Ten odludny archipelag pełen skalisto-trzcinowych zatok, wysp i kanałów, połączonych obszarami głębszej wody, leży zaledwie 260 km na północ od portu w Karlskronie. Zewsząd otacza nas tutaj piękno nieskażonej przyrody, lekko słona woda ma 4 metry przeźroczystości, a orły morskie nie boją się ludzi.
Setki trzcinowych zatok kryją w sobie nieprzebrane bogactwo tak cenionych przez polskich wędkarzy zębatych drapieżników. Łowiąc na dobrych stanowiskach w każdej chwili można się spodziewać agresywnego brania szczupaka, a złowienie ryby w granicach metra długości jest bardzo prawdopodobne i trafia się wielu spośród naszych klientów (trzeba pamiętać, że szczupaki ze szkierów są bardzo krępe i przy mniejszej niż zazwyczaj długości osiągają imponującą masę). Poza trzcinowiskami i płytkimi blatami porośniętymi roślinnością bardzo wydajne są okolice ostrych spadków dna i górek podwodnych (szczególnie jesienią). W krystalicznie czystej wodzie znakomicie widać ataki drapieżników, które często zdarzają się przy samej łodzi. Szczupaki z archipelagu są bardzo waleczne i pięknie ubarwione, oliwkowo zielone. Często wyskakują nad wodę podczas holu. Ich głównym pożywieniem jest śledź oraz płoć.
Z innych ryb w łowisku nie brak dorodnego okonia i jazia, a z ryb spokojnego żeru szczególnie godne polecenia są ogromne liny i leszcze. Skłonnym do dłuższych poszukiwań pozostaje jeszcze bałtycki łosoś. Nie tak łatwo go zlokalizować, ale wysiłek się opłaca - rzadko biorą ryby mniejsze niż 5 kg. Wielkim walorem archipelagu jest duża liczba miejsc osłoniętych od wiatru, gdzie można bezpiecznie łowić przy każdej niemal pogodzie.
Doradzamy wędkowanie z łodzi, gdyż brzegi są trudno dostępne ze względu na skały, trzcinowiska oraz prywatne domki letniskowe, zlokalizowane często nad samą wodą.
Najskuteczniejszą metodą połowu drapieżników jest spinning, a ryb spokojnego - żeru metoda spławikowa bądź gruntowa.
Od sezonu 2008 w Syrsan obowiązuje całkowity zakaz zabijania szczupaka - wolno go łowić bez ograniczeń według zasady "catch and release" (złów i wypuść). Osoby zainteresowane konsumpcją ryb mogą zawsze zabrać na kolację złowione łososie, trocie, okonie, leszcze czy liny (w tym przypadku z łowiska można zabierać dziennie tyle ryb, ile potrzebujemy na przygotowanie posiłku). Te prawa obowiązują wszystkich Gości przebywających w domkach. Niniejsze ograniczenia mają zapobiec dewastacji tego wspaniałego łowiska (taki smutny los spotkał już wiele bardzo rybnych niegdyś wód) i umożliwić korzystanie z jego bogactw przez długie lata. Ponadto na zatoce obowiązuje zakaz trollingowania.
Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.
Wróciliśmy właśnie z Syrsan i chciałem w imieniu ekipy podziękować za polecenie tego miejsca. Nie połowiliśmy co prawda „potworów”, ale było kilka pomiędzy 85 a 95 cm i dużo takich do 70 cm. Okolica przepiękna – cisza i spokój, a dodatkowo trafiliśmy na wysyp grzybów na wyspie. Peter to super gość. Pokazał nam kilka fajnych miejsc, których nie było na twojej mapie. Domek i łodzie jak zwykle bez zarzutu, ale myślę, że 5 osób to maksimum na ten domek. Może powtórzymy Syrsan za rok na wiosnę... Zobaczymy.
Rafał z Warszawy
Koledzy z popularnego portalu wędkarskiego jerkbait.pl spędzili wiosenny tydzień na jednym z najlepszych szkierowych łowisk Szwecji – w Zatoce Syrsan. Choć ryb złowiono dużo, zabrakło tym razem sztuk okazowych – przede wszystkim ponadmetrowych szczupaków.
Do Państwa dyspozycji profesjonalny, niewielki ośrodek wędkarski (3 domki), ulokowany na porośniętej sosnami wyspie. Wędkarze dowożeni są na wyspę łodzią przez gospodarza, który mieszka tu wraz z żoną przez okrągły rok. Na wyspie panuje całkowity spokój, a wędkarze mają tak cenne poczucie odosobnienia. Gospodarz ośrodka jest profesjonalnym rybakiem, który dorabia sobie z wędzenia łowionych w Syrsan łososi, węgorzy i miętusów. Domki 4-6-osobowe o dobrym standardzie: w pełni wyposażona kuchnia, łazienka z prysznicem i WC, pokój dzienny z TV, trzy oddzielne sypialnie (jedna na poddaszu - 2-osobowy materac), suszarka na ubrania, weranda z meblami ogrodowymi, grill. Odległość od przystani łodziowej - 150 m.
Oferujemy profesjonalne łodzie wędkarskie (4,5-5 m) z silnikami spalinowymi o mocy 10-20 KM. Większość silników to 4-suwowe Yamahy. Zapewniamy Państwu dokładne plany batymetryczne łowiska oraz kompleksową informację wędkarską na temat łowienia.
Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia bardzo dobrego przewodnika wędkarskiego - wybitnego specjalisty w połowach szczupaka w zatoce. Decydując się na jednodniową wyprawę z przewodnikiem, mamy praktycznie 100% gwarancji na udane połowy. Lunch w plenerze wliczony jest w koszt wynajęcia przewodnika. Przewodnik zabiera na swoją łódź maksimum trzech spinningistów. Koszt 8-godzinnej wyprawy to ok. 3300,- SEK/3 osoby.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | marzec-listopad |
Czas trwania: | pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty |
Dojazd: | we własnym zakresie (prom + samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu) |
Ilość uczestników: | maks. 6 osób w domku |
Zakwaterowanie: | domki wolnostojące |
Wyżywienie: | we własnym zakresie |
Łowiska: | szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha |
Przewodnik: | nie ma przewodnika |
Cena: | 1 875,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 5 osobach uczestniczących (łącznie 7 500,- PLN za 5 osób) (cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
W cenie: |
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 |
Gdzie to jest?
Łowisko szkierowe w południowo-wschodniej Szwecji, nieopodal miast Västervik, Gamleby i Loftahammar, oddalone:
Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od kwietnia do listopada), okoń (cały rok), leszcz, lin, płoć (od maja do września), miętus (wiosna i jesień).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od marca do listopada (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.