Owa wielka, dostojna i piękna rzeka jest jednym z najlepszych na świecie łowisk łososia atlantyckiego, który wpływa do niej olbrzymimi stadami z Zatoki Botnickiej. Tradycyjnie od wieków łowi się go metodą harlingu, czyli za pomocą wąskich rzecznych łódek, na których w specjalnych uchwytach zamocowane są wędki (od trzech do aż siedmiu). Poruszane wiosłami łódki ustawiane są w miejscach, gdzie ryby najczęściej przepływają wielkimi skupionymi stadami (zwężenia) lub zatrzymują się na krótki odpoczynek. Tam wabione są specjalnymi woblerami utrzymywanymi w nurcie.
Rzeka Torneälven słynie z wielkich okazów tego gatunku. Potwierdził to nasz test w czerwcu 2009 roku - w trakcie dwudniowej wyprawy udało nam złowić na trzech łódkach dwie sztuki o masie 10 i 16 kg, a dodatkowo przewodnik na jednej z łodzi złowił dwa kolejne łososie, czekając na nasze przybycie i testując przy przystani swoje przynęty! Wniosek jest jeden: rzeka ta w pewnych okresach roku daje szansę na złowienie prawdziwych kolosów z gatunku Salmo salar. Dodamy tylko, że harling można uprawiać zarówno z przewodnikiem, jak i we własnym zakresie, wykorzystując do tego wynajętą od gospodarzy łódź. Poza tym istnieje możliwość spinningowania z brzegu bądź zakotwiczonej w nurcie łodzi.
Oprócz łososi, które są niewątpliwie atrakcją numer jeden tej rzeki, Torneälven obfituje w lipienie dające się łowić zarówno na sztuczna muchę, jak i na spinning, a także w piękne, dorodne i silne szczupaki, dorastające do kilkunastu kilo masy. O ile te pierwsze można znaleźć głównie w miejscach ze spokojnie płynącą wodą, to szczupaki występują zazwyczaj poza nurtem - w bocznych zastoiskach, cieniach prądowych i spokojnych zatoczkach.
Wielkie bogactwo ryb można znaleźć też w dopływach Torneälven. Żyją tam szczupaki, które tak na marginesie są znacznie bardziej skore do brań i znacznie waleczniejsze, niż ich ostrożniejsi pobratymcy z wód południowej Szwecji, a także lipienie, pstrągi, wzdręgi, jazie, okonie i sieje. No i wreszcie jeziora, których jest w okolicy kilka. Te mniejsze kuszą wędkarzy dzikimi potokowcami i lipieniami, a także pochodzącymi z zarybień pstrągami tęczowymi. Natomiast większe zbiorniki kryją w swych wodach nieprzebrane bogactwo szczupaków. Nie łowi ich tu prawie nikt, więc wyniki przyjezdnych wędkarzy powinny być znakomite zarówno w wymiarze ilościowym, jak i jakościowym.
Na rzekach można łowić z brzegu lub brodząc. Na niektórych również z łódek (zazwyczaj z przewodnikiem). Na Torneälven tradycyjną i skuteczną metodą połowu jest harling (łowienie łososi z łodzi z przewodnikiem -wioślarzem na kilka wędek jednocześnie). Na jeziorach łowimy z brzegu, łódek (również z silnikami spalinowymi) oraz belly boat.
Na ryby łososiowate i lipienie: harling, spinning oraz sztuczna mucha, a na jeziorach również trolling. Na szczupaki spinning, trolling oraz sztuczna mucha.
O limitach i okresach ochronnych poinformujemy Państwa na zapytanie, gdyż wiele łowisk ma odrębne, nieco różniące się przepisy. W trakcie ciągu łososi można łowić je tylko w wybrane dni tygodnia. Zabrać z łowiska można jedną sztukę dziennie. Lipienie i pstrągi można zabierać z przeznaczeniem do bieżącej konsumpcji. Jeśli chodzi o szczupaka, postulujemy praktykę „no kill”, choć zawsze możliwe jest zabranie kilku ryb dziennie na kolację. Nie jest dozwolone łowienie ryb z przeznaczeniem do zamrożenia i wywozu za granicę.
Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem.
Czy w Skandynawii można znaleźć dobre łowiska ryb łososiowatych i lipieni? Okazuje się, że tak. Nasza dwutygodniowa wyprawa do trzech północnych krajów: Szwecji, Finlandii i Norwegii zaowocowała wspaniałymi trofeami...
Oferujemy Państwu pobyt w ośrodku turystycznym zlokalizowanym nieopodal brzegu rzeki. Zakwaterowanie w niewielkich domkach kempingowych z łazienkami i WC. Możliwe jest przygotowywanie w domkach posiłków (małe kuchenki gazowe, talerze i sztućce na wyposażeniu). Na terenie ośrodka jest też doskonała restauracja, w której serwowane są dania kuchni szwedzkiej i międzynarodowej. W przypadku wykupienia wyżywienia na życzenie wędkarzy kucharz przygotuje rozmaite dania ze złowionych ryb (np. sashimi z lipienia czy tatar z łososia).
Do wędkowania na rzece i jeziorach udostępnione mogą być łodzie wiosłowe oraz z silnikami spalinowymi. Na życzenie istnieje możliwość wynajęcia doświadczonego przewodnika (tzw. „wioślarza”) do połowów metodą harlingu oraz zakupu najlepszych lokalnych przynęt łososiowych.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Cena: | Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt. |
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297 |
Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowo-rzeczne w północnej Szwecji, oddalone:
Rodzaj wody i ryby
Łowiska jeziorowo–rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od czerwca do sierpnia), okoń (od czerwca do sierpnia), pstrąg potokowy, lipień (od czerwca do sierpnia), łosoś oraz troć wędrowna (druga połowa czerwca do połowy sierpnia).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października.
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji bądź Finlandii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.