Pojezierze Boras | Południowa Szwecja


O łowisku

Do zachodniej Szwecji na szczupaki, okonie i sandacze

Południowo-zachodnia Szwecja nie należy do najbardziej typowych wędkarskich kierunków. Jest tam wprawdzie bardzo rybne jezioro Mjörn, na którym wędkarze odnoszą często spektakularne sukcesy, lecz dość ograniczona baza turystyczna nie pozwalała nam wysyłać tam zbyt wielu grup w ciągu roku. Jednak po udanym wyjeździe studyjnym w okolice miasta Boras, jaki odbyliśmy kilka lat temu, sytuacja uległa zasadniczej zmianie. Znaleźliśmy bowiem kilka nowych fantastycznych jezior, w których panują doskonałe warunki do rozwoju dla gatunków atrakcyjnych pod względem wędkarskim - szczególnie szczupaka i sandacza, a także okonia.

Jeziora pełne okazów

Oczywiście nie wszystkie jeziora w tym rejonie Szwecji są równie dobre i pełne ryb, jednak te, które Państwu zaoferujemy, sprawdziliśmy w dużej części osobiście. Wiemy też, że łowią w nich co roku testujący swe nowe wynalazki niemieccy producenci przynęt (jedna z najbardziej znanych firm), notując niespotykane w wielu innych miejscach wyniki w połowach szczupaków i sandaczy. Łowią zarówno piękne esoksy o długości przekraczającej magiczny metr, jak i dorodne sandacze o masie większej niż 5 kilo! I to regularnie.

Oferowane przez nas jeziora zlokalizowane wokół Boras mają różny charakter. Niektóre są duże, kilkusethektarowe, otoczone bujnymi trzcinowiskami, inne małe, kameralne. Wiele z tych akwenów posiada wodę o jasnym zabarwieniu, a żyjące w nich szczupaki mają kolory łusek zbliżone do swych szkierowych pobratymców - oliwkowe, złotawe, jasnozielone, czy niebieskawo-srebrne. To efekt żyzności owych jezior, w których bardzo dużo roślinności dennej, a także piaszczystego dna. Na niektórych zbiornikach można znaleźć rozległe łąki pokryte rdestnicą czy rogatkiem. Na taką skalę to w Szwecji dość rzadkie zjawisko - podobne warunki można zaobserwować jedynie w szkierach czy na niektórych jeziorach, np. Boren. W takich wodach szczupaki rozmnażają się doskonale i rosną szybko. Poza tym jest ich bardzo dużo i są grube, jak to się potocznie mówi: wypasione. Na twardym piasku i wszędzie tam, gdzie jest trochę kamieni, żyje też sandacz. Rozmiary ryb tego gatunku, jakie widzieliśmy na zdjęciach naszych gospodarzy, budzą szacunek. Jak na „zimną” Szwecję są to sandacze wprost olbrzymie.

Są też i jeziorka torfowe o wodzie ciemnej, gdzie żyją smukłe szczupaki o brunatnym, złotym, pomarańczowym i ciemnozielonym ubarwieniu. Nie ma ich może w tego typu wodach tak wiele, jak w akwenach żyznych, ale i presja wędkarska jest tam znikoma, żeby nie powiedzieć zerowa. Nasi klienci mogą w większości przypadków liczyć, że będą jedynymi wędkarzami na takich łowiskach. Złowienie „metrówki” jest na małych jeziorach bardzo realne, gdyż w każdej tego typu wodzie poddanej małej presji, żyje zazwyczaj co najmniej kilka olbrzymich szczupaków. Są też oczywiście liczne szczupaki mniejsze, a także pięknie ubarwione okonie. Praktyka „no kill” w stosunku do okazowych ryb pozwala utrzymać przez cały czas w wodzie potencjalnie najcenniejsze trofea.

Dostępność łowiska

Zdecydowanie najlepsze wyniki osiągnie się wędkując z łodzi z silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu jest trudne, choć w niektórych miejscach możliwe. W trakcie tygodniowego pobytu Istnieje też możliwość przestawiania łódek na inne akweny niż „przydomowy”. Klienci z własną lawetą mogą to robić sami, inni mogą poprosić o przestawienie gospodarza (gospodarze niekiedy robią to za niewielką odpłatnością, niekiedy przestawianie jest już uwzględnione w cenie).

Rekomendowane metody połowu

Na drapieżniki zalecamy spinning z użyciem różnorodnych przynęt (np. gumy, koguty na sandacza czy błystki wahadłowe lub gumy na szczupaka), metodę dżerkową (na szczupaka) oraz trolling z dociążeniem lub bez niego. Przy łowieniu sandaczy oraz szczupaków z opadu wskazane jest zakotwiczenie łodzi.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Ryby zabiera się tylko do bieżącego spożycia. Obowiązuje limit dzienny 2 szczupaków lub sandaczy (45-75 cm) na domek.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Opinia eksperta

„Na pojezierzu Boras byłem w czerwcu 2012 roku. To świetne miejsce! Łowiliśmy przeważnie szczupaki i okonie, ale trafiło się też kilka sandaczy. Szczególnie utkwiła mi w pamięci kilkugodzinna trollingowa sesja na jednym z największych jezior tego rejonu. W jednej z zatok na gigantyczne gumowe rippery naszego przewodnika, które w sklepie wędkarskim zapewne ominąłbym szerokim łukiem jako coś wzbudzającego co najwyżej śmiech, brały raz po raz grube szczupaki, a okrasą dnia był 5-kilowy sandacz, złowiony również w trollingu. Zatoka z pozoru niczym nie różniła się od innych, a jednak coś w niej musiało być. Cóż, podróżując po świecie człowiek ciągle uczy się czegoś nowego...

Na innych jeziorach skupiłem się przede wszystkim na spinningu. Bywały takie momenty, kiedy w trzcinach zaczynały brać okonie – głównie popularne „patelniaki”, czyli ryby w rozmiarach od 20 do 30 cm. Łowienie tych pasiastych drapieżników na lekki sprzęt sprawiało mi wielką frajdę, bo przypominało dawne mazurskie eskapady, gdy okonia było w naszych jeziorach pod dostatkiem. Co jakiś czas uzupełnieniem okoniowych połowów był szczupak, czający się pomiędzy rzadkimi trzcinkami naszej ulubionej zatoczki. Gdy tylko przeprowadziło się obok obrotówkę lub małą gumkę, bił z furią! Dlatego przy łowieniu okoni warto tu używać stalowego przyponu. Ciekawym doświadczeniem było też łowienie szczupaków w gęstych kępach grążeli przy użyciu rewelacyjnych bezzaczepowych gum. Gdy je zakładaliśmy, okazywało się nagle, że obrzucane wcześniej innymi przynętami i z pozoru bezrybne zarośla nagle „ożywały”. Jedynym problemem pozostawało zacięcie ryby, niełatwe w przypadku tej nowatorskiej przynęty. No, ale coś za coś. W okolicach przybrzeżnego pasa trzcin złowiliśmy bardzo dużo szczupaków, jednak brały one tylko w pewnych porach dnia, a potem jakby „zapadały się pod ziemię”. Pozostałe godziny lepiej było więc poświęcić na trolling bądź łowienie okoni. W ten sposób praktycznie zawsze coś się na naszych łódkach działo.

Osobnym tematem pozostaje zakwaterowanie w przytulnym domku położonym na brzegu jednego z jezior, na skraju lasu. Mieliśmy tam wszystko, czego potrzeba grupce wędkarzy na urlopie – kuchnię, łazienkę z ciepłą wodą i prysznicem, jadalnię, sypialnię z widokiem na jezioro, przestronną werandę i taras. A i łódki nie pozostawiały nic do życzenia – dzięki nim mogliśmy sprawnie i wygodnie przemieszczać się po sporych akwenach.

Tak, to były mile spędzone dni! ”

Andrzej Grabarczyk


Zakwaterowanie


Domek „Asunden 1” (nad jeziorem Asunden)

Komfortowy domek 4-6 osobowy o powierzchni 70 m2, położony ok. 90 m od brzegu znakomitego jeziora szczupakowo-okoniowego (z okien widok na jezioro). Posiada 3 sypialnie (2 na poddaszu, 1 jako oddzielny pokój), salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę, werandę z meblami ogrodowymi, taras. Możliwość przechowywania części sprzętu w specjalnej komórce przy przystani. Niedaleko urokliwy cypel z miejscem na ognisko. Z cypla można łowić ryby - np. metodą gruntową.


Domek „Asunden 2” (nad jeziorem Asunden)

Domek 4-osobowy o powierzchni 45 m2. Wybudowany w 2013 roku. W domku do dyspozycji 1 sypialnia, dwa łóżka na poddaszu, łazienka z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia. Dostęp do sauny. Domek znajduje się zaledwie 30 metrów od jeziora.


Domek „Samsjön” (nad jeziorem Samsjon)

Prosty, ale bardzo funkcjonalny domek 4-osobowy o powierzchni 50 m2, położony w lesie ok. 30 m od brzegu znakomitego jeziora szczupakowo-okoniowego. Posiada 2 sypialnie - na poddaszu i na parterze (2 łóżka pojedyncze + 1 łóżko podwójne), salon z TV, w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę, meble ogrodowe. Z okien widok na jezioro. Mały ogródek i własna przystań. Idealne miejsce dla wędkarzy.

Sprzęt pływający

Zapewniamy naszym Klientom aluminiowe oraz plastikowe łodzie wędkarskie o długości od 420 do 460 cm. Łodzie wyposażone są w silniki 4-6 KM. Istnieje możliwość przestawiania łodzi pomiędzy poszczególnymi łowiskami. Mapy wędkarskie jezior oraz dokładna informacja wędkarska dostępna w biurze Eventur lub u gospodarza. Na miejscu istnieje możliwość wynajęcia profesjonalnego przewodnika wędkarskiego.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:kwiecień-listopad
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Göteborga i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maksymalnie 8 osób w domku
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:kilka dużych jezior w okolicy miasta Boras
Przewodnik:na zapytanie
Cena:1 800,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 200,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4-osobowy (w terminie od 01.09 do 31.10) bez pościeli i sprzątania końcowego
  • 2 łodzie wędkarskie „Linder” 4,4 m z silnikami spalinowymi (4 KM) + paliwo na start (5l/łódź)
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie płatne dodatkowo na miejscu, 400 SEK/osoba/tydzień
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko w południowo-zachodniej Szwecji, położone nieopodal miasta Boras. Oddalone:

  • ok. 275 km od Karlskrony,
  • ok. 390 km od Nynäshamn,
  • ok. 345 km od Ystad,
  • ok. 275 km od lotniska Skavsta,
  • ok. 100 km od lotniska w Göteborgu.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od kwietnia do listopada), okoń (cały rok), sandacz (od czerwca do listopada), płoć i leszcz (od maja do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa do kwietnia i listopada (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • duża różnorodność gatunków
  • spora zasobność w prawdziwe okazy szczupaka i sandacza
  • zbiorniki świetnie nadające się zarówno do spinningu, jak i trollingu (jedne z najlepszych trollingowych jezior Szwecji)
  • możliwość wynajęcia przewodnika z łodzią trollingową
  • zróżnicowana oferta zakwaterowania od standardu turystycznego po luksusowe, położone nad samą wodą domy wakacyjne
  • świetna opieka na miejscu ze strony naszego kontrahenta
  • bogaty wybór łowisk - kilkanaście różnych jezior

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.