Dobre wyniki wędkarskie w Arvik są praktycznie pewne i to o każdej porze roku. Niestety aby dobrać się do największych ryb trzeba pływać dość daleko w otwarte morze. Pierwsze dobre miejsca znajdziemy 20 minut drogi łodzią od bazy, a w promieniu 60-90 minut jest ich jeszcze kilkanaście. Są to duże, rozległe blaty morskie o głębokościach 10-50 m. Łatwo odnaleźć jej na batymetrycznej mapie i jeśli uda się tam dopłynąć to na brania nie czeka się długo. W olbrzymiej ilości występują tam dorsze, halibuty, czarniaki oraz karmazyny (na głębiej sąsiadujących wodach). Ryby okazowe łowi się tam często i można spodziewać się prawdziwych rekordów. Warunkiem jednak koniecznym jest stabilna aura i wiatr nie przekraczający 5-6 m/s/. Prosimy więc zawsze przed wypłynięciem w te rejony sprawdzać prognozę pogody. To bardzo ważne.
Kierując się z portu na południe wpływamy w duży fiord Lyngen. Tutaj jesteśmy znacznie mniej narażeni na kaprysy pogody i wędkować można niemal zawsze. Poza halibutem trudno tu jednak o spotkanie z dużymi rybami. Trafiają się mniejsze i średniej wielkości dorsze, karmazyny (fiord jest bardzo głęboki) oraz okresowo (lato-jesień) czarniaki w rozmiarach 3-10 kg. Występuje też bardzo duża molwa. Dla osób niewędkujących Arvik to przepiękne góry, trasy spacerowo-tekkingowe oraz możliwość pobytu w bardzo małej, lokalnej społeczności rybaków. Będąc tutaj na urlopie ma się poczucie przebywania w zupełnie innej rzeczywistości. Miejscu, gdzie czas płynie wolno, bardzo spokojnie i bez najmniejszego pośpiechu. Polecamy!
Zdecydowanie rekomendujemy łowienie z łodzi wędkarskiej z silnikiem spalinowym, echosondą i GPS-em. Umożliwi ona dotarcie do najlepszych stanowisk oraz ławic ryb. Z brzegu gdzieniegdzie również można spróbować połowu, ale wówczas nie należy spodziewać się ryb większych niż 1-2-kilogramowe.
W Norwegii obowiązuje zakaz połowu na żywca. Do kraju można przewieźć do 18 kg zamrożonych filetów na osobę (w sprawie transportu lotniczego prosimy o sprawdzenie takiej możliwości u przewoźnika) pod warunkiem posiadania dokumentu uprawniającego do ich przewozu (taki dokument można otrzymać w każdej naszej bazie). Niemniej apelujemy o rozsądek i umiar w zabijaniu złowionych ryb. Zastanówmy się, czy ich mięso jest naprawdę nam potrzebne i czy będziemy mieli czas i ochotę na ich sprawianie. Wyrzucanie nadmiaru zabitych ryb na śmietnik czy z powrotem do wody jest nieetyczne, a nadmierne eksploatowanie łowisk może w dalszej perspektywie negatywnie wpływać na ekosystem i prowadzić do drastycznych ograniczeń w uprawianiu wędkarstwa sportowego.
Od dnia 09.10.2017 w Norwegii nie wolno zabierać halibutów powyżej 2 m długości. Powodem są niebezpieczne związki chemiczne, które duże halibuty gromadzą w swoim organizmie podczas całego życia. Spożywanie mięsa dużych halibutów może być niekorzystne lub groźne dla człowieka. Wszystkie halibuty powyżej 2 m należy wypuścić z powrotem do oceanu. Jeśli kondycja ryby po holu wskazuje, że halibut może nie przeżyć, należy go uśmiercić i pozostawić w morzu. Szczegółowe informacje o okresach i wymiarach ochronnych poszczególnych gatunków ryb otrzymacie Państwo zawsze przed wyjazdem na wyprawę.
Od 01.01.2018 w wędkarskich ośrodkach na terenie Norwegii obowiązuje rejestr połowów, który dotyczy niektórych gatunków ryb (między innymi dorszy, halibutów i karmazynów). Więcej informacji na ten temat przekaże Państwu gospodarz ośrodka wędkarskiego po przyjeździe.
W Arvik oferujemy 3 wolnostojące domy na maksymalnie 4-6 osób. Każdy z nich stoi w rybackiej wiosce i położony jest od 100 do 400 m od przystani wędkarskiej i miejsca do sprawiania ryb. Domy są duże, wygodne i z pięknym widokiem na ocean. Znajdziemy w nich osobne, 2-osobowe oraz 3-osobowe sypialnie, w pełni wyposażone kuchnie, łazienki z prysznicem i WC. Jeden z domków posiada saunę, a wszystkie mają dostęp do internetu. Wszystkie z domków są komfortowe i przestrzenne oraz zapewniają potrzebne warunki do wypoczynku.
Nasze jednostki są w pełni przystosowane do wędkowania na tych wodach. Wszystkie są kabinowe i mają długość od 610 do 695 cm. Silniki mają moc od 100 do 150 KM. Każda z łodzi posiada oczywiście kolorową echosondę, GPS oraz ploter. Niektóre z łodzi mają ogrzewaną kabinę. Z każdej jednostki wygodnie może wędkować 4-ech wędkarzy
Obok przystani łodziowej znajduje się zadaszone pomieszczenie do filetowania i mrożenia ryb.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Termin: | dowolny (w zależności od sezonu połowu poszczególnych gatunków), ale sugerujemy pobyt w okresie statystycznie najlepszej pogody (początek czerwca – koniec sierpnia) |
Czas trwania: | dowolnie, ilość dni do wyboru ale nie mniej niż 4 doby, pobyty rozpoczynające się od dowolnego dnia tygodnia |
Dojazd: | we własnym zakresie (samochód bądź samolot do Trosmo lub Alta i wynajem samochodu na miejscu) |
Ilość uczestników: | w zależności od pojemności domku, dostępne są 4 lub 6-osobowe |
Zakwaterowanie: | domy wolnostojące |
Wyżywienie: | we własnym zakresie (głównie na bazie łowionych świeżych ryb) |
Łowiska: | archipelag, fiordy i otwarte morze |
Przewodnik: | brak na miejscu |
Cena: | 2 790,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 4 osobach uczestniczących (łącznie 11 160,- PLN za 4 osoby) (cena skalkulowana została przy kursie NOK z dnia 27.09.2023 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
|
W cenie: |
|
Prom: | nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 |
Gdzie to jest?
Arvik położone jest w północnej Norwegii, na wyspie Arnoy. Oddalone jest:
Rodzaj wody i ryby
Łowisko morskie. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: dorsz, zębacz, halibut, plamiak i inne ryby morskie - np. czarniak, brosma.
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa niemal cały rok, jednak najlepiej jechać od czerwca do końca sierpnia kiedy pogoda jest najlepsza (sezon na poszczególne gatunki ryb jest zróżnicowany, szczegółowe informacje na zapytanie).
Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Norwegii samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.
Niektóre z ośrodków wędkarskich w Norwegii znajdują się na wyspach. Aby się do nich dostać należy skorzystać z lokalnej przeprawy promowej (zwykle krótkiej). W znakomitej większości przypadków promy kursują kilka-kilkanaście razy dziennie, a nasze biuro dysponuje dokładnymi rozkładami i cennikami tych połączeń. Są jednak ośrodki położone na wyspach (szczególnie na dalekiej północy Norwegii jak Loppa, Sørøya czy Seiland), gdzie kursują jeden lub dwa promy dziennie, a rozkłady często ulegają zmianom. Fakt ten ma istotne znaczenie przy planowaniu Państwa podróży (ewentualne połączenia lotnicze lub promowe z Polską). Dlatego prosimy o kontakt z naszym biurem aby ustalić szczegóły Państwa dojazdu na miejsce.