Wyspa Seiland | Północna Norwegia


O łowisku

Na progu Arktyki

Na stałe wyspę zamieszkuje niecałe 200 mieszkańców (znajduje się tu jeden sklep spożywczy i szkoła podstawowa, do której uczęszcza ośmioro uczniów), choć powierzchniowo jest kilkakrotnie większa od Warszawy. Wyspa to prawdziwe wędkarskie eldorado i w stwierdzeniu tym nie ma ani cienia przesady. Możemy zapewnić Państwa o wielkiej obfitości ryb - przede wszystkim dużego dorsza, czarniaka i zębacza, ale także rdzawca oraz halibuta, który osiąga tu nieprawdopodobne rozmiary. Przyroda poprzez swoją surowość i arktyczną rzeźbę terenu robi na przyjezdnych turystach piorunujące wrażenie. Roślinność zredukowana jest praktycznie do rachitycznych drzewek i porostów, a wysokie, urwiste i poszarpane klify wyrastają wprost z morza, tworząc nieco groźny i przejmujący krajobraz. Jeśli szukają Państwo totalnego oderwania od cywilizacji oraz zupełnej ciszy i spokoju, to doprawdy trudno znaleźć w Norwegii równie wspaniałe miejsce. Wędkarsko wyspa jest wodą dziewiczą w stu procentach. Rzadko docierają tu zagraniczni wędkarze.

Oszałamiający test

"Wyspę Seiland odwiedziliśmy na 4 dni w 2006 roku. Na wodzie nie spotkaliśmy wówczas żadnej innej łódki wędkarskiej, a nasz gospodarz twierdził, iż podobna sytuacja ma miejsce w ciągu całego sezonu! Nasza 3-osobowa ekipa łowiła codziennie 300-400 kg najróżniejszych gatunków ryb. Dominowały ładne czarniaki (8-10 kg) i dorsze (do 17 kg), ale trafiło się też sporo zębaczy, karmazynów, a nawet trzy niewielkie halibuty. Gospodarz ubolewał, iż na wyspie zostajemy tak krótko i z powodu pogody nie możemy wypłynąć nieco dalej na otwarte morze. Tam według jego słów łowi się naprawdę duże ryby (przede wszystkim czarniaki), a na branie nie czeka się długo. Na Seiland jest też realna szansa na spotkanie z halibutem. W pobliżu ośrodka usytuowane są bowiem niewielkie, otoczone wysokimi skałami zatoczki o piaszczystym dnie. Głębokość w takich miejscach oscyluje z reguły w granicach 10-30 m, co wiąże się z obecnością wielkich stad małych czarniaków i dorszy. Za nimi z głębokiej wody przypływają halibuty. Można próbować łowić je na pilkery lub martwą rybkę, ale bardzo ciekawa (i skuteczna) jest też metoda trollingowa przy użyciu dużych ripperów (!). To zupełnie nowy i nietypowy sposób łowienia, który wypróbowaliśmy w zeszłym sezonie. Wyniki były zaskakująco dobre!". (relacja Macieja Rogowieckiego)

Dostępność łowiska

Zdecydowanie rekomendujemy łowienie z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em. Umożliwi ona dotarcie do najlepszych stanowisk oraz ławic ryb. Z brzegu gdzieniegdzie również można spróbować połowu, ale wówczas nie należy spodziewać się ryb większych niż 1-2-kilogramowe.

Rekomendowane metody połowu

Pilkery, spinning, łowienie na przynęty naturalne (np. martwa rybka czy filet, małże czy krewetki), a także trolling z użyciem bardzo dużych, specjalnych ripperów z ciężkimi główkami.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.


Zakwaterowanie

Na wyspie Seiland oferujemy Państwu 3 ośrodki wędkarskie ulokowane na północnej jak i południowej stronie wyspy. Każdy z nich zapewnia komfortowe apartamenty z pełnym wyposażeniem (od 4 do 8-osobowych), profesjonalne miejsca do sprawiania i mrożenia ryb. Typowy wędkarski apartament na Seiland posiada oddzielne, 2-osobowe sypialnie, salon dzienny z TV, w pełni wyposażaną kuchnię oraz łazienkę. Odległość od przystani łodziowej od 100 do 300 m, w zależności od konkretnego apartamentu.

Najbliższy sklep (jedyny na wyspie) znajduje się w promieniu kilku km od domku. Najbliższe łowisko pstrągów oraz palii jeziorowych w granicach 10 km. Na życzenie organizujemy transport busem z Alty (ok. 170 km) oraz "whale safari" - całodzienną wyprawę przyrodniczą w poszukiwaniu wielorybów, które licznie zamieszkują tutejsze wody (nam udało się zaobserwować niewielkiego wieloryba z okna domku). Uwaga! Aby dostać się na Seiland trzeba skorzystać z promu (zabiera na pokład samochody), który odchodzi ze stałego lądu kilka razy dziennie (więcej informacji w naszym biurze).

Sprzęt pływający

Na wyspie Seiland oferujemy Państwu bezpieczne, obszerne łodzie (4 oraz 5-osobowe) wyposażone w spalinowe silniki (od 30 do 90 KM), echosondy, plotery i GPS. Niektóre z łodzi są kabinowe.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Tromsø i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu, dostępne apartamenty 4-, 10-osobowe
Zakwaterowanie:apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 250,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 8 osobach uczestniczących (łącznie 18 000,- PLN za 8 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 8-osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym*
  • 2 łodzie wędkarskie 4-osobowe 6,9 metra z silnikiem spalinowym 100 KM, kabiną, echosondą, GPS i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Wyspa położona w północnej części Norwegii nad Morzem Arktycznym, oddalona:

  • ok. 2150 km od Olso,
  • ok. 170 od lotniska w Alta,
  • ok. 1820 km od Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, zębacz, halibut i inne ryby morskie - np. makrela, plamiak, karmazyn, brosma, rekin śledziowy (najlepszy sezon wędkarski trwa od maja do września, dorsz najlepiej żeruje w maju i czerwcu, czarniak - od czerwca do wczesnej jesieni).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

  • wybitne łowisko ryb morskich
  • duża szansa na halibuta
  • małe zaludnienie, mało wędkarzy, duży obszar łowisk

Atrakcje w okolicy

  • wyprawy przyrodnicze (wieloryby, foki, orły morskie),
  • wspaniałe szlaki turystyki pieszej i rowerowej,
  • miasto Alta z prehistorycznymi rysunkami naskalnymi,
  • pozostałości epoki Wikingów.
  • możliwośc wycieczki na Nordkapp

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.