Zatoka Slatbacken jest najbardziej wewnętrzną częścią olbrzymiego archipelagu Św. Anny, które rozciągają się na przestrzeni wielu tysięcy hektarów na wschodnim wybrzeżu Szwecji, w okolicach miasteczka Söderköping. Naszym zdaniem jest to jeden z najpiękniejszych rejonów szwedzkiego wybrzeża, na który składają się setki wysp, wysepek, trzcinowych zatok, cieśnin i kanałów. Istny cud natury, gdzie już samo pływanie łodzią jest prawdziwą przyjemnością. Na przeważającym obszarze tych szkierów woda jest kryształowo czysta i klarowna, choć w niektórych okresach roku (np. po ulewnych deszczach lub zejściu pokrywy lodowej) potrafi przybrać fragmentami mętną, kawową barwę. Dzieje się tak na większości szwedzkich szkierów, jednak takie sytuacje zdarzają się rzadko (kilka razy do roku) i zawsze znajdziemy całe połacie wody, gdzie woda nie ulega zabrudzeniu. Szczególnie jeśli mamy do dyspozycji szybką i nowoczesną łódź, która pozwala na bezproblemowe przemieszczanie się na nawet najdalsze fragmenty łowiska. Taki sprzęt pływający oferujemy Państwu właśnie tutaj.
Ta parafraza znanego wiersza Aleksandra Fredry dobrze oddaje wędkarski charakter tej wody. Drapieżnikiem dominującym jest bez wątpienia szczupak (naszym zdaniem te okolice najbardziej zasobnych łowisk tego gatunku w całej Szwecji), ale populacja sandacza raptownie się rozwija. Ma to miejsce szczególnie w wewnętrznych szkierowiskach, gdzie woda nie jest tak czysta, jak w zatokach położonych bliżej otwartego morza. Sandacze są miejscami bardzo liczne i łowione są już ryby w granicach 8-10 kg! Na razie głównie jako przyłów i „czysty przypadek” przy okazji szczupakowych łowów, ale z niecierpliwością oczekujemy na wieści od klientów, którzy pojadą do Slatbaken właśnie z nastawieniem na „mętnookie”. Jesteśmy niemal pewni, że ta woda okaże się bardzo dobrą, sandaczową „metą” na kolejne sezony. Co więcej, najciekawszy obszar z całego łowiska pod kątem połowów tej ryby znajduje się nie dalej jak 10 minut jazdy łodzią od oferowanych przez nas domków.
Populacja szczupaka w szkierach Św. Anny i Slatbaken jest od lat na niezmiennie dobrym poziomie. Ryb jest w łowisku dużo i nasze własne doświadczenia (odbyliśmy tam kilkanaście wyjazdów na przestrzeni ostatnich lat) potwierdzają tę tezę. Owszem zdarzają się dni „kapryśne” lub wręcz kiepskie (kilka ryb dziennie na łódź), ale normą są także dniówki, kiedy szczupaków jest kilkanaście lub wręcz kilkadziesiąt. Zadowoleni więc będą tu wędkarze, którzy lubią dużą ilość brań, ale także Ci z Państwa, dla których liczy się przede wszystkim rozmiar zdobyczy. Odpowiednie miejsca połowów i dostosowanie techniki do pory roku i aktualnie panujących na łowisku warunków na pewno zaowocują pięknymi rybami, których jest na tej wodzie dużo (za duże można uznać naszym zdaniem szczupaki przekraczające 90 cm długości).
Kiedy jechać na szkierowe szczupaki? Na pierwszy rzut oka odpowiedź wydaje się oczywista i każdy powie - wiosną i jesienią. To oczywiście prawda, ale na opisywanym łowisku dobre będą jeszcze dwa inne okresy, które możemy Państwu szczerze polecić. Pierwszy z nich to bardzo późna jesień (koniec listopada - grudzień) oraz końcówka lutego, marzec i kwiecień (jeśli nie ma pokrywy lodowej). Jakiegoś szału z braniami wtedy pewnie nie będzie – zazwyczaj kilka uderzeń dziennie na osobę, ale jest za to szansa na prawdziwe kolosy, które zimują tutaj w odciętych i nieraz bardzo płytkich (0,5 m!) zatokach. Każdego roku w szkierach Św. Anny pada kilkanaście szczupaków w przedziale 12–15 kg (!) i znakomita z nich większość łowiona jest właśnie w tym teoretycznie „martwym” okresie. A drugi , nieco mniej typowy na wędkarski urlop termin, kiedy warto tu zawitać rozpoczyna się w sierpniu i trwa z reguły do końca września lub nieco krócej. Szybko ochładzająca się woda zmusza szczupaki do aktywnego żerowania i staja się one łatwą zdobyczą. Faktem jest, że nieco trudniej wtedy o ryby okazowe, ale takich „średniaków” (50-80 cm) można z reguły nałowić do woli. Przynajmniej tak było zawsze podczas naszych własnych wyjazdów w te rejony.
W sierpniu 2013 roku wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę w szkiery Slatbaken oraz św. Anny z redaktorem Jerzym Biedrzyckim z telewizji Polsat Play. Miał on w planie nakręcić materiał do swojego programu „Taaaka ryba”, który notabene obchodził niedawno 20-lecie obecności na ekranach TV. Rekonesans pokazał po raz kolejny, jak doskonałym łowiskiem jest ten właśnie fragment szwedzkiego wybrzeża. Do kamery zostało złowionych jak na zamówienie kilkanaście szczupaków oraz kilka pięknych, grubych okoni, żerujących w widowiskowy sposób na stadach drobnicy. Silne, krępe szkierowe szczupaki brały w pasie przybrzeżnym, zarówno na bardzo płytkiej, jak i nieco głębszej wodzie. Były dosłownie wszędzie!
Dostęp do najlepszych łowisk zapewnia łódź z większym silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest dość trudne z powodu pasa trzcin i prywatnych posesji, choć gdzie nie gdzie jest możliwe. Pierwsze bardzo dobre miejsca połowu drapieżników znajdują się nie dalej jak 5 minut od oferowanych przez nas domków. Szybkie łodzie, które oferujemy w niniejszej ofercie pozwalają opłynąć cały obszar archipelagu (kilkanaście tysięcy ha!) w niespełna 2 godziny.
Podstawową metodą połowu ryb drapieżnych jest spinning z użyciem przynęt sztucznych lub naturalnych (np. martwa rybka). Obowiązuje zakaz trollingowania. Szczupaki można także z powodzeniem łowić na sztuczną muchę (sprzyja temu bardzo klarowna woda i wiele płytkich miejsc) lub żywca. Białą rybę można łowić na spławik lub grunt.
Z łowiska można zabrać 1 szczupaka (w przedziale 50-70 cm) i 1 sandacza (w przedziale 45-55 cm) na domek dziennie. Można także zabierać okonie (w przedziale 25-35 cm) oraz białą rybę w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia na miejscu. Nie jest dozwolone wywożenie ryb do Polski. Obowiązuje bezwzględny zakaz połowu węgorza. Trolling na szkierach jest zabroniony przez szwedzkie prawo. Wraz z gospodarzami Państwa domków bardzo prosimy o uszanowanie tych zasad. Pozwoli to nam wszystkim cieszyć się zasobnymi w ryby wodami przez długie lata.
Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.
Wędkarze przebywający u naszego partnera z Zatoki Slatbaken mogą za dodatkową opłatą skorzystać z uroków niewielkiego leśnego jeziorka, zasobnego w okazowe pstrągi tęczowe. Jest to prywatna woda, na której można łowić tylko za zgodą właściciela. Nie ma tam zatem tłoku (praktycznie zero konkurencji) i przybywający tam na całodzienną sesję wędkarze mogą liczyć na pełną intymność.
Łowić można z brzegu lub łódki. Ryby dobrze reagują na spinningowe przynęty, a także sztuczna muchę – oczywiście w okresach żerowej aktywności, choć aby podejść te największe sztuki należy czasem uzbroić się w cierpliwość i poeksperymentować z przynętami. Ważne jest też ciche zachowanie się nad wodą. Okazy przekraczające trzy kilo nie należą do rzadkości, a niekiedy trafiają się też egzemplarze pięciokilowe i większe. Po uzgodnieniu z gospodarzem można zabrać z wody złowioną rybę, ale generalnie zalecana jest praktyka catch & release – szczególnie, gdy trafimy na dobry okres brań i złowimy więcej sztuk.
Jeziorko może stanowić znakomita alternatywę na bardzo wietrzne dni, kiedy pływanie po szkierach jest nieco utrudnione i mniej przyjemne. Dzień spędzony w lesie, wśród pięknej przyrody, może być bardzo przyjemny, a także emocjonujący ze względu na pływające w wodzie grube pstrągi.
Od kilku lat regularnie odwiedzam Skandynawię. Mam swoje ulubione łowiska, gdzie staram się być przynajmniej raz w roku. Jedne są łatwiejsze, inne wymagające i kapryśne. W tym roku dzięki Eventur Fishing odkryłem Slatbaken – miejsce, które z czystym sumieniem mogę polecić każdemu wędkarzowi. Początkujący znajdzie tu warunki, w których bez problemu może poćwiczyć technikę spinningową lub castingową na średniej wielkości rybach, co w tym wypadku oznacza szczupaki mierzące – bagatela – około 80/85 centymetrów.
Doświadczony wędkarz może skupić się na szukaniu większych okazów szczupaka, sandacza czy okonia. Na wytrwałych czekają zadania specjalne – na własne oczy widziałem bowiem łososia spławiającego się pod ruinami zamku w Stegeborgu!
Kiedy znajdziemy się już na wodach zatoki, mamy do wyboru jej część wewnętrzną z bardziej słodką wodą, lub część zewnętrzną z większą ilością meduz, przypominających nam, że łowimy na skraju dwóch światów – słonego i słodkiego. Możemy łowić przy skałach pionowo wchodzących w wodę, możemy też wybrać płytkie trzcinowiska. Do tego wszystkiego zaś mamy dostęp przemieszczając się nowymi, bardzo wygodnymi, aluminiowymi łodziami. Biorąc pod uwagę, że wartość łodzi z silnikiem spalinowym, silnikiem elektrycznym, nawigacją i echosondą stanowi równowartość dobrej klasy samochodu, nie ma w Europie wielu miejsc, gdzie sprzęt tej jakości udostępniony jest do wypożyczenia wędkarzom. Co więcej, to miejsce jest wręcz stworzone do szybkich weekendowych wypadów. Dlaczego? Po pierwsze znajduje się bardzo blisko lotnisk wokół Sztokholmu. Biorąc pod uwagę ofertę tanich przewoźników lotniczych oraz wypożyczalni samochodów, startując na przykład w Warszawie mamy szansę być na miejscu w ośrodku, zanim dotarlibyśmy samochodem do wielu łowisk w kraju. Po drugie gospodarz ośrodka dysponuje nie tylko pełnym sprzętem wędkarskim, ale i osprzętem w postaci kombinezonów pływających, kaloszy (w rozmiarze do 48!), czy termosów. Na każdej łodzi są akcesoria w postaci kompletu szczypiec, kombinerek, rozwieraczy, miarek i noża, co znacznie ogranicza ilość bagażu, który należy zabrać ze sobą. Po trzecie, można tam wynająć profesjonalnego przewodnika, który pływa po lokalnych wodach przez cały rok. Ma to dość istotne znaczenie, ponieważ czasami przewodnicy w Skandynawii łowią tylko w trakcie tzw. głównego sezonu i poza nim mają trudności z podaniem recepty na sukces (np. wczesną wiosną bądź późną jesienią). Karri, gospodarz w Stegeborg i przewodnik w jednej osobie, prowadzi poszukiwania do skutku – jeżeli nie znajdzie ryb w jednym miejscu, wskaże nam alternatywę. Po czwarte, mamy do dyspozycji naprawdę wyjątkowe łodzie. Szybkie Bustery L z 50 KM silnikami rozwijają prędkość do 50 km/h. To powoduje, że szukanie ryb jest efektywne, a dzięki zintegrowanym silnikom elektrycznym samo łowienie w dryfie jest bardzo wygodne. Wygoda, komfort i bezpieczeństwo – warto spróbować sportu motorowodnego w takim wydaniu. Po piąte, istnieje możliwość wykupienia pełnego wyżywienia na miejscu. Cena – jak na Skandynawię – jest akceptowalna, a nie musimy się skupiać na niczym innym poza łowieniem. Poza tym gwarantuję, że lunch z patelni przygotowany przez gospodarza, czy kolacja z jego własnoręcznie wędzonym łososiem, na długo zapadną w pamięć. Niezależnie od formy wyjazdu warto to miejsce odwiedzić choćby po to, by poznać gospodarzy. Ale uwaga: po wizycie w Stegeborgu na pewno podniosą się Wasze wymagania wobec reszty ośrodków. Tak stało się przynajmniej w moim przypadku.
Wojciech z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.
W ubiegłym roku, zachęcony przez kolegę z pracy – Przemka – postanowiłem wybrać się na prawdziwą wędkarską wyprawę. Prawdziwą to znaczy taką, na której łowienie miało być motywem wiodącym, a czas przeznaczany przez nas na tę czynność - nielimitowany. Zebraliśmy sześcioosobową grupę, w której był wspomniany Przemek...
Około południa docieramy na miejsce. Domek położony jest nieopodal kanałku Strömmen, łączącego morskie szkiery Świętej Anny z dość sporym jeziorem Sandfjärden. Nazwa jezioro jest w zasadzie umowna, bo woda słodka wymieszała się tam już dawno ze słoną i Sandfjärden stało się częścią szkierów – okresami żyje tam nawet bałtycki śledź...
W rejonie Slatbaken oferujemy Państwu kilka wolnostojących domków o porządnym standardzie, w których może wygodnie kwaterować od 2 do 9 wędkarzy. Domki zlokalizowane są w różnych częściach archipelagu, jednak zawsze blisko wody i łodzi wędkarskich. Wszystkimi domkami opiekuje się jeden gospodarz. Szczegóły poniżej.
Duży, bardzo komfortowy dom o wysokim standardzie dla 5-7 osób. Domek znajduje się w malowniczym porcie, bezpośrednio na linii wody. Aby dostać się do łodzi wędkarskich należy jedynie zejść na dół, gdzie stoją zacumowane w specjalnym hangarze. Doskonała, bardzo atrakcyjna lokalizacja czyni ten domek najbardziej popularnym wśród wędkarzy i rodzin ceniących wysoki komfort pobytu. W domku znajdziemy salon wypoczynkowy z satelitarną TV, 3 oddzielne sypialnie (jedna posiada łóżko piętrowe), w pełni wyposażoną kuchnię (ze zmywarką), łazienkę z prysznicem i WC. Dwie werandy oraz widok na szkiery i osadę Stegeborg. Powierzchnia domku – ok. 85 m². Najbliższe restauracja oraz sklep wędkarski (prowadzony przez gospodarza domku) znajdują się w promieniu 200 m. Domek położony ok. 20 km do Söderkoping.
Dwa, położone na terenie campingu duże i komfortowe domki dla 4-8 osób każdy. Około 250 m od wody i przystani łodziowej. Domki posiadają od 3 do 4 sypialni 2-osobowych (łóżka pojedyncze), co najmniej 2 prysznice i WC (każdy z domków) oraz w pełni wyposażone kuchnie. Domki Stegeborg położone są w linii prostej około 300-350 m od domku Båthuset, ale po drugiej stronie zatoki (można przepłynąć łódką lub skorzystać z przeprawy promowej, która zabiera na pokład samochód i kursuje co 15 minut). Na terenie campingu znajduje się jeszcze kilka mniejszych domków o prostym, niewyszukanym standardzie, które służyć mogą jako bardziej ekonomiczna alternatywa.
Domek na 6 osób ulokowany około 120 m od domku Bathuset. Posiada 4 łóżka (2 sypialnie 2-osobowe) w głównym budynku i 2 dodatkowe łóżka (1 sypialnia) w sąsiednim, mniejszym domku. Oba domki wynajmowane są jako całość dla jednej grupy wędkarzy. W większym domku znajdziemy łazienkę, salon z TV sat., w pełni wyposażoną kuchnię oraz dużą werandę. W mniejszym domku znajduje się dodatkowa kuchnia. Domki położone są na terenie trawiastej, dużej działki z pięknym widokiem na zatokę Slatbaken. Posiadają własny pomost z łodziami wędkarskimi oddalony o około 50 m.
4-osobowy, ładnie położony domek, ulokowany 40 metrów od linii brzegowej. Posiada 1 sypialnię 4-osobową (2 łóżka piętrowe), salonik wypoczynkowy, w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę z prysznicem i WC. Łączna powierzchnia domku ok. 35 m2. Domek posiada własny pomost w niewielkiej zatoczce, gdzie można zacumować łódź wędkarską.
Serwis wędkarski oraz sprzęt pływający, jaki zapewniamy Państwu na tym łowisku, to naszym zdaniem, „najwyższa półka”. Do dyspozycji wędkarzy jako podstawowy wybór oddajemy 3 łodzie Buster L, które są aluminiowymi, specjalistycznymi jednostkami przystosowanymi do wędkowania w okolicznych wodach. Według naszej wiedzy w Szwecji nie można wynająć nigdzie indziej łodzi tej klasy. Bustery wyposażone są w elektryczny zapłon i kierownicę. Napędzają je nowoczesne i oszczędne silniki Suzuki o mocy 50 KM. Z jednej łodzi może wygodnie wędkować 3-ech wędkarzy. Łodzie Buster wyposażone są w najnowszą morską elektronikę (Lowrance HDS 2 z bocznym skanowaniem) – duże, kolorowe ekrany bardzo ułatwiają poruszanie się po wodzie.
Drugi, dostępny na Slatbaken rodzaj łódek, to doskonałe jednostki „Sandstrom” z silnikami o mocy 50 KM, echosondą, GPS i ploterem. To łódki z laminatu, przystosowane do spinningowania (płaska podłoga, schowki). Z takiej łódki wygodnie mogą wędkować 3 osoby.
Gospodarz bez dodatkowych opłat oferuje także wypornościowe kombinezony (niezastąpione podczas złej pogody) wraz z odpowiednim obuwiem. Prowadzi też dobrze zaopatrzony sklep wędkarski, gdzie za niewielką opłatą można wypożyczyć sprzęt wysokiej klasy oraz zakupić wiele ciekawych i w Europie niespotykanych przynęt. Należy tu dodać, iż Państwa gospodarz jest wybitnym znawcą tego łowiska, a także jednym z najlepszych przewodników wędkarskich w Szwecji. Gwarantujemy jednak, iż jego wędkarska wiedza na temat opisywanego łowiska jest wprost nieprawdopodobna, a co więcej gospodarz chętnie udziela wszelkich wskazówek kwaterującym u niego wędkarzom. Na życzenie można także wynająć gospodarza na profesjonalny, całodzienny „guiding” (bez limitów czasowych), podczas którego serwowany jest ciepły lunch na jednej z wysp archipelagu. Gospodarz dysponuje dużą i szybką łodzią, która zabiera na pokład maksymalnie trzech wędkarzy. Więcej informacji na temat przewodnictwa wędkarskiego na miejscu otrzymają Państwo w naszym biurze.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | cały rok, poza okresami pokrywy lodowej |
Czas trwania: | pobyty na dowolną ilość dni, rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia |
Dojazd: | we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu) |
Ilość uczestników: | w zależności od pojemności domku, zwykle od 3 do 9 osób |
Zakwaterowanie: | domki wolnostojące |
Wyżywienie: | we własnym zakresie, ale istnieje możliwość zamówienia bardzo smacznego wyżywienia na miejscu |
Łowiska: | szkierowy archipelag o powierzchni ponad 10 000 ha |
Przewodnik: | dostępny na zapytanie w biurze lub na miejscu |
Cena: | 2 180,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 13 080,- PLN za 6 osób) (cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
W cenie: |
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 |
Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane w południowo-wschodniej Szwecji, oddalone:
Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od marca do października), okoń (od maja do października), sandacz (od czerwca do października).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok, poza okresami pokrywy lodowej (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.