Długo przymierzaliśmy się do znalezienia odpowiedniego, szkierowego łowiska nad Zatoką Botnicką. Wiele sprawdzonych przez nas lokalizacji charakteryzowało się wielkimi głębokościami i brakiem miejsc z roślinnością. Na szczęście jeden z zaprzyjaźnionych, szwedzkich przewodników polecił nam zainteresować się właśnie okolicą Hudiksvall. To był przysłowiowy strzał w dziesiątkę.
Łowisko jest bardzo rozległe i urozmaicone. Dziesiątki wciętych w ląd kamienistych zatok, podwodne rafy, a także jeziorka z dużą ilością zanurzonej roślinności połączone z morzem wąskimi przesmykami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wędkowanie jest stosunkowo proste, ryb szuka się płytko i nie trzeba zbytnio kombinować z prowadzeniem przynęty… Klasyczne „rzuć i skręcaj”. Kluczem na tej bardzo rozległem wodzie jest znalezienie zgrupowań ryb do czego niezbędne są duże, mocne i szybkie łódki. Właśnie takie jednostki znajdą Państwo w naszej ofercie.
Saltvik odwiedziliśmy na początku czerwca 2021 roku. Spędziliśmy w tym niezwykłym miejscu tylko kilka dni, ale już od początku byliśmy pewni, że trafi ono do naszej oferty na stałe. Przede wszystkim w oczy rzuca się wspaniałe zaplecze dla wędkarzy, ale nie tylko, również dla osób, które chcą spędzić „zwykły” urlop nad wodą. Fantastyczny domek, położony nad samym brzegiem. Możemy wędkować bezpośrednio z tarasu (poza okresem 01.09-31.12, kiedy to zatoka przy domku staje się miejscem wędrówki troci na miejsca tarłowe). Nowoczesne wnętrze urządzone ze smakiem. Łazienka z sauną z której możemy wyjść, przejść przez salon i wskoczyć od razu do Zatoki Botnickiej. Nie ma problemu z noszeniem sprzętu z domku do łódek, co jak każdy z Państwa wie, jest zazwyczaj dość uciążliwe. Do tego duże, bezpieczne łodzie z mocnymi silnikami i niezbędną elektroniką. Miejsce idealne.
Szkiery w okolicy Saltvik słyną z olbrzymiej populacji okonia. Najlepszym dowodem na potwierdzenie pierwszego zdania są sławne zawody „Perch Fight”, które w jednym z sezonów były rozgrywane właśnie na tych szkierach. Ewenementem jest też ilość dużych pasiaków. Zazwyczaj łowi się ryby w okolicach 30 centymetrów, ale niezwykle często trafiają się okonie po 45 centymetrów i więcej. To jedno z niewielu szkierowisk w Szwecji, gdzie mamy realną szansę na „pięćdziesiątaka”. Prócz wszędobylskich okoni, możemy też liczyć na szczupaki. „Esoxów” również jest bardzo dużo i zazwyczaj złowienie kilkunastu ryb na łódkę dziennie nie jest problemem. Zdarzają się też zupełnie „kosmiczne” wyniki. Pod koniec maja, kilku szwedzkich wędkarzy miało za zadanie złowienie i „zaczipowanie” jak największej ilości szczupaków. Przez weekend udało im się wyholować i oznaczyć blisko 500 sztuk! Żeby być dokładnym, większość łowionych tu szczupaków to ryby w przedziale 50-70 centymetrów. Raczej ciężko o okazy przekraczające metr długości. Jednak przy tej ilości brań, można przymknąć oko na ten mały szczegół. Jeżeli ktoś z Państwa szuka łowiska gdzie można wyłowić się do bólu rąk, Saltvik będzie odpowiednim miejscem. Całości dopełniają trocie wędrowne, które łowi się tu wiosną i jesienią. Ryby te da się łowić z łódki, ale też z brzegów, brodząc lub skacząc po kamieniach. Nasz przewodnik opowiadał, że wiosną miał mniej czasu na ryby ponieważ urodziło mu się dziecko. Brał więc wózek i szedł na spacer na wybrzeże. Malec zasypiał, a on godzinkę łowił z kamienistego brzegu. Nie było spaceru bez troci! Jeżeli komuś mało, może też pobawić się z pięknymi jaziami. Są dość proste do namierzenia w płytkich, kamienistych zatoczkach. Pływają całymi stadami i chętnie biorą na wszelkiej maści obrotówki.
Wędkowanie z brzegu, choć gdzieniegdzie możliwe, nie zapewni dotarcia do najlepszych miejsc. Do tego niezbędny będzie dobry sprzęt pływający.
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.
Dziennie z łowiska można zabrać 1 szczupaka na osobę w rozmiarze 50-75 cm. Wszystkie pozostałe szczupaki należy bezwzględnie wypuścić z powrotem do wody. Obowiązuje całkowity zakaz przetwarzania ryb i wywożenia ich do Polski.
Dziennie z łowiska można zabrać okonie w ilości potrzebnej do bieżącego spożycia.
Dziennie z łowiska można zabrać 1 troć wędrowną na osobę w rozmiarze od 50 cm w górę.
Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.
„Łowiska wędkarskie oceniam zawsze w dwóch kategoriach. Po pierwsze, czy są w nim ryby, a po drugie, czy domek, w którym mam spędzić tydzień, jest na tyle komfortowy, że zabrałbym do niego rodzinę na wakacje?
Szkiery Saltvik są miejscem z dużym potencjałem wędkarskim. Jeżeli ktoś tak jak ja lubi kamienne szkierowe zatoki z dużą ilością szczupaka i jeszcze większą okonia, to na Saltvik mu się bardzo spodoba. Na dodatek to jedna z niewielu szkierów, na których w sposób zaplanowany można łowić grube jazie, a wiosną trocie. Szkiery Saltvik to też znakomita infrastruktura wędkarska. Przepiękny i niezwykle dobrze wyposażony domek, z pomostem wchodzącym do wody i sauną, gwarantuje komfortowe spędzenie czasu jeżeli pogoda nie dopisuje. Trudno znaleźć słabe punkty tego miejsca.”
Tomasz Łapiński
Domek 4-osobowy „Seaside”. Położony nad samą wodą. W domku znajdą Państwo w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą i wypoczynkową z TV. Łazienkę z prysznicem, ekologicznym WC oraz sauną. Dwie, dwuosobowe sypialnie z pojedynczymi łóżkami. Taras z meblami ogrodowymi i parkingiem na łódek. W domku jest bardzo szybkie łącze „wi-fi”.
Ofertujemy możliwość wynajęcia 1 łodzi wędkarskiej z silnikiem 50 KM, echosondą i GPS. Łódź idealna dla 3 wędkarzy. Istnieje możliwość wędkowania w 4 osoby (jest to opcja mniej wygodna i wymaga dobrej organizacji podczas łowienia).
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | cały rok, poza okresami pokrywy lodowej |
Czas trwania: | pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty, |
Dojazd: | we własnym zakresie (prom + samochód lub samolot i wynajem auta na lotnisku) |
Ilość uczestników: | 2-4 osoby |
Zakwaterowanie: | domek 4-osobowy |
Wyżywienie: | we własnym zakresie |
Łowiska: | szkierowy archipelag |
Przewodnik: | brak |
Cena: | 2 450,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 9 800,- PLN za 4 osoby) (cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 23.02.2023 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT) |
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
W cenie: |
|
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 |
Gdzie to jest?
Łowisko szkierowe o powierzchni, położone w środkowej Szwecji w regionie Hälsingland, oddalone:
Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od maja do października), troć wędrowna (od marca do maja), jaź (od kwietnia do października), śledź (od maja do czerwca).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok, poza okresami pokrywy lodowej (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.