Rejon Lurøy (w ramach którego oferujemy miejsca w Aldersund i na wyspie Kvarøy) to przedsionek najdalszych, najdzikszych rejonów wędkarskich Norwegii, czyli Dalekiej Północy. Wielu turystów z wędką prawdziwe morskie wędkowanie zaczyna się właśnie w okolicach Koła Podbiegunowego, a kończy wraz z najdalej na północ wysuniętym punktem naszego kontynentu, czyli w rejonie Nordkappu. Łowiska otaczające gminę Lurøy to naszym zdaniem tak zwany złoty środek między daleką, a bliską Norwegią.
Okolice Aldersund czy wyspy Kvarøy oferują przyjeżdżającym niezwykle szeroki wachlarz możliwości wędkarskich. Z ryb, na które szczególnie warto w ten rejon przyjechać, trzeba wymienić dużego czarniaka, dorsza, rdzawca i halibuta. Oprócz tych najbardziej „sportowych” gatunków z powodzeniem można łowić tam również molwy, brosmy, karmazyny, plamiaki, zębacze czy makrele. I co najważniejsze, przez cały praktycznie sezon wędkarze mogą liczyć na okazowe egzemplarze każdego z wymienionych gatunków. Bardzo skuteczną metodą jest tu klasyczny pilker, martwa rybka czy trolling. Warto spróbować również metody spinningowej, która daje wędkarzowi więcej możliwości i pozwala obłowić miejsca niedostępne przy innych metodach (np. bardzo płytkie blaty tuż obok kamienistych wysp).
Czarniaka i rdzawca możemy naleźć bliżej lądu, przy rafach, wysepkach, a nawet przy samych ścianach skalnych. Z kolei po rekordowe dorsze trzeba zapuścić się nieco dalej w kierunku otwartego morza. Ale też nie bardzo daleko - łodzią dotrzemy tam w kilkanaście minut, góra pół godziny. Głębokość łowiska jest zróżnicowana - w wielu miejscach dochodzi do 150 m, choć nie brakuje też płytszych górek podwodnych (20-40 m). Dzięki temu ryby mają wyśmienite warunki do rozwoju i osiągają w tej okolicy imponujące rozmiary.
W okresie maj-lipiec do okolicznych wód napływają wielkie ławice śledzi. Doskonale widać je z dużej odległości (woda na dużym obszarze ma ciemniejsze zabarwienie). Kto choć raz spróbował popularnej na polskim wybrzeżu choinki, ten wie, jaką frajdę mogą sprawić połowy tych smakowitych ryb. Zwłaszcza, jeśli wędkę w ręku trzyma najmłodszy uczestnik wyprawy. Gwarantujemy Państwu, iż umiejętnie przyrządzone dania ze świeżego norweskiego śledzia to szczyt kulinarnej przyjemności!
W niewielkiej odległości od miejsca zakwaterowania (10-15 km) znajdują się również śródlądowe łowiska ryb łososiowatych, przede wszystkim łososia atlantyckiego i troci wędrownej.
Ważnym czynnikiem przy wyborze łowiska w Norwegii jest możliwość wędkowania przy gorszej pogodzie. Okolice gminy Lurøy – w szczególności łowiska wokół Aldersund czy wyspy Kvarøy – na szczęście dają taką możliwość. Dzięki dużej ilości wysp i różnej wielkości fiordów praktycznie zawsze jest tu gdzie się schować. Wędkarskie plany pokrzyżować może w zasadzie tylko bardzo silny wiatr lub po prostu sztorm.
Na koniec trzeba dodać, że piękna okolica stwarza też idealne wprost warunki wypoczynku dla miłośników fotografii, górskich wspinaczek czy pieszych wycieczek brzegiem morza. Zatem: zapraszamy!
Zdecydowanie rekomendujemy łowienie z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em. Umożliwi ona dotarcie do najlepszych stanowisk oraz ławic ryb. Gdzieniegdzie również można spróbować połowu z brzegu, ale wówczas nie należy spodziewać się ryb większych niż 2-kilogramowe.
Pilkery, spinning, łowienie na przynęty naturalne (np. martwa rybka czy filet, małże czy krewetki), a także trolling z użyciem bardzo dużych, specjalnych ripperów z ciężkimi główkami. Więcej informacji w biurze Eventur Fishing.
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.
Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.
W Aldersund oferujemy wolnostojące domki 6-osobowe oraz apartamenty o pojemności od 4 do 9 osób. Zakwaterowanie zapewnia wysoki standard, a budynki znajdują się nad samą wodą. W każdym znajdą Państwa w pełni wyposażone kuchnie z częścią jadalnianą, łazienki z prysznicem i WC, salon z TV, 2-osobowe sypialnie z pojedynczymi łóżkami, dostęp do internetu „wi-fi”. Do dyspozycji klientów także zamrażarki oraz zadaszone miejsce do sprawiania ryb.
Oferujemy pięć pięknie położonych, luksusowych domków wędkarskich. Każdy z nich ma powierzchnię 83 m² i przeznaczony jest maksymalnie dla 6 osób. W domkach znajdą Państwo 3 oddzielne sypialnie, w pełni wyposażoną kuchnię z częścią jadalnianą, salon z TV, łazienkę z prysznicem i WC. Do dyspozycji również taras z meblami ogrodowymi i grillem oraz dostęp do bezprzewodowego internetu „wi-fi”. Domki stoją nad samą wodą, odległość do łodzi to zaledwie 100 metrów. Na miejscu również zadaszone miejsce do sprawiania ryb oraz zamrażarki dla osób, które zechcą zabrać filety do domu (każdy z apartamentów posiada jedną 500 litrową zamrażarkę).
Do dyspozycji wędkarzy profesjonalne i bezpieczne aluminiowe łodzie wędkarskie o długości 5,4 m, z których swobodnie mogą łowić nawet 4 osoby. Każda z łodzi wyposażona jest w silnik spalinowy (czterosuw) o mocy 40 KM. Na wyposażeniu każdej łodzi dodatkowo znajdują się: echosonda, GPS, kierownica. Przystań łodziowa znajduje się bezpośrednio obok domku. Na życzenie organizujemy wyprawy w morze ze skiperem. Kompleksowa informacja wędkarska o łowisku oraz plany batymetryczne dostępne w biurze Eventur Fishing.
Ośrodek oferuje osiem profesjonalnych łodzi wędkarskich „Kvaerno” 19’ z silnikami spalinowymi 50 KM, echosondą, GPS i ploterem.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków) |
Czas trwania: | dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia |
Dojazd: | we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Bodø i wynajem samochodu na miejscu) |
Ilość uczestników: | na miejscu dostępnych jest 5 domków, każdy dla maksymalnie 6-osób |
Zakwaterowanie: | domki 6-osobowe |
Wyżywienie: | we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb) |
Łowiska: | archipelag, fiordy i otwarte morze |
Przewodnik: | dostępny na zapytanie w biurze |
Cena: | 2 025,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 100,- PLN za 4 osoby) (cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
W cenie: |
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297 |
Gdzie to jest?
Łowiska w północnej Norwegii. Rejon oddalony jest:
Rodzaj wody i ryby
Łowiska morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: halibut, czarniak, dorsz, rdzawiec oraz inne ryby występujące w morzu Norweskim. Sezon wędkarski trwa od marca do końca września (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje - na zapytanie).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.
Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.