Glomma to najdłuższa rzeka Norwegii. Od źródeł do ujścia liczy aż 611 kilometrów. Jej dolny odcinek jest bardzo atrakcyjny wędkarsko. Szeroko rozlana i leniwie płynąca rzeka z rozlewiskami. Łowisko w najgłębszym miejscu ma przeszło 30 metrów głębokości, ryby łowi się jednak zazwyczaj na wodzie od 2 do 12 metrów. Każdy wędkarz znajdzie tu coś dla siebie. Ryby można tu skutecznie łowić na spinning, trolling, vertical. Są nawet stanowiska do łowienia na feeder, gdyby ktoś z Państwa chciałby zapolować stacjonarnie na białą rybę. Łowisko znajduje się zaledwie 50 kilometrów od Szwedzkiej granicy i około 75 kilometrów od Oslo.
Glomma w dolnym biegu to raj dla osób, które chcą zmierzyć się z okazową rybą. Jest to łowisko dość wymagające, a główna jego trudność polega na tym, że ryby rzadko łowi się tu bezpośrednio w strefie przybrzeżnej. Rzeka potrafi jednak z nawiązką zrekompensować włożony wysiłek. Regularnie łowi się w niej okazowe szczupaki. Co sezon padają sztuki powyżej 120 cm długości. Do tego „esoxy” z Glommy są zdecydowanie grubsze i silniejsze niż ich jeziorowe odpowiedniki. Czymś co odróżnia dolny odcinek Glommy od innych norweskich zbiorników, jest bardzo obfite występowanie sandacza. Zazwyczaj łowi się ryby w przedziale 40-60 cm, ale dość często łupem wędkarzy padają sztuki, nawet 90 cm! Uzupełnieniem atrakcji dla wędkarzy są też licznie występujące okonie (w tym sztuki osiągające magiczne 50 cm długości), klenie, bolenie (wyjątek w Skandynawii) oraz węgorz, miętus i biała ryba.
W niektórych miejscach istnieje możliwość wędkowania z brzegu (dla naszych klientów przygotowane są 2 stanowiska feederowe), ale dostęp do najlepszych stanowisk ryb daje zdecydowanie wędkarska łódź z silnikiem spalinowym.
Na szczupaka rekomendujemy spinning przy użyciu dość lekkich przynęt (płycizny) lub cięższych (kanty z ostrymi spadkami dna, podwodne górki i rafy). Latem i jesienią dobre efekty powinien przynieść trolling. Na płyciznach warto też spróbować połowu szczupaka na sztuczną muchę, jak również poppery i dżerki. Brania są bardzo efektowne. Okonie najlepiej biorą na spinning (gumy, obrotówki), trolling (woblery) lub spławik (czerwony robak). Przy połowie sandaczy metodą przynoszącą najwięcej brań jest zdecydowanie spinning (łowienie z opadu na gumy i koguty), ale ryby te atakują także ciągnięte za łodzią woblery (trolling) - i to nie tylko przy dnie, ale także w toni. W ostatnich latach popularność zyskuje niezwykle skutecznie łowienie w pionie, tzn „vertical fishing”. Białą rybę najlepiej łowić metodą spławikową lub na drgającą szczytówkę. Z kolei na miętusa najlepsza wydaje się martwa rybka lub filet podane na zestawie gruntowym.
Zakaz zabierania ryb w celach przetwarzania i wywożenia z Norwegii. Z łowiska można zabrać (do bieżącego spożycia) 2 szczupaki na dzień na domek w rozmiarze od 55 cm do 80 cm, oraz 2 sandacze na dzień na domek w rozmiarze od 42 cm do 65 cm. Ponadto obowiązują jeszcze następujące wymiary ochronne: okoń (do 20 cm i od 30 cm), kleń (od 25 cm), boleń i węgorz (od 40 cm).
Oferujemy wygodny, 6 osobowy domek. Znajdą w nim Państwo, trzy 2-osobowe sypialnie (jedna z łóżkiem piętrowym dwie z łóżkami pojedynczymi), w pełni wyposażony aneks kuchenny, salon z TV (polskie kanały) piecem typu „koza” (drewno w cenie), łazienkę z prysznicem i WC, duży taras z meblami ogrodowymi, grillem (gazowy i tradycyjny) i widokiem na jezioro. W domku jest internet „wi-fi”. Miejsca parkingowe. Odległość od przystani łodziowej, około 400 metrów.
Oferujemy Państwu możliwość wynajęcia maksymalnie 4 łodzi „Semper 440XT”
3 łodzie wyposażone w silniki spalinowe Yamaha 25 km z elektrycznym starterem, silnikiem dziobowym z gps i funkcją kotwicy „Motorguide XI5” oraz echosondą Garmin Echomap 9 cali z wgranymi mapami oraz zaznaczonymi najlepszymi miejscami.
Opcjonalnie (dopłata do podstawowej ceny pakietu) można wynająć łódź wyposażoną w 30 KM silnik Tohatsu z elektrycznym starterem, multi-rumplem, elektrycznym trymerem, silnikiem dziobowym z GPS i fukncją kotwicy „Motorguise XI5” oraz echosondą Garmin Echomap 10” LIVESCOPE.
Ponadto wszystkie łodzie posiadają na wyposażeniu: uchwyty na wędki, kapoki, apteczkę pierwszej pomocy, 2 obrotowe fotele do łowienia (nie do pływania), gniazda do ładowania telefonów oraz oświetlenie.
Wszystkie łodzie do zasilania silników dziobowych posiadają lekkie akumulatory LivePo4, które należy ładować we własnym zakresie co około 3 dni (ładowarki oczywiście są na wyposażeniu domku), dodatkowo jest aplikacja w które widać stopień naładowania akumulatora.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | kwiecień-listopad |
Czas trwania: | pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty |
Dojazd: | we własnym zakresie (samochód i prom do Ystad, Karlskrony lub Nyneshamn, bądź samolot np. na lotnisko w Oslo i wynajem samochodu na miejscu) |
Ilość uczestników: | od 2 do 6 osób |
Zakwaterowanie: | domek wolnostojący |
Wyżywienie: | we własnym zakresie |
Łowiska: | rzeka i rozlewiska |
Przewodnik: | na zapytanie w biurze |
Cena: | 3150,- PLN za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 12600 PLN za 4 osoby) (cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.02.2024 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
W cenie: |
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 |
Gdzie to jest?
Jezioro położone w południowej Norwegii, niedaleko granicy ze Szwecją i miasta Moss. Oddalone:
Rodzaj wody i ryby
Łowisko rzeczno-jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak, sandacz, okoń, biała ryba.
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub samolot na któreś z lotnisk w pobliżu Oslo i wynajem samochodu na lotnisku. Oferujemy pomoc przy rezerwacji biletów promowych.