Rzeka Kaitum | Laponia


O łowisku

Lipienie dla każdego!

Przez lata wędkarskich podróży po całym świecie, nigdy nie natknęliśmy się na tak dobre lipieniowe łowisko. Ta piękna i wdzięczna do łowienia ryba występuje tu w gigantycznych ilościach i nawet zupełnie początkujący muszkarz może wyłowić się do syta. Na Kaitum zapomnijcie o 4-metrowych przyponach 0,10 mm i muszkach na haku 18-20. Tutaj można bez obawy stosować przypon 0,16 – 0,18 mm, a lipienie zagryzają „suchara” na haku nr 11-12 bez najmniejszego problemu! Chyba jeszcze lepiej biorą na nimfy (10-14), a na rekordowe osobniki (ponad 60 cm) warto spróbować większych, pstrągowych streamerów. Wprawny muszkarz może liczyć na co najmniej kilkadziesiąt ryb w podbieraku dziennie, a zdecydowana większość z nich będzie w przedziale 35-50 cm! Lipinie grupują się na Kaitum przede wszystkim na bardziej wartkich bystrzach oddzielających spokojniejsze rozlewiska rzeki. W zasięgu wędkarskich łodzi są 3 takie miejsca i każde z nich pomieści bez problemu kilkunastu wędkarzy (bystrza mają długość od 800 do 1700 metrów). Brodzenie nie wymaga wiele wysiłku, a ryby występują bardzo często tuż przy samym brzegu. Na lądzie znajdują się liczne miejsca na przygotowanie ogniska, a okolicę porasta tundrowy las obfitujący w grzyby i dziką zwierzynę (łosie, renifery). Łowić można praktycznie 24 godziny na dobę (sezon trwa tylko przez lipiec i sierpień czyli podczas występowania dnia polarnego), a lapońskie góry otaczające Kaitum zapierają z wrażenia dech w piersi!

Naszym zdaniem Kaitum to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla muszkarzy, jakie można znaleźć nie tylko w Szwecji, ale w całej Europie!

Duże, ale trudniejsze

Kaitum zamieszkuje także zdrowa populacja pstrąga potokowego. Łowiąc lipienie na suchą muszkę lub nimfę dość często trafiają się pstrągi w granicach 40-50 cm. Na większe (co roku łowione są ryby 60-75 cm!) lepszy będzie jednak pokaźny streamer, który działa na te drapieżniki bardziej selektywnie. Duże pstrągi zamieszkuję te same obszary co lipienie, ale szukamy ich zawsze w najgłębszych miejscach na danym bystrzu. Wyjątkiem są nocne godziny żerowania, kiedy „lorbasy” wychodzą na płytkie, lipieniowe płanie. Wędkarzom, którzy chcą mieć największe szanse na spotkanie z rekordowym pstrągiem, polecamy raczej początek sezonu (pierwsze 2-3 tygodnie lipca), kiedy woda w Kaitum jest lekko podniesiona. Łatwiej je wtedy skusić do brania.

Osobno należy napisać o szczupakach zamieszkujących Kaitum. Koncentrują się one jedynie w kilku niewielkich miejscach, gdzie występuje podwodna roślinność, ale ich rozmiary są porażające. Ryby w przedziale 90–110 cm są na porządku dziennym, a goście bazy w sezonie łowią zawsze kilka ryb ponad 120 cm. Są to zdecydowanie najsilniejsze szczupaki, jakie kiedykolwiek mieliśmy przyjemność łowić. Całe czas przebywają w nurcie polując na lipienie, co sprawia, iż po zacięciu dają popis, który każdy wędkarz zapamięta na długo. Minimalna klasa muchówki na szczupaki z Kaitum to solidna „dycha”, a miejscowi przewodnicy zalecają nawet wędkę o oczko wyżej.

Dostępność łowiska

Kaitum osiągalne jest jedynie helikopterem, który jest zawarty w pakiecie wędkarskim. Do helikoptera można zabrać maksymalnie 20 kg bagażu na osobę. Do przemieszczania się po rzece pomiędzy bystrzami przygotowane są łodzie wędkarskie wyposażone w silniki spalinowe.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Tylko sztuczna mucha (nimfa, sucha oraz streamer).

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabrać dziennie 1 lipienia na osobę, o długości maks. 35 cm. Całkowity zakaz zabierania pstrągów oraz szczupaków.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem.

Wyprawa testowa
(Piotr Talma, Tomek Koperski, Andrzej Gieryga, Michał Pszczoła oraz Maciek Rogowiecki)

Doniesienia o rybach z Kaitum sprawdziliśmy osobiście w sierpniu 2016 rok. Pojechaliśmy 5-osobową ekipą i spędziliśmy nad rzeką 7 dni. Wyniki wędkarskie przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Średnio każdy z nas łowił 40-50 lipieni dziennie, a wiele z nich przekraczało 50 cm. Dodatkowo padło kilkanaście pstrągów (niestety żaden nie przekroczył 50 cm) oraz szczupaków, którym poświęciliśmy tylko jedno przedpołudnie.

Rzeka Kaitum


Zakwaterowanie

Warunki mieszkaniowe nad Kaitum są proste, ale biorąc pod uwagę lokalizację oraz brak możliwości dojazdu (poza helikopterem), uważamy iż spełniają one wymagania dobrej wędkarskiej bazy. Wędkarze mieszkają w niewielkich drewnianych domkach z łóżkami piętrowymi (4- lub 6-osobowe). W domku jest oświetlenie (zasilane przez baterie słoneczne) oraz kuchenka gazowa i niezbędne wyposażenie kuchenne. Nie ma bieżącej wody ani elektryczności. Na terenie bazy znajdują się prysznice z ciepłą wodą (czynne jedynie okresowo w ciągu dnia – około godziny rano i godziny wieczorem) oraz toalety. Wodę do picia i zmywania naczyń pobiera się bezpośrednio z rzeki (na terenie bazy jest specjalne ujęcie). Woda w Kaitum jest najczystsza w Szwecji i można ją oczywiście pić bez przegotowania.

Atutem nie do przecenienie w bazie wędkarskiej nad Kaitum jest świetna restauracja stworzona dla gości, którzy nie chcą samemu gotować. Posiłki są wykwintne i przygotowywane przez profesjonalnego kucharza. Przygotowywane są zawsze ze świeżych lokalnych produktów (często dziczyzna oraz ryby). Jakość posiłków ma niestety odzwierciedlenie w ich cenach i za całodzienne wyżywienie trzeba liczyć ok 600–800,- SEK za osobę. W restauracji jest także spory wybór dobrych alkoholi obejmujący whisky, koniaki oraz kilka świetnych win.


Serwis wędkarski

W pakiecie wędkarskim zawarta jest łódź z silnikiem spalinowym (6-8 KM) na każdych 2-3 wędkarzy. Łódź służy do przemieszczania się pomiędzy bystrzami. Za dodatkową opłatą można wynająć przewodnika (na miejscu w bazie pracuje zawsze kilku), który większą łodzią jest w stanie dowieźć wędkarzy na dalej położone czy trudniej osiągalne bystrza. Po zakończonym łowieniu przewodnik wraca z powrotem po grupę i odwozi ją do bazy. Przewodnika można także oczywiście wynająć na wspólne wędkowanie. I o ile przy łowieniu lipieni przewodnik nie jest naszym zdaniem konieczny, to wybierając się na pstrągi czy szczupaki warto skorzystać z jego usług.

Ponadto w bazie znajdziemy sklep wędkarski (można w nim kupić wszystko co potrzebne do łowienia na Kaitum). Telefony komórkowe w okolicy nie działają, ale jest telefon satelitarny, z którego można korzystać (usługa dodatkowo płatna).

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Kaitum

Cena pobytu zależy od ilości osób w grupie oraz rodzaju wykupionego pakietu. Na miejscu możliwych jest wiele opcji pobytowych. Dlatego prosimy o przesłanie zapytania do naszego biura, a my przygotujemy ofertę pod Państwa konkretne potrzeby. Generalnie jednak tygodniowy koszt pobytu w bazie wędkarskiej nad Kaitum wynosi średnio od 12 000,- do 18 000,- SEK/osoba bez dojazdu do Kiruny. W cenie zawarty jest już lot helikopterem do bazy z Kiruny i z powrotem.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko rzeczne w północnej Szwecji, oddalone ok. 60 km od Kiruny, niedaleko granicy z Norwegią.


Rodzaj wody i ryby
Zapraszamy na połów pstrąga potokowego, szczupaka, a przede wszystkim lipienia.

Kiedy najlepiej jechać?
Najlepszy sezon wędkarski trwa od końca czerwca do początku września.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • możliwość powtarzalnego łowienia rekordowych rozmiarów pstrągów potokowych, szczupaków oraz lipieni, które są trudno osiągalne na innych łowiskach
  • piękna, dzika rzeka w otoczeniu gęstych, tundrowych lasów i wysokich lapońskich gór
  • dobre zaplecze turystyczne dla wędkarzy

Co oprócz łowienia?

  • spacery w otoczeniu wspaniałej przyrody
  • zbieranie grzybów i jagód
  • obserwacja dzikiej zwierzyny i ptactwa

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.