Rejon Dorotea | Laponia


O łowisku

Wody bezwstydnie „zaszczupaczone”

Łowiska w północnej Szwecji są jeszcze ciągle niedoceniane przez łowców szczupaków. Ludziom wydaje się, że to wyłącznie kraina pstrągów, łososi i lipieni. Tymczasem właśnie szczupak (obok okonia) jest najpopularniejszą z występujących tam ryb – przynajmniej w środkowej i południowej części Laponii. Na dodatek mało kto nastawia się tam na połowy „zębatych”, goniąc głównie za wspomnianymi łososiowatymi. W efekcie w wielu niewielkich nawet jeziorkach szczupaki można liczyć na setki i tysiące, choć dominują sztuki niewielkie, kilogramowe. Jest jednak również trochę akwenów, w których ryby te mają wyjątkowo dużo pokarmu i rosną znacznie szybciej, niż gdzie indziej.

Nasze biuro skupia się na wyszukiwaniu takich właśnie rarytasów. Jednym z nich są jeziora i rzeki okolic miasta Dorotea. Żyjące w nich szczupaki są nie tylko silne i pięknie ubarwione, ale również dorastają często do metra, a nawet metra i dwudziestu centymetrów. Są przy tym grube – ich waga nierzadko przekracza 10 kilogramów. Takie okazy nie trafiają się na zawołanie, ale w czasie pięciodniowego testu w roku 2013 wysłana przez nas grupa z Jackiem Kolendowiczem w składzie złowiła „z marszu” aż trzy ryby przekraczające metr długości i kilkanaście „dziewięćdziesiątek plus”. Na dodatek co najmniej trzy kolejne szczupaki wyraźnie przekraczające metr uwolniły się z haka w czasie holu. To była cena, jaką wędkarze zapłacili za stosowanie bezzaczepowych gum bez tzw. „dozbrojek”.

Szczupaki łowi się tam w dwóch dużych jeziorach, na pięknej dzikiej rzece z szerokimi rozlewiskami, a także w kilku mniejszych akwenach, ukrytych w gęstym lesie. Wszędzie wędkarze mają do dyspozycji łódki i mogą codziennie wymieniać się, poznając za każdym razem nową wodę. Dziennie łowi się zwykle od kilku do kilkunastu drapieżników na głowę, a czasem i jeszcze więcej. Atrakcyjnym dodatkiem w trakcie polowania na esoksy są grube okonie. Sztuki przekraczające 30 centymetrów występują powszechnie. Zarówno szczupaki, jak i okonie, z uwagi na znikomą jak dotąd presję, biją w spinningowe przynęty bez ceregieli. To nie to samo, co ostrożne ryby z innych, znacznie bardziej popularnych łowisk. Naprawdę warto spróbować, aby poczuć różnicę!

Ach te jazie...

Tłuste lapońskie jazie to wspaniała odskocznia od szczupaków i okoni. Nie są wprawdzie tak silne i nie biorą tak „atomowo” jak te pierwsze, ale walczą również ambitnie, a ich niepospolite rozmiary ucieszą każdego wędkarza. Sztuki kilogramowe to norma, dwukilogramowe trafiają się praktycznie codziennie, a przy odrobinie szczęścia możemy trafić nawet na trzykilowce. Ryby nie są tak ostrożne, jak te znane nam z polskich rzek – pewnie biorą nie tylko na duże wirówki nr 4 lub 5, ale nawet na spore gumy, nie wyłączając bezzaczepowych! Na zdjęciach, ze swą złocistą łuską i ciemnoczerwonymi płetwami, prezentują się wyjątkowo okazale. Namawiamy Państwa gorąco do połowu tej sportowej i jakże pięknej ryby. Ich obfitość w oferowanych przez nas lapońskich łowiskach Dorotei to prawdziwa gratka.

Na deser pstrągi – i to jakie!

Mamy też coś dla miłośników pstrąga potokowego. I to grubego, jakiego na północnych rubieżach naszego kontynentu wcale nie jest Mamy też coś dla miłośników pstrąga potokowego. I to grubego, jakiego na północnych rubieżach naszego kontynentu wcale nie jest łatwo znaleźć. Na oferowanych przez nas terenach mogą Państwo wędkować na pięknej leśnej rzece, zasobnej w ryby 2-3 kilogramowe! Rekordowe sztuki są nawet dwa razy większe, ale to już rywale wyjątkowo sprytni i trudni do skuszenia sztuczną przynętą. W rzece żyją tylko stuprocentowo dzikie pstrągi. W trakcie wspomnianego testu polskim wędkarzom udało się zaliczyć jedną rybę dwukilogramową (60 cm) i kilka mniejszych (40-50 cm). Prawie wszystkie w trakcie 2-3 godzinnych nocnych wypadów. Walczący z nimi redaktor Jacek Kolendowicz przeżył naprawdę niezapomniane chwile… Póki co, rzekę tę pozostawiamy w tajemnicy wyłącznie dla naszych klientów. Niejeden Szwed dałby się bowiem pokroić, za możliwość wędkowania na takim pstrągowym łowisku. Rzeczne pstrągi nie są łatwe i nie biorą seryjnie, a w niektóre dni trudno jest je w ogóle skusić sztuczną przynętą, niemniej każdy cierpliwy łowca powinien w końcu doczekać się momentu żeru dużych sztuk, który daje szansę na ustanowienie nowego życiowego rekordu.

Poza rzeką w okolicy jest też jezioro, zarybione kilka lat temu przez miejscowy klub wędkarski narybkiem pstrąga potokowego. Obecnie ryby dorosły już do 40 cm i świetnie biorą na spinning oraz sztuczną muchę. Naszej grupie testowej udało się złowić nawet jednego „potoka” o długości 53 cm. Zdaniem miejscowych pstrągi podobno wchodzą na tarło do małej, wpadającej do jeziora rzeczki. Będzie ich więc coraz więcej. Ryby są pięknie ubarwione, mają śliczny kształt i zachowują się jak ich zupełnie dzicy pobratymcy.

Dostępność łowiska

Na rzekach można łowić z brzegu lub brodząc. Na niektórych fragmentach możliwe jest także łowienie z łódek – szczególnie na „szczupakowym” odcinku. Na jeziorach łowimy głównie z łódek z silnikami spalinowymi lub wiosłowych, a także z brzegu.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Na szczupaki i okonie spinning, trolling oraz sztuczna mucha. Na ryby łososiowate i lipienie: spinning oraz sztuczna mucha, a na jeziorach również trolling. Na jazie spinning i sztuczna mucha.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

O limitach i okresach ochronnych poinformujemy Państwa na zapytanie, gdyż wiele łowisk ma odrębne, nieco różniące się przepisy. Jeśli chodzi o szczupaka, postulujemy praktykę "no kill", choć zawsze możliwe jest zabranie 1-2 ryb dziennie (50-75 cm) na kolację na cały domek. Pstrągi można zabierać zgodnie z limitem. Limit ilościowy na okonie to 3 sztuki dziennie/osoba, jednak sztuki okazowe (powyżej 40 cm) po sfotografowaniu należy wypuszczać z powrotem do wody. Nie jest dozwolone łowienie ryb z przeznaczeniem do zamrożenia i wywozu za granicę.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Opinia o łowisku

W czerwcu 2013 roku uczestniczyłem w testowej wyprawie Eventuru i Wędkarskiego Świata. To jedno z najlepszych miejsc, w jakich miałem przyjemność wędkować w Szwecji. Wygodny domek, przemiły i uczynny gospodarz, no i fenomenalne łowiska. Dzięki temu dało się nawet wytrzymać wyjątkową tego lata plagę komarów (mugga na szczęście działała, a na wodzie owady nie dokuczały). W jeziorach i na rzece szczupaki brały doskonale, były okazałe okonie, jazie. Ostatniego dnia wyskoczyłem też na dwie godziny na górski odcinek rzeki i złowiłem pięknego, 47-centymetrowego potokowca. W południe, przy pełnym słońcu, co najlepiej obrazuje potencjał wody.

To była moja druga wyprawa do Laponii i po niej każdemu bezwzględnie polecam wędkarską eskapadę na północ, w okolice miasta Dorotea! Koszt wypalonej benzyny bądź ropy (bez przesady, nie tak znowu duży) zwróci się z nawiązką. Krajobrazy przypominają bowiem Kanadę, a zasobność wody w ryby jest zdumiewająca. Do tego cisza, spokój, mało ludzi, dużo zwierząt. Jest bardzo, bardzo fajnie.

Zenon Grabowski
Znakomity warszawski wędkarz i koneser wypoczynku na łonie natury z niezbędną szczyptą luksusu. Od wielu lat testuje wody dla Eventuru.


Zakwaterowanie

Ośrodek 1

Zapraszamy do kameralnego ośrodka wędkarskiego gdzie panuje spokój i cisza. To miejsce jest stosunkowo "świeże" i mało znane, a na dodatek liczba łożek jest mocno ograniczona, tak więc jak do tej pory nie było tu dużego najazdu przyjezdnych wędkarzy. Proponujemy zakwaterowanie w trzech wygodnych i komfortowych domkach zlokalizowanych blisko doskonałej szczupakowo-okoniowej wody (spore jezioro o powierzchni co najmniej kilkuset ha). Domki leżą od 40 do 120 m od brzegu zbiornika.

Do dyspozycji gości: domek 2-osbowy (1 sypialnia, domek ma 25 m2 powierzchni), 4-osobowy (1 sypialnia, domek ma 55 m2 powierzchni) oraz 6-osobowy (2 sypialnie, domek ma 80 m2 powierzchni). Wszystkie domki są kompletnie wyposażone - znajdziemy w nich salony z aneksem kuchennym (kompletnie wyposażone kuchnie), łazienki z WC, od 1 do 2 oddzielnych sypialni, a w niektórych jest sauna (domek 4-osobowy i 6-osobowy). Domki położone są w rzadkim lesie, nad wodą, w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie, a nieopodal mieszka uczynny i miły gospodarz, który zawsze służy Państwu radą i wszelką pomocą.



Ośrodek 2

To atrakcyjne cenowo miejsce ulokowane kilkanaście kilometrów od pierwszego ośrodka. Położone nad sąsiednim, sporym jeziorem z rozlewiskami (także co najmniej kilkaset ha), które jest znakomitym łowiskiem szczupaków i okoni. Do dyspozycji wędkarzy 2 domki o podstawowym standardzie (bez luksusów), ale w zupełności wystarczające na wędkarski pobyt. W odległości 15-20 km od domków znajdują się znakomite jeziora pstrągowe (konieczna osobna licencja i wcześniejsza rezerwacja).

Większy domek to obszerne lokum (80 m2 powierzchni), zapewniające zakwaterowanie dla 5 osób. Znajdziemy tam: 2 sypialnie, wyposażoną kuchnię, łazienkę, salon. Mniejszy domek znajduje się obok większego i może w nim wygodnie kwaterować od 2 do 4 osób (maks. 6 osób, ale wtedy jest dość ciasno). Są tam 2 oddzielne sypialnie (jedna z dwoma łóżkami piętrowymi), kominek, mały aneks kuchenny. W tym domku jest tylko zimna woda, natomiast prysznic i toaleta znajdują się osobnym małym budynku oddalonym o 10 metrów. Oba domki leżą ok 200 m od brzegu jeziora (dojście pieszo przez łąkę).


Sprzęt pływający i serwis wędkarski


Ośrodek 1

Do wędkowania na "przydomowym" jeziorze gospodarze przygotowali aluminiowe łodzie Linder (maksymalnie 3-osoby na łodzi), wyposażone w silniki Suzuki o mocy 4-5 KM (te łodzie zawarte są w podstawowym pakiecie). Ponadto można wynająć dodatkowe łodzie w systemie dziennym na kilku innych łowiskach w okolicy (od 4 do 20 km), co bardzo Państwu polecamy. W zależności od łowiska będą to łodzie aluminiowe Linder z silnikami 4-5 KM lub łodzie aluminiowe/plastikowe bez silników, a jedynie z wiosłami (na mniejszych, leśnych jeziorach). Łodzie na dodatkowych łowiskach trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Szczegółowe informacje w naszym biurze.

Na miejscu dostępne mapy niektórych łowisk oraz całego okolicznego terenu. Pełna informacja wędkarska dostępna w biurze Eventur bądź u gospodarza. Na życzenie możliwość wynajęcia doświadczonego przewodnika wędkarskiego na łowienie pstrągów w rzece lub szczupaków/okoni w jeziorach. Licencje wędkarskie na wody szczupakowe (300,- SEK/osoba/tydzień) płatne na miejscu u gospodarza. Ceny licencji na wody pstrągowe różnią się w zależności od łowiska i są do nabycia u gospodarza ośrodka.



Ośrodek 2

Łodzie wędkarskie to 2-osobowe plastikowe jednostki, wyposażone w silniki spalinowe 4-5 KM, które zapewniają swobodne pływanie po jeziorze. Na miejscu mapy wędkarskie oraz mapy okolicy. Pełna informacja wędkarska o łowisku dostępna w naszym biurze.

Mapa

Filmy z łowiska



Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Dorotea

Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (prom/samochód bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:liczne jeziora wraz z rozlewiskami, rzeki
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 700,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 10 200,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 25.10.2021 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 6-osobowy z sauną + sprzątanie końcowe (ośrodek nr 1)
  • 2 łodzie wędkarskie Linder 4,2–4,5 m z silnikami spalinowymi 5 KM na jeziorze przydomowym
  • 10 l. paliwa do każdej łodzi w cenie
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • poszewki na pościel i ręczniki
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowo-rzeczne w północnej Szwecji, oddalone:

  • ok. 90 km od lotniska w Asele,
  • ok. 650 km od portu w Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowiska jeziorowo–rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od czerwca do września), okoń (od czerwca do września), pstrąg potokowy, palia, jaź oraz lipień (od czerwca do sierpnia).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • stosunkowo blisko od portu w Nynäshamn (jak na Laponię)
  • dziewicze wody pełne ryb
  • dużo okazowych szczupaków w łowisku
  • spore urozmaicenie gatunków
  • kilka różnych łowisk do dyspozycji (jeziora i rzeki)
  • różne opcje zakwaterowania na różnych poziomach cenowych
  • dobre zaopatrzenie w artykuły spożywcze (sklep niedaleko miejsca zakwaterowania)

Atrakcje w okolicy

  • pole golfowe
  • muzeum samochodów
  • spacery po lesie, zbieranie grzybów (w sezonie letnio-jesiennym)

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.