Podstawowym łowiskiem w tym miejscu jest bardzo duże polodowcowe jezioro o powierzchni ponad 27 kilometrów kwadratowych, linii brzegowej długiej na 45 kilometrów oraz głębokości sięgającej 26 metrów. Jest oddalone zaledwie o 300 metrów od miejsca zakwaterowania i widać je z okolic domku. Żyją w nim szczupaki osiągające rekordowe rozmiary, a także liczne stada okoni. Co jakiś czas na prowadzonym w trollingu zestawie może się też zameldować duży pstrąg. Jest też duży jaź, ale złowienie tej ryby nie jest łatwe ani nie zdarza się codziennie. Jeśli chodzi o szczupaki i okonie, najlepsze wyniki można osiągnąć na dość płytkiej zatoce, sąsiadującej z miejscem slipowania łodzi. A więc na optymalnej miejscówce można łowić już dosłownie w minutę po wypłynięciu! Dobre są też kamieniste rafy w pobliżu ujścia rzeki, a także okolice wysp. Ryby najlepiej biorą, gdy wieje lekka bryza, w czasie upału i flauty trudno o jakąkolwiek poważną zdobycz.
Gdyby jednak mocniej zawiało, gospodarz zaproponuje Państwu przeniesienie się na położone o kilkanaście kilometrów dalej drugie jezioro, też dość sporych rozmiarów, ale z licznymi wyspami i zatoczkami, dającymi schronienie przed wiatrem. Można tam liczyć na ładne szczupaki oraz okonie. Przyłowem – podobnie jak w przypadku pierwszego jeziora – może być okazowy pstrąg. Ryby najlepiej biorą na płytkich miejscach z roślinnością podwodną oraz pośród twardych pałek trzcin.
Jeśli jednak komuś mało – ma jeszcze trzecie jezioro, na które po wcześniejszym uzgodnieniu gospodarz może przewieźć sprzęt pływający. Ten zbiornik obfituje w szczególnie duże okazy szczupaków, a także piękne okonie i pstrągi potokowe, które biorą na trolling oraz spinning. Okazy powyżej 70 centymetrów trafiają się w każdym sezonie. Ponadto w niektórych miejscach występują piękne, złociste jazie. Szczupaki łowimy w płytkich zatoczkach oraz w okolicach trzcin oraz pośród ich łodyg, przy samym brzegu. W toni można spróbować trollingu, szczególnie gdy zlokalizujemy przy pomocy echosondy ławice drobnicy. Jezioro ma połączenie ze sporą rzeką, w która można wpłynąć i spróbować połowów. Czasem wyniki na rzece są zaskakująco dobre.
Dla urozmaicenia każdy może spróbować szczęścia na położonym niedaleko od miejsca zakwaterowania (ok. 20 minut jazdy samochodem) leśnym jeziorku, którego atrakcja są cudownie ubarwione palie alpejskie (arctic char) oraz pstrągi potokowe. Przeważnie łowi się sztuki do 40 cm, ale egzemplarze znacznie większe zdarzają się według opinii łowiących tam wędkarzy dość często. Wędkowanie na tym jeziorze wymaga specjalnej licencji, którą można nabyć z pomocą gospodarza. Jest też szansa na wypożyczenie łodzi. Łowienie z brzegu jest ułatwione, gdyż nad jeziorem zbudowano kilka pomostów. Jest tam też wiata, gdzie można wypocząć i upiec na grillu złowioną rybę.
Drugą opcją dla miłośników łososiowatych jest inne jezioro, zasobne w pstrągi potokowe o przeciętnej masie 0,5 kilograma. Jest też w okolicy rzeka, dająca szanse na złowienie grubego lipienia oraz pstrąga potokowego. Więcej informacji – na miejscu u gospodarza.
Na dużych jeziorach najlepsze wyniki można liczyć wędkując z łodzi lub pontonów. Wędkowanie z brzegu jest w wielu miejscach możliwe, ale zdecydowanie mniej efektywne. Jeśli chodzi o małe jeziora pstrągowe i rzekę – można łowić zarówno z brzegu, jak i z łodzi (na jednym z jezior).
Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.
Z łowiska można zabrać jednego szczupaka dziennie na osobę w wymiarze do 75 cm. Okonie można zabierać z łowiska tylko do bieżącego spożycia. Jeśli chodzi o pstrągi, palie i lipienie – można zabrać jedną sztukę powyżej 30 cm na osobę dziennie. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski. W okresie 15.04-31.05 oraz 01.09-31.10 wędkowanie w rzece jest zabronione.
Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.
Oferujemy zakwaterowanie w tradycyjnym szwedzkim wolnostojącym domu, usytuowanym nieopodal największego jeziora. W domu trzy sypialnie dla 4-6 osób (najwygodniej jest w 4 osoby), łazienka z prysznicem, salon-jadalnia oraz spora kuchnia z pełnym wyposażeniem. Na zewnątrz piękny ogród i grill. Osobna komórka na przechowywanie sprzętu wędkarskiego. W domu telewizja i wi-fi.
Gospodarz oferuje do wędkowania łodzie z silnikami spalinowymi oraz wygodne, stabilne 2-osobowe pontony z silnikami. Na miejscu mapy oraz informacja wędkarska. Na jeziorze paliowo-pstrągowym jest możliwość wynajęcia łodzi wiosłowej.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | czerwiec-wrzesień |
Czas trwania: | pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty |
Dojazd: | we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Dorotea i wynajem samochodu na miejscu) |
Ilość uczestników: | maks. 6 osób w domku |
Zakwaterowanie: | domek wolnostojący |
Wyżywienie: | we własnym zakresie |
Łowiska: | trzy jeziora o powierzchni ponad 4 000 ha |
Przewodnik: | dostępny na zapytanie w biurze |
Cena: | 1 750,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 7 000,- PLN za 4 osób) (cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.08.2019 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
W cenie: |
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297 |
Gdzie to jest?
Łowiska jeziorowo–rzeczne położone w północnej Szwecji, nieopodal miasteczka Dorotea, oddalone o:
Rodzaj wody i ryby
Łowiska jeziorowo–rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od czerwca do września), okoń (od czerwca do września), lipień, palia oraz pstrąg (od czerwca do sierpnia).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok, poza okresami pokrywy lodowej (choć wtedy można też łowić spod lodu), ale najlepiej jechać od czerwca do końca września.
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.