Loppa Nuvsvåg | Północna Norwegia


O łowisku

Łowimy „na grubo”

Loppa Nuvsvåg to ośrodek położony na północnej części półwyspu nad stosunkowo niewielkim fiordem, praktycznie sąsiadującym z miejscowością Oksfjord (skąd wypływają promy do różnych miejscowości na Loppie). Największym plusem naszej nowej lokalizacji jest niewielka odległość od otwartego morza. „Grube”, morskie miejscówki mamy praktycznie pod nosem, już po około 10 minutach rejsu łodzią. Oczywiście przy dobrej pogodzie można wybrać się dużo dalej, nawet pod sąsiadujące od północy łowiska legendarnej wyspy Soroya. To jednak około 20 kilometrów rejsu przez otwartą wodę, musimy mieć więc absolutną pewność co do pogody w danym dniu. Podczas wyjazdu studyjnego w lipcu 2016 roku nie wypuszczaliśmy się jednak dalej niż 30 minut od bazy. Większość czasu łowiliśmy w licznych tu ławicach czarniaków, w toni na wodzie między 30, a 80 metrem głębokości. Podczas trzydniowego pobytu mieliśmy na wędkach siedem halibutów i kilkanaście dwucyfrowych dorszy! To wszystko praktycznie z marszu. Na okolicznych łowiskach wędkowaliśmy po raz pierwszy. Tutejsze miejscówki wymagają „grubego” łowienia - Najskuteczniejsza są duże gumowe przynęty oraz ciężkie pilkery z martwą rybą, praktycznie zawsze prowadzone w toni, wśród ławic czarniaków i małych „tobiaszopodobnych” rybek. Szczegółowych informacji na temat zalecanych technik połowu udzielimy Państwu przed wyjazdem.

Wędkarski urlop w pięknym otoczeniu

Poza wędkowaniem Loppa oferuje turystom wiele innych atrakcji. Majestatyczne i piękne góry sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi - przede wszystkim pieszym i rowerowym wędrówkom. Osoby poszukujące fotograficznych plenerów znajdą tu wyjątkowo atrakcyjne widoki. Mili i uczynni gospodarze podpowiedzą także, co warto obejrzeć w okolicy, a nawet gdzie można podpatrzyć wieloryby, morświny i orły morskie.

Gdzie szukać okazów?

Łowiskami w okolicy Loppa nie są klasyczne górki, a raczej rozległe (czasem kilkukilometrowej długości) blaty. Owe blaty mają od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów głębokości, a kończą się wyraźnym spadkiem na kilkusetmetrowe głębie. Na tak rozległych obszarach nie łatwo jest znaleźć ryby. Trzeba więc możliwie dokładnie przestudiować mapę batymetryczną, a na wodzie wykazywać się spostrzegawczością. Kluczem do okazów są ławice drobnicy. Żeby je znaleźć musimy wytypować miejsca gdzie drobnica będzie mogła „zaparkować” na tak rozległych przecież blatach. Na pewno wszelkie zmiany głębokości, idące od brzegu jęzory i garby powinny być dla nas punktami zaczepienia i tam w pierwszej kolejności powinniśmy szukać ławic. Czasem jednak z pomocą przychodzą nam ptaki. Mewy i rybitwy atakujące taflę wody i liczne maskonury (warto mieć ze sobą lornetkę) to praktycznie gwarancja, że pod wodą w tym rejonie znajdziemy to po co przejechaliśmy tyle tysięcy kilometrów.

Dostępność łowiska

Skuteczne wędkowanie możliwe jest jedynie z bezpiecznej, przystosowanej do pływania po morzu łodzi z mocnym silnikiem spalinowym, echosondą, ploterem i GPS-em.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 i więcej metrów) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak np. brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75 g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Halibuty łowimy też płycej (10-60 m), ale zestaw musi być bardzo mocny. Jako przynęty używamy gumowej rybki ze specjalną ciężką główką i bardzo mocnym hakiem lub pilkera z martwą rybą (na przykład 40 cm czarniakiem). Skuteczny jest trolling w toni. Mniejsze ryby (do 5 kg) rozmaitych gatunków połowimy również na płytszej wodzie bliżej brzegu - na trolling z użyciem woblerów lub klasyczny spinning. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.

Złoto Golfsztromu (2016)

Dawno nie byłem na rybach w Norwegii. Ostatni wyjazd w sezonie 2014 był udany, ale pozostawił dobrze znany wędkarzom, gorzki smak niedosytu. Tym razem oczywiście miało być inaczej...

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Od sezonu 2017 do dyspozycji naszych klientów będziemy mieli dwa wygodne apartamenty 4 i 6 osobowy oraz duży dom o powierzchni 165 m2 przeznaczony nawet dla 12 osób. Tak dom jak i apartamenty są w pełni wyposażone (kuchnia, łazienki z prysznicem i WC, część jadalniana i wypoczynkowa, dostęp do internatu „wi-fi”. Zakwaterowanie znajduje się 450 metrów od portu. Profesjonalne miejsce do sprawiania ryb (w pomieszczeniu), zamrażarki i miejsce na sprzęt wędkarski znajdują się tuz przy łódkach, nie ma więc konieczności noszenia wszystkiego każdego dnia. Do łódek można podjechać autem.

Loppa Nuvsvåg

Sprzęt pływający

Do dyspozycji klientów profesjonalne, łodzie „Kaasboll” o długości 6,6 metra z silnikami 115 KM, echosondą, GPS i ploterem. Zapewniają bezpieczne i wygodne łowienia oraz szybkie przemieszczanie się na duże odległości. Łodzie jak na tą moc są bardzo ekonomiczne. Nasze biuro zapewnia mapy batymetryczne okolicy oraz pełną informację wędkarską.

Loppa Nuvsvåg

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Alta i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu/domku, dostępne od 4- do 12-osobowych, możliwe dostawki
Zakwaterowanie:apartamenty/domki
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 100,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 8 osobach uczestniczących (łącznie 16 800,- PLN za 8 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 8-12 osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym,
  • 2 łodzie wędkarskie 6,6 metra z silnikami spalinowymi 115 KM, echosondą, GPS i ploterem,
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w północnej części Norwegii, oddalone:

  • ok. 1870 km od Oslo,
  • ok. 140 km od lotniska w Alta,
  • ok. 1680 km od Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: dorsz, halibut, zębacz, ale także inne ryby morskie - np. czarniak, brosma, molwa, plamiak, karmazyn (sezon trwa praktycznie cały rok, jednak najlepsze wyniki w połowach dorszy odnotowuje się od lutego do lipca, a czarniaki najlepiej biorą od czerwca do sierpnia.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

  • bliskość otwartego morza (łowiska największych ryb),
  • znikoma presja wędkarska, bardzo kameralny ośrodek,
  • jedno z najlepszych łowisk halibuta w Norwegii,
  • szybkie, mocne, bezpieczne i ekonomiczne łodzie.

Atrakcje w okolicy

  • górskie, piesze trasy (lodowiec),
  • raj dla miłośników fotografii (góry, ssaki morskie, orły).

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.