Pierwszą propozycją są jeziora Gäddträsk, czyli miejsce, gdzie znajduje się nasza wędkarska baza. Są to trzy połączone ze sobą zbiorniki o łącznej powierzchni ponad 300 hektarów. Mają charakter typowych szwedzkich jezior tej okolicy, wyposażonych w dość głębokie ploso główne (15-20 metrów) oraz boczne, płytsze zatoki z roślinnością zanurzoną. W okresie wcześniejszej wiosny (druga połowa maja) łowi się głównie w zatokach, natomiast w czerwcu drapieżniki – czyli szczupaki i bardzo duże okonie - przenoszą się za białorybem na otwartą wodę. Szukamy ich wtedy na podwodnych łąkach, blatach oraz kantach na głębokości 3-10 metrów.
Charakterystyczną cechą jeziora jest dość wyspowe występowanie ryb, które potrafią gromadzić się na niewielkim obszarze (szczególnie latem i jesienią). Aby szybko odnaleźć wtedy ich stanowiska bardzo przydatny jest powolny trolling po głównym plosie jeziora.
Kolejna opcja na wędkowanie to odległa o 10 kilometrów od bazy rzeka Umeälven oraz rozlewiska rzeki Öre Älv (ok. 30 km). Oba te łowiska to sprawdzone i pewne miejsca na bardzo duże szczupaki oraz okonie. Są to wody, które można śmiało określić terminem „dziewicze”, ponieważ poza dosłownie kilkoma lokalnymi mieszkańcami nie łowi tam absolutnie nikt. Na obu tych łowiskach na naszych klientów czekają wędkarskie pontony z twardą podłogą wyposażone w silniki spalinowe o mocy 2-4 KM.
Na dzień czy dwa można także wyskoczyć na rzekę Vindelälven (około 90 minut drogi autem). W jej spokojniejszych odcinkach łowi się z brzegu szczupaki oraz okonie, natomiast na sektorach z szybszym nurtem z powodzeniem można nastawić się na grube pstrągi, lipienie, sieje, a okresowo nawet łososie. Na tę rzekę konieczna jest osobna licencja, którą z musimy dla Państwa zamówić z pewnym wyprzedzeniem.
Opisane wyżej łowiska nie wyczerpują oczywiście pełnej palety możliwości, jakie dostępne są dla wędkarza, który dotarł już w te dalekie strony. W zasięgu całodziennej wycieczki zlokalizowane sa dziesiątki rzek i jezior, w tym wiele prawdziwych perełek. Można w nich łowić ryby wielu gatunków – m.in. rekordowe szczupaki, okonie czy lipienie, bo szwedzka Laponia to niewątpliwie jedno z najciekawszych miejsc na wędkarskiej mapie Europy. Więcej informacji mogą otrzymać Państwo w naszym biurze lub na miejscu u gospodarza.
Na najlepsze wyniki można liczyć wędkując z łodzi, pontonów lub wędkarskiego kajaka. Wędkowanie z brzegu jest w wielu miejscach możliwe, ale zdecydowanie mniej efektywne.
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.
Z łowiska można zabrać 3 szczupaki dziennie na domek w wymiarze 45-85 cm. Ryby innych gatunków można zabierać z łowiska tylko do bieżącego spożycia. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.
Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.
Proponujemy duży, wygodny dom na maksymalnie 14 osób. W domu: sypialnie dwu- oraz trzyosobowe, dwa prysznice oraz trzy osobne WC. W domku znajduje się również przestronny salon oraz w pełni wyposażona kuchnia i duża weranda. Dostęp do internetu. Domek wynajmowany jest tylko w całości, dlatego Gäddträsk polecamy przed wszystkim większym grupkom wędkarzy liczącym 8 lub więcej osób.
Dla naszych gości na miejscu przygotowane są pontony wędkarskie o długości od 280 do 380 cm. Większość pontonów wyposażona jest w twarde podłogi oraz silniki spalinowe o mocy 2-6 KM. Istnieje możliwość rozlokowania pontonów na różnych łowiskach okolicy, co daje możliwość podziału grupy na poszczególne akweny. Chętni mogą także korzystać z profesjonalnych wędkarskich kajaków, które umożliwiają dotarcie do wielu, zupełnie jeszcze niezbadanych i bardzo płytkich łowisk (kajaki załadowuje się na dach auta i do wyboru mamy ponad 50 łowisk w okolicy!).
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | cały rok, poza okresami pokrywy lodowej |
Czas trwania: | pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty |
Dojazd: | we własnym zakresie (prom + samochód bądź samolot np. na lotnisko Lycksele i wynajem samochodu na miejscu) |
Ilość uczestników: | zwykle od 8 do 14 osób |
Zakwaterowanie: | domek wolnostojący |
Wyżywienie: | we własnym zakresie |
Łowiska: | różne jeziora i rzeki |
Przewodnik: | dostępny na zapytanie w biurze lub na miejscu |
Cena: | 2 000,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 12 000,- PLN za 6 osób) (cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
W cenie: |
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297 |
Gdzie to jest?
Łowiska jeziorowo–rzeczne położone w północnej Szwecji nieopodal Lycksele, oddalone o:
Rodzaj wody i ryby
Łowiska jeziorowo–rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do października), okoń (od czerwca do października), lipień oraz pstrąg (od czerwca do sierpnia).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok, poza okresami pokrywy lodowej
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.