Irlandia – co oprócz wędkarstwa

A jeśli zapragniemy zrobić sobie dzień przerwy od wędkowania, możemy zwiedzić jeden z bajkowych irlandzkich zamków czy średniowiecznych opactw lub spojrzeć na ocean z wysokich klifów Moher, które są bez wątpienia jedną z największych atrakcji krajobrazowych w tej części Europy.

Gdy będziemy podróżować samochodem zauważymy, że niemal każde irlandzkie miasteczko ma typowy brytyjski klimat – znajdziemy w nim szeregowe jednorodzinne domy z pomalowanymi na czerwono lub zielono drzwiami, małe sklepiki z żywnością – np. rzeźnika czy piekarza, liczne puby, a zazwyczaj też jakieś zabytkowe ruiny, park i stary cmentarz z charakterystycznymi celtyckimi krzyżami.

Poza miastem poszczególne posesje oddzielają od siebie usypane z kamieni niskie murki. Dopiero po przekroczeniu granicy z należącą do Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną zamieniają się nagle w żywopłoty – cóż, co kraj to obyczaj… Krajobraz Irlandii jest różnorodny – miejscami monotonny i nizinny, ale miejscami też bardziej urozmaicony. Szczególnie w zachodniej jej części dominują porośnięte zieloną trawą wysokie wzgórza. Pełno jest też rzeczek wijących się wśród łąk i pasących się nad nimi owieczek.

Warto odwiedzić też Dublin. Stolica Irlandii jest kolorowym miastem o niepowtarzanej wyspiarskiej atmosferze, pełnym zabytków, parków, sklepów, pubów oraz restauracji, gdzie obok nowoczesnych kwartałów z domami ze szkła i stali, znajdziemy też dużo charakterystycznych robotniczych kamienic z czerwonej cegły, jakie widzieliśmy zapewne w kadrach starych filmów. Największą atrakcją miasta jest bez wątpienia browar Guinness, który każdy smakosz piwa powinien koniecznie zobaczyć.



Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

To warto wiedzieć:

  • Irlandia (Republika Irlandii, Eire) leży na wyspie o tej samej nazwie i zajmuje jej środkową oraz południową część
  • północna część wyspy należy do dzisiaj do Wielkiej Brytanii; stolicą tej prowincji jest Belfast
  • język irlandzki (gaelicki) należy do grupy języków celtyckich; na wyspie porozumiemy się jednak bez trudu w języku angielskim, który jest również drugim językiem urzędowym
  • pod względem administracyjnym kraj jest podzielony na 29 hrabstw (6 pozostałych hrabstw tworzy wspomnianą Irlandię Północną)
  • liczba ludności Irlandii wynosi 4,6 mln, jednak poza granicami kraju żyje diaspora licząca wg różnych szacunków od 12 do 16 mln ludzi (głównie mieszkańcy USA)
  • stolicą kraju jest półmilionowy Dublin (aglomeracja liczy 1,2 mln ludzi)
  • inne ważne miasta to Cork, Galway i Limerick
  • zdecydowana większość mieszkańców republiki to katolicy, w przeciwieństwie do Irlandii Płn., którą zamieszkują głównie protestanci patronami Irlandii są św. Patryk i św. Brygida
  • na wyspie panuje klimat umiarkowany ciepły z dużą wilgotnością powietrza
  • Irlandia jest republiką parlamentarną i należy obecnie do Unii Europejskiej
  • obowiązującą walutą jest w Irlandii euro