Rejon Trondheim | Środkowa Norwegia



Lysøysundet i wyspa Lysøya

Wędkarze przebywający w naszym ośrodku mogą wędkować przede wszystkim w okolicy wyspy Lysøya oraz cieśniny Lysøysundet. To znakomite łowiska wielu gatunków ryb, m.in.: dorsza, czarniaka, halibuta, rdzawca, karmazyna, brosmy, molwy, makreli czy zębacza. Średnia masa łowionych „z marszu” ryb to z reguły 1-5 kilo, ale po rozpracowaniu łowiska i znalezieniu odpowiedniego miejsca z dużymi skupiskami drobnicy można liczyć na regularne brania czarniaków czy dorszy przekraczających 5 czy nawet 10 kg.

Znakomita lokalizacja bazy daje szansę na poruszanie się łodzią zarówno po osłoniętych wodach cieśniny, jak również po okolicznych niewielkich fiordach. To szczególnie korzystne przy wietrznej pogodzie, nie dającej szansy na dalekie wyprawy. Jednak poszukiwacze morskich przygód i olbrzymich ławic okazowych ryb mogą się też wybrać się przy sprzyjającej pogodzie zarówno na przybrzeżne otwarte wody Morza Norweskiego, jak również do leżącego kawałek drogi stąd wielkiego Trondheimfjordu.

Wielki Fiord i jego okolice

Trondheimsfjord jest trzecim najdłuższym fiordem w całej Norwegii. Ma blisko 130 kilometrów długości, a jego maksymalna głębokość sięga aż 617 metrów. Dno fiordu jest bardzo urozmaicone i ciekawe. Wędkarze, oprócz kilkusetmetrowych głębin, znajdą tu także liczne blaty, półki skalne, uskoki czy górki podwodne, których szczyty znajdują się zaledwie kilkanaście metrów pod lustrem wody. Te wszystkie czynniki oraz duże pływy sprawiają, iż jest to godne polecenia miejsce dla morskich wędkarzy.

W fiordzie można liczyć na kilkanaście gatunków ryb i generalnie występują tu niemal wszystkie warte uwagi trofea. Najbardziej atrakcyjne z nich to oczywiście: dorsz, halibut, czarniak, rdzawiec, karmazyn, molwa, brosma czy żabnica. Głęboki fiord polecamy gorąco entuzjastom dennych połowów przy użyciu filetów lub całej, martwej rybki. To właśnie z tych okolic pochodzi wiele rekordowych okazów molwy oraz brosmy, które najskuteczniej łowi się właśnie tą techniką.

Wody słodkie ciekawym uzupełnieniem

Nie można zapominać o licznych opcjach słodkowodnych połowów w okolicy. Ten obszar Norwegii charakteryzuje duża ilość wszelkiego rodzaju rzek, strumieni oraz mniejszych i większych jezior. Wiele z nich to łowiska bardzo przeciętne, ale jest też kilka prawdziwych perełek, gdzie można połowić niebrzydkich pstrągów, lipieni, a okresowo także dużych łososi i troci. Prosimy o kontakt z biurem, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

Oczywiście, można tu spędzać czas nie tylko wędkując. W pobliżu znajduję się 19 pieszych i rowerowych tras o różnej długości i skali trudności. Są także opcje na kajaki, widsurfing, nurkowanie, obserwowanie ptaków, fotografię przyrodniczą i wiele innych aktywności na świeżym powietrzu. Chętnie udzielimy Państwu dodatkowych informacji na ten temat.

Dostępność łowiska

Zdecydowanie rekomendujemy łowienie z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em. Umożliwi ona dotarcie do najlepszych stanowisk oraz ławic ryb. Z brzegu gdzieniegdzie również można spróbować połowu, ale wówczas nie należy spodziewać się ryb większych niż 1-2-kilogramowe.

Rekomendowane metody połowu

Pilkery, spinning, łowienie na przynęty naturalne (np. martwa rybka czy filet, małże czy krewetki), a także trolling z użyciem bardzo dużych, specjalnych ripperów z ciężkimi główkami. Więcej informacji w biurze Eventur Fishing.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.


Zakwaterowanie

Proponujemy zakwaterowanie w dobrze wyposażonych na dłuższe pobyty 3-4-osobowych apartamentach. W każdym z nich w pełni wyposażona kuchnia, toaleta i łazienka z prysznicem. Apartamenty przeszły remont na przełomie 2015/16 roku i zlokalizowane są na przystani, blisko łodzi, miejsca do sprawiania ryb, kawiarni, pubu i restauracji. Na patio, na przystani lub na molo znajdują się meble ogrodowe.

Łodzie

Dla wędkarzy przygotowane są dobrej klasy łodzie Kvaerno - stabilne i obszerne. Łodzie są wyposażone w silniki spalinowe o mocy o mocy 75 KM, Każda posiada 10 uchwytów na wędki, dużo przestrzeni na wędkarski ekwipunek, konsolę do sterowania, GPS, echosondę i ploter oraz oświetlenie. Wędkować z niej mogą swobodnie 3-4 osoby.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko w środkowej Norwegii, oddalone:

  • ok. 1200 km od portu w Karlskronie,
  • ok. 935 km od portu w Nynäshamn,
  • ok. 105 km od lotniska w Trondheim.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: halibut, czarniak, dorsz, rdzawiec, makrela, plamiak oraz inne ryby występujące w Morzu Norweskim. Sezon wędkarski trwa od marca do końca września (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

  • przyzwoite łowiska morskich ryb (wiele gatunków)
  • możliwość połowów ryb łososiowatych w okolicy
  • na miejscu pub i restauracja
  • w okolicy dostępne inne atrakcje poza wędkowaniem
  • niewielka odległość od miasta Trondheim oraz od lotniska
  • stosunkowa bliskość portu promowego w Nynäshamn w Szwecji (dla osób podróżujących własnym autem)

Największe atuty oferty

  • historyczne miasto Trondheim z katedrą Nidaros
  • wycieczki po okolicy
  • kajaki
  • nurkowanie
  • wędrówki piesze
  • obserwacje ptaków
  • plenery fotograficzne

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.