Rzeka Vindelälven należy do najlepszych łowisk Szwecji . Ma długość ok. 450 kilometrów, co lokuje ją w gronie najdłuższych szwedzkich rzek (piąte miejsce pod względem długości). Jest też najdłuższą z rzek niewpadających bezpośrednio do morza, jest bowiem dopływem innej lapońskiej rzeki – Umeälven. Powierzchnia jej dorzecza wynosi 12 650 km². Vindelälven ma swoje źródła w górskim rezerwacie Vindelfjällens przy granicy z Norwegią, jednym z największych obszarów chronionych w Europie o powierzchni 562 772 ha. Jest też wiele innych cech, które czynią tę rzeką wyjątkową: ma bowiem największe wahania poziomu ze wszystkich szwedzkich rzek (ponad 8 metrów) oraz jest od lat 60-tych XX wieku wolna od inwestycji hydrologicznych – budowy tam i elektrowni wodnych. Dzięki temu wraz z trzema innymi rzekami: Piteälven, Kalixälven i Torneälven jest zaliczana do 4 Narodowych Rzek Szwecji podlegających specjalnej ochronie.
Rybostan Vindelälven jest przebogaty, żyją w niej szczupaki, okonie, sieje, lipienie, pstrągi potokowe, jazie, płocie, a w sezonach ciągów tarłowych wchodzą z morza łososie oraz trocie wędrowne. Rzeka ma bardzo urozmaicony charakter – miejscami jest bardzo szeroka, dostojna i powolna, jak typowa rzeka nizinna, a jej brzegi porastają trzciny, w innych rejonach nurt przyspiesza, tworzą się wiry i szypoty, widać zalegające na dnie głazy, jeszcze inne jej fragmenty obfitują w przelewy, rafy, a nawet naturalne progi wodne i wodospady. Vindelälven posiada wiele bocznych odnóg – jakby zatok, które swym charakterem przypominają jeziora, przepływa też przez kilka jezior i tworzy szerokie jezioropodobne rozlewiska. Z wędkarskiego punktu widzenia to prawdziwy raj – można bowiem tu łowić wiele gatunków wieloma metodami i każdy znajdzie coś odpowiadającego swoim preferencjom.
Kolejny odcinek rzeki Vindeläven, jaki proponujemy Państwu na spędzenie wędkarskiego urlopu, to kilkukilometrowy jej fragment przepływający przez małą lapońską wioskę Sandsele. Rzeka ma tam zmienny charakter – szeroko rozlane powolne i spokojne odcinki przeplatają się z szypotami i przelewami o charakterze górskim, gdzie spieniona woda z hukiem przetacza się przez skalne progi pomiędzy wielkimi głazami. Na całym tym obszarze znajdziemy zatem miejsca z ledwo wyczuwalnym nurtem, piaszczystym dnem i pojedynczymi głazami, rozległe rozlewiska wody niemal stojącej z trzcinowiskami, grążelami i roślinnością denną, jak również kilkusetmetrowe fragmenty szybko płynącej wody z kaskadami i kamienistym dnem.
Na spokojnych odcinkach proponujemy wędkowanie z łodzi lub pontonu. Jednostki pływające mamy ustawione w różnych miejscach, zawsze pomiędzy dwoma bystrzami (rapids) – w górze i w dole rzeki. Pokonywanie bystrzy nie jest zalecane, gdyż może to być niebezpieczne, a powrót łodzią pod prąd może być trudny lub w ogóle niemożliwy. Na dużych obszarach spokojnej lub wolno płynącej wody mamy wiele możliwości wędkowania i wiele gatunków ryb do wyboru. Przede wszystkim żyją tam wielkie szczupaki – zazwyczaj w głębszych dołach, w okolicach trzcin czy na podwodnych łąkach. Są wspaniale ubarwione(zielono-oliwkowe) i bardzo silne. Łowimy je na trolling, spinning lub sztuczną muchę. Poza szczupakami na spokojnej wodzie znajdziemy też grube okonie, a w miejscach, gdzie nurt nieco przyspiesza - również piękne lipienie i pstrągi. W miesiącach letnich (głównie sierpień) można liczyć na brania łososi atlantyckich, szczególnie w miejscach, gdzie w swej wędrówce zatrzymują się na chwilę odpoczynku – a więc przed progami, kaskadami, bystrzami, w głębokich dołach, za wielkimi głazami. Taka różnorodność gatunków zapewnia nam ciągłe emocje, brak monotonii i daje wiele możliwości na przygotowanie rozmaitych smacznych potraw z ryb, w tym takich rarytasów jak sushi czy tatar.
Znakomity spokojny odcinek rzeki znajdziemy już kilkadziesiąt metrów od domku. Na brzegu u podnóża skarpy mamy do dyspozycji jednostki pływające. Tak więc możemy bez kłopotu wypływać nawet na krótsze sesje, przeplatając je odpoczynkiem czy przygotowywaniem posiłków. Świetne wyniki osiąga się zwłaszcza wieczorem i podczas letniej nocy. Jeśli chodzi o bystrza, które również są znakomitymi łowiskami, obławiamy je z brzegu lub brodząc. Możemy liczyć tam na lipienie, pstrągi, a nawet szczupaki. Niektóre z nich żyją bowiem nawet w szybkim nurcie. W miesiącach letnich w okolicy bystrzy jest też zawsze szansa na łososia. W bliższej lub dalszej okolicy domku (od kilku do kilkunastu kilometrów) mamy do dyspozycji kilka bystrzy z niezłym dostępem z brzegu.
Wszystko otoczone jest piękna przyrodą – lasami, łąkami, bagnami. Latem można zbierać pomarańczowe moroszki i czerwone koźlarze, a renifery nie raz zapozują nam do zdjęciowej sesji.
Dla chętnych gospodarze przygotowali też miłą niespodziankę. Na jednym z okolicznych jezior ustawili łódkę napędzaną silnikiem elektrycznym, z której można korzystać przez cały czas pobytu. Jezioro nie jest zbyt rozległe, raczej ma charakter kameralny (kilkadziesiąt hektarów). Jednak jest tam dość miejsca, aby miło spędzić wędkarska dniówkę obławiając coraz to nowe zakamarki. Jezioro jest płytkie (do 3 metrów, na dużej powierzchni do 1 metra)), okolone trzcinowiskami. Dno na wielkich obszarach porastają grążele.
Jezioro to jest znakomitym wprost łowiskiem okoni. Zazwyczaj biorą sztuki małe i średnie (głównie 25-30 cm), lecz kwestią czasu jest złowienie okazu przekraczającego znacznie 30, a nawet 40 centymetrów. W trakcie łowienia testowego w lipcu 2021 roku zaliczyliśmy jednego dnia kolejno sztuki: 41 cm, 44, cm, 43 cm, 45 cm, 43 cm, 39, cm, 42 cm. Piękne, potężne i niesamowicie silne garbusy brały niemal spod łódki na bardzo płytkiej wodzie! Jeśli chodzi o szczupaki, też żyje ich tam mnóstwo, w tym sztuki metrowe. A zatem nie pozostaje nic, jak tylko spróbować złowić swoją rybę życia!
Na jeziorze i rzece Vindelälven (spokojne odcinki) na najlepsze wyniki można liczyć wędkując z łodzi lub pontonów. Wędkowanie z brzegu jest w wielu miejscach możliwe, ale zdecydowanie mniej efektywne. Na bystrzach wędkuje się z brzegu.
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.
Z łowiska można tylko ryby do bieżącego spożycia w trakcie pobytu. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski. Szczegółowe informacje o limitach połowowych oraz o wymiarach ochronnych ryb otrzymają Państwo na miejscu.
Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem.
Proponujemy przytulny, nieduży domek położony niemal na brzegu rzeki, ok. 100 metrów od łodzi (pontonu). W domku możliwość zakwaterowania dla maksymalnie 4 osób (dwa łóżka wolno stojące oraz 1 łóżko piętrowe). Łazienka z prysznicem i WC, wyposażona kuchnia, kominek oraz taras z meblami ogrodowymi. Internet wi-fi.
Na rzece do dyspozycji wędkarzy wygodne dwuosobowe pontony lub łodzie z silnikami spalinowymi o mocy 4-6 KM. Na jeziorze – łódź z silnikiem elektrycznym.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Cena: | Ceny na zapytanie w biurze - zainteresowanych prosimy o kontakt. |
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 |
Gdzie to jest?
Łowiska rzeczne i jeziorowe położone w północnej Szwecji. Najbliższa większa miejscowość to Sorsele. Baza oddalona jest o:
Rodzaj wody i ryby
Łowiska rzeczne i jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od czerwca do września), okoń (od czerwca do września), lipień oraz pstrąg (od czerwca do września), łosoś (sierpień).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon letni trwa od czerwca do września, sezon zimowy – od grudnia do końca kwietnia.
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.