Wyspa Senoren | Południowa Szwecja


O łowisku

Październikowy test

Na jesieni 2011 roku mieliśmy przyjemność wędkować na wodach otaczających wyspę Senoren. Do testowej wyprawy podchodziliśmy dość sceptycznie - 6 lat wcześniej łowiliśmy w rejonie samej Karlskrony i wyniki nie były rewelacyjne. Owszem, brały duże ryby, ale trzeba było sporo popływać aby odnaleźć ich stanowiska. Ostatnio docierały do nas optymistyczne informacje, iż wiele zmieniło się na lepsze, przede wszystkim dzięki bardzo bogatym zarybieniom przeprowadzonym przez szwedzki rząd. I rzeczywiście, z pełną odpowiedzialnością możemy potwierdzić te doniesienia. Nasz czterodniowy test, który przeprowadziliśmy w październiku 2011, zaowocował złowieniem ponad 100 szczupaków (4 wędkarzy). Ryby były krępe, pięknie ubarwione, oliwkowo-zielone z dużymi, żółtymi plamkami. Cieszyła ich waleczność i agresywne uderzenia w przynęty. Szczupaki brały w klasycznych szkierowych miejscach i to w bliskiej odległości od wędkarskiej bazy. Najlepsze w październiku były zdecydowanie płytkie roślinne blaty lub trzcinowiska sąsiadujące z głębszą wodą. Brania w takich miejscach były tylko kwestią natrafienia na odpowiednią porę żerowania. Rozmiar łowionych szczupaków także mile nas zaskoczył. Średnio było to 60-70 cm, udało się także przechytrzyć kilka większych ryb w granicach 80-98 cm (ten największy szczupak został notabene złowiony na muchę). W łowisku widzieliśmy mnóstwo narybku (prawdopodobnie płotki) oraz niewielkich, 40 centymetrowych szczupaczków. To dobry znak na kolejne sezony!

Morze możliwości

Obszar, jaki jest do dyspozycji wędkarzy, zajmuje grubo ponad 5000 ha. Znajdziemy tu skaliste wyspy i wysepki z przezroczystą jak szkło, napływającą prosto z morza wodą (doskonałe łowiska w okresie czerwiec-wrzesień), kamienne rafy (łowiska całoroczne) oraz liczne, niezwykle płytkie i porośnięte trzciną zatoki (najlepsze miejsca w czasie zimy, wiosny i późnej jesieni). Presja wędkarska jest niewielka, jedynie w weekendy można spotkać kilka łodzi z miejscowymi wędkarzami z Karlskrony. Łowić można oczywiście na klasyczny spinning, ale wiele zakątków archipelagu doskonale nadaje się do zastosowania metody muchowej (boczne, płytkie zatoki z podchodzącą pod niemal samą powierzchnię roślinnością). W okresie wczesnej wiosny oraz późnej jesieni mamy realną szansę na spotkanie ze srebrną bałtycką trocią, która chętnie odwiedza zewnętrzne szkierowiska. W okresie od marca do maja w pobliskie rzeczki na tarło wchodzą olbrzymie bałtyckie jazie, grubo przekraczające 2-3 kg wagi. Najlepiej biorą na obrotówki, nawet w rozmiarze 4-5! Chętni mogą spróbować pełnomorskiego łososiowego trollingu wraz z przewodnikiem - co roku łowione są ponad 15 kilogramowe okazy.

Na szczupaki kajakiem

Państwa gospodarz na wyspie Senoren oferuje bardzo ciekawy, opatentowany w Szwecji sposób łowienia szczupaków ze specjalistycznego wędkarskiego kajaka (można go wypożyczyć za niewielką opłatą na miejscu). Szybkim i zwrotnym kajakiem można bezszelestnie dopłynąć w liczne, bardzo płytkie kamieniste zatoki, gdzie duża łódź łatwo płoszy ryby. Podczas naszej testowej wyprawy mieliśmy okazję tak łowić i wrażenia są niezapomniane. Bardzo bliski kontakt z wodą i możliwość podpłynięcia dosłownie na parę metrów do wypatrzonego w trzcinach drapieżnika dostarczają zupełnie nowych wędkarskich doznań.

Idealny produkt dla firm

Okolice wyspy Senoren to doskonałe miejsce dla klientów firmowych. Bardzo bliskie położenie portu w Karlskronie oraz dobra baza hotelowa sprzyjają organizowaniu krótkich wędkarskich wypadów.

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki można liczyć wędkując z łodzi lub kajaka. Wędkowanie z brzegu jest w wielu miejscach możliwe, ale mniej efektywne.
Uwaga! Senoren jest jest jednym z najlepszych łowisk szczupaka w Szwecji, ale jednoczęśnie terenem dość trudnym technicznie do poruszania się łodzią. Występuje tu wiele podwodnych raf i wypłyceń (paradoksalnie to także miejsca najlepszych połowów). Dlatego należy pływać bardzo powoli i ostrożnie, aby nie uszkodzić silnika. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności łowisko to polecamy przede wszystkim osobom, które mają doświadczenie w poruszaniu się łodzią po płytkich wodach. Sugerujemy też, aby na wyjazd do Senoren zabrać własną echosondę. Z powodu tych trudności, do których dochodzi jeszcze fakt kursowania po wodach wokół Karlskrony promów pasażerskich (co zmusza do pełnego skupienia i uwagi podczas pływania po łowisku), obowiązuje tutaj całkowity zakaz spożywania alkoholu na łódce, jak również zakaz korzystania z niej w stanie po spożyciu alkoholu wcześniej. Dotyczy on w przypadku Senoren wyjątkowo wszystkich osób na pokładzie, a nie tylko prowadzącego łódź! Możliwe są kontrole alkomatem.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling (tylko na ryby łososiowate). Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Od sezonu 2017 obowiązuje całkowity i bezwzględny zakaz zabierania szczupaka. Z łowiska można zabierać okonie oraz białą rybę w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia na miejscu (nie jest dozwolone wywożenie ryb do Polski). Wymiar ochronny okonia - 25 cm. Obowiązuje bezwzględny zakaz połowu węgorza. Trolling w szkierach jest zabroniony przez szwedzkie prawo (chyba że przepisy lokalne stanowią inaczej - np. w Roslagen jest dozwolony za dodatkowa opłatą). Wraz z gospodarzami Państwa domków bardzo prosimy o uszanowanie tych zasad. Pozwoli to nam wszystkim cieszyć się zasobnymi w ryby wodami przez długie lata.

Opinia klienta

„Występuje tu spora populacja szczupaków, a z racji znacznej ilości płytkich zatok i wysp, rejon ten świetnie nadaje się do eksploracji z muchówką. I to właśnie szczupaki były celem naszego majowego wyjazdu. Mieliśmy okazję łowić z łodzi, brodząc, a także wędkarskich kajaków. Rezultaty były zachęcające. Łowiliśmy kilka lub kilkanaście szczupaków dziennie, tylko na muchę. Udało mi się złowić 2 zgrabne muchowe mamuśki o długości 86 i 90 cm. Większe ryby odprowadzały muchy do samej łodzi. Hole w płytkiej, prześwietlonej wodzie pozostaną na długo w mojej pamięci...”
Mirosław Pieślak


Zakwaterowanie

Na wyłączność naszych klientów oferujemy 5 wolnostojących domków na wyspie Senoren. Państwa gospodarz jest profesjonalnym, praktykującym wędkarzem, który doskonale zna okoliczne wody (łowi tu od dzieciństwa). Na miejscu znajduje się niewielki sklepik wędkarski, plac zabaw dla dzieci oraz niewielka restauracja (czynna od czerwca do września). Najbliższy sklep spożywczy oraz stacja benzynowa znajdują się ok. 3 km od domków.

Domki Gös oraz Gädda

Pięć bliźniaczych domków o prostym/podstawowym standardzie położonych obok siebie oraz około 30 m od morza i przystani wodnej. Domki znajdują się około 100-150 m od mostu łączącego wyspę Senoren ze stałym lądem. Każdy domek posiada salonik z małym aneksem kuchennym, łazienkę oraz jedną sypialnię z czterema łóżkami pojedynczymi/materacami na górze – uwaga niski strop w niektórych domkach! Powierzchnia każdego z domków – 30-35 m2. Dodatkowo mała weranda z meblami ogrodowymi i grillem. Telewizor w domku. Każdy domek posiada 4 miejsca do spania, ale naszym zdaniem najwygodniej mieszka się w 2-3 osoby.

Galeria

Sprzęt pływający

Do potrzeb wędkarzy przygotowane są bezpieczne i wygodne plastikowe łodzie o długości 430-480 cm. Łodzie wyposażone są w 4-suwowe silniki o mocy 15 KM oraz GPS marki Garmin. Łodzie nie posiadają echosond (do wędkowania na tym obszarze nie są one jednak niezbędne, ważniejsza jest mapa batymetryczna i GPS) i jeśli czują się Państwo bezpieczniej z echosondą, to prosimy zabrać własną.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:cały rok, poza okresami pokrywy lodowej
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (prom + samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności domku, zwykle od 3 do 6 osób
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze lub na miejscu
Cena:1 534,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 3 osobach uczestniczących (łącznie 6 600,- PLN za 3 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 3–osobowy „Gös” lub „Gädda” bez pościeli i sprzątania końcowego,
  • łódź wędkarska z silnikiem 15 KM i GPS,
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
  • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko szkierowe o powierzchni ponad 5000 ha, położone w południowej Szwecji w regionie Blekinge, oddalone:

  • ok. 25 km od Karlskrony,
  • ok. 175 km od Ystad,
  • ok. 405 km od Skavsta.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od marca do listopada), okoń (od czerwca do października), troć wędrowna (od marca do maja), dorsz (od marca do listopada), śledź (od maja do czerwca).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok, poza okresami pokrywy lodowej (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • dla oszczędnych: najbliżej z Polski - nieopodal portu w Karlskronie!
  • duże ilości i znaczne rozmiary szczupaków
  • dobre łodzie wyposażone w elektronikę - niezbędny warunek sukcesu w szkierach
  • gospodarz doskonale znający się na wędkarstwie

Atrakcje w okolicy

  • miasto Karlskrona (muzeum morskie, starówka)
  • miasto Kalmar