Ragunda | Środkowa Szwecja


O łowisku

Test w sierpniu 2013

Łowisko odwiedziliśmy na krótki, trzydniowy test w sierpniu 2013. Pomimo bardzo niesprzyjających warunków (nasz wyjazd poprzedził okres upalnej pogody) wyniki były zadowalające. Opierając się tylko na własnej intuicji (na miejscu nie ma żadnego przewodnika) udało nam się złowić kilkadziesiąt szczupaków. Przeważnie były to ryby w przedziale 40-60 centymetrów, ale trafił się także jeden esoks o długości 85 centymetrów i 2 ryby w granicach 93-95 centymetrów.

Niestety, w wielu świetnych miejscówkach nie dało się kompletnie łowić, ponieważ były porośnięte gęstą roślinnością aż do samej powierzchni wody. Na wiosnę i późną jesienią, kiedy roślinność będzie mniej dokuczliwa, te obszary łowiska będą z pewnością niezwykle „rybodajne”. My niestety nie mieliśmy takich możliwości.

Mały system jezior

Oferowane przez nas łowisko ma kameralny charakter. Składa się ono z czterech połączonych ze sobą niewielkich jezior, które w sumie stanowią szlak wodny o długości ok. 10 km. Jest to rozmiar idealny na standardowy, tygodniowy pobyt. Wszystkie jeziora są dość płytkie (na przeważającym obszarze głębokość nie przekracza 6-7 m) i bardzo żyzne. Znajdziemy tam dużo trzcinowisk, zatoki z grążelami i obszerne połacie podwodnych blatów porośniętych bardzo gęstą moczarką oraz rdestnicą.

Jeziora łączą się ze sobą kanałkami z lekkim uciągiem, które także obficie porasta roślinność (da się jednak bez problemu przepłynąć łodzią). Kanałki mają po kilkaset metrów długości. Woda we wszystkich jeziorach ma lekko zielonkawe zabarwienie i przypomina tę z naszych polskich akwenów. Jeziora są bezpieczne do pływania – nie ma na nich zbyt wielu kamieni, a niewielkie rozmiary nie sprzyjają powstawaniu wysokiej fali.

„Mazurski” rybostan

Świat drapieżników najliczniej reprezentuje szczupak. Ma on tu świetne warunki rozwoju (płytka, zasobna w rośliny woda) i złowienie dziennie kilkunastu osobników na osobę to wynik realny – a w bardzo dobre dni wręcz bezproblemowy. Najlepszy czas połowu szczupaka przypada naszym zdaniem na okres, kiedy roślinność dopiero kiełkuje lub zaczyna już zanikać po ochłodzeniu wody. Będzie to więc druga połowa maja do czerwca oraz okres od września do października. Jesteśmy pewni, iż w tych terminach łowienie na jeziorach będzie bardzo dobre.

Poza szczupakiem występuje tu także okoń, ale podczas naszego sierpniowego testu udało nam się złowić tylko kilka niewielkich sztuk (z drugiej strony nie nastawialiśmy się specjalnie na ten gatunek). Ryba ta czeka więc tutaj na swoich odkrywców. W jeziorach również olbrzymia populacja leszczy, które stanowią główne pożywienie szczupaków. W tej chwili ryby tej jest tak dużo, iż miejscowe władze postanowiły odłowić siatkami jej nadmiar. Ponadto w łowisku występuje piękny lin, wzdręga oraz węgorz.

Coś dla miłośników ryb łososiowatych

Ciekawym urozmaiceniem od szczupaka jest możliwość połowu pstrąga potokowego, tęczowego oraz palii arktycznej i lipienia. Po wykupieniu oddzielnej, relatywnie niedrogiej licencji (na miejscu u gospodarza) nasi klienci mogą wędkować w niewielkiej rzeczce (1,5 km od domku) oraz w trzech, odludnych jeziorach (wszystkie w promieniu 20 km od domku). Jeziora są różnej wielkości (od kilkunastu do kilkudziesięciu hektarów) i zamieszkuje je solidna populacja ryb łososiowatych. Woda w nich jest bardzo czysta, a brzegi porośnięte są gęstym lasem (zasobnym w grzyby na jesieni). Na jeziorach łowi się z brzegu lub z belly boata, którego można wypożyczyć u gospodarza za dodatkową opłatą. Nie ma możliwości wędkowania z łodzi. Łowione w jeziorach pstrągi i palie mają zazwyczaj 25-45 cm, ale przy sprzyjających okolicznościach trafiają się okazy ponad 55 cm. Można łowić na spinning oraz sztuczną muchę.

Dostępność łowiska

Na najlepsze tereny wędkarskie można dotrzeć jedynie łodzią z silnikiem spalinowym. Wędkowanie z brzegu, poza jeziorami pstrągowymi, jest praktycznie niemożliwe.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, trollingowa, sztuczna mucha i martwa rybka. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Dziennie z łowiska można zabrać łącznie 2 sztuki szczupaka na domek w rozmiarze 45-75 cm. Pstrągi i inne ryby łososiowate można zabierać zgodnie z limitem na licencji wędkarskiej lub zgodnie z sugestią gospodarza. Zabronione jest mrożenie filetów z ryb z zamiarem wywozu do kraju.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Nasi klienci mogą kwaterować w dwóch wygodnych apartamentach, znajdujących się we wspólnym budynku (na parterze i pierwszym piętrze), zaledwie 30 m od brzegu jeziora i łodzi wędkarskich. Oba apartamenty są komfortowe i mieszczą po 4 osoby. Powierzchnia każdego z nich wynosi ok. 60 m2. Apartamenty są nowe i posiadają wysoki standard wyposażenia.

W każdym z nich znajdziemy 2 osobne sypialnie (pojedyncze łóżka), salon z TV, dostęp do internetu, w pełni wyposażoną kuchnię (ze zmywarką) oraz łazienkę z pralką. Obok budynku, gdzie mieszczą się apartamenty, znajduje się weranda z grillem i meblami ogrodowymi. Za niewielką opłatą można korzystać także z sauny (50 metrów obok).

Apartamenty znajdują się na obrzeżach niewielkiej wioski (100 mieszkańców), okolica jest cicha i spokojna. Najbliższy sklep oraz stacja benzynowa – ok. 14 km.



Sprzęt pływający

Łodzie wędkarskie to aluminiowe lub plastikowe jednostki o długości 3,9 – 4,4 m (2-osobowe). Łodzie wyposażone są w silniki spalinowe (4-suwy) o mocy 4-5 KM, które wystarczają do przemieszczania się po tych niewielkich jeziorach. Dostępny jest także profesjonalny wędkarski ponton z twardą podłogą i silnikiem o takiej samej mocy. Nasze biuro zapewnia wędkarskie mapy okolicy oraz wszelkie informacje o dostępnych łowiskach.

Mapa

Filmy z łowiska



Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:maj-październik
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Sundsvall/Östersund i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 4 osób w 1 apartamencie
Zakwaterowanie:apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:kilka jezioro szczupakowych plus wody ryb łososiowatych
Przewodnik:na zapytanie w biurze
Cena:1 950,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 800,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 4-osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego
  • 2 łodzie wędkarskie plastikowe/aluminiowe 3,9–4,3 m z silnikami spalinowymi (4-5 KM)
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie (500 SEK os/tydzień) płatne na miejscu u gospodarza
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko ulokowane w środkowej Szwecji, ok. 100 km od Östersundu i Sundsvall (lotniska). Oddalone jest:

  • ok. 530 km od portu w Nynäshamn,
  • ok. 920 km od portu w Karlskronie.


Ragunda

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od drugiej połowy maja do października), okoń (cały rok), leszcz, lin, płoć (od maja do września), a także pstrąg (od czerwca do sierpnia).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • kameralne, spokojne miejsce
  • mało wędkarzy, dużo ryb
  • możliwość łowienia ryb łososiowatych (poza szczupakiem i okoniem)
  • dużo grzybów na jesieni
  • komfortowe zakwaterowanie bardzo blisko wody

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.