Tych jest tu zresztą bez liku. Znajdziemy je zarówno w spokojnych, dużych rozlewiskach porośniętych roślinnością (które bardziej przypominają duże jeziora w biegu rzeki) jak i w bardziej nurtowych, kamienistych odcinkach gdzie prędzej można by się spodziewać łososia lub pstrąga. Generalnie szczupak jest tutaj zdecydowanie dominującym drapieżnikiem i złowienie kilku-kilkunastu dorodnych ryb dziennie nie stanowi większego problemu. Co ciekawe w Råne trafiają się także bardzo duże osobniki (115-125 cm) co w północnych rejonach Szwecji nie jest oczywistością. Poza szczupakiem w rzece występuje pstrąg, lipień, jaź oraz znajdziemy mnóstwo dorodnego okonia (40-50 cm). Swoistym ewenementem jest także obecność sandaczy, których jest naprawdę dużo. Rozmiarowo są to ryby małe i średnie (40-75 cm), ale rekompensują to swoją liczebnością.
To jednak nie wszystkie wędkarskie atrybuty tej rzeki. W okresie czerwiec – sierpień można tu łowić także dzikie i piękne łososie, które wchodzą na tarło z Zatoki Botnickiej. Ciąg nie jest duży (z reguły od 500 do 1500 osobników), ale wytrwali wędkarze mogą liczyć na spotkanie z królem rzeki. Większość łososi oscyluje w granicach 60-90 cm (3-7 kg), ale kilka razy do roku łowione są ryby przekraczające metr i 10 kg masy. Szczególnie na początku sezonu, czyli w czerwcu.
Jeśli mało by Wam było odkrywania tajemnic rzeki i jej rozlewisk, to mamy jeszcze jedną opcję w zanadrzu. Są nią stosunkowo blisko położone (ok 45 km) szkiery Zatoki Botnickiej. Mało kto zdaje sobie sprawę, iż szczupaki zamieszkują także północne szkierowiska Szwecji. Co ciekawe, szczupaków jest tu więcej niż na południowych szkierach, a wielkościowo są to takie same ryby (50-90 cm i realna szansa na rybę 100 cm +). Szczupaki łowi się także w ten sam sposób jak na południu – obławiając płytkie (0,5 – 2 m) blaty porośnięte roślinnością oraz okolice trzcinowisk. Polecamy spróbować, na pewno nikt nie będzie rozczarowany.
Przebywając nad Råne ilość wędkarskich możliwości przyprawia o zawrót głowy. Kilka lat nie starczyło by żeby poznać wszystkie okoliczne łowiska, a co dopiero mówić o tygodniowym pobycie. Na szczęście na miejscu w bazie wędkarskiej jest doświadczony przewodnik, który po przyjeździe na miejsce pokieruje Was na najbardziej atrakcyjne łowiska. Reasumując na miejscu nasi Goście mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów rzeki (w sąsiedztwie bazy), kilka dużych rozlewisk, mniejsze jeziora z pstrągami oraz morskie szkiery. Wszystkie te łowiska są w obrębie od 5 do 45 km jazdy od miejsca zakwaterowania. Na każdym z nich presja wędkarska jest minimalna lub wręcz zerowa a dobre wyniki wędkarskie są wysoce prawdopodobne.
Na najlepsze wyniki można liczyć wędkując z łodzi, która jest zawsze zawarta w pakiecie. Białą rybę można z powodzeniem poławiać z pomostu przy domku.
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling.
Wymiar ochronny szczupaka 45-85 cm, wymiar ochronny sandacza min. 45 cm, wymiar ochronny okonia 20-30 cm. Z łowiska można zabrać dziennie na domek (na całą grupę) 1 szczupaka lub sandacza oraz 10 okoni (oczywiście w dozwolonych „widełkach” cm). Obowiązuje całkowity i surowo przestrzegany zakaz mrożenia oraz wywożenia ryb do Polski. Informacje na temat okresów oraz wymiarów ochronnych zmieniają się rok do roku i dostępne są w naszym biurze.
Uwaga! Podczas pobytu nad Råne macie Państwo możliwość wędkowania na wielu różnych łowiskach w okolicy. Aby się do nich dostać potrzebny jest codzienny transport łodzi (łodzią są lekkie i stoją na przyczepkach w bazie). Dlatego polecamy aby Państwa auto było wyposażone w hak do ciągnięcia przyczepy. Jeśli nie posiadają Państwo haka, łodzie może przewozić przewodnik z bazy ale podlega to niewielkim opłatom (od 1000 do 1500 SEK za przewóz łodzi w 2 strony w zależności od odległości od bazy).
Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.
Oferujemy pobyty w ładnie położonych domkach, 30 m od brzegu jeziora. Domki są niewielkie, ale funkcjonalne i klimatyczne. W każdym domku może wygodnie mieszkać 2 wędkarzy. Na wyposażeniu znajduje się 1 pokój z 2-oma łóżkami, mały aneks kuchenny oraz łazienka z prysznicem i wc. Domki posiadają werandę i ładny widok na jezioro. W sumie na terenie znajduje się 5 domków przeznaczonych dla wędkarzy. Ponadto w bliskiej odległości (ok. 100 m) znajdziemy świetną, kamerlaną restaurację serwującą typowo lapońskie dania oraz oferującą szeroki wybór alkoholi i piw. Restauracja czynna jest sezonowo, od czerwca do początku września..
Dodatkowo dostępne są 1 lub 2-osobowe pokoje hotelowe z łazienkami w niewielkim budynku obok..
Wszystkie opcje zakwaterowania ulokowane są na dużym, przestronnym i częściowo zalesionym terenie. Okolica jest cicha, spokojna i sprzyja wypoczynkowi..
Za dodatkową opłatą istnieje możliwość skorzystania z profesjonalnej sauny, która jest przepięknie ulokowana nad samym jeziorem (bezpośredni dostęp do wody z sauny).
Do łowienia przeznaczone są 2-osobowe łodzie Kimple zbudowane z aluminium. Każda z łodzi posiada silnik spalinowy o mocy 4-6 KM oraz prostą echosondę. Taki sprzęt pływający w zupełności wystarczy aby obławiać wszystkie okoliczne rozlewiska i fragmenty rzeki.
Na życzenie można także wynająć profesjonalnego przewodnika wędkarskiego z dużą łodzią Alumacraft, która wygodnie mieści na pokładzie 4 osoby. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja przewodnika w naszym biurze.
Uwaga! Podczas pobytu nad Råne macie Państwo możliwość wędkowania na wielu różnych łowiskach w okolicy. Aby się do nich dostać potrzebny jest codzienny transport łodzi (łodzią są lekkie i stoją na przyczepkach w bazie). Dlatego polecamy aby Państwa auto było wyposażone w hak do ciągnięcia przyczepy. Jeśli nie posiadają Państwo haka, łodzie może przewozić przewodnik z bazy ale podlega to niewielkim opłatom (od 1000 do 1500 SEK za przewóz łodzi w 2 strony w zależności od odległości od bazy).
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | czerwiec - listopad |
Czas trwania: | pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty. Możliwe krótsze pobyty na życzenie. |
Dojazd: | we własnym zakresie (samochód bądź samolot np. na lotnisko Lulea i wynajem samochodu na miejscu) |
Ilość uczestników: | do 10 osób |
Zakwaterowanie: | domki wolnostojące |
Wyżywienie: | we własnym zakresie |
Łowiska: | szkierowy archipelag, rzeka, jeziora, rozlewiska |
Przewodnik: | dostępny na zapytanie w biurze |
Cena: | 4300,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 2 osobach uczestniczących, łącznie 8600 PLN,- za 2 ) (cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 09.07.2024 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
W cenie: |
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 |
Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowo-rzeczne o powierzchni położone w północnej Szwecji w, oddalone:
Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowo – rzeczne oraz możliwość łowienia w szkierach. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak, sandacz, okoń, jaź, pstrąg potokowy, lipień, okresowo łosoś.
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok, poza okresami pokrywy lodowej jednak najlepszy okres połowów trwa od końca maja do połowy czerwca oraz od początku września do początku października. Sezon łososiowy jest ruchomy, ale zazwyczaj rozpoczyna się 1 czerwca i kończy 31 sierpnia.
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.
Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.