Wyspa Sula | Środkowa Norwegia


Impreza grupowa - wiosna 2022

Wygodnie i w dobrej cenie – czyli autokarem na Sulę!

Zapraszamy morskich wędkarzy na dziewiątą, autokarową wyprawę na jedno z najlepszych łowisk środkowej Norwegii – położoną na otwartym oceanie wyspę Sulę. To jedna z nielicznych lokalizacji w tej części Norwegii, która oferuje łowiska dorównujące tym położonym na dalekiej północy. Zaletą tego miejsca jest jednak brak konieczności dalekiej podróży – od portu promowego w Karlskronie (tam dopłyniemy z Gdyni) na Sulę jest około 1200 kilometrów. Ten czas spędzimy w komfortowym autokarze z dużą ilością miejsca na bagaż (zapewniamy dodatkową, dużą przyczepkę bagażową, którą w drodze powrotnej możemy wykorzystać na przewóz mrożonych filetów z ryb).

Sula znajduje się około 30 km na północny-zachód od wyspy Hitra. Leży na otwartym morzu, co sprawia, iż na duże ryby można tu liczyć przez okrągły rok. W tej małej rybackiej wiosce mieszka na stałe 160 osób, z czego większość zajmuje się rybołówstwem. Ciszę na Suli przerywa jedynie jazgot mew, chyba, że ktoś z mieszkańców wybierze się autem i promem na stały ląd (na wyspie jest tylko kilka samochodów). W wodach okolicy Suli przebywają przede wszystkim spore dorsze (nawet ponad 15 kg), halibuty (średnio 10-40 kg), zębacze oraz dużych rozmiarów rdzawce (można łowić je na spinning). Są także piękne czarniaki, ale większe osobniki tego gatunku łowi się praktycznie tylko na otwartym morzu (ok. 30-50 minut drogi łodzią z naszej bazy). Cała wyspa otoczona jest dziesiątkami skalistych wysp i wysepek, co tworzy nieco szkierowy krajobraz. Ten skalisty charakter wybrzeża daje ochronę przed silnym wiatrem i ułatwia wędkowanie w przypadku gorszej pogody. W płytkich, skalistych wodach otaczających wysepki można liczyć na mniejsze dorsze (1-5 kg), plamiaki, niewielkie czarniaki oraz duże rdzawce. Te ostatnie osiągają tutaj piękne przyrosty i ryby 3-5 kg są na porządku dziennym.

W maju pogoda na Suli powinna być sprzyjająca, choć należy wziąć pod uwagę fakt, iż Sula leży na zupełnie otwartym morzu i silne wiatry są tam możliwe o każdej porze roku. Okres sztormów zaczyna się w tej części Norwegii zazwyczaj na początku października i trwa do marca. Może być jednak chłodno – temperatury w ciągu dnia wahają się od 2 do 12 stopni Celsjusza. Dlatego istotnym jest, aby na wyprawę zabrać ze sobą ciepłą, odpowiednią do morskiego wędkowania odzież (np. wędkarski kombinezon).

Komfort i bezpieczeństwo

Na Suli mieszkamy w profesjonalnej bazie wędkarskiej. Do naszej dyspozycji w pełni wyposażone apartamenty (4- lub 6-osobowe). Wszystkie mają dobry standard, posiadają łazienki, w pełni wyposażone kuchnie, itp. Wszystkie znajdują się w samym porcie, tuż przy łodziach wędkarskich. W ośrodku znajduje się także w pełni profesjonalne, duże pomieszczenie do sprawiania ryb oraz chłodnia na ryby.

Łodzie wędkarskie to dzielne, aluminiowe jednostki o długości 580 cm i wyposażone w silniki o mocy 70 - 100 KM oraz echosondy i GPS. Każda z łodzi mieści czterech wędkarzy i zapewnia odpowiednią ilość miejsca do łowienia.

Z grupą będzie podróżował nasz przedstawiciel i ekspert od morskiego wędkowania – Robert Taszarek lub Mariusz Getka. Jest to doświadczona i bardzo wiarygodna osoba, służąca grupie swoją pomocą, bogatą wiedzą i zaangażowaniem. Nasz ekspert będzie także kompetentny w sprawach organizacyjnych - będzie załatwiał w imieniu grupy wszelkie sprawy, które mogą pojawić się na miejscu podczas pobytu na rybach. Robert jest oczywiście także prawdziwym autorytetem w dziedzinie wędkowania na Suli. Prowadził już kilka wypraw na to łowisko.

Skrócony program wyjazdu

Dzień 1 (26/04)przejazd Warszawa–Łódź–Gdynia, rejs dzienny do Karlskrony (27.04), kabiny 4-osobowe z łazienkami
Dzień 2-3 (27-28.04)przejazd na Sulę; przyjazd na miejsce 28.04 w godzinach popołudniowych lub wczesno wieczornych
Dzień 3-10 (28.04–05.05)pobyt na Suli, 7 nocy/6 dni wędkowania
Dzień 10-11 (05.05 – 06.05)wyjazd z Suli w godzinach 08.00 – 11.00, przejazd do Karlskrony, rejs wieczorny do Gdyni (06.05), kabiny 4-osobowe z łazienkami
Dzień 12 (07.05)przyjazd do Gdyni i przejazd do Łodzi/Warszawy (07.05), zakończenie imprezy

Cena

Całkowita cena imprezy: ok. 3750,- PLN*, od osoby
Cena dla osoby niewędkującej: na zapytanie w biurze

Cena imprezy zawiera

  • opiekę i przewodnictwo wędkarskie przedstawiciela Eventur Fishing
  • 7 noclegów w ośrodku wędkarskim (bardzo dobre warunki pobytowe)
  • 6 dni wędkowania – łodzie 4-osobowe z silnikami 70 – 100 KM, echo, GPS
  • bilet promowy na trasie Gdynia–Karlskrona-Gdynia, kabiny 4-osobowe z łazienkami
  • przejazd komfortowym autokarem z dużą ilością miejsca na bagaż (dodatkowa przyczepa bagażowa) na trasie Warszawa–Sula-Warszawa
  • ubezpieczenie zdrowotne NNW, KL oraz bagażu

Cena imprezy nie obejmuje

  • paliwa do łodzi (płatne na miejscu według zużycia)
  • wyżywienia (częściowo zabieramy z Polski – jest miejsce w autokarze)
  • biletu na prom Frøya-Sula - Frøya (miejscowy, niedrogi prom pod koniec drogi, który jest niezbędny aby dostać się na Sulę)

Na te oboczne koszty należy zabrać ze sobą na wyjazd ok. 2000–2500,- NOK. Wyżywienie można zabrać z Polski lub zakupić produkty spożywcze na miejscu w Norwegii (najbliższy sklep ok 1 km). W autokarze będzie miejsce na dodatkowy bagaż. Na miejscu obowiązuje kaucja zwrotna za łódź wędkarską – ok. 800,- NOK/osoba, którą pobiera gospodarz i która zwracana jest uczestnikom pod koniec pobytu.

UWAGA! Powyższe ceny oraz pakiet świadczeń wchodzących w ich skład ważne są przy założeniu, iż w wyjeździe bierze udział 35 osób wędkujących (pełna obsada grupy). Wyjazd może dojść do skutku nawet w przypadku mniejszej ilości uczestników (wymagane minimum uczestników jest każdorazowo określane przez biuro), ale biuro nie może zagwarantować w takim przypadku zachowania ceny lub zachowania wszystkich świadczeń w pierwotnie planowanym wymiarze (np. ilości łodzi, liczby przewodników na grupę, itp.).

* Cena wyjazdu skalkulowana według kursu NOK z dnia 04.11.2021 (kurs sprzedaży pieniądza Alior/BPH) oraz na podstawie cen połączeń promowych Gdynia–Karlskrona–Gdynia z dnia 04.11.2021. W przypadku znacznego wzrostu kursu NOK oraz cen połączeń promowych, cena imprezy może ulec zmianie. Przy wzroście ceny większym niż 7% uczestnik ma prawo zrezygnować bezkosztowo z wyjazdu w terminie do 60 dni przed rozpoczęciem imprezy.


Lista wypraw

Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Gdzie to jest?

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12