Rejon Blåviken | Laponia


O łowisku

Jednym z takich miejsc jest opisywane właśnie łowisko, którym jest gigantyczne jezioro, będące boczną odnogą rzeki Umeälven. Kilkusethektarowy akwen jest otoczony wzgórzami i gęstym lasem. Niektóre jego rejony są całkowicie dzikie i odludne, a dotrzeć w nie można tylko łodzią – nie ma w okolicy żadnych dróg lądowych.

Na wielkie lapońskie szczupaki

Opisywane przez nas łowisko słynie z naprawdę olbrzymich szczupaków. Jest jednak mało znane nawet w samej Szwecji. Łowi na nim niewielu wędkarzy, a ci, których tam od czasu do czasu można jednak spotkać, przyjeżdżają z bardzo daleka i strzegą jak tylko mogą tajemnic swego łowiska marzeń.

Gospodarz, z którym współpracujemy, opowiadał nam niesamowite historie o wielkich zębatych paszczach, zamieszkujących toń tego jeziora. Najlepsze stanowiska do połowu szczupaków są dość trudno dostępne, gdyż płynięcie do nich najmuje co najmniej pół godziny. Jednak osoby nastawione na wielkie trofea powinny bezwzględnie pływać tam każdego dnia – jak tylko pogoda na to pozwoli. Największe szczupaki – o masie 10 kilogramów i większe - żerują tam w toni na stadach drobnicy, jednak od czasu do czasu można znaleźć je również bliżej brzegu – na ostrych stokach i kantach dna, a nawet na zupełnych płyciznach w pobliżu trzcin czy kamienistych raf.

Poza wielkimi okazami można w tym miejscu wyłowić się do przysłowiowego bólu rąk ryb mniejszych rozmiarów. Podczas naszego testu w roku 2019 w niemal każdej zatoczce do której wpływaliśmy notowaliśmy brania szczupaków a masie od jednego do czterech kilogramów. Brania były bardzo mocne i pewne, a ryby wyskakiwały do przynęt najczęściej spomiędzy podwodnych głazów, a nie z trzcin, jak tego oczekiwaliśmy. Warto więc wykonywać rzuty na wszystkie strony, nie tylko w kierunku brzegu, co zwiększa atrakcyjność każdego miejsca.

Gdy pogoda nie pozwoli na dalekie pływanie, możemy też znaleźć kilka dobrych miejscówek w niewielkiej odległości od przystani. Tam nie ma wprawdzie zbyt wielkich szans na rybę życia, ale szczupaki „kulinarne” – jedno bądź dwukilogramowe, połowimy raczej bez większych trudności. Tak przynajmniej było w czasie naszego testu.

Kilkanaście okoni z jednego ustawienia

Poza szczupakami w naszym łowisku znajdziemy liczne okonie. Tak liczne, że z jednego ustawienia zakotwiczonej łodzi można wykonać dziesięć rzutów i złowić dziesięć pięknych ryb w rozmiarze ok. 30-35 centymetrów. Sztuki większe też się zdarzają. Oczywiście warunkiem jest dobranie właściwej przynęty.

Okonie biorą niemal w każdej zatoczce, a najlepiej przy wyjściu z zatoki na otwartą wodę. Gdy w okresie dobrego żerowania nastawimy się tylko na okonie, w trakcie całodziennej sesji złowienie 50 sztuk jest absolutnie realne i to grubo przed czasem.

Nie trzeba chyba dodawać, że lapońskie okonie z krystalicznie czystej wody są prawdziwym kulinarnym rarytasem. Smażone na masełku będą głównym punktem wykwintnej kolacji, jaką możemy sobie zafundować praktycznie codziennie.

Jeziorko pstrągowe

Jeśli komuś znudzi się już łowienie szczupaków i okoni na wielkiej wodzie, może wybrać się na zlokalizowane kilka minut jazdy samochodem od domu łowisko „put and take”, obficie zarybione pstrągiem tęczowym. Tym bardziej, że kulinarne walory tej ryby są również bardzo cenione przez wędkarzy i można pokosztować wielu dań na surowo: sashimi, sushi, tatara, carpaccio czy ceviche.

Ryby dobrze biorą zarówno na spinning, jak i sztuczna muchę. Dostęp do wody jest komfortowy i łódź całkowicie zbędna. Pierwszych kilka rzutów niemal zawsze przynosi co najmniej jedno branie, jednak później ryby są ostrożniejsze i aby je złowić trzeba trochę poeksperymentować z przynętami. Tak było w każdym razie w czasie naszego testu. Generalnie złowienie kilku ryb przez kilka godzin jest całkowicie realne. Na łowisko trzeba wykupić odrębną licencję, w czym pomoże gospodarz.

Leśna rzeka

Ostatnią opcją jest piękna rzeka, którą zamieszkują lipienie, pstrągi, a nawet szczupaki. Wije się ona malowniczo wśród zalesionych pagórków w miejscach całkowicie odludnych i dzikich. Nad wodą spotkać można leśną zwierzynę, dzikie ptaki i wykonać piękne przyrodnicze zdjęcia. Można też przy jednej z wiat zrobić sobie krótki biwak i ognisko, a na nim upiec kiełbasę i zaparzyć kawę. Jesienią można nazbierać grzybów.

Rzekę zamieszkują głównie lipienie przeciętnych rozmiarów (30-40 cm), lecz sztuki większe trafiają się dość często. Można je łowić zarówno na muchę, jak i na spinning. Dobrze reagują szczególnie na obrotówki. Pstrągi potokowe są tam niestety małe i rzadko przekraczają 35 centymetrów. Lecz w głębokich dołach i ich sąsiedztwie możemy trafić naprawdę ładnego szczupaka – w czasie naszego testu trafiła się sztuka czterokilogramowa. Zapewniamy, że walka z takim okazem na niewielkiej rzece, szczególnie przy użyciu lekkiego spinningu, to spore przeżycie. Wyskoki, odjazdy, murowanie…

Moja opinia o łowisku

To jedno z ciekawszych miejsc, na jakich dane mi było łowić w Szwecji. Jest co prawda trochę daleko od portu promowego, jednak jazda samochodem nie jest też ekstremalnie długa – jadąc bez przystanków można dotrzeć na północ i przespać normalnie noc już w pachnącej pościeli. Zauważalna jest za to znacznie większa ryb niż w bliższych rejonach Szwecji i znacznie mniejsza ich ostrożność przy braniach – czyli coś za coś.

U naszego gospodarza czuliśmy się świetnie. Przede wszystkim znakomite jest zakwaterowanie, dom wygodny i przestronny. Piękne stare sprzęty i rodzinne zdjęcia na ścianach w salonie, wielka kuchnia, osobne sypialnie dla każdego. Dwie łazienki. Wielkim atutem jest bliskość wody – zatoczkę, gdzie jest przystań, widać z okna. No i wybitne łowisko. Brania szczupaków i okoni są tak częste, że nie ma szans tu się nudzić. Fakt, że na najlepsze łowiska trzeba kawałek płynąć, ale na pewno warto. No, a przy gorszej pogodzie jest jeziorko pstrągowe lub zatoczki w okolicy przystani. Wszędzie można złowić rybę na kolację niemal od razu, w jednym z pierwszych rzutów.

Z pewnością będę chciał odwiedzić to miejsce jeszcze nie raz w kolejnych sezonach. Przekonałem się do Laponii.

Ignacy z Warszawy

Dostępność łowiska

Na dużych jeziorach najlepsze wyniki można liczyć wędkując z łodzi. Wędkowanie z brzegu jest w wielu miejscach możliwe, ale zdecydowanie mniej efektywne. Jeśli chodzi o małe jezioro pstrągowe i rzekę – można łowić zarówno z brzegu, jak i brodząc (w rzece).

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling. Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Szczupaki i okonie, jak również białą rybę, można zabierać z łowiska tylko do bieżącego spożycia. Jeśli chodzi o ryby łososiowate i lipienie, limity określone są w licencjach, które mogą Państwo zakupić na miejscu. W Szwecji nie praktykuje się zabierania ryb na zapas czy do zamrażarek. Obowiązuje całkowity zakaz wywożenia ryb do Polski.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Oferujemy zakwaterowanie w pięknym i dużym, wolnostojącym domu, usytuowanym tuż przy brzegu łowiska. W domu trzy sypialnie dla 4 osób, łazienka z prysznicem, salon oraz duża kuchnia-jadalnia z pełnym wyposażeniem. Na zewnątrz grill. W domu telewizja i wi-fi.


Sprzęt pływający

Gospodarz oferuje do wędkowania pontony z silnikami spalinowymi o mocy 5KM. Na miejscu mapy oraz informacja wędkarska. Możliwe wynajęcie gospodarza jako przewodnika z jego dużą łodzią Buster (wskazane pierwszego dnia pobytu).

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania

Termin:czerwiec-wrzesień
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Umea/Lycksele i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:maks. 4 osoby w domku
Zakwaterowanie:domek wolnostojący
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:rzeka i rozlewiska o powierzchni ponad 2 000 ha
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze
Cena:1 720,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 6 880,- PLN za 4 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.08.2019 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
  • domek 4-osobowy
  • pościel i sprzątanie końcowe
  • 2 pontony wędkarskie z twardą podłogą z silnikami spalinowymi 5 KM
  • pełna informacja wędkarska o łowisku
  • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
  • licencje wędkarskie płatne na miejscu – 300 SEK/osoba/tydzień
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska jeziorowo–rzeczne położone w północnej Szwecji, nieopodal miasteczka Dorotea, oddalone o:

  • ok. 820 km od Nynäshamn (ok. 11 godz. jazdy),
  • ok. 1230 km od Karlskrony (ok. 16 godzin 40 minut jazdy).


Rodzaj wody i ryby
Łowiska jeziorowo–rzeczne. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od czerwca do września), okoń (od czerwca do września), pstrąg tęczowy i lipień (od czerwca do września).

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa cały rok, poza okresami pokrywy lodowej (choć wtedy można też łowić spod lodu), ale najlepiej jechać od czerwca do końca września.

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

  • obecność wielu okazowych ryb w podstawowym łowisku
  • możliwość wędkowania na kilku różnych łowiskach
  • duża różnorodność gatunkowa ryb
  • sympatyczny i uczynny gospodarz
  • przestronny i wygodny dom
  • prywatność na wodzie – mała szansa na spotkanie innych wędkarzy

Atrakcje w okolicy

  • piękne lasy z dużą ilością grzybów i jagód (w sezonie)

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.