Wyspa Senja | Północna Norwegia



Życiodajny Golfsztrom

Senja (połączona mostem ze stałym lądem) nazywana jest "Norwegią w miniaturze" i uchodzi za jeden z najpiękniejszych obszarów Finnmarku (północny obszar Norwegii). Rzeczywiście przyroda jest tu obezwładniająca swą dzikością i bardzo różnorodna. Surowość arktycznej rzeźby terenu łagodzi bujna i soczyście zielona roślinność górskich wąwozów, a wystające z błękitnej toni fiordów skalne wyspy nadają krajobrazowi nieco groźny wygląd. Słowem: można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Wody otaczające wyspę należą do najbogatszych w ryby obszarów świata. Doskonałe skądinąd łowiska szwedzkie, irlandzkie czy rosyjskie to tylko skromne preludium do północnej Norwegii. Sprawcą jest Golfstrom - potężny, ciepły prąd zatokowy, opływający środkowo-północną część tego kraju. Niesie on ze sobą wielką obfitość najróżniejszego, drobnego pożywienia, które jak magnes przyciąga śledzie, makrele oraz inne niewielkie ryby. Za nimi podążają drapieżniki - przede wszystkim wielkie dorsze, czarniaki oraz potężne flądry - halibuty. Tutaj możemy być także niemal pewni spotkania z okazałą brosmą.

Wyspa Senja

Warto spróbować na spinning!

Głębokość łowiska jest niezwykle zróżnicowana - przepastne głębie (do 600 m) sąsiadują tu z płytkimi, podwodnymi rafami (20-40 m), gdzie masowo gromadzą się ryby. Właśnie w takich miejscach podczas naszego czerwcowego pobytu testowego w Laukvik łowiliśmy dwucyfrowe dorsze i czarniaki, ryby szybsze i silniejsze niż łososie. Metodą był, co zapewne wielu z Państwa zaskoczy, klasyczny, polski spinning - oczywiście odpowiednio mocny. Proszę nam wierzyć: Norwegia nie musi kojarzyć się z topornymi morskimi wędziskami i półkilogramowymi pilkerami. Aby do woli sobie pospinningować, należy tylko znaleźć odpowiednie, nie za głębokie łowisko. A hol dużego dorsza czy 15-kilogramowego czarniaka, który w pięć sekund wysnuwa z kołowrotka dobre 30 m plecionki, to bite 15 minut męczącego "przeciągania liny" i przeżycie, które na zawsze pozostanie w wędkarskich wspomnieniach. Klientom Eventur Fishing udzielamy wyczerpujących informacji na temat spinningowych połowów w norweskich łowiskach.

Wyspa Senja

Sezon wędkarski trwa na Senji niemal cały rok (tu Atlantyk nigdy nie zamarza), ale najprzyjemniej i najefektywniej łowi się tu w okresie letnim i wczesnojesiennym, od czerwca do drugiej połowy września. Zresztą biorąc pod uwagę również pozawędkarskie aspekty urlopu zdecydowanie, lepiej przyjechać tutaj w najcieplejszych miesiącach.

Dostępność łowiska

Z brzegu w niektórych miejscach można łowić ryby, ale wówczas jest szansa jedynie na małe sztuki (1-2 kg). Prawdziwą wędkarską przygodę można przeżyć, jedynie używając bezpiecznej łodzi z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą ryb na większych głębokościach (50 m i więcej) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą typowo denne ryby, jak zębacz czy brosma. Na pilker doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75-gramowe). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Te ostatnie można kusić również metodą trollingową z użyciem odpowiednio dużych, podłużnych woblerów (np. rapala magnum). Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - na zapytanie w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi Klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.

Wyspa Senja

Zakwaterowanie

W rejonie wyspy Senja oferujemy Państwu możliwość pobytu w trzech w pełni profesjonalnych ośrodkach wędkarskich, które od lat zajmują się obsługą morskich wędkarzy. Wszystkie ośrodki leżą nad samym morzem, z bezpośrednim dostępem do łodzi wędkarskich. Wszystkie posiadają profesjonalne stanowiska do sprawiania i mrożenia ryb (zamrażarki o pojemności od 250 do 400 l na jeden apartament/domek). W każdym z ośrodków jest możliwość zorganizowania całodziennego rejsu ze skipperem (miejscowym rybakiem) dużą łodzią. Nasze biuro zapewnia pełną informację wędkarską o tym rejonie, mapy batymetryczne oraz dokładne namiary GPS na wiele sprawdzonych łowisk w okolicy (wielokrotnie łowiliśmy na tym obszarze).

Ośrodek nr 1

Wysokiej klasy ośrodek wędkarski zlokalizowany po zachodniej stronie wyspy Senja, ok. 40 km od Finnsnes. Do dyspozycji wędkarzy są 3 apartamenty w szeregowej zabudowie (1 m od linii brzegowej morza) oraz 2 wolnostojące domki ulokowane ok. 300 m od morza i przystani łodziowej. Wszystkie formy zakwaterowania oferują bardzo porządny, wysoki standard odpowiedni dla 4-6 osób w każdym lokum. Domki oraz apartamenty posiadają po 2 lub 3 oddzielne sypialnie, w pełni wyposażone kuchnie, łazienki, werandy z grillem itp. W każdym domku/apartamencie jest pralka, DVD oraz dostęp do internetu. Najbliższy sklep spożywczy i stacja benzynowa - 6 km.

Ośrodek nr 1

Ośrodek polecamy wymagającym wędkarzom, którzy cenią sobie dobrą infrastrukturę oraz rodzinom z dziećmi. W promieniu 30 minutowej jazdy łodzią znajduje się wiele doskonałych łowisk, a na otwarty ocean płynie się ok. 20 minut. Lokalizacja ośrodka sprawia, iż jest on dość dobrze osłonięty od wiatru i przy bardzo złej pogodzie można wędkować w fiordzie i pomiędzy licznymi wysepkami.

Ośrodek nr 2

Kameralny, przepięknie położony ośrodek wędkarski ulokowany nad samym brzegiem wody, około 1,5 km od ujścia fiordu na otwarty ocean. Znajduje się także po zachodniej stronie wyspy, ok. 60 km od Finnsnes, nieopodal malutkiej rybackiej wioski Medby. W sumie do dyspozycji gości jest 6 domków 6-osobowych o wysokim standardzie. Każdy ma salon z TV sat., 3 oddzielne sypialnie, w pełni wyposażoną kuchnię oraz łazienkę. Dodatkowo weranda z meblami ogrodowymi, grill oraz specjalne zadaszone pomieszczenie z bieżącą wodą do sprawiania ryb. Do użytku gości duża zamrażarka. Najbliższa stacja benzynowa - 5 km, niewielki sklep spożywczy - 1 km. Na terenie ośrodka niewielki sklepik wędkarski. Najbliższe, sezonowe łowisko ryb łososiowatych (pstrąg, łosoś atlantycki) - ok. 20 km.

Ośrodek nr 2

Ośrodek nr 3

Profesjonalny ośrodek wędkarski na północnym zachodzie wyspy Senja, około 70 kilometrów od Finnsnes i około 4 kilometrów od wyjścia na otwarty ocean. Do dyspozycji wędkarzy bardzo szeroka gama zakwaterowania. Ośrodek oferuje 2-osobowe pokoje ze wspólnymi łazienkami. Apartamenty dla 2, 4 oraz 8-osób oraz wolnostojące domy dla 5-8 osób. Każdy z apartamentów i domów posiada w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę z prysznicem WC, salon z TV, osobne 2-osobowe sypialnie, internet wi-fi. Odległość od łodzi od 10 do 250 metrów. Ośrodek oferuje oczywiście miejsce do sprawiania ryb oraz zamrażarki dla osób, które chcą zabrać część zdobyczy do kraju. Najbliższa stacja benzynowa i sklep spożywczy znajdują się około 4 kilometry od miejsca zakwaterowania. Jezioro z pstrągiem i palią arktyczną - około 1 kilometr.

Ośrodek nr 3

Ośrodek nr 4

Kameralny ośrodek wędkarski zlokalizowany w starej, rybackiej wiosce Torsken. Mniej więcej w połowie długości wyspy Senja.

Ośrodek oferuje trzy wygodne apartamenty, 4, 6 i 9-osobowy. Wszystkie z pięknym widokiem na morze, zlokalizowane zaledwie 20 metrów od przystani łodziowej.

Najmniejszy o powierzchni 35m2, idealny dla grup 3-4 osobowych, posiada 2 oddzielne sypialnie (łóżka piętrowe, jedne z podwójnym dołem), w pełni wyposażony aneks kuchenny oraz łazienkę z prysznicem i WC. Średni o powierzchni 55 m2, idealny nawet dla 5-6 osób, oferuje 2 osobne sypialnie (4 pojedyncze łóżka i 1 łóżko piętrowe), w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą oraz łazienkę z prysznicem i WC. Oba apartamenty mają dostęp do wspólnego, dużego tarasu z jacuzzi.

Największy apartament o powierzchni 100m2 przeznaczony jest dla 8-9 osób. Posiada bardzo duże okna przez które można podziwiać niesamowity widok nie wychodząc z salonu. W apartamencie znajdują się 4 sypialnie i w sumie 9 łóżek (4 z nich można połączyć w podwójne łóżko). Do dyspozycji gości 2 łazienki (dostęp do pralki i suszarki na ubrania), salon z pięknym widokiem na fjord oraz w pełni wyposażona kuchnia. Do dyspozycji gości jest też własny taras oraz wspólne z dwoma innymi apartamentami jacuzzi (można z niego korzystać przez cały rok).

Ośrodek nr 4

Ośrodek nr 1

Do dyspozycji wędkarzy profesjonalne, aluminiowe łodzie wędkarskie Kvaerno (4-osobowe) o długości 5,7 m z silnikami (Yamaha) o mocy 50 KM. Na wyposażeniu każdej łodzi jest echosonda, GPS wraz z ploterem, elektryczny zapłon oraz kierownica.

Ośrodek nr 1

Ośrodek nr 2

Łodzie wędkarskie to plastikowe jednostki Kaasbøll z silnikami o mocy 75 KM, łodzie Hansvik o długości od 5,1 do 5,5 m wyposażone w 4-suwowe silniki o mocy od 30 do 50 KM oraz łódź Hekkingen z silnikiem o mocy 100 KM. Łodzie są 4-osobowe i oczywiście wyposażone w echosondy, a GPS oraz ploter można wypożyczyć na miejscu za niewielką dopłatą.

Ośrodek nr 2

Ośrodek nr 3

Do dyspozycji wędkarzy profesjonalne, aluminiowe łodzie wędkarskie Kvaerno (4-osobowe) o długości 5,7 m z silnikami o mocy 50 KM. Na wyposażeniu każdej łodzi jest echosonda, GPS wraz z ploterem, elektryczny zapłon oraz kierownica.

Ośrodek nr 3

Ośrodek nr 4

Do dyspozycji wędkarzy dwie profesjonalne łodzie wędkarskie. Pierwsza z nich to „Kvaerno” 20’ z silnikiem 80 KM, echosondą, GPS i ploterem. Druga łódź to „Kaasboll” 23’ z silnikiem 115 KM, echosondą, GPS i ploterem.

Ośrodek nr 4

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Bodø i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu/domku, dostępne apartamenty/domki od 2- do 8-osobowych
Zakwaterowanie:apartamenty (w jednym budynku) lub domki typu „rorbu”
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 050,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 200,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4-osobowy z pościelą, ręcznikami w ośrodku nr 3
  • łódź wędkarska Kvaerno 5,6 metra z silnikiem spalinowym 50 KM, echosondą, GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w północnej części Norwegii nad Lyngenfjordem - rozległą zatoką Morza Norweskiego, oddalone:

  • ok. 1665 km od Oslo,
  • ok. 208 km od lotniska w Tromsø,
  • ok. 1660 km od Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, zębacz, halibut i inne ryby morskie - np. makrela, plamiak, karmazyn, brosma, rekin śledziowy (najlepszy sezon wędkarski trwa od maja do września, dorsz najlepiej żeruje w maju i czerwcu, czarniak - od czerwca do wczesnej jesieni).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

  • łowiska wokół Senji należą do najlepszych w Norwegii
  • szanse na okazowe egzemplarze ryb są tam wyjątkowo duże
  • stada olbrzymich czarniaków w sprzyjających okolicznościach można łowić stosunowo niedaleko brzegu - na podwodnych górkach i ostrych stokach dna
  • nasze ośrodki są prowadzone specjalnie pod kątem turystów-wędkarzy
  • Senja nazywana jest "Norwegią w miniaturze" - podróż tam może dać obraz piękna tego kraju

Atrakcje w okolicy

  • wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie),
  • przejażdżka statkiem parowym po fiordzie,
  • wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej, możliwość wspinaczki,
  • liczne parki krajobrazowe,
  • lodowce,
  • piaszczyste plaże (znakomite warunki do kąpieli),
  • miasto Finnsnes.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.