Jezioro Mjörn jest z pewnością jedną z najciekawszych propozycji w naszej szwedzkiej ofertcie. Akwen ma powierzchnię 55 km2 i bardzo urozmaiconą linię brzegową, która stwarza drapieżnikom sporo potencjalnych kryjówek. Znajdziemy tu wiele trzcinowych, płytszych zatok, kilka kamiennych półwyspów oraz wielką ilość skalistych wysp i wysepek ze skalnymi ścianami, przypominających nieco łowiska szkierowe. Nie brakuje także głębszych obszarów. Główne ploso jeziora to 40-metrowa woda, w której toni żyją wielkie stada sielawy i innych drobnych ryb. Otoczenie akwenu stanowią sosnowo-brzozowe lasy, podmokłe łąki i nieliczne wiejskie zabudowania. Mjörn słynie z bardzo dużych szczupaków. Żerują one na obficie występującej w jeziorze stynce i sielawie, dzięki czemu szybko rosną. Szczupak jest liczny, a szansa na spotkanie z okazem ponadmetrowym jest na Mjörn stosunkowo duża. Wiosną (kwiecień-maj) nawet największe osobniki wygrzewają się w płytkich zatokach o głębokości nieprzekraczającej 5 metrów. Latem i jesienią grube sztuki schodzą na głębszą wodę, podążając za stadami leszcza i sielawy. Można je wtedy poławiać metoda trollingową. Jednak i na płytszej wodzie przez cały rok można złowić szczupaka klasyczną metodą spinningową – szczególnie na rozległych podwodnych łąkach rdestnicy, rogatka i moczarki. Ciekawe są też wszelkie podwodne górki i stoki podwodnych garbów.
W jeziorze powszechnie występuje także sandacz i to niemałych rozmiarów. Przy odrobinie szczęścia i wędkarskich umiejętności dość łatwo go tutaj namierzyć (kamieniste stoki górek podwodnych) i złowić. Miejscowi wędkarze regularnie łowią ryby ponad pięciokilogramowe. Niemal nikt ze Szwedów nie łowi oczywiście na gumki - jako jedynej przynęty używają żywca. Wielka szkoda, ponieważ takie przynęty jak guma czy kogut na Mjörn sprawdzają się rewelacyjnie. Polscy wędkarze mają tu wielkie pole do popisu. Ponadto znakomicie sprawdza się na Mjörn sandaczowy trolling. Niektóre modele wąskich woblerów kuszą te ryby do brań nawet na stosunkowo płytkiej wodzie (3-6 m). Przeważają w połowach ryby 40-60 centymetrowe (szwedzki standard), ale trafienie sztuki większej, minimum 70-centymetrowej jest tylko kwestią czasu. Doskonałą porą połowu sandacza jest wieczór i wczesny ranek. Z kolei najlepszy okres w roku na połów sandacza to miesiące czerwiec oraz wrzesień.
Okrasą szczupakowych i sandaczowych łowów będą na Mjörn okonie. Jest ich w jeziorze na tyle dużo, iż warto poświęcić dzień czy dwa tylko i wyłącznie tym rybom. Jeśli znajdziemy w jeziorze zgrupowanie okoni (o co, dysponując echosondą, nie jest aż tak trudno), będziemy łowić w porze żerowania jednego za drugim. W dużych polujących stadach ryby te biorą praktycznie bez opamiętania. Dominują sztuki w granicach 20-30 cm, ale tylko kwestią czasu jest złowienie kilku ryb większych, np. kilogramowych.
Jezioro Mjörn jest w naszej ofercie od wielu lat. Testowaliśmy je pierwszy raz w roku 2004 i okazało się wtedy niezmiernie interesujące i rybne. Po upływie 14 lat w 2018 roku postanowiliśmy ponownie sprawdzić, jak po latach prezentuje się ten legendarny już niemal akwen, a przede wszystkim na co może liczyć wędkarz w trakcie tygodniowego urlopu. Okazało się, że jest nadal bardzo dobrze, zmieniła się tylko nieco struktura rybostanu. Coraz więcej w jeziorze Mjörn sandacza, a nieco mniej niż dawniej szczupaka i grubego okonia, choć te ostatnie dwa gatunki ciągle występują tu w dużej obfitości.
Sandacz bierze obecnie bardzo dobrze, i to zarówno z tradycyjnego opadu na głębokich stokach podwodnych górek oraz przedłużeń cypli, jak i z trollingu – na nieco płytszej wodzie. Gdy dobierzemy odpowiedni wobler, mamy szansę na co najmniej kilka brań sandaczy na łódkę w trakcie kilkugodzinnej sesji. Dominują sztuki w granicach 40-60 cm, ale ryby większe też się dość często trafiają. Szczególnie miłośnicy tzw. „verticala” mogą dobrać się skutecznie do kilkukilogramowych sztuk.
Szczupaka jest nadal sporo. Wprawny wędkarz nie powinien mieć problemu z połowieniem zębatych drapieżników, choć czasem może utrudnić to pogoda (np. upały). Nam trafiły się właśnie dość wysokie temperatury, więc było nieco ciężej, jednak gdy tylko trochę się ochłodziło, od razu liczba brań wzrosła – zarówno na spinning, jak i trolling. Bardzo dużo na Mjörn klasycznych szczupakowych łąk podwodnej roślinności, na których dno schodzi nawet do 4-5 metrów głębokości. Warunki dla szczupaków są więc znakomite, dla spinningistów również…
Jeśli chodzi o okonie, brały praktycznie tylko mniejsze sztuki - do 30 cm. Dużych po prostu nie znaleźliśmy, choć takie też na pewno są w jeziorze. Mniejsze momentami atakowały przynęty jak szalone, ale później zapadały w letarg i były trudne do złowienia. Budziły się do akcji raz na kilka godzin, choć były też dni, kiedy zupełnie nie brały. W najlepszej sesji na jednej z łódek padło ok. 60 ryb w godzinę, a więc chyba nieźle? Przy łowieniu okoni trafiały się też szczupaki, trzeba było więc zawsze łowić z wolframowym przyponem. W ten sposób jeden z naszych kolegów upolował 6-kilowego szczupaka na lekki okoniowy sprzęt. Co za walka!
Uzupełnieniem pobytu na Mjörn była wycieczka na pstrągi nad jedno z innych okolicznych jezior. Padło kilka pięknych potokowców, co sprawiło nam wielką satysfakcję. Wędkarzom wyjeżdżającym nad Mjörn z naszym biurem chętnie udzielimy informacji o tej pstrągowej wodzie, bo tamtejsze pstrągi są nie tylko silne i urodziwe, ale też bardzo smaczne. Zawsze warto wyrwać się na jeden dzień, choćby dla urozmaicenia. A zatem zapraszamy nad Mjörn już jesienią!
Zarówno z brzegu (przydatne wodery!), jak i łodzi, która umożliwia dostęp do najlepszych łowisk, szczególnie stanowisk sandacza i grubego szczupaka.
Uwaga!
Największą zaletą naszych domków jest położenie w bezpośrednim sąsiedztwie najlepszych łowisk – docieramy do nich w trzy minuty. A trzeba przyznać, że jezioro jest dość duże. Daje to szansę na bezproblemowe powroty na posiłki do domku i szybki powrót na wodę. W dodatku miejsca te są osłonięte wysokim brzegiem od zachodnich wiatrów (zazwyczaj wieją tu właśnie z tego kierunku), co umożliwia praktycznie zawsze wypłyniecie i łowienie ryb. W innych rejonach jeziora nie jest to często możliwe, bo wysoka fala powstaje dość szybko.
Drapieżniki - spinning, metoda trollingowa (największe szczupaki oraz sandacze), a także żywiec i martwa rybka. Biała ryba - wszystkie metody połowów ryb spokojnego żeru, np. feeder czy spławik.
Szczegółowe informacje otrzymają Państwo na zapytanie w biurze Eventur Fishing. Generalnie, jak wszędzie w Skandynawii, wskazany jest umiar i zdrowy rozsądek. Zgodnie z miejscowym obyczajem z łowiska wolno zabierać tylko tyle ryb, ile jest potrzebnych do bieżącego spożycia w danym dniu. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek.
Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.
Proponujemy Państwu pobyt w gospodarstwie agroturystycznym, położonym nad samym brzegiem jeziora Mjörn. Oferujemy zakwaterowanie w trzech domkach (4-osobowych), w tradycyjnej, szwedzkiej zabudowie. Każdy domek ma w pełni wyposażoną kuchnię (lodówka, zamrażarka, kuchenka mikrofalowa), prysznic, WC, pokój wypoczynkowy z TV sat. i kominkiem, grill oraz meble ogrodowe. Przy domkach znajduje się weranda, z której (podobnie jak z okien) rozciąga się widok na jezioro. Wschód słońca można obserwować prosto z werandy! Domek Sjöstugan (55 m2, 4-osobowy, 1 oddzielna sypialnia) oddalony jest zaledwie 2 metry od brzegu jeziora. Domek Tomtstugan (55 m2, 4-osobowy, 2 oddzielne sypialnie) znajduje się 120 metrów od brzegu Mjörn. Domek Gårdsstugan (70m2, 4-osobowy, 1 oddzielna sypialnia) znajduje się około 50 metrów od jeziora.
Do Państwa dyspozycji obszerne łodzie wędkarskie (3-osobowe) z silnikami spalinowymi o mocy 8 - 10 KM z elektrycznym zapłonem. Na wyposażeniu łodzi znajdują się kamizelki ratunkowe oraz kotwice. W cenę wynajęcia łodzi wliczone jest 10 litrów paliwa. Na życzenie dostępny profesjonalny przewodnik wędkarski. Służymy Państwu kompleksową informacją wędkarską na temat jeziora Mjörn oraz zapewniamy dokładne mapy batymetryczne akwenu. Na miejscu można wypożyczyć echosondę.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | maj-listopad |
Czas trwania: | pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty |
Dojazd: | we własnym zakresie |
Ilość uczestników: | maksymalnie 12 osób |
Zakwaterowanie: | domki 4-, 6-osobowe |
Wyżywienie: | we własnym zakresie |
Łowiska: | jezioro |
Przewodnik: | brak |
Cena: | 2 150,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 600,- PLN za 4 osoby) (cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 05.11.2024 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
W cenie: |
|
Dodatkowo płatne na miejscu: |
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 |
Gdzie to jest?
Łowisko o powierzchni 55 km2, położone w południowo-zachodniej Szwecji, ok. 50 km od Göteborga. Średnia głębokość jeziora - 7 m, maksymalna - 50 m, oddalone:
Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od maja do listopada), okonia (cały rok, zimą spod lodu), sandacza (od czerwca do listopada).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do listopada (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.