Pojezierze Joroinen | Finlandia


O łowisku

Fińskie Mazury

Joroinen, oddalone o około 20 km od większego miasta Varkaus (lotnisko), otoczone jest kilkunastoma jeziorami, z których największe to: Joroisselka, Haapaselka, Sysma, Maavesi i Haukivesi. Jeziora otaczają bujne, świerkowe lasy, a pagórkowata rzeźba terenu sprawia, że okolica do złudzenia przypomina ukochane przez polskich wędkarzy Mazury czy Suwalszczyznę. Zasadnicza różnica to liczna ryb, żyjących w naszych i fińskich jeziorach. Pozbawione wędkarskiej presji i gospodarczych połowów sieciowych kryształowo czyste wody Finlandii kryją prawdziwe skarby. Miłośnicy sportowych połowów znajdą, więc tutaj prawdziwe eldorado - coś, co w Polsce i innych krajach Europy Środkowej jest już tylko z rozrzewnieniem wspominaną przeszłością.

Numer jeden - hauki

Żyjące tutaj nieprzeliczone stada białej ryby są znakomitym pokarmem dla drapieżników, spośród których najpopularniejszym gatunkiem jest ceniony przez wędkarzy sportowych za siłę i waleczność szczupak (po fińsku hauki). Można rzec, że jest to sztandarowa ryba tej wody. Dominują sztuki 1-3 kg, ale złowienie większej ryby, nawet ocierającej się o metr długości, nie jest zjawiskiem rzadkim. W czasie tygodniowego urlopu każdy średnio wprawny wędkarz ma na to olbrzymią szansę. W okresie dobrego żerowania (wiosna, późna jesień) nie jest problemem złowienie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu sztuk dziennie. Mnóstwo trafiającego również na wędkę szczupaczego drobiazgu (ryby od 30 do 40 cm) znakomicie rokuje na przyszłe lata.

Bogactwo innych gatunków

Poza szczupakiem wody te zamieszkują okoń i sandacz. Te gatunki lepiej żerują w okresie letnim i wczesnojesiennym. Sporą gratką dla spinningistów są również piękne jazie i krasnopióry, zamieszkujące płytsze zatoki, okolice trzcin i międzyjeziorne kanały. W wodach stojących wokół Joroinen żyją także pstrągi i trocie, jednak jeziorowe łososiowate nie są zbyt łatwą zdobyczą wędkarzy. Z białej ryby poza wspomnianymi gatunkami licznie występują płocie, ukleje i leszcze, tworzące olbrzymie, kilkutysięczne stada. Proponujemy wędkowanie na dwóch jeziorach: Joroisselka i Haapaselka.

Zawsze można znaleźć spokojną zatokę

Obydwa akweny są dość spore, a linia brzegowa jest urozmaicona licznymi wysepkami, zatokami, półwyspami i cyplami, co jeszcze podnosi ich wędkarską atrakcyjność oraz walory estetyczne. Dzięki temu nawet przy wietrznej pogodzie można znaleźć zaciszny i spokojny zakątek do wędkowania. Brzegi porastają trzciny. Dno jest zmienne: czasem gładkie, kamieniste i twarde, co dobrze rokuje przy łowieniu sandaczy, czasem miękkie i porośnięte roślinnością zanurzoną, co bardziej sprzyja łowcom szczupaków. Rzeźba dna jest nieregularna - gdzieniegdzie występują ostre spadki do kilku, a nawet kilkunastu metrów. W innych miejscach dno jest na dłuższych odcinkach płaskie. Jak wszędzie w Skandynawii, należy uważać na podwodne głazy, ale tutaj nie ma ich tak wiele jak np. w Szwecji. W każdym razie echosonda będzie zawsze bardzo pomocna.

Miłe urozmaicenie

Dla amatorów różnorakich przygód bądź na wypadek złej pogody polecamy jednodniowy wypad na pstrągi potokowe nad jeden z okolicznych międzyjeziornych „koski”, np. Nykäla, Huutokoski czy Karvionkoski. W dobrym dniu, jeśli ryby chcą żerować, można osiągnąć tam zaskakująco dobre wyniki.

Dostępność łowiska

Na jeziorach wędkowanie głównie z łodzi (wyposażone w silniki spalinowe), z brzegu jest trudne, ale można znaleźć kilka dogodnych miejsc. Na koski wędkowanie z brzegu.

Rekomendowane metody połowu

Na drapieżniki najbardziej zalecane są dwie metody: spinning i trolling. Można również spróbować martwej rybki, szczególnie na sandacze i duże szczupaki. Spinning jest najbardziej efektywny wiosną, kiedy szczupaki przebywają na płytkiej wodzie, w pobliżu trzcin. Gdy robi się cieplej, bardziej skuteczne jest łowienie na głębszej wodzie, głównie na trolling. Jesienią można próbować na obie metody. Miłośnicy białej ryby mogą z powodzeniem oddawać się swej pasji stosując metodę spławikową lub gruntową.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Szczegółowe informacje otrzymają Państwo na zapytanie w biurze Eventur Fishing. Generalnie, jak wszędzie w Skandynawii, wskazany jest umiar i zdrowy rozsądek. Zgodnie z miejscowym obyczajem z łowiska wolno zabierać tylko tyle ryb, ile jest potrzebnych do bieżącego spożycia w danym dniu. W Finlandii nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Na koski istnieją ograniczenia w zabieraniu pstrągów, a także limity i okresy ochronne. Zainteresowanych prosimy o kontakt.


Zakwaterowanie

Na fińskim pojezierzu w okolicy miasteczka Joroinen proponujemy Państwu zakwaterowanie w pięknym miejscu nad samym jeziorem, nieopodal farmy gospodarza. Wędkarze mieszkają w drewnianym fińskim domku na cztery osoby (dwa osobne pokoje dwuosobowe) z łazienkami. Kuchnia i dodatkowe miejsce do spania (na antresoli) w osobnym budynku kilka metrów obok. Tam również sauna. Licencje oraz informacja wędkarska - na miejscu u gospodarza. Na życzenie - usługi przewodnika wędkarskiego. Dla chętnych: możliwość zaaranżowania wędkowania na pstrąga potokowego na bystrzach. Najbliższy sklep i stacja benzynowa - Joroinen (ok. 3 km). W okolicy duże kompleksy leśne: możliwość spacerów, jazdy na rowerze, grzybobrania. Teren pogórkowaty. W lesie - na jednym z wzniesień - myśliwska wieża widokowa z panoramą na miejscowe pojezierze.

Sprzęt pływający

Dla wędkarzy zbudowano obok przystań z pomostem i zadaszonym grillem. Do dyspozycji 2-osobowe łodzie wędkarskie z silnikami. W ogrodzie stolik do sprawiania ryb.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Pojezierze Joroinen

Termin:dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków)
Czas trwania:7 dni, pobytu w turnusach sobota-sobota
Dojazd:we własnym zakresie (prom Tallin-Helsinki lub samolot do Tallina)
Ilość uczestników:od 2 do 7 osób
Zakwaterowanie:domek 2-3 osobowy + pokoje 2-osobowe
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro (możliwość wykupienia licencji również na bystrza i rzeki)
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 825,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 300,- PLN za 4 osoby)
(cena skalkulowana została przy kursie EURO z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 2-3 osobowy z sauną + 2-osobowa sypialnia w budynku obok
  • 4 licencje wędkarskie na jezioro
  • 2 łodzie wędkarskie z silnikami spalinowymi 2-6 KM, paliwo na start
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy batymetryczne
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
Prom:Tallin-Helsinki-Tallin. Wycena na zapytanie w biurze. Wicej informacji TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: buiro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko jeziorowe (system kilku jezior), położone w południowo-wschodniej Finlandii, nieopodal miast Joroinen i Varkaus, oddalone:

  • ok. 300 km, 3,5 godziny jazdy od lotniska Helsinkach,
  • ok. 16 km od Varkhaus, 10 minut jazdy,
  • ok. 1350 km od Warszawy(droga przez kraje bałtyckie i promem przez Zatokę Fińską), 20 godzin jazdy.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), sandacz (od czerwca do października), okoń (od czerwca do października), leszcz, jaź i wzdręga (od maja do października), a także pstrąg potokowy (od maja do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski dowolny (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie). Na szczupaki najlepiej wybrać się pod koniec maja, w czerwcu lub wrześniu.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Finlandii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • świetna lokalizacja domku – nad samą wodą, własna przystań
  • prywatność i spokój
  • mało wędkarzy w okolicy
  • bardzo rybna woda, zasobna szczególnie w szczupaki i okonie
  • możliwość dodatkowego wypadu na pstrąga
  • po drodze szansa na zwiedzenie Rygi, Tallinna i Helsinek

Atrakcje w okolicy

  • pole golfowe w Joroinen,
  • wieża widokowa,
  • skocznia narciarska w Kuopio,
  • spacery po lesie, jesienią lub zimą grzybobranie.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.