Jezioro Siljan | Środkowa Szwecja


O łowisku

Siljan, garść faktów...

Jezioro Siljan powstało około 370 milionów lat temu na skutek uderzenia meteorytu. Jest to największy znany krater uderzeniowy w Europie (poza tymi w Rosji). Licząc razem z przyległymi Orsasjon i Insjon, jest to szóste co do wielkości jezioro w Szwecji. Powierzchnia 354 kilometry kwadratowe i głębokość maksymalna 121 metrów czyni z tego zbiornika prawdziwego giganta. Otoczenie jeziora to malownicze wzgórza charakterystyczne dla tej części Szwecji i oczywiście przepiękne, dzikie lasy. Woda w zbiorniku jest niezwykle przejrzysta i zazwyczaj zimna (nawet latem). Zbiornik jest dość ubogi w roślinność, tak wynurzoną jak podwodną. Nie ma tu porośniętych rdestnicą czy rogatkiem płytkich blatów, a na brzegach próżno szukać trzcinowisk. Gdzieniegdzie znajdziemy podwodne trawy, ale raczej już latem, gdy woda „złapie” odpowiednią temperaturę.

Jezioro nie dla każdego

Opisując nowe pozycje w naszej ofercie zawsze staramy się spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze najpierw odwiedzić dane łowisko osobiście i przynajmniej przez kilka dni przetestować je pod kątem wędkarskim. Po drugie, równie ważne, opis jeziora i tego co oferuje musi być zgodny z prawdą. Decydując się na wybór łowiska, każdy z Was musi wiedzieć co wybiera. Stąd tytuł tej części, bo właśnie Siljan to „jezioro nie dla każdego”. Nie ma tu co liczyć na duże ilości brań i masę akcji. Siljan wymaga cierpliwości i wyjścia poza schematy. Nie znajdziemy tu „trzcinki”, nie wyłowimy się małych szczupaków, kiedy duże nie chcą akurat współpracować. Łowisko idealnie określa popularne w całym wędkarskim świecie powiedzenie – „GO BIG OR GO HOME”. Decydując się na urlop na Siljan jedziemy po prostu po wielkiego szczupaka. Sukces nie jest gwarantowany…, ale bardzo prawdopodobny. Nie ma się co zrażać dniówkami na zero. Każdy nowy uskok, każdy następny rzut może sprawić, że szybko zapomnimy o wielu godzinach bez kontaktu, bo na zestawie zamelduje się wielki, silny szczupak.

Siljan

Nasz test w czerwcu 2021 wyglądał właśnie w ten sposób. Na Siljan spędziliśmy kilka dni. Wędkowaliśmy do oporu, od wczesnego ranka do późnego wieczora. W wodzie lądowały najróżniejsze przynęty, ręce bolały od machania mocnymi, ciężkimi zestawami, a licznik złowionych ryb praktycznie stał w miejscu. Dwa pierwsze dni to zaledwie kilka szczupaków na trzech doświadczonych wędkarzy. Na szczęście wśród tych kilku sztuk były dwa piękne, ponadmetrowe „pajki” i one podtrzymały naszą wiarę w łowisko. Trzeci dzień wynagrodził jednak wszystko. Dopisała pogoda i popłynęliśmy ponad dwadzieścia kilometrów na polecone przez przewodnika miejsce. Swoją drogą nie różniło się ono zbytnio od kilkunastu innych, które odwiedziliśmy wcześniej. Długi na kilka kilometrów uskok wzdłuż brzegu. Dno opadające z 4 na 8-9 metrów, zero roślinności, zero zapisów drobnicy. Szczerze mówiąc bez polecenia, chyba nawet byśmy w tym miejscu się nie zatrzymali. Na jeziorze była praktycznie całkowita flauta, a my wędkowaliśmy dryfując powoli na silniku elektrycznym, wzdłuż wspomnianego uskoku. Szczupaki zaczęły brać praktycznie od razu… i jak wszyscy czterej (razem z naszym przewodnikiem) później stwierdziliśmy było to najlepsze szczupakowe pół dnia w naszym dotychczasowym, wędkarskim życiu. Średnio co trzydzieści minut w podbieraku lądował wielki szczupak. Po kilku rybach mających grubo powyżej magicznych 100 centymetrów, patrzyliśmy się na siebie z głupimi minami nie do końca wiedząc co się właśnie dzieje. Dwie ze złowionych ryb dobiły do 115 centymetrów, a najmniejsza zdobycz otarła się o skromne 90 cm. Zupełnie niesamowite kilka godzin, na które można czekać całe wędkarskie życie.

Co prócz esoxów?

Jezioro Siljan słynie z dużej populacji troci jeziorowej. Często odbywają się tu nawet zawody w połowach tej ryby. Trocie łowi się głownie na trolling przy użyciu profesjonalnych łodzi trollingowych, ciągnących za sobą wiele zestawów. Można jednak spróbować zapolować na te ryby stosująć klasyczną, polską „dorożkę”. W łowisku nie brakuje również okoni i jazi, które często są ciekawym urozmaiceniem, szczególnie w przypadku gdy szczupaki nie chcą zbyt chętnie współpracować.

Na jeziorze Siljan jest bardzo duża hodowla pstrąga tęczowego. Farma wygląda tak samo jak farmy łososi w norweskich fjordach. To kilkanaście wielkich sadzy w których hoduje się te smaczne ryby. Raz na jakiś czas, „tęczaki” uciekają z hodowli. Kilka lat temu na skutek awarii, do jeziora wydostało się ponad 200 ton (!) pstrąga tęczowego. To dość częsta zdobycz na tym zbiorniku. Ryby są duże, niezwykle silne i bardzo atrakcyjne kulinarnie.

Siljan

Dostępność łowiska

Miejscami możliwe jest wędkowanie z brzegu, ale dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewnia duża łódź z mocnym silnikiem spalinowym.

Rekomendowane metody połowu

Spinning, trolling, vertical, drop-shot, martwa rybka, spławik, feeder, grunt.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać ryby tylko do bieżącego spożycia. Bardzo prosimy o wypuszczanie ryb okazowych, ponieważ są ona najcenniejsze jako reproduktorzy i najatrakcyjniejsze wędkarsko (szczupak powyżej 80 cm, okoń powyżej 40 cm). Zakaz wywożenia z łowiska filetów w zamrażarkach.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Dla naszych klientów mamy kilka rodzajów zakwaterowania. Domki i apartamenty 3-4 osobowe. Znajdą w nich Państwo, sypialnie, łazienkę z prysznicem i WC, kuchnię, salon z częścią jadalnianą. Usytułowane blisko wody, nad rzeką łączącą jeziora Orsasjon i Siljan. To najlepsza możliwa lokalizacja w przypadku tak dużego jeziora jak Siljan. Dzięki niej, możemy wędkować nawet przy bardzo wietrznej pogodzie i mamy dostęp do sporego odcinka, dużej, leniwie płynącej rzeki oraz dwóch jezior.

Siljan


Sprzęt pływający

To niezwykle mocny punkt naszej oferty. Oferujemy nowoczesną, mocną i świetną wyposażoną łódź „V-boat X5” z silnikiem 80 KM, echosondą, GPS, ploterem oraz elektrycznym silnikiem z funkcją kotwicy. To sprzęt z najwyższej wędkarskiej półki. Z tej jednostki bardzo wygodnie mogą wędkować 3 osoby, a przy dobrej organizacji swobodnie można łowić w 4 osoby. Jeżeli Państwa grupa liczy więcej niż 3-4 osoby, możemy też wynająć drugą jednostkę, „Silver 630” z silnikiem 115 KM, pełną elektroniką i silnikiem elektrycznym. Te łodzią zapewniają szybkie i bezpieczne przemieszczanie się po tym potężnym akwenie.

Siljan

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty (możliwe są też pobyty na dowolnie wybraną ilość dni)
Dojazd:we własnym zakresie (samochód i prom do Karlskrony lub Nyneshamn, bądź samolot np. na lotnisko w Sztokholmie „Arlanda” i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:zwykle od 3 do 6 osób
Zakwaterowanie:domek wolnostojący lub apartament
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro i rzeka
Przewodnik:1 dzień z przewodnikiem w cenie pobytu
Cena:na zapytanie w biurze
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ
W cenie:
  • domek 3-4-osobowy,
  • poszewki na pościel i ręczniki,
  • 1 łódź „V-boat X5” z silnikiem 80 KM, echosondą, GPS i el. silnikiem z funkcją kotwicy,
  • przewodnik wędkarski na jeden dzień (8 godzin, rozpoznanie łowiska),
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
  • sprzątanie końcowe

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowe, położone w środkowej Szwecji, oddalone:

  • ok. 650 km od Karlskrony,
  • ok. 360 km od Nynäshamn,
  • ok. 350 km od lotniska Sztokholm (Skavsta),
  • ok. 300 km od lotniska Sztokholm (Arlanda).

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak, okoń, troć jeziorowa, jaź.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie). Generalnie nad jezioro Sijlan zapraszamy od II połowy maja do końca października oraz zimą na wędkarstwo podlodowe.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą promem na trasie Gdynia-Karlskrona lub Gdańsk-Nynäshamn) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • łodzie wędkarskie z najwyższej półki
  • domki, apartamenty zlokalizowane w kilkukilometrowym przesmyku między jeziorami (co daje możliwość wędkowania nawet przy wietrznej pogodzie)
  • sklepy i restauracje kilka kilometrów od zakwaterowania (miasteczko Mora)
  • rekordowej wielkości szczupaki
  • stosunkowo niewielka odległość od portu w Nynäshamn oraz lotniska Sztokholm-Arlanda

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.