Rejon Arvidsjaur | Laponia


O łowisku

Prywatne wody dla muszkarzy

W okolicy Arvidsjaur zlokalizowanych jest kilka prywatnych jezior z bogatą populacją palii alpejskiej (zarówno ryby dzikie, jak i pochodzące z zarybień), pstrąga potokowego (głównie ryby dzikie) oraz lipienia (w 100% ryby dzikie). Gospodarz tych wód zaprasza serdecznie ludzi łowiących na sztuczną muchę, którzy mają tu szansę na wędkarską przygodę życia!

W tych pięknie położonych i otoczonych lasem akwenach łowić można przy użyciu belly boat, które zapewnia na miejscu gospodarz. Można zabrać też swój własny belly boat z domu, jeśli się takim sprzętem dysponuje. Ponadto, w niektórych miejscach możliwe jest łowienie z brzegu lub małej wiosłowej łódki. Nad jednym z jeziorek przygotowano specjalny mini-camp, przeznaczony do wypoczynku i spożywania posiłków przez wędkarzy, gdzie znajdziemy prawdziwy lapoński namiot „tupa”, dający schronienie w przypadku przelotnej letniej ulewy, a także otoczone drewnianymi ławami miejsce na ognisko czy plenerowy grill.

Na leśnych jeziorkach łowienie na muchę jest absolutnie „zjawiskowe”. Gdy zaobserwujemy tzw. „rójkę” owadów, a na powierzchni wody charakterystyczne rozchodzące się na zewnątrz koła, to wiadomo, że najskuteczniejsza z reguły będzie sucha mucha. To właśnie wówczas palie, lipienie i pstrągi chętnie zasysają położoną na powierzchni jętkę, przyprawiając nas o przyspieszone bicie serca i nagły skok ciśnienia krwi. Właśnie dla takich momentów warto przyjechać w ten odległy zakątek Skandynawii. Gdy na powierzchni chwilowo nie widać życia, warto użyć streamerów lub cięższych nimf. Dotrzemy przy ich pomocy do najgłębszych dołków, w których czają się prawdziwe okazy.

Test Eventuru

W trakcie wyjazdu studyjnego w czerwcu 2012 łowiliśmy na tym jeziorku tylko przez jeden dzień. Ten jakże krótki czas połowu i tak w pełni wystarczył, aby przeżyć wspaniałą przygodę i zmierzyć się z grubymi lapońskimi rybami. Łupem naszej czwórki, w której znalazł się m. in. redaktor Jacek Kolendowicz z Wędkarskiego Świata, padło łącznie ponad 20 sztuk palii alpejskich (największe dochodziły do 4 kg masy), kilka pięknych lipieni przekraczających 45 cm długości, a także dwa pstrągi potokowe, z których ten większy ważył aż 3 kilogramy!

Gospodarz ujął nas swą gościnnością i wędkarską wiedzą, czym służy także wszystkim przybywającym do niego klientom, a smaku przygotowanej przez niego grillowanej palii ze specjalnym sosem śmietanowo-kawiorowym, gotowanymi warzywami i zapiekanymi ziemniakami, trudno będzie kiedykolwiek zapomnieć. Należy tutaj dodać, że oferta wędkowania na specjalnych leśnych jeziorkach jest produktem przysłowiowej klasy „S”. Ilość sprzedawanych zezwoleń jest absolutnie limitowana, tak, że nad wodą znajdziemy prywatność i spokój. Jednak wszystko co wyjątkowe ma też swoją cenę, która w tym przypadku jest dość wysoka. Dlatego oferujemy Państwu pobyty kombinowane: 2 dni na łowiskach prywatnych, a do tego kilka dni na innych, niemniej rybnych (choć mówmy uczciwie: nie tak zasobnych w prawdziwe okazy ryb łososiowatych), a znacznie bardziej przystępnych cenowo wodach w okolicy, które opisujemy poniżej.

Inne łowiska łososiowatych i lipienia

W okolicy Arvidsjaur znajdziemy wiele wspaniałych łowisk lipienia (leśne jeziorka oraz różnej wielkości rzeki), pstrąga (jeziora i rzeki) oraz palii alpejskiej (jeziora). Szczególnie polecamy Państwu piękną rzekę Byskeälven, w której aż roi się od lipieni, niemniej aby złowić sztukę ponadprzeciętnych rozmiarów trzeba nieco popracować. Dominują ryby małe i średnie (tak przynajmniej było w czasie naszej wyprawy studyjnej). W pewnych porach roku w Byske możemy liczyć nawet na brania wchodzących do niej z Zatoki Botnickiej łososi i troci, które zatrzymują się w czasie tarłowej wędrówki na rozległych, spokojnych baniach – tzw. „poolach”.

Dobre wędkarskie miejscówki znajdziemy również na wpadających do rzeki Byske mniejszych dopływach, wijących się przez lasy, mokradła i tundrowe pustkowia. Ale my radzilibyśmy raczej skupić się na niewielkich, bezimiennych niekiedy jeziorkach, mało lub w ogóle nie eksploatowanych przez wędkarzy (wskaże je nasz nieoceniony gospodarz). Dają one szansę na piękne połowy. Niektóre z nich – te uboższe w pokarm, o charakterze oligotroficznym - mogą obdarzyć wielką liczbą brań ryb mniejszych, inne z kolei wytworzyły ekosystem sprzyjający lepszemu wzrostowi ryb, tak, że można w nich liczyć również na brania okazów pstrąga, lipienia, czy palii.

Królestwo szczupaka i okonia

Szanowni Państwo! Czy udało się Wam kiedykolwiek złowić 37 szczupaków jednego dnia? Jeżeli tak, to zapewne było to doświadczenie wyjątkowe i niecodzienne. A my chcemy Wam powiedzieć, że w opisywanej ofercie mamy dla naszych klientów wody, na których takie wyniki są w dobrej porze roku normą! Oczywiście, aby osiągnąć takie rezultaty należy trafić na właściwy dzień, dysponować wędkarskim doświadczeniem i mieć po prostu nieco szczęścia. Nam właśnie przytrafił się taki niesamowity dzień na wyjeździe studyjnym w roku 2012. Według naszego szwedzkiego kontrahenta wokół Arvidsjaur jest kilka takich właśnie jezior, a wiedza o nich jest przez niego strzeżona jak największa tajemnica. Są to jeziora na ogół płytkie, bardzo bogate w pokarm, roślinność denną, grążele, trzcinowiska.

Nam dane było poznać na razie tylko dwa z nich. Oba mają powierzchnię w granicach 100-150 ha, otoczone są lasem. To chyba najbogatsze zbiorniki w szczupaki, jakie dotąd poznaliśmy w Skandynawii. Fakt, że dominują brania ryb mniejszych, w granicach 50 cm. Niemniej co jakiś czas na kiju „melduje się” ryba 2-3 kilowa, a przy odrobinie szczęścia w naszego rippera czy dżerka uderzy metrówka. Nam udało się złowić pięknego szczupaka o długości 107 cm, który w trakcie holu miał na dodatek w pysku mniejszego 50-centymetrowego pobratymca. Cóż to była za walka!

Szczupakowe łowy można prowadzić różnymi metodami. Skuteczne są wszelkiego rodzaju przynęty spinningowe, ale szczególnie namawiamy na użycie sztucznej muchy bądź poppera. Łowienie szczupaków metodą muchową, ze względu na swoją finezyjność, zyskuje coraz większe rzesze wielbicieli. A nasze płytkie lapońskie jeziora, z dnem pokrytym dywanem roślinności, szczególnie nadają się do tej metody. Z kolei popping daje szansę na obserwację niezwykle widowiskowych powierzchniowych brań. Kto raz spróbuje, zakocha się w tej metodzie bez reszty!

Okrasą szczupakowych łowów są okonie. I to jakie okonie! Na zamieszczonych w galerii zdjęciach mogą Państwo zobaczyć kilka złowionych przez nas sztuk. Ocierały się o granicę 50 cm i 2 kilo masy. Tak, na takich wodach trzeba koniecznie spróbować, dopóki jeszcze są. Przynajmniej raz w życiu!

Dostępność łowiska

Na rzekach łowienie z brzegu, na jeziorkach z łososiowatymi z brzegu, łódki lub belly boat, na innych jeziorach z łodzi wiosłowej lub z silnikiem.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Na szczupaki spinning (polecamy popper) lub sztuczna mucha (duży streamer), na okonie spinning (miękkie przynęty gumowe), na łososiowate, sieje i lipienie – sztuczna mucha. Na ryby spokojnego żeru – spławik.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Na jeziorkach prywatnych o zabraniu ryby na lunch decyduje gospodarz (praktycznie zawsze w dniu łowienia jest to jedna duża palia). Na innych wodach zabieramy ryby w rozsądnych ilościach do bieżącego spożycia, a nie do wywozu ze Szwecji, chyba że przepisy na dane łowisko stanowią inaczej (możliwe np. w przypadku łososi - informacje zawsze dostępne wraz z licencją). Wymiar ochronny lipienia w rzece Byske – 30 cm. Z gospodarzem uzgodniliśmy zakaz zabierania okazowych szczupaków (powyżej 85 cm) i okoni (powyżej 45 cm).

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

Spływ rzeką

Całodzienny spływ rzeką to kolejny produkt specjalny na łowiskach wokół Arvidsjaur. Wycieczka ta jest dodatkowo płatna, ale kto się zdecyduje, raczej nie będzie żałował. Gospodarz zabiera wędkarzy swą wiosłową łódką w całkowicie odludne miejsca – tam, gdzie mamy styczność tylko z dziką lapońską przyrodą. Ryby, które nie znają praktycznie wędkarskich przynęt, atakują je chętnie i agresywnie.

Na spływie łowimy w rzece oraz kilku przepływowych jeziorach. Łupem wędkarzy padają głównie szczupaki i okonie, ale mogą też trafić się pstrągi i lipienie. Ryb jest bardzo dużo. Dodatkową atrakcją spływu jest możliwość podziwiania lapońskich krajobrazów i spotkania dziko żyjących zwierząt. Gospodarz serwuje też lunch, proponując zwykle typowo lapońską potrawę. Więcej informacji – na zapytanie. Reportaż ze spływu znajdą Państwo TUTAJ.

Opinia klienta

Na łowiskach wokół Arvidsjaur nie można się nudzić. Kilka dni, jakie tam spędziłem, dało mi mnóstwo emocji i kilka życiowych rekordów. Szczególnie zafascynowały mnie leśne jeziora ze szczupakiem i okoniem. Dają całkowitą intymność i gwarantują masę ryb każdego dnia. Przynajmniej tak było na moim wyjeździe. Łącznie we dwóch na naszej łódce mieliśmy w dwa dni około 100 szczupaków i kilka bardzo tłustych okoni. Kolega złowił metrówkę, było kilka ryb w granicach 70-80 cm. Przeważały mniejsze, ale ileż frajdy! I wcale nie przeszkadzało mi, że łódki nie miały silników i pływaliśmy po jeziorach na wiosłach. To jeszcze bardziej upodabniało naszą przygodę do wypadu na dawne Mazury, wiele, wiele lat temu. A ryby brały wszędzie – nawet 5 metrów od przystani.

Pstrągi i lipienie to też wspaniała przygoda, ale raczej nie dla mnie, bo nie łowię na muchę. Głównie przyglądałem się więc Piotrowi, który łowił ze mną na łódce i pozowałem mu z pięknymi rybami do zdjęć. No, łowiłem też trochę na muchowy trolling, jak Piotr założył mi muchę i opuścił ją na odpowiednią głębokość. Efekt? Kilka pięknych palii. No i te potrawy z ryb: tatary z pstrągów, sashimi z lipieni, panierowane filety z okoni, grillowane steki z palii – palce lizać. Oj Laponia, Laponia… Mógłbym chyba tam zamieszkać – przynajmniej przez ciepłą połowę roku.

Jarek z Warszawy
Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, nie podajemy pełnych danych autorów opinii o łowiskach. Na życzenie możemy skontaktować Państwa z autorem opinii.

Kanada w Europie (2012)

Dwutygodniowa wyprawa do Laponii dostarczyła nam wiele wędkarskiej frajdy. Od dawna przekonuję kolegów, że w Szwecji warto pojechać 1000 km dalej na północ, niż zazwyczaj, a trud ten na pewno się opłaci.

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Do Państwa dyspozycji różne apartamenty położone w centrum niewielkiej miejscowości niedaleko od Arvisdjaur. W każdym z nich: pokoje dzienne z meblami wypoczynkowymi i TV, sypialnie, w pełni wyposażona kuchnie, łazienki (prysznic, WC). Na zewnątrz możliwość zaparkowania samochodu. W pobliżu sklep spożywczy.

Domek traperski

Nad jednym z jezior (połączonych rzeką z drugim jeziorem) mamy do dyspozycji 8-osobowy, traperski domek bez elektryczności i bieżącej wody. Domek posiada 8 łóżek, ale najwygodniej mieszka się w nim w 5-6 osób. Domek jest cudownie położony – 50 m od rybnego jeziora, w gęstym sosnowym lesie. W pobliżu nie ma żadnych sąsiadów, panuje pełna prywatność i zapewniony jest bezpośredni kontakt z lapońską naturą. Woda pitna dostarczana jest przez gospodarza. W domku jest kuchnia gazowa, a przed domkiem znajduje się duże, prywatne miejsce na ognisko. Do najbliższego sklepu jest około 30 km. Bardzo polecamy tę lokalizację miłośnikom wędkarskiego „survivalu”!

UWAGA! Wszystkie formy zakwaterowania w okolicy Arvidsjaur są proste, o podstawowym charakterze. Domki/apartamenty są w pełni wyposażone, ale skromne i widać na nich "ząb czasu”. Turystyka wędkarska, która od lat rozwija się w południowej Szwecji, nie dotarła jeszcze do północnych rejonów kraju i infrastruktura mieszkaniowo – łodziowa jest w Arvidsjaur dość skromna. Niedogodności te rekompensują jednak rewelacyjne wprost łowiska (trudno o lepsze miejsca w całej Szwecji) i bardzo uczynny gospodarz, który dba aby goście wyłowili się za wszystkie czasy!

Galeria zdjęć


Serwis wędkarski

Wszelkie kwestie związane z wędkowaniem na miejscu pomaga zawsze rozwiązać gospodarz, który jest aktywnym wędkarzem. On też osobiście zawozi gości na każde nowo poznawane łowisko. Na wodach prywatnych – do dyspozycji gości jednoosobowe pontoniki tzw. belly boat. Na jeziorach szczupakowo-okoniowych i niektórych pstrągowych do dyspozycji wędkarzy łodzie wiosłowe bądź z niewielkimi silnikami (2-6 KM). Nie są to duże akweny, więc opływanie ich na wiosłach nie stwarza dużych niedogodności, choć wymaga niewątpliwie przyzwoitej kondycji fizycznej. Brak tradycyjnych przystani i łodzi z silnikami spalinowymi jest w pewnym sensie gwarancję dzikości tych wód i ich wielkiej zasobności w nietkniętą, naturalną populację ryb.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Arvidsjaur

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania: pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty; na życzenie pobyty mogą liczyć inną ilość dni i rozpoczynać się w dowolny dzień tygodnia
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Arvidsjaur i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:w zależności od pojemności domku, na miejscu dostępne są domki/apartamenty 4-6 osobowe
Zakwaterowanie:domki/apartamenty
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:rzeki wraz z rozlewiskami, liczne mniejsze i większe jeziora w okolicy
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:równowartość 16 800,- SEK za 7-dni pobytu bez dojazdu dla 2 osób (płatność w PLN wg kursu z dnia wpłaty)
W cenie:
  • apartament 2-osobowy bez pościeli, ręczników i sprzątania końcowego
  • 2 dni łowienia na prywatnych łowiskach pstrąga, lipienia i palii jeziorowej; dostęp do łodzi wiosłowej lub belly boat
  • 4 dni łowienia na jeziorach i rzekach szczupakowo–okoniowych; dostęp do łodzi wiosłowej z silnikiem elektrycznym – jedna łódź na 2 osoby
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • licencje wędkarskie
  • transfer na łowiska i z powrotem
  • przewodnik wędkarski (wprowadzenie) na pierwszy dzień pobytu – ok. 6 h
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska rzeczne i jeziorowe na terenie szwedzkiej Laponii (Norrbotten). Miasteczko Arvidsjaur oddalone jest:

  • ok. 920 km od Nynäshamn,
  • ok. 1350 km od Karlskrony,
  • ok. 830 km od lotniska Sztokholm/Arlanda,
  • ok. 12 km od najbliższego lotniska położonego na obrzeżach miasteczka (Arvidsjaur).


Rodzaj wody i ryby
Łowiska rzeczne i jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: palia alpejska (arctic char), lipień, pstrąg potokowy, szczupak, okoń, sieja, łosoś. Sezon wędkarski trwa od czerwca do września (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • ekskluzywna oferta dla małych grupek wędkarzy
  • pod względem wędkarskim fenomenalnie, pod względem mieszkaniowo-bytowym przeciętnie, ale znośnie
  • największe „stężenie” szczupaków, z jakim zetknęliśmy się w Skandynawii
  • grube okonie w granicach 50 cm
  • fantastyczne prywatne wody muchowe z okazowymi rybami (palia, pstrąg, lipień)
  • rzeki pełne lipieni
  • doskonałe miejsce na kameralny wyjazd firmowy (dla ludzi władających choć w minimalnym stopniu muchówką)

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.