Szkiery Oknö | Południowa Szwecja


O łowisku

Jeszcze kilkanaście lat temu, mało kto wybierał się na okoniowe wędkowanie w te okolice. Sytuacja zaczęła się zmieniać około 2010 roku kiedy populacja tych drapieżników zaczęła gwałtownie wzrastać. Obecnie, okolice Oknö to bez cienia wątpliwości jedno z najlepszych łowisk potężnych garbusów w całej Szwecji. Ryby w rozmiarach 40-45 cm są na porządku dziennym, a na każdy wyjazd trafia się kilka okoni nawet większych, dorastających do niewiarygodnych 50 cm! Ryby są przy tym przepięknie ubarwione (złoto-zielone z wyraźnymi czerwonymi płetwami) oraz bardzo silne. Jedyna trudność w łowieniu okoni w tej okolicy to odszukanie ich stanowisk. Te zmieniają się dość często w zależności od pory roku i aktualnych warunków pogodowych. Cierpliwi wędkarze mogą jednak z pewnością liczyć na wielkie sukcesy w połowach tej ryby!

Oczywiście poza okoniami w łowisku powszechnie występują szczupaki. Jest ich tu bardzo dużo i w normlany, przeciętny dzień można liczyć na co najmniej kilkanaście brań. Dominują średniaki (50-80 cm), ale w wodzie nie brakuje ryb znacznie większych (90-110 cm). Żerują one jednak rzadziej niż ich mniejsi kuzyni i z reguły trzeba „przerzucić” sporo mniejszych ryb aby wreszcie doczekać się brania metrówki. Z innych ryb „spinningowych” w Oknö można liczyć na duże, morskie jazie oraz potężne wzdręgi (ponad 1 kg!), które świetnie biorą na małe przynęty.

Wszędzie płytko

Obszar, na którym można wędkować liczy kilka tysięcy hektarów. 90% tej wielkości to woda o głębokości od 0,5 do maksymalnie 3 metrów głębokości. Niemal całe dno pokryte jest podwodną roślinnością – przede wszystkim rogatkiem oraz morszczynem. Występują także liczne trzcinowiska, wyspy oraz mnóstwo kamiennych raf, gdzie często grupują się ryby. Na brzegach dominują lasy oraz urokliwe, letniskowe domki Szwedów. W tygodniu na wodzie jest niemal pusto, nie spotkamy tu wielu wędkarzy. W weekendy na rybach pojawiają się miejscowi oraz przyjezdni, którzy potrafią wpaść tu na ryby nawet z dalszych odległości. Świadczy to naszym zdaniem o ponad przeciętnych walorach wędkarskich tych okolic.

Dostępność łowiska

Na najlepsze wyniki można liczyć wędkując z łodzi. Wędkowanie z brzegu jest w wielu miejscach możliwe, ale mniej efektywne.

Uwaga!

Okno jest terenem dość trudnym technicznie do poruszania się łodzią. Występuje tu wiele podwodnych raf i wypłyceń (to także miejsca najlepszych połowów). Należy pływać bardzo powoli i ostrożnie aby nie uszkodzić silnika. Dlatego łowisko to polecamy przede wszystkim osobom, które mają doświadczenie w poruszaniu się łodzią po płytkich wodach.

Rekomendowane metody połowu

Drapieżniki - dozwolona metoda spinningowa, żywiec, martwa rybka, sztuczna mucha oraz trolling (tylko na ryby łososiowate). Biała ryba - wszystkie metody połowu ryb spokojnego żeru.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W wielu miejscach/zatokach archipelagu obowiązuje zakaz połowu od 01.01 do 31.05. Dlatego wyjazdy na to łowisko organizujemy przede wszystkim w terminach od czerwca do końca listopada. Najlepszy czas połowów to miesiące czerwiec, II połowa sierpnia oraz wrzesień – listopad.

Z łowiska można dziennie zabrać do bieżącego spożycia 1 szczupaka w rozmiarze 50-75 cm oraz 3 okonie w rozmiarze 20-40 cm. Podane limity obowiązują na grupę wędkarzy/1 domek, nie na osobę. Obowiązuje całkowity zakaz mrożenia/filetowania ryb i wywożenia ich do Polski.

Uwaga! Podczas prowadzenia łodzi w Szwecji dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla sternika łodzi wynosi 0,1 promila. Większa ilość alkoholu w wydychanym powietrzu skutkuje bardzo wysokimi mandatami (nawet kilka-kilkanaście tysięcy koron), a po przekroczeniu wartości 1 promila może skutkować więzieniem. Na wielu szwedzkich łowiskach czasowo (np. w okresie lęgowym ptaków lub podczas tarła ryb) występują obszary łowiska wyłączone z wędkowania. Szczegóły dotyczące każdego łowiska dostępne są w naszym biurze.


Zakwaterowanie

Oferujemy możliwość zakwaterowania w centralnym punkcie archipelagu z łatwym i szybkim dostępem do wielu atrakcyjnych wędkarsko miejsc. Do dyspozycji znajdują się dwa 5-osobowe domki położone około 200 m od linii brzegowej i 5 minut drogi autem od przystani łodziowej. Domki stoją w zalesionej okolicy, w sąsiedztwie innych domków (40-50 m do najbliższych sąsiadów). W sezonie wędkarskim (szczególnie na jesieni) jest tu bardzo cicho i spokojnie. W czerwcu oraz w okresie wakacyjnym można natomiast spodziewać się innych turystów w okolicy, ale nie będzie to uciążliwe.

Każdy domek posiada 5 miejsc do spania, ale najwygodniej będzie w 3-4 osoby. Domki mają powierzchnię ok. 45 m kwadratowych każdy i pełne wyposażenie: salonik z aneksem kuchennym, 2 oddzielne sypialnie (w jednej jest łóżko piętrowe) oraz łazienkę z podgrzewaną podłogą. Na zewnątrz są meble ogrodowe oraz grill.

Szkiery Okno


Sprzęt pływający

Na wędkarzy czekają plastikowe, porządne łodzie o długości 460 cm każda (maks. 3 osoby na łodzi). Każda z łódek wyposażona jest w nowy silnik 15 KM oraz echosondę i GPS. Łodzie znajdują się w łatwo dostępnym porcie, nie dalej jak 5 minut jazdy autem od domku.

Na miejscu istnieje możliwość skorzystania z usług doświadczonego przewodnika wędkarskiego. Konieczna wcześniejsza rezerwacja terminu w naszym biurze.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena - oferta wędkowania

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Termin:czerwiec - listopad
Czas trwania:pobyty 7-dniowe, rozpoczynające się od soboty
Dojazd:we własnym zakresie (samochód bądź samolot np. na lotnisko Skavsta i wynajem samochodu na miejscu)
Ilość uczestników:do 10 osób
Zakwaterowanie:domki wolnostojące
Wyżywienie:we własnym zakresie
Łowiska:szkierowy archipelag
Przewodnik:dostępny na zapytanie w biurze lub na miejscu
Cena:1 980,- PLN od osoby za tydzień pobytu bez dojazdu przy 5 osobach uczestniczących (łącznie 9 900,- PLN za 5 osób)
(cena skalkulowana została przy kursie SEK z dnia 10.12.2021 i może ulec zmianie w przypadku zmiany kursu walut - więcej informacji na zapytanie udzieli Państwu nasz Dział Sprzedaży; cena zawiera podatek VAT)
W cenie:
 • domek 5–osobowy
 • 2 łodzie wędkarskie z silnikami 15 KM z GPS/echo
 • pełna informacja wędkarska o łowisku, mapy wędkarskie, profesjonalne doradztwo
 • ubezpieczenie NNW, KL oraz bagażu
 • licencje wędkarskie na szkierach nie są wymagane
Prom:nasze biuro oferuje bilety promowe Polska–Szwecja (Gdańsk–Nynäshamn, Gdynia–Karlskrona, Świnoujście–Ystad, Sassnitz–Trelleborg) po bardzo atrakcyjnych cenach, które są nieosiągalne gdzie indziej; na wybranych trasach promowych zniżki sięgają nawet 20% od cen cennikowych przewoźników; więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko o powierzchni ponad 3000 ha, położone w południowej Szwecji w regionie Kalmar, oddalone:

 • ok. 120 km od Karlskrony,
 • ok. 260 km od Ystad,
 • ok. 220 km od Skavsta.


Rodzaj wody i ryby
Łowisko szkierowe. Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: szczupak (od czerwca do listopada), okoń (od czerwca do grudnia), troć wędrowna (od marca do maja), wzdręga (od czerwca do sierpnia), lin (od czerwca do sierpnia).

Kiedy najlepiej jechać?
Czerwiec, II połowa sierpnia - listopad

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej własnym samochodem (z przeprawą przez Bałtyk promem) lub dolecieć do Szwecji samolotem i wynająć samochód na lotnisku. Oferujemy pomoc zarówno w rezerwacji promu, jak i ewentualnej rezerwacji samochodu w wypożyczalni.

Największe atuty oferty

 • dla oszczędnych: blisko z Polski - nieopodal portu w Karlskronie!
 • bardzo duże ilości i znaczne rozmiary szczupaków oraz rekordowe okonie
 • dobre łodzie wyposażone w elektronikę - niezbędny warunek sukcesu w szkierach
 • piękna przyroda w okolicy

Atrakcje w okolicy

 • miasto Karlskrona (muzeum morskie, starówka)
 • miasto Kalmar

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.