Wyspa Jordö | Południowa Szwecja


O łowisku

Nasz domek ulokowany jest na wyspie Jordö (połączona na stałe z lądem) w gminie Ronneby. Dojazd z terminalu promowego w Karlskronie, dokąd przypływają promy z Polski, trwa niecałe 30 minut. Tak więc jest to świetna propozycja dla wszystkich wędkarzy, którzy nie przepadają za długim dojazdem lub nie mają czasu na całotygodniowy pobyt w Szwecji.

Same szkiery w okolicy Jordö to mówiąc krótko dobra, szwedzka klasyka. Na obszarze kilku tysięcy hektarów znajdziemy zarówno otwarte plosa z kamiennymi rafami i wysepkami (bankówki!) jak i osłonięte od wiatru zatoczki porośnięte trzciną czy morszczynem (najlepsze wczesną wiosną i późną jesienią). Pogłowie szczupaka jest bardzo liczne i według badań szwedzkich ichtiologów stale się zwiększa. W okresie najlepszego żerowania (kwiecień–połowa czerwca oraz sierpień–październik) normą jest co najmniej kilkanaście „zębatych” dziennie na jedną łódź, a bardzo często wyniki są jeszcze lepsze i mogą dochodzić do 50-70 ryb! Zdajemy sobie sprawę, iż brzmi to nieco abstrakcyjnie, ale takie rezultaty nie są na Jordö czymś rzadkim. Zazwyczaj biorą szczupaki 50–80 cm, a najlepszym okresem na prawdziwe okazy (+100 cm) będzie wczesna wiosna (marzec–kwiecień) oraz sam schyłek sezonu (październik–grudzień). Pogoda wtedy nie rozpieszcza, ale to pewny czas na najgrubsze ryby! Oprócz szczupaka miejscami występuje duży okoń, a w okresie zimowo-wiosennym można liczyć na pojawiające się w okolicy jazie i trocie wędrowne. Przez cały rok można także łowić dorsze (idealnie biorą na ciężkie, sandaczowe gumy z opadu), ale konieczna jest „wycieczka” łodzią na bardziej otwarte, zewnętrzne wody archipalagu.

Jordö zajmuje specjalne miejsce w naszej ofercie. Jest to obszar niezwykle piękny i poddany jeszcze stosunkowo niewielkiej presji wędkarskiej. Szczupaki zamieszkujące te wody są przepięknie wybarwione (złoto-zielone) i waleczniejsze niż w innych rejonach Szwecji. Bardzo gorąco polecamy tę lokalizację wszystkim miłośnikom szupakowego spinningu i muchy.

Nasz test łowiska we wrześniu 2015

Jordö odwiedziliśmy na kilka dni po raz pierwszy we wrześniu 2015 roku. Maćkowi - koledze z naszego biura - towarzyszyła ekipa filmowców z Crazy Fisherman. Pomimo dość kiepskich warunków pogodowych (silny wiatr, który nie pozwalał dopłynąć na wszystkie najlepsze miejsca) 5-osobowa ekipa naszych testerów złowiła przez 4 dni około 400 szczupaków, w tym kilkanaście sztuk w rozmiarze 80-99 cm. Biorąc pod uwagę fakt, iż był to nasz pierwszy pobyt w tych okolicach i nie znaliśmy zupełnie łowiska, ten wynik należy uznać za wybitnie dobry. Myślimy, iż to najlepiej dowodzi, jakim potencjałem dysponują okoliczne wody.

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki można liczyć wędkując z łodzi lub kajaka. Wędkowanie z brzegu jest w wielu miejscach możliwe, ale mniej efektywne.

Uwaga!

Jordö jest terenem trudnym technicznie do poruszania się łodzią. Występuje tu wiele podwodnych raf i wypłyceń (to także miejsca najlepszych połowów). Należy pływać bardzo powoli i ostrożnie aby nie uszkodzić silnika. Dlatego łowisko to polecamy przede wszystkim osobom, które mają doświadczenie w poruszaniu się łodzią po płytkich wodach. Sugerujemy aby na wyjazd do Jordö zabrać własną echosondę. Z powodu tych trudności, do których dochodzi jeszcze fakt kursowania po wodach wokół Karlskrony promów pasażerskich (co zmusza do pełnego skupienia i uwagi podczas pływania po łowisku), obowiązuje tutaj całkowity zakaz spożywania alkoholu na łódce, jak również zakaz korzystania z niej w stanie po spożyciu alkoholu wcześniej. Dotyczy on w przypadku Jordö wyjątkowo wszystkich osób na pokładzie, a nie tylko prowadzącego łódź! Możliwe są kontrole alkomatem.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling (tylko na ryby łososiowate). Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Od sezonu 2017 obowiązuje całkowity i bezwzględny zakaz zabierania szczupaka. Jeśli chcieliby Państwo spożyć ryby na miejscu (np. okonie), należy koniecznie uzgodnić ten fakt z gospodarzem (zanim ryba zostanie uśmiercona i zabrana ze sobą). Po wyrażeniu zgody przez gospodarza z łowiska można zabrać dziennie na domek maksymalnie 6 okoni w rozmiarze 25–35 cm. Obowiązuje bezwzględny zakaz połowu węgorza. Trolling na szkierach jest zabroniony. Wraz z gospodarzami Państwa domków bardzo prosimy o uszanowanie tych zasad. Pozwoli to nam wszystkim cieszyć się zasobnymi w ryby wodami przez długie lata.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Oferujemy zakwaterowanie w dwóch kameralnych, w pełni wyposażonych domkach zlokalizowanych w bezpośredniej bliskości najlepszych łowisk szczupaka w archipelagu. Domki znajdują się w osobnych lokalizacjach, około 6-7 km od siebie.

Domek duży

6-osobowy, duży i bardzo komfortowy domek z pełnym wyposażeniem. Domek posiada własną linię brzegową i pomost gdzie stoją łodzie wędkarskie (30 m od domku). W domku znajdują się 3 sypialnie 2-osobowe, salon, kuchnia, łazienka z WC i prysznicem. Duży taras z meblami ogrodowymi oraz grillem. Pościel, ręczniki i sprzątanie końcowe wliczone jest w cenę wynajmu. Domek posiada wysoki standard i polecamy go wymagającym wędkarzom.

Do dużego domku przynależą dwie obszerne łodzie wędkarskie (3-osobowe) o długości 510-540 cm. Łodzie wyposażone są w silniki spalinowe o mocy 40-60 KM, kolorowy GPS z dokładną mapą łowiska oraz dodatkowe silniki dziobowe Minn Kota Terrova (moc 80 LBS) z funkcją kotwicy.

Wyspa Jordö

Domek duży


Domek mały „Abborren”

Jako uzupełnienie oferty oddajemy do dyspozycji drugi, 2-osobowy domek położony tuż przy domu gospodarza i kilka kilometrów od domków w Jördö. Znajduje się nad tym samym łowiskiem. W domku niewielki salonik - sypialnia z łóżkiem piętrowym, łazienka oraz mała kuchnia. Domek stoi 250 metrów od linii brzegowej i łodzi. Jest to idealna alternatywa dla małej, 2-osobowej grupki wędkarzy. Pościel, ręczniki i sprzątanie końcowe wliczone jest w cenę wynajmu.

Łódź przynależąca do tego domku to bezpieczna, 2-osobowa jednostka (470 cm) wyposażona w silnik 25 KM, echosondę/GPS oraz silnik dziobowy Minn Kota (moc 50 LBS) z funkcją kotwicy.

Położenie tego domku (nad dużą, bardzo płytką zatoką) predysponuje go szczególnie do połowów w czasie później jesieni (październik – grudzień). W tym okresie niniejsza zatoka staje się ostoją olbrzymiej ilości szczupaków, które spływają tu z okolicy na przeczekanie zimy. W okresie wiosennym (marzec- maj) w zatoce nie wolno wędkować (ale oczywiście można wypłynąć w inne rejony łowiska, położone ok 10-15 minut drogi łodzią od domku).

Dla chętnych istnieje możliwość wynajmu kajaków wędkarskich, które umożliwiają dotarcie do wszystkich (nawet ekstremalnie płytkich) obszarów łowiska.


Sprzęt pływający

Sprzęt pływający to bardzo mocny punkt naszej oferty w szkierach Jördö. Wszystkie łodzie są duże, bezpieczne i przystosowane do pływania na okolicznych niełatwych wodach (patrz niżej). W zależności od typu domku (więcej informacji w zakładce „zakwaterowanie”) do dyspozycji są 2- lub 3-osobowe łodzie wyposażone w nowoczesne i oszczędne silniki o mocy od 25 do 70 KM. Wszystkie łodzie wyposażone są również w GPS z mapami łowiska, szybki system ładowania baterii oraz dodatkowe silniki dziobowe Minn Kota z funkcją kotwicy.

Na miejscu oferujemy także usługi profesjonalnego przewodnika wędkarskiego – więcej informacji w naszym biurze (konieczna wcześniejsza rezerwacja terminów łowienia z przewodnikiem).

Dla chętnych na miejscu istnieje także możliwość wynajmu profesjonalnych kajaków wędkarskich, które umożliwiają dotarcie w każdy, nawet najbardziej płytki obszar łowiska. Więcej informacji w naszym biurze.

UWAGA! Szkiery Jördö to dość trudny technicznie teren do pływania łodzią. W łowisku występują liczne wypłycenia, kamienie, rafy, które jednocześnie koncentrują drapieżniki i często stanowią najlepsze miejsca połowów. Polecamy to łowisko przede wszystkim tym z Państwa, którzy mają już doświadczenie w poruszaniu się łodzią oraz zalecamy spokojną, rozważną jazdę przez pierwsze dni pobytu na łowisku.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:cały rok, poza okresami pokrywy lodowej
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot np. na lotnisko Skavsta i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:do 6 osób
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze lub na miejscu
Cena:3050,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 18300,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 04.04.2024 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 6–osobowy + pościel/ręczniki i sprzątanie końcowe
  • 2 łodzie „Master” z silnikiem 40-60 KM, echo/GPS i el. silnikiem z funkcją kotwicy
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko o powierzchni ponad 3000 ha, położone w południowej Szwecji w regionie Blekinge, oddalone:

  • ok. 12 km od Karlskrony,
  • ok. 160 km od Ystad,
  • ok. 415 km od Skavsta.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od marca do listopada), okoń (od czerwca do października), troć wędrowna (od marca do maja), dorsz (od marca do listopada), śledź (od maja do czerwca).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok, poza okresami pokrywy lodowej (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • dla oszczędnych: najbliżej z Polski - nieopodal portu w Karlskronie!
  • bardzo duże ilości i znaczne rozmiary szczupaków
  • dobre łodzie wyposażone w elektronikę - niezbędny warunek sukcesu w szkierach
  • gospodarz doskonale znający się na wędkarstwie

Atrakcje w okolicy

  • miasto Karlskrona (muzeum morskie, starówka)
  • miasto Kalmar

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.