Archipelag Torhamn | Południowa Szwecja


O łowisku

Podobnie jak wspomniane Jordö i Ronneby, Torhamn to absolutny „top” w południowej Szwecji biorąc pod uwagę populację zębatych drapieżników. Mówiąc w skrócie: szczupaków jest tu bez liku i wprawny wędkarz może liczyć na bardzo dobre wyniki. Ryby są pięknie ubarwione, zielono-złote, a do tego krępe i bardzo silne (to charakterystyczna cecha szczupaków ze szkierów Blekinge). Długi sezon wędkarski (cały rok poza okresem luty – kwiecień, kiedy ryby przystępują do tarła) sprzyja dobrym połowom. Szczupaki w Torhamn łowi się płytko, od 0,5 do 3 metrów głębokości - i to niezależnie od pory roku. Z tego powodu jest to idealne miejsce na wędkarski urlop dla wszystkich, którzy lubią łowić na dżerki, a także duże i lekkie gumy oraz oczywiście dla muszkarzy. Tym bardziej, że w wielu miejscach archipelagu woda jest kryształowo czysta (przejrzystość 2-3 m) i brania są świetnie widoczne dla wędkarza.

Desant na wyspę

Po raz pierwszy Torhamn testowaliśmy w czerwcu 2018 roku. Co ciekawe, nie mogliśmy jeszcze wtedy znaleźć na miejscu odpowiedniego kontrahenta, który mógłby kwaterować naszych wędkarzy w dobrych warunkach i zaoferować odpowiednie łodzie na wynajem. Łowisko jednak mocno nas intrygowało, bo od szwedzkich znajomych słyszeliśmy o nim bardzo pochlebne opinie. Aby sprawdzić jego faktyczne zasoby, pewnego dnia zabraliśmy z Polski spory namiot, a łódź pożyczyliśmy od znajomego z Karlskrony. I tak oto znaleźliśmy się na jednej z wysepek archipelagu. Po 6 dniach wędkowania już wiedzieliśmy w stu procentach, że to znakomita woda. Zanotowaliśmy bardzo dużo brań i wyholowaliśmy piękne okazy, nie znając przedtem w ogóle łowiska. To chyba najlepszy dowód świadczący o klasie tej wody.

Na szczęście dziś nasi klienci nie są zmuszeni mieszkać jak my w namiocie. Czekają na nich w pełni wyposażone domki i duże, bezpieczne łodzie. Szczegóły znajdą Państwo w zakładce „zakwaterowanie”.

Dostępność łowiska

Wędkowanie z brzegu, choć gdzieniegdzie możliwe, nie zapewni dotarcia do najlepszych miejsc. Do tego niezbędny będzie dobry sprzęt pływający.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling (tylko na ryby łososiowate). Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Dziennie z łowiska można zabrać 1 szczupaka na domek w rozmiarze 50-75 cm. Wszystkie pozostałe szczupaki należy bezwzględnie wypuścić z powrotem do wody. Obowiązuje całkowity zakaz przetwarzania ryb i wywożenia ich do Polski.

Dziennie z łowiska można zabrać okonie w ilości potrzebnej do bieżącego spożycia.

Obowiązuje bezwzględny zakaz połowu węgorza. Trolling na szkierach jest zabroniony. Wraz z gospodarzami Państwa domków bardzo prosimy o uszanowanie tych zasad. Pozwoli to nam wszystkim cieszyć się zasobnymi w ryby wodami przez długie lata.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Uwaga! Z powodu pewnych trudności w pływaniu łodzią (patrz niżej), do których dochodzi jeszcze fakt kursowania po wodach wokół Karlskrony promów pasażerskich (co zmusza do pełnego skupienia i uwagi podczas pływania po wodach położonych bliżej miasta), obowiązuje tutaj zakaz spożywania alkoholu na łódce, jak również zakaz korzystania z niej w stanie po spożyciu alkoholu wcześniej. Możliwe są kontrole alkomatem.

Uwaga!

Torhamn jest jednym z najlepszych łowisk szczupaka w Szwecji, ale jednocześnie terenem dość trudnym technicznie do poruszania się łodzią. Występuje tu wiele podwodnych raf i wypłyceń (to także miejsca najlepszych połowów). Dlatego na początku należy pływać powoli i ostrożnie, aby nie uszkodzić silnika. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności łowisko to polecamy przede wszystkim osobom, które mają doświadczenie w poruszaniu się łodzią po płytkich wodach. Sugerujemy też, aby na wyjazd do Torhamn zabrać dodatkową, własną echosondę.


Moja opinia o łowisku

„Na szkierach Torhamn byłem tylko raz, ale to wystarczyło, aby się zakochać w tym miejscu. Świetne łowisko szczupaka, piękne krajobrazy i czysta woda. Udało mi się złowić w tydzień sporo ryb, z czego kilka miało w okolicach 90 cm długości.

Metrówki zabrakło, ale na pewno tam po nią wrócę. Minusem łowiska jest nieprzewidywalna pogoda. Przy silniejszych wiatrach ciężko się pływa i trzeba być czujnym, aby nie wpakować się na skały. A tych jest tutaj naprawdę dużo. Poza tym mankamentem łowisko mocno polecam!”

Paweł Netiacha”


Zakwaterowanie

Oferujemy zakwaterowanie w prostych domkach campingowych, ulokowanych dwa kilometry od portu w Torhamn. Domki są niewielkie (od 20 do 25 m kwadratowych), ale funkcjonalne i położone nad samą wodą. Domki pomimo niewielkich rozmiarów posiadają pełne wyposażenie (salonik z kanapą i aneksem kuchennym, jedną oddzielną sypialnią na poddaszu z 2 lub 3 łóżkami oraz łazienkę z prysznicem i WC). Domki są 2- lub 3-osobowe. Niektóre z nich posiadają dostęp do internetu. Wszystkie domki wyposażone są w ręczniki oraz poszewki na pościel. Sprzątanie końcowe wliczone jest w cenę wynajmu.

Domki stoją na terenie campingu. W sezonie letnim (01.07 – 30.08) na camping przyjeżdżają szwedzcy turyści i może być bardziej tłoczno. W sezonie wędkarskim (wiosna, jesień) na campingu jest bardzo cicho i spokojnie.


Sprzęt pływający

Dobre łodzie to w szkierach podstawa bezpiecznego łowienia. W Torhamn oferujemy duże i bezpieczne łodzie Sandstrom (465-495 cm) z wysoką burtą, wyposażone w silniki spalinowe o mocy 25-50 KM. Wszystkie łodzie wyposażone są także w kolorową echosondę i GPS z morską mapą łowiska. Łodzie 465 cm wyposażone są w silniki 25 KM i polecamy je na dwóch wędkarzy. Łodzie 495 cm (50 KM) komfortowo obsługują trzech wędkarzy na pokładzie. Większe łodzie (495 cm) posiadają także dodatkowe dziobowe silniki elektryczne (niektóre z funkcją kotowicy).

Łodzie mogą zostać ulokowane na Państwa życzenie w porcie obok domków, ale sugerujemy, aby wypływać z drugiego portu w Torhamn (dojazd samochodem zajmuje 5 minut). Jest to bardziej zachodnia część archipelagu, mniej narażona na silny wiatr i bliżej stamtąd do najlepszych szczupakowych miejsc. Z tego powodu wszystkie nasze grupy spędzające urlop w Torhamn mają łodzie podstawione właśnie w tym porcie. Jeśli chcieliby Państwo mieć łódkę bezpośrednio pod domkiem, to prosimy o taką informację przed wyjazdem.

Na miejscu można skorzystać z usług bardzo dobrego, profesjonalnego przewodnika wędkarskiego (anglojęzyczny), który zna archipelag na wylot. Konieczna wcześniejsza rezerwacja w naszym biurze.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:cały rok, poza okresami pokrywy lodowej
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty, na życzenie także krótsze i dłuższe pobyty
Dojazd:we własnym zakresie (prom + samochód)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności domku, zwykle od 2 do 3 osób
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag
Przewodnik:Profesjonalny przewodnik dostępny na miejscu. Konieczna wcześniejsza rezerwacja
Cena:2 100,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 3 osobach uczestniczących (łącznie 6 300,- PLN za 3 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 20.08.2020 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • 7 noclegów w domku 3-osobowym z WI - FI
  • łódź wędkarska 495 cm z silnikiem 50 KM, silnikiem elektrycznym i GPS/echosondą
  • poszewki na pościel, ręczniki oraz sprzątanie końcowe
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko szkierowe o powierzchni ponad 5000 ha, położone w południowej Szwecji w regionie Blekinge, oddalone:

  • ok. 30 km od Karlskrony,
  • ok. 205 km od Ystad,
  • ok. 400 km od Skavsta.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do lstycznia), okoń (od czerwca do października), troć wędrowna (od marca do maja), dorsz (od marca do listopada), śledź (od maja do czerwca).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok, poza okresami pokrywy lodowej (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • dla oszczędnych: najbliżej z Polski - nieopodal portu w Karlskronie!
  • duże ilości i znaczne rozmiary szczupaków
  • dobre łodzie wyposażone w elektronikę - niezbędny warunek sukcesu w szkierach
  • widowiskowe brania na płytkiej wodzie
  • stosunkowo mała presja wędkarska jak na okolice Karlskrony

Atrakcje w okolicy

  • miasto Karlskrona (muzeum morskie, starówka)
  • miasto Kalmar

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.