Sölvesborg i okolice | Południowa Szwecja


O łowisku

Trocie na szkierach Sölvesborg pojawiają się w większych ilościach późną jesienią (listopad) i są obecne w przybrzeżnych wodach do początku maja (mniej więcej do momentu pojawienia się belony). Najlepszy czas aby zapolować na tę srebrną piękność to miesiące marzec oraz kwiecień kiedy temperatura morza zaczyna rosnąć. Zaczyna wtedy pojawiać się nowa przybrzeżna roślinność, która przyciąga przeróżne morskie żyjątka (małe ryby, krewetki, itp.). Za nimi podążają z kolei trocie.

Łowienie tych drapieżników w morzu nie jest łatwe pomimo faktu, że ryby są o tej porze roku mocno agresywne i chętnie atakują przynęty. Największym problem jest ich znalezienie na tak dużym obszarze. Należy więc być gotowym na kilkukrotne zmienianie miejscówek w ciągu dnia (są oddalone od siebie od kilku do kilkunastu minut samochodem), maszerowanie i brodzenie pod dość trudnym terenie (podmokłe brzegi, śliskie kamienie) oraz często zmieniające się warunki pogodowe. Możemy trafić na przyjemną, słoneczną pogodę w okolicach 10 C, ale równie dobrze może być ledwo powyżej zera, padać i mocno wiać. Taka zmienna aura panuje o tej porze roku w południowej Szwecji, a łowienie troci w morzu wymaga często odporności na niesprzyjające nam kaprysy Matki Natury. Te trudy wynagradzają jednak piękne, bardzo waleczne ryby i minimalna presja wędkarska jeśli porównać Sölvesborg do innego, popularnego trociowego kierunku – duńskiej wyspy Bornholm. Satysfakcjonujące są także rozmiary łowionych troci. Wydaje nam się, że na szwedzkim wybrzeżu łowi się ich mniej niż w innych znanych lokalizacjach, ale rozmiary są za to większe. Przy odrobinie wędkarskiego szczęścia można się tu spotkać ze srebrniakiem 70-80 cm, a charakterystyka łowiska pozwala tutaj „dosięgnąć” taką rybę nie tylko spinningiem, ale także muchówką!

Bez przewodnika ani rusz

Aby szybko odszukać trocie potrzebny jest rozgarnięty i znający się na rzeczy przewodnik, a skorzystanie z jego usług znacząco oszczędza tak cenny na rybach czas. Dlatego zdecydowaliśmy, że wszystkie wyprawy w okolice Sölvesborga będą w programie zawierać minimum 2 dni wspólnego wędkowania z Piotrkiem – miejscowym wędkarzem i przewodnikiem, który mieszka w Szwecji od prawie 20 lat. Piotr łowi trocie zarówno na muchę jak i spinning, wie gdzie najczęściej zatrzymują się te ryby, jak w daną miejscówkę dojechać i jaką dobrać przynętę. Jest człowiek miłym, pomocnym i dysponującym ogromną wędkarską wiedzą na temat obszaru, w którym będziecie Państwo wędkować. Zresztą nie dotyczy to jedynie troci. Od Piotra można dowiedzieć się o wielu intersujących aspektach łowienia szczupaków, sandaczy, a nawet łososi.

Dostępność łowiska

Wędkuje się z brzegu, a na najlepsze miejsca porusza się własnym lub wynajętym samochodem.

Rekomendowane metody połowu

Spinning lub sztuczna mucha

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Wyprawy na morskie trocie przeznaczone są dla osób, które nie stronią od wysiłku fizycznego. Należy być przygotowanym na maszerowanie i brodzenie w zimnej wodzie po śliskich kamieniach oraz często zmieniające się warunki pogodowe.

W sprawie wymiarów i limitów ochronnych dotyczących połowu troci prosimy o kontakt z naszym biurem. Oczywiście istnieje możliwość zabrania i skonsumowania ryby.


Zakwaterowanie

Oferujemy różnorodne formy zakwaterowania w okolicy łowiska. Najczęściej są to wolnostojące, urokliwe domki od 2 do 8-osobowych. Domki są w pełni wyposażone (oddzielne sypialnie, salon, kuchnia, łazienka) i położone blisko wody. Dla osób ceniących pełną wygodę możemy także zorganizować pobyt w butikowym hotelu ze spa i pełnym wyżywieniem


Mapa

Filmy z łowiska




Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Na miejscu możliwe jest wiele różnych konfiguracji pobytu w zależności od jego długości, terminu czy ilości dni łowienia z przewodnikiem. W sprawie cen prosimy o kontakt z naszym biurem – 22 894 58 12. Szybko udzielimy niezbędnych informacji.
Nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko szkierowe o powierzchni ponad 10 000 ha, położone w południowej Szwecji w regionie Skane, oddalone:

  • ok. 80 km od Karlskrony,
  • ok. 80 km od Ystad,


Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: troć wędrowna.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od listopada do maja, a jego szczyt przypada na 15 marca – 1 maja.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • dla oszczędnych: najbliżej z Polski - nieopodal portu w Karlskronie!
  • szansa na dużego srebrniaka, także na muchę!
  • mała presja wędkarska
  • świetny, polskojęzyczny i niedrogi przewodnik w pakiecie

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.