Jezioro Hovern | Środkowa Szwecja


O łowisku

Królem szczupak

Jezioro Hovern ma około 700 ha powierzchni. Pierwsze, co rzuca się tutaj w oczy, to mnogość mniejszych i większych zatok. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, nie brakuje też wysp. To wszystko sprawia, że można tu wędkować praktycznie zawsze, niezależnie od siły i kierunku wiatru. Łowienie jest dzięki temu kameralne i bardzo przyjemne. To szczególnie ważne dla osób, które źle czują się na olbrzymich, otwartych plosach i wolą raczej mieć zawsze brzeg w „zasięgu rzutu”.

Dużym plusem jest żyzność zbiornika. Wędkarze znajdą tu całą masę trzcinowisk oraz pokrytych roślinnością blatów. Nie brakuje w takich miejscach rdestnicy, moczarki czy grążeli. Dzięki temu dość łatwo znaleźć potencjalnie dobre miejsca na drapieżnika nie dysponując nawet echosondą. W jeziorze znajdują się również głębsze blaty, uskoki dna i klasyczne podwodne górki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Woda obfituje w szczupaki i okonie, a bardziej zaawansowany wędkarz z pewnością dobierze się do dorodnych sandaczy. Miłośnicy białej ryby też będą mieli tu spore pole do popisu.

Wyprawa testowa (wrzesień 2013)

We wrześniu 2013 mieliśmy okazję wędkować przez trzy dni na jeziorze Hovern. W związku z tym, że mieliśmy niewiele czasu, a jedna łódź którą otrzymaliśmy wykluczała możliwość zamontowania naszej echosondy (motorówka 100 KM, idealna do letnich szaleństw, ale zupełnie nieprzygotowana do wędkowania), skupiliśmy się na strefie przybrzeżnej. Przez to nie udało nam się skusić sandacza, do syta jednak nałowiliśmy się szczupaków i okoni. W ciągu całodziennej sesji nie było problemu ze złowieniem kilkunastu szczupaków na łódź. Przeważały ryby średnie, ale mieliśmy też spotkanie ze sztuką znacznie przekraczająca metr długości. Co ciekawe szczupak uderzył w holowanego na bardzo delikatny zestaw okonia i nie puścił go przez blisko 10 minut. Dopiero widok zbliżającego się podbieraka skłonił go do otwarcia pyska. Nam po tym spotkaniu pozostał tylko „oskórowany” okoń.

Jezioro Hovern ma olbrzymi potencjał, a woda nawet z „marszu” daje szansę na dużo wędkarskiej frajdy. Tuż przed pierwszym wypłynięciem nasz sąsiad (mieszkający w gospodarstwie Szwed, praktycznie jedyny wędkarz w okolicy) pokazał nam zdjęcie ze swojego czerwcowego wędkowania na Hovern. Dość powiedzieć, że sandacze z fotografii przekraczały bez problemu 70 centymetrów, a okonie ocierały się o magicznie pół metra (być może nawet kilka z nich tę granicę przekroczyło). Miejscowy złowił te ryby na żywca. Nam nie udało się dobrać do tak dużych sztuk, ale to tylko kwestia czasu i odrobiny wędkarskiego szczęścia.

Dostępność łowiska

Na najlepsze stanowiska ryb dotrzemy tylko stabilną i bezpieczną łodzią wyposażoną w silnik spalinowy. Łowienie z brzegu jest możliwe, ale znacznie ogranicza wędkarskie możliwości. Wędkarze mogą na miejscu korzystać z dużego i wygodnego pomostu (szczególnie polecamy wędkowanie z pomostu na białą rybę).

Rekomendowane metody połowu

W płytszych miejscach (zatoki, górki podwodne) - spinning lub sztuczna mucha. W głębszych partiach jeziora - trolling. Na ryby spokojnego żeru - spławik lub gruntowa przystawka.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Z łowiska można zabierać okonie oraz białą rybę w ilościach potrzebnych do bieżącego spożycia oraz 2 szczupaki lub sandacze dziennie na domek/apartament w rozmiarze 45-75 cm.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.

W opcji drugie jezioro

Wędkarze przebywający nad jeziorem Hovern mogą za dodatkową opłatą skorzystać z szansy powędkowania na innym jeziorze - niedużym, zlokalizowanym ok. 2 kilometry od miejsca zamieszkania. Woda ta jest świetna szczególnie wiosną, gdyż później intensywnie zarasta zielskiem. Jednak w maju i do połowy czerwca można liczyć tam na udane połowy szczupaków w granicach od 2-3 kilo nawet do metra.

Test w 2015 roku przyniósł rewelacyjne wyniki – dziennie można było złowić 10-20 dorodnych szczupaków w rozmiarach od 70 do 90 cm, a jeden z nich przekroczył magiczny metr długości. Drapieżniki żerowały bardzo dobrze, połykając w całości sporych rozmiarów gumy. Na jeziorze możemy korzystać z dwuosobowej łodzi wiosłowej, można też wędkować z brzegu - ale tylko w kilku miejscach.

Jezioro Langen

Trzeci zbiornik, na którym można w tej okolicy wędkować, to rynnowe jezioro Langen. Przepływa się na nie kanałem z jeziora Hovern. W jeziorze Langen możemy łowić głównie szczupaki i okonie, choć podobno jest i sandacz.

Pierwsze śliwki były słodkie (2015)

Majówka to zwykle okres pierwszych wypraw do Szwecji na szczupaki. Nie jest to pora gwarantująca sukcesy, ale szansa na połowienie dużych szczupaków na płytkiej wodzie jest wówczas wyjątkowa. Pada więc sporo tzw. „metrówek”, „dziewięćdziesiątek” i „osiemdziesiątek”...

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Do dyspozycji naszych gości oddajemy duży, wygodny dom w odległości 250 metrów od jeziora (północna część Hovern) z własną przystanią. Dom posiada: 6 sypialni, 3 łazienki, 4 toalety, przestronną kuchnię, 2 salony, jadalnię. Mieści wygodnie do 10 osób.



Sprzęt pływający

Naszym klientom oferujemy zakupione na sezon 2014 łodzie „Pionier Active” 411 cm z silnikami 10-15 KM. To bezpieczne, szerokie i bardzo wygodne jednostki, umożliwiające bezproblemowe wędkowanie na wodach jeziora i szybkie przemieszczanie się w poszukiwaniu stanowisk ryb.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:kwiecień-listopad
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Skavsta/Arlanda i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maksymalnie 9 osób
Zakwaterowanie:apartament o wysokim standardzie dla 6-9 osób (jedna część domu, bliźniak)
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:jezioro Hovern
Przewodnik:brak
Cena:1 608,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 9 650,- PLN za 6 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • apartament 6-9 osobowy bez pościeli i sprzątania końcowego,
  • 2 łodzie wędkarskie 4,2 m z silnikami spalinowymi 10-15 KM (4 suwy),
  • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy jeziora,
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu,
  • licencje wędkarskie płatne są na miejscu – 350 SEK/osoba/tydzień.
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko zlokalizowane jest w południowej Szwecji, w pobliżu miasta Linköping i Norrköping, oddalone:

  • ok. 95 km od lotniska w Skavsta,
  • ok. 310 km od portu w Karlskronie,
  • ok. 210 km od portu w Nynäshamn,
  • ok. 520 km od portu w Ystad.


Jezioro Hovern

Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupaka (od kwietnia do listopada), okonia (od maja do października), sandacza (od czerwca do listopada) oraz białej ryby (od maja do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do listopada (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • bardzo urozmaicona linia brzegowa
  • duża różnorodność łowiska (płycizny z roślinnością, blaty, górki podwodne)
  • wysoki standard zakwaterowania
  • piękna okolica
  • w opcji drugie, mniejsze jezioro

Atrakcje w okolicy

  • las (grzyby, jagody)
  • zwiedzanie Linköping
  • wycieczka w szkiery (np. Świętej Anny)

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.