Wędkarstwo w Irlandii

Szczupak nie jest wprawdzie w Irlandii gatunkiem rodzimym, gdyż został do jej wód wprowadzony najprawdopodobniej w okresie średniowiecza, jednak środowisko naturalne irlandzkich jezior okazało się wprost idealne dla rozwoju tej wspaniałej ryby, która osiąga tu w szybkim tempie niezwykłe przyrosty masy. W ostatnich lata wyspa stała się niezwykle modna wśród europejskich łowców esoxów, a w okresie majowym można spotkać tu co roku nawet najsłynniejszego z nich - samego Bertusa Rozemeijera! Trudno bowiem o inne miejsce, gdzie szansa na seryjne łowienie okazów tego gatunku byłaby podobnie duża.

Moy i inne rzeki łososiowe

Ale Irlandia nie tylko szczupakiem stoi. Do tutejszych rzek w pewnych okresach roku wchodzą z oceanu srebrzyste atlantyckie łososie. Miejscowi traktują je oczywiście bardzo prestiżowo i lubią poławiać różnymi sportowymi metodami, jednak ilość ryb jest w czasie ciągu spora, także również przyjezdni wędkarze mają zawsze duże szansę na spektakularne sukcesy. Do legendarnych już łososiowych rzek należy choćby Moy, opisywana wielokrotnie na łamach renomowanych europejskich czasopism wędkarskich. Niemniej rzek o podobnej zasobności w łososie jest w Irlandii naprawdę znacznie więcej. Wytrwali łowcy mogą przy użyciu dwuręcznej muchówki czy spinningu przeżyć niejedną emocjonującą chwilę i pokosztować przy tym prawdziwych kulinarnych specjałów, przyrządzanych z własnoręcznie złowionych, dzikich i dorodnych przedstawicieli gatunku Salmo salar.

Feroksy i "zwykłe" pstrągi

No i wreszcie pstrągi potokowe. W rzekach jest ich sporo, jednak przeciętnie łowi się małe i średnie sztuki. Ale za to w jeziorach... Kilka z nich stanowi naturalne środowisko dzikich jeziorowych potokowców, dorastających w ich toni do iście imponujących rozmiarów. Ryby te nie są wprawdzie łatwe do złowienia, jednak przy zastosowaniu odpowiedniej na daną porę roku metody i zasięgnięciu porady doświadczonego przewodnika każdy wędkarz ma szansę na przeżycie prawdziwej przygody życia. Najsłynniejszym chyba łowiskiem wielkich pstrągów jest jezioro Corrib, kryjące w swych rozległych wodach wiele prawdziwych złocistych kolosów. Ryby przekraczające 10 funtów (koło 5 kg) masy tworzą osobną kategorię i są nazywane feroksami. Nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać, że złowienie feroksa to dla każdego irlandzkiego wędkarza niezwykły prestiż i powód do dumy.

W morzu

Poza rybami słodkowodnymi Irlandia ma do zaoferowania wiele atrakcji na morzu. W przybrzeżnych wodach Atlantyku czy Morza Irlandzkiego poławia się na przykład piękne, bardzo sportowe rdzawce (nawet z brzegu, stojąc na urwistych skałach) a także kolorowe wargacze. A jeśli skorzystamy z pomocy doświadczonego szypra, może on nas łodzią zawieźć na łowisko, gdzie przy odrobinie szczęścia zaliczymy jeszcze bardziej egzotyczne gatunki, jak konger, płaszczka czy rekin błękitny.



Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16