Lofoty | Północna Norwegia



Jedyne w swoim rodzaju

Położony na północy Norwegii archipelag Lofotów od dawna jest synonimem niespotykanego bogactwa ryb i piękna dzikiego krajobrazu. Składa się nań pięć głównych wysp: Austvagøy, Vestvagøy, Gimsøy, Flakstadøy i Moskenesøy, a także wiele znacznie mniejszych wysepek rozsianych po wodach zatoki Vestfjorden, jak choćby Vaerøy czy Røst. Wyspy połączone są podwodnymi tunelami i mostami, a pomiędzy wieloma z nich kursują regularnie promy. Lofoty są jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem przyrodniczo-krajobrazowym. Tworzą je wyrastające z oceanu góry o poszarpanych skalistych wierzchołkach, liczne cieśniny z wartko płynącą wodą i fiordopodobne zatoki, kryjące w swym wnętrzu spokojne i jakby zapomniane przez świat wioski rybackie, a także zielone, pełne kwiatów łąki z pasącymi się na nich stadami owiec, górskie strumienie oraz, co wyda się Państwu zapewne dziwne, piękne piaszczyste plaże! Wyspy dzięki docierającemu tu Golfsztromowi odznaczają się stosunkowo łagodnym klimatem.

Loppa Nuvsvåg

Zmierz się z okazem!

Wyprawa w to miejsce pozostaje marzeniem tysięcy wędkarzy, a ci, którym udało się je zrealizować, z wypiekami na twarzy opowiadają kolegom o przeżytych tam wędkarskich przygodach. Lofoty są miejscem wyjątkowym. To tutaj spływają się zimą na tarło ławice olbrzymich dorszy, przybywając nawet z tak odległych rejonów jak Morze Barentsa. Za nimi na wyspy ściągają tysiące rybaków z całej Norwegii i przez kilka tygodni realizują swoje dorszowe żniwa. Oprócz rybaków pojawiają się też wędkarze. W tym okresie złowienie ryby przekraczającej 20 kg masy jest częste, a od czasu do czasu trafiają się również egzemplarze 30-kilogramowe! I choć najlepiej dorsze biorą właśnie w okresie tarła, to kolejne miesiące również darzą wędkarzy znakomitymi wynikami. Maj i czerwiec to świetny czas połowu takich ryb, jak dorsz, brosma, molwa, halibut, karmazyn czy rozmaite odmiany mniejszych płastug. Z kolei w lipcu i sierpniu spada liczba łowionych halibutów i dużych dorszy, ale bardzo aktywny staje się czarniak – chyba najbardziej ceniona przez wędkarzy ryba Norwegii. Na Lofotach na porządku dziennym są połowy czarniaków przekraczających 10 kg masy, które potrafią zmusić wędkarzy do niezwykle ciężkiej, kilkunastominutowej walki. Od czasu do czasu trafiają się też prawdziwe okazy tego gatunku, przekraczające 15, a nawet 20 kg!

Sportowo i kulinarnie

Oczywiście ryby okazowe nie biorą codziennie, ale odpowiednio wytrwali wędkarze pod opieką dobrych przewodników mają wielką szansę na takie połowy w trakcie tygodniowego urlopu. Łowienie okazów nie jest jednak jedynym magnesem przyciągającym wędkarzy na Lofoty. Nie mniej cieszy ludzi fakt, że ryb jest tak dużo, że każdy bez problemu może liczyć codziennie na wiele brań oraz siatkę (a w zasadzie skrzynkę) pełną świeżutkich ryb. A dzięki nim każdy wędkarz może realizować się również kulinarnie, przygotowując w trakcie urlopu wiele potraw będących prawdziwą rozkoszą dla podniebienia.

Loppa Nuvsvåg

Dostępność łowiska

W niektórych miejscach można łowić ryby z brzegu. Jednak najlepsze efekty daje wędkowanie z bezpiecznej, przystosowanej do pływania po morzu łodzi z mocnym silnikiem spalinowym, echosondą, ploterem i GPS-em.

Rekomendowane metody połowu

Najlepszą metodą połowu ryb na większych głębokościach (50 i więcej metrów) jest odpowiednio mocny zestaw morski z pilkerem, gumą uzbrojoną w ciężką główkę lub rybim filetem. Na przynęty naturalne lepiej biorą ryby typowo denne, jak np. brosma. Na pilkery doskonale reagują dorsze i czarniaki. Na mniejszych głębokościach można spróbować pionowego spinningu na przynęty gumowe, obciążone główkami od 30 do 100 g lub lekkie pilkery (np. 75 g). Przy użyciu takich zestawów połowimy głównie dorsze i czarniaki. Halibuty łowimy też płycej (10-50 m), ale zestaw musi być bardzo mocny. Jako przynęty używamy gumowej rybki ze specjalną ciężką główką i bardzo mocnym hakiem lub pilkera. Skuteczny jest trolling w toni. Mniejsze ryby (do 5 kg) rozmaitych gatunków połowimy również na płytszej wodzie bliżej brzegu - na trolling z użyciem woblerów lub klasyczny spinning. Szczegółowe informacje na temat skutecznych technik wędkowania oraz niezbędnego sprzętu - w biurze Eventur Fishing, a także w specjalnych materiałach, jakie otrzymują wszyscy nasi klienci wyjeżdżający do Norwegii.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.

Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.

Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.

Opinia klienta

„Na Lofotach byłem raz i mogę przewrotnie powiedzieć, że po tym wyjeździe nie muszę już więcej jeździć do Norwegii. Pewnie jesteście zaskoczeni i ciekawi dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nie dlatego bynajmniej, że mi się nie podobało – wręcz przeciwnie! Ale dlatego, że w pełni zrealizowałem wszelkie marzenia o wędkowaniu w tym kraju i nie wyobrażam sobie, abym mógł kiedyś na jakimkolwiek norweskim wyjeździe osiągnąć większe sukcesy.

Spędziłem tydzień na ostatniej wysepce archipelagu – maleńkiej i nietypowej (bo płaskiej) Rost. I pomimo, że około połowy pobytu nie mogliśmy wypłynąć na wodę z powodu silnego wiatru, to przez pozostały czas udało mi się złowić tyle ryb, że sam chyba mógłbym zaopatrywać wtedy średniej wielkości przetwórnię. Moim łupem padł m.in. 23-kilowy dorsz, 15-kilowy czarniak (a w zasadzie kilka takich ryb), halibut, wiele 5-kilowych brosm. Łowiłem nie tylko na ciężki sprzęt denny, ale również na znacznie lżejszy spinning w toni (na małe pilkery i duże gumy). Było wiele takich chwil, gdy na wszystkich wędkach w naszej łódce (czyli czterech) „wisiały” olbrzymie czarniaki, a my nie mogliśmy uciekać przed nadchodzącym deszczem – no bo jak? Chyba tylko przecinając linkę. Słowem: wędkarska bajka.”

Michał z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.

Od holowania ryb bolały nas ręce (2007)

Czy byliście kiedyś w Norwegii? Jeśli nie, musicie to szybko nadrobić. Kraj w sumie nieodległy, a wyjątkowo ciekawy. Twardzi, ale sympatyczni i uczynni mieszkańcy - prawdziwi ludzie morza...

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Ośrodek nr 1

Od sezonu 2014 do dyspozycji naszych klientów będzie komfortowy ośrodek zlokalizowany 12 km w linii prostej (drogą morską) od lotniska Svolvear. Za dodatkową opłatą gospodarz przewozi Klientów z lotniska do swojego ośrodka (dla grup podróżujących do Norwegii samolotem). Dystans drogą lądową ze Svolvear do ośrodka wynosi 85 km + krótka przeprawa promowa (10-15 minut).

Ośrodek zapewnia wygodne zakwaterowanie dla maksymalnie 32 osób w trzech apartamentach (w jednym budynku) lub dwóch oddzielnych domkach. Domki/apartamenty położone są blisko wody/przystani łodziowej (pomiędzy 10 a 150 m) i mieszczą od 2 do 8 osób. Aby dotrzeć do ośrodka należy skorzystać z krótkiej przeprawy promowej (kilka promów dziennie, dokładny rozkład mogą otrzymać Państwo na życzenie przed wyjazdem).

W każdym rodzaju zakwaterowania: oddzielny salon z TV, dostęp do internetu, od 1 do 4 oddzielnych sypialni (niektóre z łóżkami piętrowymi), w pełni wyposażona kuchnia, łazienka z WC, taras. Domki/apartamenty mają od 25 do 120 metrów kwadratowych powierzchni. Na terenie ośrodka znajduje się suszarnia do ubrań wędkarskich, miejsce do sprawiania ryb i chłodnia z dużymi zamrażarkami.

Lofoty



Ośrodek nr 2

Nowy (start w sezonie 2019), kameralny ośrodek wędkarski. Oferuje dwa luksusowe domy stojące nad samą wodą.

Każdy z domków oferuje 120 m2 powierzchni, 3 osobne sypialnie, 2 łazienki z prysznicem i WC, w pełni wyposażona kuchnia i taras z meblami ogrodowymi. Domki znajdują się 450 metrów od przystani łodziowej.

Lofoty

Sprzęt wędkarski

Do wyboru są 2 rodzaje łodzi wędkarskich – mniejsze jednostki Hansvik lub Rana (18 stóp, silniki 25 KM), które polecamy na 2-3 osoby oraz większe łodzie Dolmoy z kabiną (23 stopy, silniki 80 KM), które pomieszczą do 5 wędkarzy. Wszystkie łodzie wyposażone są w plotery z echosondą i GPS. Nasze biuro zapewnia mapy batymetryczne okolicy oraz pełną informację wędkarską.

Lofoty

Galeria zdjęć

Lofoty cz.1

Zobacz galerię

Lofoty cz.2

Zobacz galerię



Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:dowolnie, ilość dni do wyboru, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Bodo/Svolvaer i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności apartamentu/domku, dostępne od 2- do 8-osobowych, możliwe dostawki
Zakwaterowanie:apartamenty/domki
Wyżywienie:we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb)
Łowiska:archipelag, fiordy i otwarte morze
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:2 760,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 5 osobach uczestniczących (łącznie 13 800,- PLN za 5 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 5-osobowy z pościelą, ręcznikami i sprzątaniem końcowym
  • łódź wędkarska 5-osobowa 6,9 metra z silnikiem spalinowym 80 KM, kabiną i ploterem
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko położone w północnej części Norwegii, oddalone:

  • ok. 1425 km od Oslo,
  • ok. 229 km od lotniska w Bodø,
  • ok. 233 km od lotniska w Narwiku,
  • ok. 1466 km od Nynäshamn.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: czarniak, dorsz, halibut i inne ryby morskie - np. zębacz, brosma, molwa, plamiak, karmazyn (sezon trwa praktycznie cały rok, jednak najlepsze wyniki w połowach dorszy i halibutów odnotowuje się od lutego do lipca, a czarniaki najlepiej biorą od czerwca do sierpnia.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

WAŻNA INFORMACJA O PROMACH!

Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.

Największe atuty oferty

  • Lofoty należą do najpiękniejszych miejsc w Norwegii i Skandynawii
  • wyspy są jednym wielkim tarliskiem dorsza co sprawia, że co roku łowione są prawdziwe okazy tego gatunku (mniejsze ryby łowi się w dobrym sezonie niemal wszędzie i praktycznie każdego dnia)
  • poza dorszem na Lofotach jest szansa na okazowe ryby kilku innych gatunków – szczególnie bardzo sportowego czarniaka
  • oferujemy zakwaterowanie w pięknym i luksusowym ośrodku, położonym niedaleko stolicy archipelagu – Svolvaer
  • zapewniamy świetne łodzie, dające szansę na penetrację dużego obszaru wody

Atrakcje w okolicy

  • stolica archipelagu Svolvaer z pięknym oceanarium oraz wioska rybacka Kabelvag (wycieczka kilkugodzinna)
  • zwiedzanie wszystkich wysp połączonych mostami i tunelami (wycieczka całodzienna)
  • safari wielorybnicze w Andenes (wycieczka całodzienna)
  • Narwik – miasto znane z walk w czasie II Wojny Światowej (wycieczka całodzienna)

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.