet 20-30 ryb dziennie na łódź. Jeśli natomiast wędkarz woli postawić na jakość a nie ilość, to polecamy udać się łodzią na wewnętrzne wody archipelagu w kierunku Djursö, Lagnö oraz Slatbaken (około 30-60 minut łodzią w jedną stronę). Łowi się tam mniej ryb, ale łatwiej o upragnioną metrówkę. W łowisku powszechny jest także okoń. W okresie letnim widać, jak stada garbusów dziesiątkują na powierzchni wody uklejki - zupełnie jak 40 lat temu na naszych Mazurach. Ciekawostką jest fakt, iż zazwyczaj łowi się okonie z jednego rocznika - znakomita większość ryb ma długość w przedziale 33–38 cm. Rzadko trafiają się mniejsze okonki, ale równie rzadko można przekroczyć 40 cm. Po większe okonie trzeba najczęściej udać się na wewnętrzne wody.

Sandaczowe niespodzianki

Ilość sandaczy w archipelagu Św. Anny rośnie w niezwykle szybkim tempie. Pierwsze kontakty z tymi rybami (typowy przyłów) zdarzały nam się w sezonach 2009-2010. W tej chwili jest ich na tyle dużo, że polecamy szkiery Św. Anny jako cel planowej sandaczowej wyprawy. Ryb w przedziale 45-55 cm jest w łowisku bardzo dużo i wędkarze specjalizujący się w sandaczach mogą liczyć na dużą ilość brań. W 2017 roku podczas naszej czerwcowej wizyty na Vänsö udało nam się złowić kilka sandaczy w rozmiarze 70-80 cm, co oznacza, że ten gatunek znalazł tu dobre warunki do rozwoju.

Dostępność łowiska

Na najlepsze tereny wędkarskie można dotrzeć jedynie łodzią z silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest dosyć trudne, choć w niektórych miejscach możliwe.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa i martwa rybka. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru. Na śledzie (jeśli aktualnie są w łowisku) polecamy zestawy "choinkowe" z pięcioma haczykami, które można nabyć w okolicznych sklepach wędkarskich, a następnie zamontować na wędkę spinningową. Wspaniała zabawa i królewska uczta - murowane!

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Od sezonu 2017 obowiązuje całkowity zakaz zabierania szczupaka. Jeśli zechcieliby Państwo spożyć szczupaka na miejscu, należy koniecznie uzgodnić ten fakt z gospodarzem (zanim ryba zostanie uśmiercona i zabrana ze sobą). Po wyrażeniu zgody przez gospodarza z łowiska można zabrać 2 szczupaki na domek dziennie w rozmiarze 50–75 cm. Z łowiska można zabierać sandacze, okonie oraz białą rybę w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia na miejscu (nie jest dozwolone wywożenie ryb do Polski). Wymiar ochronny sandacza – 50 cm, wymiar ochronny okonia - 25 cm. Obowiązuje bezwzględny zakaz połowu węgorza. Trolling na szkierach jest zabroniony przez szwedzkie prawo. Wraz z gospodarzami Państwa domków bardzo prosimy o uszanowanie tych zasad. Pozwoli to nam wszystkim cieszyć się zasobnymi w ryby wodami przez długie lata.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Z przyjemnością wprowadzamy domek Vänsö do naszej oferty. Domek zapewnia zakwaterowanie dla maksymalnie 10 osób, ale najwygodniej będzie tu mieszkać w 8-9 osób. Jest to znakomita wędkarska bazy dla większej grupy kolegów czy dwóch rodzin z dziećmi.

Domek ulokowany jest na przestronnej, trawiastej polanie, około pięciu minut spacerem od przystani łodziowej. Lokum posiada wysoki standard i zapewnia wszystko, co potrzebne jest wędkarzom do spędzenia udanego urlopu. Powierzchnia domku to 140 m². Wewnątrz znajdziemy salon z TV, 4 sypialnie (2,2,2,3 łóżka + możliwa dostawka), 2 w pełni wyposażone kuchnie, prysznic oraz 2 oddzielne toalety. Domek posiada także werandę z grillem oraz 2 gospodarcze pomieszczenia, gdzie można przechowywać zapasy żywności czy sprzęt wędkarski.

Od sezonu 2019 do dyspozycji gości tradycyjna, opalana drewnem sauna. Sauna znajduje się zaledwie 10 metrów od domku.

Do domku można dostać się wyłącznie łodzią. Samochód zostawia się na bezpiecznym, leśnym parkingu, który udostępnia bezpłatnie gospodarz. Na umówioną godzinę gospodarz odbiera gości ze stałego lądu i swoją dużą łodzią transportuje na Vänsö. Rejs trwa około 15 minut.

Wyspa Vansö

Sprzęt pływający

Na miejscu dla naszych klientów czekają 3 łodzie Crescent. Są to solidne, stabilne jednostki, z których mogą wygodnie wędkować jednocześnie 3 osoby. Łodzie posiadają długość 445 – 485 cm i wyposażone są w rumplowe silniki 20 KM oraz echosondy/GPS Garmin (5 CV) oraz Raymarine (Dragonfly). Łodzie stoją na prywatnej przystani około 5 minut spacerem od łodzi. Na przystani znajduje się obszerne pomieszczenie gdzie można zostawiać sprzęt wędkarski po zakończonym łowieniu. Nie ma konieczności noszenia go codziennie do domku.

Wyspa Vansö

Galeria

Mapa

Filmy z łowiska

Oferta wędkowania - orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:marzec-listopad
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od niedzieli
Dojazd:we własnym zakresie (prom/samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 10 osób
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha/td>
Przewodnik:na zapytanie w biurze
Cena:1 580,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 9 osobach uczestniczących czyli 14 220 PLN za 9 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 29.09.2017 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 9-osobowy „Vanso” bez pościeli i sprzątania końcowego
  • 3 łodzie wędkarskie plastikowe 4,5–5.2 m z silnikami spalinowymi 15-20 KM oraz echosondami/GPS)
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane w południowej Szwecji, oddalone:

  • ok. 315 km od portu w Karlskronie,
  • ok. 245 km od portu w Nynäshamn,
  • ok. 475 km od portu w Ystad,
  • ok. 105 km od lotniska w Skavsta.


Rodzaj wody i ryby
To łowisko szkierowe (Bałtyk). Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od kwietnia do października), okoń (cały rok), sandacz (maj, czerwiec, oraz od sierpnia do listopada), troć wędrowna (wiosna), śledź (maj), płoć i leszcz (od maja do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od marca do listopada (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • ciche i bardzo spokojne miejsce
  • duża ilośc brań
  • wygodny i komfortowy domek

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.