Wyspa Sula | Środkowa Norwegia


Impreza grupowa - wiosna 2020

Wygodnie i w dobrej cenie – czyli autokarem na Sulę!

Zapraszamy morskich wędkarzy na siódmą, autokarową wyprawę na jedno z najlepszych łowisk środkowej Norwegii – położoną na otwartym oceanie wyspę Sulę. To jedna z nielicznych lokalizacji w tej części Norwegii, która oferuje łowiska dorównujące tym położonym na dalekiej północy. Zaletą tego miejsca jest jednak brak konieczności dalekiej podróży – od portu promowego w Karlskronie (tam dopłyniemy z Gdyni) na Sulę jest około 1300 kilometrów. Ten czas spędzimy w komfortowym autokarze z dużą ilością miejsca na bagaż (zapewniamy dodatkową, dużą przyczepkę bagażową, którą w drodze powrotnej możemy wykorzystać na przewóz mrożonych filetów z ryb).

Sula znajduje się około 30 km na północny-zachód od wyspy Hitra. Leży na otwartym morzu, co sprawia, iż na duże ryby można tu liczyć przez okrągły rok. W tej małej rybackiej wiosce mieszka na stałe 160 osób, z czego większość zajmuje się rybołówstwem. Ciszę na Suli przerywa jedynie jazgot mew, chyba, że ktoś z mieszkańców wybierze się autem i promem na stały ląd (na wyspie jest tylko kilka samochodów). Wczesną wiosną w okolicy Suli przebywają przede wszystkim spore dorsze (nawet ponad 15 kg), halibuty (średnio 10-40 kg), zębacze oraz dużych rozmiarów rdzawce (można łowić je na spinning). Być może będą już także czarniaki, ale większe osobniki tego gatunku pojawiają łowi się praktycznie tylko na otwartym morzu (ok. 30-50 minut drogi łodzią z naszej bazy). Cała wyspa otoczona jest dziesiątkami skalistych wysp i wysepek, co tworzy nieco szkierowy krajobraz. Ten skalisty charakter wybrzeża daje ochronę przed silnym wiatrem i ułatwia wędkowanie w przypadku gorszej pogody. W płytkich, skalistych wodach otaczających wysepki można liczyć na mniejsze dorsze (1-5 kg), plamiaki, niewielkie czarniaki oraz rdzawce. Te ostatnie osiągają tutaj piękne przyrosty i ryby 3-5 kg są na porządku dziennym.

W kwietniu pogoda na Suli powinna być sprzyjająca, choć należy wziąć pod uwagę fakt, iż Sula leży na zupełnie otwartym morzu i silne wiatry są tam możliwe o każdej porze roku. Okres sztormów kończy się w tej części Norwegii zazwyczaj na początku marca. Może być jednak chłodno – temperatury w ciągu dnia wahają się od 0 do 10 stopni Celsjusza. Dlatego istotnym jest, aby na wyprawę zabrać ze sobą ciepłą, odpowiednią do morskiego wędkowania odzież (np. wędkarski kombinezon).

Komfort i bezpieczeństwo

Na Suli mieszkamy w profesjonalnej bazie wędkarskiej. Do naszej dyspozycji w pełni wyposażone apartamenty (4- lub 6-osobowe). Wszystkie mają dobry standard, posiadają łazienki, w pełni wyposażone kuchnie, itp. Wszystkie znajdują się w samym porcie, tuż przy łodziach wędkarskich. W ośrodku znajduje się także w pełni profesjonalne, duże pomieszczenie do sprawiania ryb oraz chłodnia na ryby.

Łodzie wędkarskie to dzielne, aluminiowe jednostki o długości 580 cm i wyposażone w silniki o mocy 50 - 70 KM oraz echosondy i GPS. Każda z łodzi mieści czterech wędkarzy i zapewnia odpowiednią ilość miejsca do łowienia.

Z grupą będzie podróżował nasz przedstawiciel i ekspert od morskiego wędkowania – Mariusz Getka. Jest to doświadczona i bardzo wiarygodna osoba, służąca grupie swoją pomocą, bogatą wiedzą i zaangażowaniem. Nasz ekspert będzie także kompetentny w sprawach organizacyjnych - będzie załatwiał w imieniu grupy wszelkie sprawy, które mogą pojawić się na miejscu podczas pobytu na rybach. Mariusz jest Mistrzem Polski w wędkarstwie morskim, prawdziwym autorytetem w tej dziedzinie.

Skrócony program wyjazdu

Dzień 1 (14/04)przejazd Warszawa–Łódź–Gdynia, rejs dzienny do Karlskrony (15.04), kabiny 4-osobowe z łazienkami
Dzień 2-3 (15-16.04)przejazd na Sulę; przyjazd na miejsce 16.04 w godzinach popołudniowych lub wczesno wieczornych
Dzień 3-10 (16–23.04)pobyt na Suli, 7 nocy/6 dni wędkowania
Dzień 10 (23.04)wczesno poranny (05.00 – 08.00 w zależności od godzin kursowania miejscowego promu) wyjazd z Suli, przejazd do Karlskrony, rejs dzienny do Gdyni (24.04), kabiny 4-osobowe z łazienkami
Dzień 11 (24.04)przyjazd do Gdyni i przejazd do Łodzi/Warszawy w nocy 24/25.04, zakończenie imprezy

Cena

Całkowita cena imprezy: ok. 3490,- PLN*, od osoby
Cena dla osoby niewędkującej: na zapytanie w biurze

Cena imprezy zawiera

  • opiekę i przewodnictwo wędkarskie przedstawiciela Eventur Fishing
  • 7 noclegów w ośrodku wędkarskim (dobre warunki pobytowe)
  • 6 dni wędkowania – łodzie 4-osobowe z silnikami 50 - 70 KM, echo, GPS
  • bilet promowy na trasie Gdynia–Karlskrona-Gdynia, kabiny 4-osobowe z łazienkami
  • przejazd komfortowym autokarem z dużą ilością miejsca na bagaż (dodatkowa przyczepa bagażowa) na trasie Warszawa–Sula-Warszawa
  • ubezpieczenie zdrowotne NNW, KL oraz bagażu

Cena imprezy nie obejmuje

  • paliwa do łodzi (płatne na miejscu według zużycia)
  • wyżywienia (częściowo zabieramy z Polski – jest miejsce w autokarze)
  • biletu na prom Frøya-Sula - Frøya (miejscowy prom pod koniec drogi, który jest niezbędny aby dostać się na Sulę)

Na te oboczne koszty należy zabrać ze sobą na wyjazd ok. 2000–2500,- NOK. Wyżywienie można zabrać z Polski lub zakupić produkty spożywcze na miejscu w Norwegii (najbliższy sklep ok 1 km). W autokarze będzie dużo miejsca na dodatkowy bagaż. Na miejscu obowiązuje kaucja zwrotna za łódź wędkarską – ok. 600,- NOK/osoba, którą pobiera gospodarz i która zwracana jest uczestnikom pod koniec pobytu.

UWAGA! Powyższe ceny oraz pakiet świadczeń wchodzących w ich skład ważne są przy założeniu, iż w wyjeździe bierze udział 35 osób wędkujących (pełna obsada grupy). Wyjazd może dojść do skutku nawet w przypadku mniejszej ilości uczestników (wymagane minimum uczestników jest każdorazowo określane przez biuro), ale biuro nie może zagwarantować w takim przypadku zachowania ceny lub zachowania wszystkich świadczeń w pierwotnie planowanym wymiarze (np. ilości łodzi, liczby przewodników na grupę, itp.).

* Cena wyjazdu skalkulowana według kursu NOK z dnia 15.04.2019 (kurs sprzedaży pieniądza Alior/BPH) oraz na podstawie cen połączeń promowych Gdynia–Karlskrona–Gdynia z dnia 15.04.2019. W przypadku znacznego wzrostu kursu NOK oraz cen połączeń promowych, cena imprezy może ulec zmianie. Przy wzroście ceny większym niż 7% uczestnik ma prawo zrezygnować bezkosztowo z wyjazdu w terminie do 60 dni przed rozpoczęciem imprezy.


Lista wypraw

Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Gdzie to jest?

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16