Miłośnicy płetwy tłuszczowej rozsiani są po całej Europie – ba, po całym świecie. W takiej na przykład Skandynawii łowienie łososiowatych to absolutny numer jeden wśród wędkarskich specjalizacji i żadna inna ryba pod względem popularności z łososiem czy trocią równać się nie może. W Anglii i Szkocji ryby te łowią od dawien dawna lordowie, a nawet koronowane głowy. W USA do wielkich wielbicieli łososia atlantyckiego należą prominentni politycy, jak choćby prezydent George Bush, a także znani ludzie ze świata show biznesu. W ostatnich latach na łososie przyjeżdżają do Europy nawet Chińczycy, a po licencje na najlepsze rzeki łososiowe Norwegii, Szwecji czy Islandii ustawiają się długie kolejki. Po prostu wypada tam się pokazać, bowiem łowcy łososi uważają się za absolutną elitę w wędkarstwie – szczególnie ci, którzy łowią te ryby metodą muchową.
Zapytają Państwo pewnie, skąd bierze się taka miłość do łososia i troci? Czym gatunki te wyróżniają się na tle innych? Spośród wielu możliwych odpowiedzi trzy wydają się najbardziej trafne. Po pierwsze: łosoś to klasyka wędkarstwa sportowego. Połowy tych ryb w brytyjskich rzekach zapoczątkowały dynamiczny rozwój naszego hobby, rozumianego jako sposób spędzania wolnego czasu i styl życia. Przez wiele lat było to zajęcie elitarne, niedostępne dla każdego, stąd dzisiaj tak głęboka chęć skosztowania owocu zarezerwowanego niegdyś tylko dla wysoko urodzonych. To coś jak golf, francuski szampan z astrachańskim kawiorem czy drogie kubańskie cygaro.
Po drugie ryby łososiowate są niezwykle silne, a zarazem piękne – ich kształt jest w całym świecie ryb najdoskonalszy w swej prostocie. To wielkie atuty, dające wędkarzowi moc przyjemności w momencie walki z rybą (okraszonej często jej efektownymi wyskokami w powietrze) oraz po jej pokonaniu, gdy możemy sobie wykonać pamiątkowe zdjęcie. Po trzecie wreszcie, dziki łosoś (oraz jego ikra) przez wieki uważany był za wyjątkowy kulinarny rarytas, goszcząc dzięki temu na stołach magnackich, książęcych i królewskich. Również dzisiaj należy do gatunków najbardziej pożądanych w kuchni, którego wyborne mięso doskonale nadaje się na sushi, do wędzenia, marynowania, smażenia, pieczenia na grillu, a także do spożycia na surowo jako tatar. Degustacja złowionej ryby jest więc w tym przypadku ważnym elementem dopełniającym połowy, częścią składową rytuału. Nierzadko dokonuje się nad samą wodą od razu po złowieniu.
Wędkarstwo łososiowo-trociowe może odbywać się w morzu lub rzekach, gdyż ryby te należą do gatunków dwuśrodowiskowych – czyli spędzających część życia w morzu, gdzie wzrastają intensywnie żerując na różnych organizmach, a część w rzekach, w których najpierw wylęgają się z ikry i do których następnie podążają na tarło. Połowy rzeczne są najbardziej popularne wśród miłośników sztucznej muchy i spinningu, podczas gdy morskie dostarczają najwięcej wrażeń fanom trollingu (łosoś wabiony sztuczną przynętą na pełnym morzu lub w zatokach) i spinningu (troć poławiana z wybrzeża).
Jedną z najlepszych rzek Starego Kontynentu, której sława dotarła już dawno we wszystkie zakamarki łososiowego świata, jest Mörrum. Połowy łososi odbywają się w niej od średniowiecza i były zawsze przywilejem królewskim – pierwszy udokumentowany zapis pochodzi z księgi Waldemara II z roku 1231. Przez długie wieki używano do tego celu innych narzędzi niż wędki – np. oszczepów, sieci czy olbrzymich podbieraków. Można je dzisiaj zobaczyć w „Dom Łososia” (Laxens Hus), mieszczącym się w centrum miasteczka Mörrum. Jednak od roku 1941 odcinek królewski, czyli Mörrums Kronolaxfiske, jest miejscem wyłącznie sportowego połowu ryb na wędki. Podobną sytuacje mamy obecnie również na innych prywatnych fragmentach rzeki, których jest sporo. Należą do nich zarówno ogólnodostępne rewiry, jak Härnäs, Vittskövle czy Knaggalid, jak i te zamknięte dla ogółu, których najsłynniejszym przykładem jest sektor należący do koncernu ABU. Właścicielem Mörrums Kronolaxfiske jest obecnie firma Sveaskog – największy szwedzki potentat w dziedzinie gospodarki leśnej, mający w swym posiadaniu 14% powierzchni lasów na terenie tego olbrzymiego kraju.
Firma Sveaskog zarządza sprzedażą licencji na odcinek Kronolaxfiske (składający się łącznie z 32 sektorów), a także wspomniane Härnäs, Vittskövle i Knaggalid, znajdujące się nieco powyżej, bardzo urokliwe, otoczone dziką, piękną przyrodą. W sumie daje to kilkanaście kilometrów rzeki z każdej strony. Ryby łowione w Mörrum są generalnie duże – ich średnia masa oscyluje w granicach 5-10 kilo, a wielu wędkarzom trafiają się sztuki znacznie większe. To właśnie jeden z największych atutów tego łowiska. Jeśli chodzi o ilość łowionych ryb, to wiadomo, że w przypadku tych gatunków nawet jedna ryba na dzień to wielki sukces. Znamy jednak wędkarzy, którym udaje się osiągnąć taką średnią. Dzięki prowadzonej regularnie rejestracji połowów wiemy dokładnie ile ryb pada codziennie na rzece. W roku 2013 było to równo 2400 troci i łososi!
Dodatkowym atutem naszej oferty jest możliwość wędkowania przez jeden lub więcej dni na innej rzece o zupełnie odmiennym charakterze niż Mörrum. Chodzi o położoną o ok. pół godziny jazdy samochodem od Mörrum rzekę Skrabeån. Należy ona do czołowych łowisk troci wędrownej w południowej Szwecji, a wyglądem przypomina nieco naszą Pasłękę bądź Słupię, czyli szybsze odcinki przeplatają się ze spokojniejszymi, spory fragment płynie lasem lub przez łąki. Rzeka nie jest też tak szeroka jak Mörrum – ma od kilku do kilkunastu metrów.
Wyjątkowość naszej propozycji polega również na tym, że mamy do dyspozycji szczególny prywatny 3-kilometrowy fragment Skrabeån, który nie jest objęty ogólnymi licencjami. Należy on do miejscowego hrabiego i wędkować na nim mogą tylko nieliczne osoby – w tym nasi klienci. Skrabeån doskonale nadaje się na jednodniowy wypad z Mörrum dla osób pragnących urozmaicenia, jest również szansa zorganizowania tam kilkudniowego wędkowania, bo nieopodal znajduje się przyjemny pensjonat typu „Bed & Breakfast”.
Przy tym ostatnim wariancie łowienie na Skrabeån może być przeplatane wędkowaniem z brzegu w Bałtyku, co nie wymaga żadnych licencji. Tam trafiają się również dorodne trocie a nawet łososie, kluczem do sukcesu jest przede wszystkim znalezienie właściwego fragmentu wybrzeża o charakterze sprzyjającym przebywaniu tych ryb. Na życzenie osobom wyjeżdżającym w te rejony udzielimy znacznie więcej szczegółowych informacji, jest możliwe również wynajęcie wysokiej klasy przewodnika na jeden, dwa bądź więcej dni. Poza trociami w Bałtyku biorą z brzegu szczupaki – czasem całkiem pokaźnych rozmiarów.
Do dyspozycji wędkarze mają spory obszar łowiska. Jeżeli wykupią licencję „open” na wszystkie dostępne rewiry, mogą przemieszczać się przez cały dzień wzdłuż rzeki samochodem i parkować na specjalnie przygotowanych parkingach, a następnie obławiać rotacyjnie wiele różnych miejsc. Na rzece Mörrum panuje jednak specjalna wędkarska „etykieta”. Otóż przybywający na nowy sektor wędkarz rozpoczyna łowienie w górze odcinka, powyżej ostatniego łowiącego aktualnie kolegi. Następnie wykonuje rzuty (głównie brodząc w wodzie, rzadziej z brzegu) przesuwając się stopniowo w dół i ustępując miejsca kolejnym chętnym. Na rzece dozwolone są dwie techniki – spinning i sztuczna mucha, jednak nie na wszystkich rewirach obie na raz. Przy każdym sektorze znajdziemy specjalną tabliczkę, na której można zobaczyć czytelne oznakowanie, czy można tu łowić na spinning, muchę, obie metody czy też obowiązuje w ogóle zakaz łowienia. Jeśli chodzi o spinning, wędkarze preferują takie przynęty, jak błystki wahadłowe, woblery i obrotówki. W metodzie muchowej najskuteczniejsza jest dwuręczna muchówka i specjalne łososiowe muchy. Zaleca się używanie mocnych linek i generalnie solidnego sprzętu, gdyż niemal codziennie na Mörrum padają wielkie ryby. Więcej informacji na temat sprzętu i much udzielimy na zapytanie osobom zainteresowanym wyjazdem.
Zalecana jest praktyka „catch and release”, a więc wypuszczanie złowionych ryb. Jednak generalnie każdemu wędkarzowi wolno zabrać łowiska jedną rybę dziennie. Od tej reguły istnieją jednak w niektórych okresach roku pewne odstępstwa, o których chętnie poinformujemy wszystkich zainteresowanych wyjazdem. Nie zawsze wolno też podbierać ryby gafem, a przy zamiarze wypuszczania ryb należy używać do łowienia haków bezzadziorowych. Paradoksalnie w miesiącach ciepłych nie zaleca się wypuszczania złowionych ryb, gdyż mają one małe szanse przeżycia. Wolno zabierać tylko łososie i trocie powyżej 50 cm długości. Pstrągi tęczowe, które też czasem się trafiają, nie podlegają limitom dziennym ani nie mają wymiaru ochronnego. Zabrane ryby należy obowiązkowo rejestrować i ważyć na specjalnym stanowisku przy "Domu Łososia". Dopiero potem stają się własnością wędkarzy. Również wypuszczone ryby powyżej 50 cm długości muszą być zgłoszone do dziennego rejestru połowów. Okazy pretendujące do "Top-listy", czyli 10 największych ryb roku, muszą być okazane personelowi w "Domu Łososia". Uwaga: po zabraniu ryby, czyli zrealizowaniu limitu dziennego, należy zakończyć łowienie i zejść z wody.
Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.
Możliwe są różne formy zakwaterowania: proste domki, luksusowe domy, pensjonaty Bed & Breakfast, pokoje w hotelu. Szczegóły w zakładce - zakwaterowanie.
Wczesną wiosną tęskno człowiekowi nad wodę. Pierwsze powiewy ciepłego powietrza i nieśmiałe promyki słonka sprawiają, że odzywa się w nas instynkt łowiecki. Podążyliśmy więc nad słynną rzekę Mörrum, aby zmierzyć się z marcowymi trociami i łososiami.
Położony ok. 20 kilometrów od miejscowości Mörrum, w cichej i spokojnej okolicy, ok. 200 metrów od brzegu rzeki Mörrum (rewir Knaggalid). Niedaleko znajdują się też rewiry Härnäs, prywatny odcinek obok Svängsty oraz Vittskövle. Na terenie ośrodka kilka dwuosobowych domków (możliwe zakwaterowanie w nich do 3 osób), a także recepcja i stołówka. Ogrzewane domki wyposażone w aneks kuchenny (naczynia), łóżka, stół i inne podstawowe meble. Na zewnątrz meble ogrodowe. W osobnym budyneczku przy każdym domku znajduje się łazienka z prysznicem i ekologiczną toaletą.
Luksusowy dom położony jest zaledwie 30 metrów od brzegu rzeki Mörrum (odcinek Knaggalid). Komfortowy i wygodny, z przepięknym widokiem i tarasem wychodzącym na rzekę. W środku duża kuchnia z pełnym wyposażeniem, prysznic oraz 2 toalety i 3 sypialnie 2-osobowe. Dodatkowo salon z TV i kominkiem oraz osobne pomieszczenie na sprzęt wędkarski i do suszenia woderów. Domek położony jest w leśnym, spokojnym otoczeniu, brak innych zabudowań w bezpośrednim sąsiedztwie. Na zewnątrz miejsce do sprawiania złowionych ryb. Rezerwując ten domek nie tracisz cennego czasu na dojazdy na łowisko (w promieniu kilku kilometrów jest w zasięgu kilkanaście doskonałych odcinków trociowo-łososiowych, do których można dotrzeć pieszo).
W cenie wynajmu domku zawarte są usługi bardzo doświadczonego, miejscowego przewodnika na pierwszy dzień pobytu. To wybitnej klasy specjalista Matthias Holmqvist, który należy do czołówki przewodników na Mörrum. Skorzystanie z pomocy takiej osoby bardzo podnosi szansę na wędkarski sukces w przypadku łososi/troci, szczególnie dla wędkarzy, którzy są nad Mörrum po raz pierwszy.
Oferujemy też zakwaterowanie w absolutnie unikatowym miejscu: odrestaurowanym budynku dawnej wędzarni łososi (zbudowana ok. roku 1900) nad samą rzeką, przy sektorze numer 17 w centrum miasteczka Mörrum. W budynku luksusowe warunki zakwaterowania w pokojach dwuosobowych (standard i premium) a także jednoosobowych. Wszystkie pokoje z prysznicami i WC.
Zakwaterowanie w niezwykle ciekawym obiekcie turystycznym, położonym niedaleko brzegu Bałtyku. Stare gospodarstwo szwedzkie, starannie odrestaurowane dwuosobowe pokoje ze stylowymi meblami i wszelkimi wygodami (w każdym łazienka). Na terenie pensjonatu restauracja i pub. Możliwe również zakwaterowanie w samodzielnym domku stojącym tuż obok głównego budynku.
Oprócz tych wspaniałych pakietów skonstruowanych przez naszych szwedzkich partnerów mamy Państwu do zaoferowania również specjalne pakiety Eventuru, dostosowane do potrzeb wędkarzy znających już trochę rzekę Mörrum i pragnących przez zdecydowanie największą część czasu łowić samemu (bez przewodnika), samemu przemieszczać się samochodem, a także samemu stołować się we własnym domku. Zakwaterowanie w luksusowym domu lub w ośrodku nieopodal odcinka Knaggalid (opisy wyżej, w przypadku domu w cenie są usługi przewodnika na 1 dzień, natomiast w ośrodku można wykupić pobyt bez przewodnika). Pobyty można rezerwować na dowolna liczbę dni, a licencje dopasowywać do własnych indywidualnych preferencji (open lub na poszczególne odcinki). Licencje można zakupić w biurze Eventuru w takich samych cenach jak na miejscu.
Na życzenie zapewniamy usługi doskonałych przewodników – wybitnej klasy specjalistów w połowach ryb łososiowatych na rzece Mörrum i innych okolicznych łowiskach. Nasz główny partner to Matthias Holmqvist, który należy do czołówki przewodników na Mörrum. Skorzystanie z pomocy takiej osoby bardzo podnosi szansę na wędkarski sukces w przypadku łososi/troci, szczególnie dla wędkarzy, którzy są nad Mörrum po raz pierwszy.
W przypadku wynajęcia przez Państwa luksusowego domu w Knaggalid, jeden dzień opieki przewodnika jest zagwarantowany w cenie! Warto z tego skorzystać nawet w przypadku dobrej znajomości rzeki, gdyż zawsze Matthias da kilka cennych porad odnośnie aktualnej sytuacji na wodzie.
Eventur pragnie zaoferować Państwu unikatowe możliwości wędkowania na słynnej Mörrum i w jej okolicach – w tym połowy w tzw. „presezonie” czyli przed oficjalnym otwarciem rzeki. Oto nasze propozycje!
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | sezon trwa od marca (pakiety przedsezonowe) do końca września |
Czas trwania: | pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od dowolnego dnia, możliwe krótsze i dłuższe pobyty |
Dojazd: | we własnym zakresie - własnym autem i promem do Gdyni/Świnoujścia lub samolotem do Malmö + wynajem auta na lotnisku |
Ilość uczestników: | od 2 do 12 osób |
Zakwaterowanie: | domki wolnostojące, apartamenty |
Wyżywienie: | we własnym zakresie poza pakietami przedsezonowymi |
Łowiska: | rzeka Mörrum, poole 1-32 + Vittskövle, Härnäs, Knagallid; możliwość łowienia także na prywatnych odcinkach Mörrum po uprzedniej rezerwacji |
Przewodnik: | zawarty w pakiecie na pierwszy dzień pobytu; w pakietach przedsezonowych przewodnik jest dostępny przez wszystkie dni pobytu |
Cena: | 990,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 5 940,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
W cenie: |
|
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297 |
Gdzie to jest?
Rzeka (i ewentualnie morze) w południowej Szwecji, około 60 kilometrów od portu w Karlskronie i dwie godziny jazdy samochodem od lotniska w Malmö lub Kopenhadze.
Rodzaj wody i ryby
Łowisko rzeczne. Zapraszamy na połów troci wędrownych, łososi oraz hybryd (mieszańców) tych dwóch gatunków. Sezon trwa od marca do końca września (a dla limitowanych grupek nawet nieco dłużej).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon oficjalnie rozpoczyna się w ostatni piątek marca, a kończy 30 września. Jednak od pewnego czasu sprzedawane są też limitowane licencje na tzw. „presezon”, czyli wybrane dni w marcu. Pierwszego dnia sezonu łowi się od 9.00 do 17.00, a potem coraz dłużej. Najłatwiej złowić rybę wiosną – zazwyczaj łupem wędkarzy padają kelty troci i łososi, które spędziły zimę w rzece. Z morza zaczynają też wchodzić pierwsze srebrniaki troci. Srebrnych łososi można spodziewać się na przełomie kwietnia i maja, jednak wyniki wędkarskie zależą wówczas bardzo od stanu wody i jej temperatury. Latem łowienie jest najtrudniejsze, ze względu na wysokie temperatury i niską zazwyczaj wodę. Zalecane jest obławianie najlepszych miejscówek wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Jednak gdy lato jest chłodne i wilgotne, wyniki mogą być rewelacyjne. Gdy woda ma przyzwoity uciąg, wchodzi wówczas do rzeki dużo świeżych łososi. Jesień to pora, gdy ryby znowu się uaktywniają. Zaczyna się też główny ciąg srebrnych troci. Najlepsze wyniki osiąga się o zmierzchu, ale na brania można liczyć przez cały dzień – również, gdy świeci słońce.
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.