Jeśli chcemy poczuć klimat i ujrzeć krajobrazy Dalekiej Północy bez konieczności pokonywania wielu setek kilometrów drodze za Koło Polarne, możemy wybrać się do środkowej Szwecji nad niosącą krystalicznie czystą wodę rzekę Indalsälven. Można rzec, że to prawdziwy przedsionek Laponii, bo i łowione tam ryby pokrywają się w dużej mierze z tymi, jakie znajdziemy w kraju ludu Saami.
Rzeka Indalsälven należy do najpiękniejszych w Szwecji. Bierze swój początek w górzystej okolicy przy granicy z Norwegią i płynie przez 420 kilometrów na wschód w kierunku Morza Bałtyckiego. Po drodze rzeka przepływa przez dwa duże jeziora - Storsjön i Gesunden. Na niektórych odcinkach Indalsälven ma charakter bardziej górski - dno zalegają kamienie, a nurt jest silny. Na innych rzeka jest szeroko rozlana i płynie spokojnie. W bocznych zatokach woda praktycznie stoi - tak jak w jeziorach, a brzegi porastają trzciny. Dno jest bardzo urozmaicone - dużo jest ostrych stoków i zagłębień, są też rafy i płycizny. Na znacznej powierzchni jest pokryte łanami roślin.
Dzięki tej różnorodności wodnego krajobrazu i warunków panujących pod lustrem wody system rzeki Indalsälven stał się idealnym środowiskiem do rozwoju i życia dla wielu gatunków ryb. W wodzie spotkać można zarówno prądolubne pstrągi czy lipienie, jak i preferujące spokojną wodę szczupaki. Oprócz tego licznie występuje okoń, płoć, leszcz i sieja. A w odcinkach przyujściowych pojawia się troć i łosoś.
Łowisko testowaliśmy w czerwcu 2010 roku. Wizytowanym przez nas miejscem było gospodarstwo agroturystyczne położone kilka kilometrów od miasteczka Stugun (opis poniżej). To bez wątpienia jedna z najciekawszych szwedzkich ofert, jaką kiedykolwiek dane nam było zobaczyć. Fenomenalne łowiska są tuż "pod nosem"! Praktycznie kilkaset metrów od przystani można z powodzeniem łowić grube szczupaki, których jest tutaj bardzo dużo. Zębate drapieżniki zamieszkują przede wszystkim głębsze miejsca w rzece (szczególnie te okazowe sztuki), lecz na żer wychodzą na porośnięte zielskiem płytkie łąki. Łowić je można zatem i na trolling (z głębiny), i na spinning, i na sztuczną muchę. Przy okazji w przynętę może uderzyć okazały okoń, bo sztuki w przedziale 35-45 cm nie są tu niczym nadzwyczajnym!
Miłym przerywnikiem w łowieniu szczupaków może być polowanie z muchówką na lipienie bądź sieje. Ryby te masowo występują w miejscach, gdzie woda przepływa wyraźnie zaznaczonym nurtem obok skupisk głazów lub podwodnych traw. Naszym łupem padło wiele pięknych okazów, a od siei wychodzących do majowej jętki wprost nie mogliśmy się oderwać. Ryby zbierały przynęty z powierzchni tak agresywnie, jak pstrągi czy lipienie. Największy problem był z zacięciem, ale jeśli już wzięła duża sztuka, zazwyczaj udawało się ją wyholować. A musimy powiedzieć, że sieje były zacne: największe dochodziły do 2 kg! Oczywiście był to dobry moment, bo jętka właśnie się roiła. Nie wiemy, jak byłoby z siejami w innej porze roku.
Ale jakby co - zawsze są chętne do współpracy lipienie. Codziennie każdy z nas łowił (jako przyłów przy siejach) przynajmniej 1-2 sztuki o długości przekraczającej 40 cm, a największe „kardynały” dochodziły do 45 cm. Poza wędkarskimi emocjami mieliśmy więc również ucztę kulinarną, bo sashimi z siei czy lipienia to doprawdy prawdziwy rarytas...
Kolejne sezony potwierdziły znakomite walory tego łowiska, a spędzający tam urlop wędkarze przeżyli wiele pięknych chwil. Czerwcowy wściekły żer siei powtórzył się wielokrotnie, dopisywały też szczupaki i okonie. A zatem: wspaniałe miejsce!
Łowienie z brzegu jest miejscami możliwe, ale na najlepsze stanowiska ryb dotrzemy łodzią wyposażoną w silnik spalinowy. Można również spróbować szczęścia z drewnianego pomostu zlokalizowanego na przystani. Już tam da się złowić szczupaka, okonia czy białą rybę.
Na płytszych miejscach (zatoki, płytkie łąki podwodne) - spinning lub sztuczna mucha. Na głębszych odcinkach rzeki - spinning i trolling. Na ryby spokojnego żeru: spławik lub gruntowa przystawka.
Z rzeki można zabrać dwa szczupaki w wymiarze 45-80 cm na domek dziennie. Pozostałe ryby tego gatunku muszą być ostrożnie wypuszczone do wody. Ponadto można zabierać z łowiska inne ryby (np. okoń, lipień, sieja) w ilościach niezbędnych do spożycia w dniu połowu. Nie praktykuje się mrożenia filetów w celu wywiezienia ich ze Szwecji. Te warunki uzgodnione zostały z gospodarzem domku i obowiązują wszystkich turystów korzystających z jego gościny i sprzętu pływającego.
Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.
Do dyspozycji gości komfortowy 5-osobowy apartament (3 osobne sypialnie), znajdujący się na terenie niewielkiego gospodarstwa agroturystycznego, około 150 metrów od brzegu rzeki i przystani łodziowej. Gospodarz mieszka z rodziną w sąsiednim budynku. W apartamencie, poza sypialniami, znajduje się doskonale wyposażona kuchnia z dużą jadalnią oraz łazienka z WC i prysznicem. Jedna z sypialni może też służyć jako dzienny salonik wypoczynkowy (TV). Apartament ma wysoki standard. Najbliższy, dobrze zaopatrzony sklep spożywczy znajduje się w nieodległym miasteczku Stugun (kilka minut jazdy samochodem).
Do dyspozycji aluminiowe łodzie Linder 440 oraz Linder 400 z silnikami Suzuki o mocy 4 KM (4-suwy). Silniki mają wystarczającą moc, aby łatwo poruszać się po rzece i rozlewiskach. Pełna informacja wędkarska w biurze Eventur.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | maj-październik |
Czas trwania: | pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty |
Dojazd: | we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Sundsvall/Östersund lub Sztokholm Arlanda i wynajem samochodu na miejscu) |
Ilość uczestników: | maks. 5 osób w 1 apartamencie |
Zakwaterowanie: | apartamenty 5-osobowe |
Wyżywienie: | we własnym zakresie |
Łowiska: | rzeka z szerokimi rozlewiskami |
Przewodnik: | na zapytanie w biurze |
Cena: | 1 580,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 5 osobach uczestniczących (łącznie 7 900,- PLN za 5 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
W cenie: |
|
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297 |
Gdzie to jest?
Łowisko w środkowej Szwecji, oddalone:
Rodzaj wody i ryby
Łowisko rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od maja do września), okonia (od czerwca do września), siei (od czerwca do września), innych gatunków białej ryby (od czerwca do września), a także lipienia (od czerwca do września).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.