Nasza oferta pobytu nad jeziorem Kyrksjön daje możliwość wędkowania na dwóch fantastycznych jeziorach: Kyrksjön i Storsjön (nie należy mylić z typowo sandaczowym Storsjön z południowej Szwecji) oraz na kilkukilometrowym odcinku rzeki pstrągowej wpadającej do tych jezior. Podstawa to oczywiście dwa połączone ze sobą jeziora, tworzące w zasadzie jeden duży i niezwykle ciekawy zbiornik.
To jedno z tych miejsc, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy wędkarstwa „szuwarowego” mogą liczyć na dobre brania szczupaków w strefie przybrzeżnej. Nie ma tu może zbyt gęstych trzcinowisk, ale wystarczy czasem znaleźć pojedyncze, wystające z wody trzcinki i można mieć pewność, że zamelduje się tam przynajmniej „dyżurny” szczupak. Co ważne, w trzcinach trafiają się także okazowe egzemplarze. W łowisku są też fantastyczne rozległe blaty, uskoki i górki podwodne, a do tego sporo wysp. Każdy kto lubi szukać ryb na otwartej wodzie (na stokach czy w toni) będzie tu w pełni usatysfakcjonowany. Z metod połowu skuteczny jest klasyczny opad, trolling, vertical jigging czy spinningowanie w toni wśród licznych ławic drobnicy. Oczywiście najlepiej jest mieć w swoim arsenale każdą z tych metod, wtedy możemy mieć pewność, że nawet przy słabym żerowaniu w końcu dobierzemy się do ryb.
Wędkując na Kyrksjön i Storsjön można liczyć na szczupaki (co sezon łowiona jest ryba ponad 130-centymetrowa!), piękne okonie (ryby niezwykle kapryśne, ale jak trafimy na ich dobre żerowanie - złowienie kilku „czterdziestaków” nie będzie problemem) oraz gigantyczne pstrągi potokowe. Rekord jeziora to „kropkowaniec” o masie 10 kg! Pstrągi najskuteczniej można łowić w trollingu, obławiając wahadłówkami lub smukłymi woblerami głębokie plosa jeziora. Dobrze mieć przy tym zestaw z downriggerem.
Jest też element numer trzy, mianowicie wpadająca od północy, pstrągowa rzeka Kyrkbyån. Okresowo wchodzą do niej olbrzymy z jeziora, ale na co dzień też można liczyć na przyzwoite pstrągi potokowe i lipienie. Do wędkowania na Kyrkbyån nie potrzeba osobnej licencji. Można łowić na spinning i na muchę, a do rzeki jest niezły dostęp z brzegu. Oczywiście spodniobuty pomogą w dotarciu do większej ilości miejscówek. Odcinek, na którym można wędkować (od niewielkiej zapory do jeziora Kyrksjön), to klasyczny „mix”. Fragmenty górskiej wody przechodzą w leniwą, nizinną rzekę z grążelami, by później znów pokonać kilka progów i zamienić się w szybszy odcinek przed ujściem do jeziora. Oprócz ryb z płetwą tłuszczową w rzece jest też dużo szczupaków i okoni.
Przed wprowadzeniem nowej oferty do sprzedaży zawsze wcześniej odwiedzamy łowisko osobiście. W przypadku Kyrksjön nie było inaczej. Odwiedziliśmy to miejsce dwa razy: zimą oraz na początku czerwca 2018. Podczas pierwszego pobytu nieoceniona okazała się pomoc Tobiasa i Björna, czyli współpracujących z nami miejscowych przewodników. Proszę pamiętać, że pół dnia z jednym z nich zawsze jest zawarte w cenie pobytu. Przewodnik podczas tych czterech godzin przewiezie wędkarzy szybką łodzią po obu jeziorach i wskaże potencjalnie najlepsze rejony do połowów. Mieliśmy to szczęście, że z chłopakami mogliśmy powędkować kilka dni zimą oraz jeden cały dzień podczas pobytu w czerwcu. Zimą łowiliśmy głównie na żywca (średniej wielkości płocie). Zestawy ustawialiśmy nad blatami o głębokości 6-12 metrów, a przynęta najczęściej wisiała 3-4 metry pod lodem. Szczupaki brały chętnie, ale nie przez cały czas. Okresy żerowania były dość krótkie. Udało nam się przechytrzyć jednak kilka naprawdę przyzwoitych esoxów.
W czerwcu możliwości było więcej. Ryby brały nieźle na spinning, ale również na trolling. Bardzo skuteczne okazało się obławianie okolic zbitych w kule stad drobnicy. Szczupaki chętnie atakowały przynętę prowadzoną w toni, a często nawet tuż pod powierzchnią - pomimo tego, że pod łódką było na przykład około 8 metrów głębokości. Co ważne, „trzcinki” również darzyły rybami. Oczywiście nie zawsze i nie w każdym rejonie, ale obławiając strefę przybrzeżną można tu liczyć na naprawdę niezłe wyniki i to nie tylko ilościowe. Tobias i Björn twierdzą, że w jeziorze jest ogrom pięknego okonia. „Pasiaki” niestety nie chciały z nami współpracować, ale zapisy na echosondzie oraz pojedyncza 48 centymetrowa złowiona ryba każą nam wierzyć w słowa miejscowych przewodników.
Na jeziorze dostęp do najlepszych stanowisk ryb zapewnia łódź z silnikiem spalinowym. Na rzece wędkuje się z brzegu (spodniobuty dają więcej możliwości).
Spinning, trolling, vertical jigging, sztuczna mucha.
Z łowiska zwyczajowo zabiera się tylko ryby przeznaczone do bieżącego spożycia w dniu połowu. Obowiązuje zakaz mrożenia ryb i zabierania ich do kraju. Z łowiska można dziennie zabrać 2 szczupaki na domek w rozmiarze 45-75 cm. Górny wymiar okonia to 35 centymetrów. Okonie można zabrać tylko do bieżącego spożycia.
Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.
Proponujemy 4-osobowy dom z drugiej połowy XVIII wieku. W domu znajdą Państwo aneks kuchenny z częścią jadalnianą, salon z rozkładaną sofą, sypialnie dla 3 osób (zabytkowe, nietypowe łóżko) oraz niewielką łazienkę z prysznicem i WC. Do dyspozycji gości właściciel oddaje w budynku obok pomieszczenie na sprzęt wędkarski, saunę i jeszcze jedną łazienkę z prysznicem. W domku jest internet „wi-fi”. Od miejsca zakwaterowania do przystani łodziowej jest około 600 metrów (najlepiej tą odległość pokonać autem).
Na tym łowisku jest możliwość wynajęcia dwóch łódek. Jedna ma długość 4,6 metra i dysponuje silnikiem 5 KM. To obszerna, wygodna i bezpieczna łódź. Bez problemu mogą wędkować z niej 3 osoby. Druga łódź ma 4 metry długości i niewielki 2,5-konny silnik. Z tej jednostki mogą wędkować 2 osoby.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków) |
Czas trwania: | pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty |
Dojazd: | we własnym zakresie (samochód i prom, bądź samolot i wynajem samochodu na miejscu) |
Ilość uczestników: | na miejscu dostępny domek 4-osobowy |
Zakwaterowanie: | zabytkowy domek stojący w miasteczku Bergsjö |
Wyżywienie: | we własnym zakresie. W promieniu 500 metrów sklep spożywczy i pizzeria. |
Łowiska: | dwa jeziora oraz kilku kilometrowy odcinek rzeki |
Przewodnik: | przewodnik wędkarski, 4 godziny łowienia (rozpoznanie łowiska z szybkiej łodzi) |
Cena: | 2 125,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 8 500,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 02.07.2018 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
W cenie: |
|
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 |
Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane jest w środkowej Szwecji, oddalone:
Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe i rzeka. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak, okoń, pstrąg.
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do października.
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.