To dość głęboki akwen, którego dno od razu przy brzegu spada ostro na 5-10 metrów. Na dużym obszarze głębokość oscyluje w granicach 20-30 metrów, a miejscami jest jeszcze większa. Znajdziemy tu jednak także kilka zatoczek płytkich, gdzie wiosną szczupak ma dobre warunki do tarła. Woda w jeziorze Björkern jest zielonkawo-złota i dobrze przejrzysta. Björkern jest bodaj najbardziej zasobnym w sielawę jeziorem Szwecji. Olbrzymie chmury tych drobnych, ale jakże smacznych ryb, można zaobserwować bez problemu na ekranie echosondy. Ze względu na wielką obfitość naturalnego pokarmu, a także czystą, zimną i świetnie natlenioną wodę, jezioro to zarybiono kilka lat temu palią kanadyjską (Salvelinus namaycush). Smakowita sielawa jest również przysmakiem szczupaków, które na takiej diecie rosną szybko i zmieniają diametralnie miejsce stałego przebywania - żyją zawieszone w toni, a nie zamaskowane okolicy tradycyjnych kryjówek, jak trzciny, roślinność denna czy uskoki dna. Taki toniowy szczupak nie jest łatwy do złowienia - wymaga cierpliwego pływania w trollingu po znacznych obszarach jeziora. Ale jeśli już trafi na wędkę, będzie to zazwyczaj ryba ponad standardowa, często metrowa lub nawet większa.
Na jeziorze Björkern jest również szansa połowienia szczupaków w trzcinach lub na przybrzeżnych uskokach dna - szczególnie tych porośniętych moczarką lub rogatkiem. Wychodzą tam na żer głównie sztuki mniejsze, takie do 70 centymetrów, które boją się zapuszczać w toń za sielawą, aby nie paść ofiarą swoich olbrzymich i żarłocznych pobratymców. Natomiast wiosną, w okresie tarła płoci i leszcza, na płyciznach możemy spodziewać się brania ryby każdego rozmiaru. Żer na płytkiej wodzie jest zazwyczaj krótki, ale intensywny - np. w kwadrans można złowić pięć szczupaków (w każdym rzucie!), aby potem bezskutecznie "biczować wodę" przez kilka godzin. Znajomość pór żerowania oraz zwyczajów ryb, jaką można posiąść już po 2-3 dniach pływania po Björkern, pozwoli na racjonalne gospodarowanie czasem i przenoszenie się po ustaniu brań na resztę dnia np. na Asunden lub leśne jezioro pstrągowe.
(nazwę zachowujemy w tajemnicy). Leży ono w lesie, wśród skalistych pagórków. Krajobraz wokół jeziora bardziej przypomina kanadyjski Jukon, niż południową Szwecję. Samo jezioro ma kilkanaście hektarów i jest zbiornikiem naturalnym. Kilka lat temu właściciel jeziora zarybił je obficie pstrągiem tęczowym, który znajduje w nim dobre warunki do życia. Woda jest czysta i zimna, a głębokość dochodzi do 10 metrów. Sporo też naturalnego pokarmu - w okresie wiosenno-letnim są to roje owadów, a przez cały rok małe rybki różnych gatunków, których w jeziorze dostatek. Na jeziorze mogą wędkować tylko goście właściciela, a więc nie ma obawy o nadmierną presję czy konkurencję. Nad wodą panuje spokój i cisza. Licencje na jezioro pstrągowe są dodatkowo płatne. Pełna informacja - na zapytanie.
Pstrągi tęczowe biorą zwykle dobrze, ale nie jednakowo przez cały dzień. Mają swoje pory, kiedy na kilku wędkach na raz można odnotować silne, agresywne brania. Generalnie średnio wprawny wędkarz nie powinien mieć problemu ze złowieniem tutaj co najmniej kilku ryb w ciągu całodziennej sesji. Pstrągi są zazwyczaj spore - mają od kilograma do trzech. Najlepiej reagują na błystki wahadłowe (spinning) oraz streamery (metoda muchowa). Można też je łowić na spławik na przynęty naturalne. Nie ma limitu złowionych ryb - można je wypuszczać z powrotem do wody. Natomiast zabrać w ramach licencji można 2 sztuki dziennie na osobę.
W jeziorze leśnym żyje ponadto szczupak oraz okoń. Dlatego warto czasem dla urozmaicenia porzucać dżerkami w miejscach, gdzie dno porośnięte jest zielskiem, a na powierzchni wody widać liście grążeli. Niewykluczone, że wytrwały łowca zostanie nagrodzony w końcu braniem "metrówki". Na leśnym akwenie ryby można łowić zarówno z brzegu, jak i z łodzi.
Po zakończonym łowieniu wędkarze mogą odpocząć nad wodą - na świeżym powietrzu lub w specjalnym drewnianym szałasie. Ta też mogą upiec i zjeść złowioną rybę, która smakuje wybornie. Gorąco namawiamy do spróbowania własnoręcznie przygotowanego sashimi bądź tatara. Palce lizać! Jednak aby spożywać rybę na surowo, zawsze lepiej zamrozić ją wcześniej na kilka godzin.
Właściciel jeziora leśnego dysponuje również kilkoma mniejszymi łowiskami typu „put & take”. Są to małe jeziorka usytuowane w leśnym lub bagiennym otoczeniu, obficie zarybione pstrągami tęczowymi. W niektórych z nich żyją również pstrągi potokowe, a także biała ryba, jak karp, leszcz czy karaś. Licencje na te jeziorka są dodatkowo płatne, a możliwe jest nawet wynajęcie całego zbiornika na wyłączność dla grupy wędkarzy.
Ryby w tych łowiskach nie są tak łatwe do łowienia, jakby się pozornie wydawało. Czasem wymagają doboru właściwej przynęty, innym razem stoją zgrupowane w jednym miejscu, mają też swoje fazy brań w ciągu dnia. Łowienie tych pstrągów ma więc swoje smaczki i często jest sporym wyzwaniem nawet dla zaawansowanego spinningisty czy muszkarza.
Osoby zainteresowane głównie łowieniem pstrągów mogą zamieszkać w ośrodku konferencyjnym położony przy jednym z jeziorek. Stoją tam komfortowe domki, jest sauna i mała restauracja. Dostęp do łowiska jest bardzo wygodny – dookoła zbiornika zbudowano drewniane pomosty. Znacznie bardziej „dziko” jest nad małym leśnym jeziorkiem, usytuowanym kilka kilometrów od ośrodka. Chodzi się tam wokół akwenu po grząskich wrzosowiskach, ale jest też kilka drewnianych pomostów. Na miejscu znajdziemy również grill pod wiatą, gdzie można odpocząć i posilić się po wędkowaniu.
O tym jeziorze, które położone jest najbliżej naszego domku (widać go niemal z okien), mogą Państwo przeczytać tutaj. Jest to duży zbiornik, zasobny w szczupaki, sandacze, okonie i węgorze. Te pierwsze łowi się głównie w toni na trolling. Wytrwali łowią regularnie piękne okazy, przekraczające nierzadko metr długości.
Jeśli chodzi o białą rybę, jest jej sporo zarówno w samym Asunden, jak i wypływającym z niego kanałku Kinda. Można tam łowić ładne płocie, leszcze, a nawet złociste liny.
Na dużych jeziorach (Björkern i Asunden) najlepsze wyniki osiągniemy bezwzględnie używając łodzi z silnikiem spalinowym. Na leśnym jeziorze pstrągowym oraz łowiskach „put & take” wędkowanie z łodzi, brzegu lub belly boat.
Na drapieżniki zalecamy spinning z użyciem różnorodnych przynęt (np. gumy czy błystki wahadłowe), metodę dżerkową (głównie wiosną) oraz trolling z dociążeniem lub bez niego. Na pstrągi: metoda muchowa, spławik lub spinning.
Z łowiska można zabierać dziennie 2 szczupaki na domek w przedziale 40-75 cm (lub 2 sandacze, względnie 10 okoni). Biała ryba i węgorz - do bieżącej konsumpcji wg zwyczajów miejscowych. Na jeziorze leśnym można zabierać 2 pstrągi dziennie na osobę. Wymiar ochronny sandacza oraz limit i wymiar ochronny palii kanadyjskiej będą określone w licencji.
Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.
Leśne jezioro pstrągowe to znakomity pomysł marketingowy. To doskonałe łowisko uzupełniające do jezior Björkern i Asunden, gdzie ryby jednego dnia biorą lepiej, a drugiego gorzej, jak to na wszystkich dużych akwenach w Szwecji. Natomiast na „leśnym" zawsze się coś trafi. Można zatem podjechać tam pod wieczór na dosłownie 2-3 godziny i złowić kilka pięknych, szlachetnych ryb na kolację. Sam osobiście się o tym przekonałem, wędkując na tym jeziorze dwa razy jesienią 2011 roku. Za każdym razem były to krótkie, 3-godzinne sesje. Pierwsza z nich obdarzyła mnie trzema pstrągami, w tym rekordowym okazem o masie 3,8 kilograma! Drugiego dnia złowiłem o jedną rybę mniej, bo brały nieco gorzej. Z jednej z nich przyrządziliśmy z kolegą wspaniałego tatara z dodatkiem sosu sojowego i kilku japońskich przypraw. Zjedliśmy go przywiezionymi z Polski pałeczkami. Z zimną "pięćdziesiątką" szwedzkiej czystej to była uczta marzeń.
Zachwyciło mnie również to, że nad wodą jest tak pięknie, cicho, odludnie i że po zakończonym wędkowaniu można odpocząć, ogrzać się i zjeść posiłek w małym szałasie - nawet upiec na grillu złowioną chwilę wcześniej rybę. Drewno na opał leży ułożone tuż obok! Jeśli chodzi o zakwaterowanie, jeżdżę już do Szwecji prawie 15 lat i nigdy jeszcze nie mieszkałem w tak luksusowym, pachnącym świeżością domu. Już zabukowałem wyjazd na przyszły rok. Tam jest po prostu cudownie.
Jarek z Warszawy
Oferujemy zakwaterowanie w nowym luksusowym, dużym domu położonym 500 metrów od brzegu jeziora Asunden oraz 10 minut jazdy samochodem od jezior Björkern i „leśnego". W domu 2 salony (dolny z kominkiem) z wygodnymi kanapami i fotelami (na górze TV), obszerna i w pełni wyposażona kuchnia z jadalnią, łazienka z prysznicem i WC, sauna i 3 sypialnie z 6 łóżkami (jedno piętrowe, cztery pojedyncze). Na zewnątrz taras. Miejsce do parkowania samochodu tuż obok domu. Do dyspozycji drewno do kominka.
Osoby zainteresowane głównie łowieniem pstrągów mogą zamieszkać w ośrodku konferencyjnym położony przy jednym z jeziorek. Stoją tam komfortowe domki z pełnymi wygodami (łazienka, WC, kuchnia), jest sauna i mała restauracja. Dostęp do łowiska jest bardzo wygodny – dookoła zbiornika zbudowano drewniane pomosty.
Na jeziorach Asunden i Björkern przygotowane będą wygodne aluminiowe łodzie wędkarskie Linder lub Quintrex z silnikami spalinowymi 10 HP. Na jeziorze leśnym łodzie wiosłowe. Do dyspozycji mały drewniany szałas z możliwością rozpalenia ogniska. Pełna informacja wędkarska oraz mapy dostępne w biurze Eventur.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | maj-listopad |
Czas trwania: | pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty |
Dojazd: | we własnym zakresie (samochód bądź samolot np. na lotnisko Skavsta i wynajem samochodu na miejscu) |
Ilość uczestników: | w zależności od pojemności domku, zwykle od 6 do 8 osób |
Zakwaterowanie: | domki wolnostojące |
Wyżywienie: | we własnym zakresie |
Łowiska: | dwa szczupakowe jeziora oraz prywatne, leśne jeziora z pstrągiem tęczowym |
Przewodnik: | dostępny na zapytanie w biurze |
Cena: | 1 890,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 6 osobach uczestniczących (łącznie 11 350,- PLN za 6 osób) (cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 26.10.2016 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
W cenie: |
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 Kasia: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297 |
Gdzie to jest?
Łowisko o powierzchni ponad 5000 ha, położone w południowej Szwecji, oddalone:
Rodzaj wody i ryby
Łowisko jeziorowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od maja do listopada), okoń (od czerwca do października), sandacz (od czerwca do listopada), pstrąg tęczowy (cały rok).
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od maja do listopada (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.