Aktualności

Sezon 2022 – nadzieja na powrót do normalności

Zapraszamy do wczesnych rezerwacji, miejsc ubywa szybko!


Z wielką nadzieją czekamy na nowy sezon wędkarskich wypraw 2022. Choć trudno jeszcze przewidzieć, jakie skutki będzie miała fala zakażeń wariantem Omikron, jednak cały czas liczymy na to, że nadchodzący sezon, przynajmniej w Europie, będzie sezonem w miarę normalnym. Większość krajów naszego kontynentu jest od dłuższego czasu otwarta dla zaszczepionych (choć niektóre wymagają też dodatkowych testów), a w miarę upływu czasu w kolejnych tygodniach powinny otwierać się też kraje zamorskie. Są więc spore szanse, że powrócą niedługo wyprawy do Kanady, Afryki czy Ameryki Południowej.

Używamy terminu „w miarę”, gdyż oczywiście życie w postkowidowej rzeczywistości nie będzie już identyczne z tym życiem, którego doświadczaliśmy wcześniej. Wyjazdy zagraniczne będą obwarowane rozmaitymi restrykcjami i dodatkowymi wymogami, a ich skala będzie zależała od konkretnego kraju, do którego będziemy chcieli się udać. Będą zatem rozmaite warunki wjazdu do danego miejsca – czy to szczepienia, czy testy, czy jedno i drugie. Regulacje te są już teraz tak rozmaite, że o warunkach wjazdu będziemy informowali Państwa w momencie, gdy będą Państwo zainteresowani konkretną ofertą.

Szwecja i Norwegia już zniosły obostrzenia!

Najbardziej radosne wieści dotarły do nas z dwóch najważniejszych (wędkarsko) krajów skandynawskich: Szwecji i Norwegii. Oba te kraje zniosły praktycznie wszystkie niedogodne dla turystów wymogi pandemiczne, przede wszystkim testy przed wjazdem (zarówno dla zaszczepionych jak i niezaszczepionych), kwarantannę oraz obowiązkową rejestrację podróży. Obecnie można więc podróżować do tych krajów bez żadnych ograniczeń! Nie trzeba też robić testów po powrocie z nich do Polski.

Szczepieni będą mieli najłatwiej

Jeśli chodzi o inne popularne kraje, jak Finlandia, Irlandia czy Hiszpania, generalnie w najlepszej sytuacji będą zaszczepieni posiadający tzw. „kowidowy paszport”. Oni na dzień dzisiejszy mogą wjeżdżać do tych krajów bez konieczności odbywania kwarantanny, choć czasem trzeba wykonać dodatkowo test. Jednak nieco inaczej jest w przypadku osób niezaszczepionych – ich możliwości wjazdu do danego państwa będą zapewne uwarunkowane ogólnym poziomem zakażeń w Polsce - czy będziemy strefą „zieloną” czy „czerwoną”. W tym ostatnim przypadku niezaszczepionych mogą obowiązywać testy czy kwarantanna, choć na dziś trudno to przewidzieć co będzie się działo w kolejnych miesiącach.

W przypadku krajów spoza strefy Schengen, też szczepienia będą preferowaną formą uznania danej osoby za niezagrażającą nikomu pod względem epidemicznym. Jednak w wielu krajach świata będzie na pewno obowiązywał dodatkowy wymóg testu przed wjazdem. Generalnie zakładamy zatem, że w najlepszej sytuacji będą na pewno w 2022 roku osoby zaszczepione. Na powracających do Polski spoza strefy Schengen nałożony został również wymóg testu przed wjazdem do Polski (np. na polskim lotnisku przed przekroczeniem granicy). Szczegóły na stronach polskiego MSZ.

Inflacja powoduje zwyżki cen

Pandemia (a ostatnio także sytuacja na Ukrainie) spowodowała jeszcze kolejne zmiany na rynku turystycznym. Po pierwsze jest nieco drożej i widzą to chyba wszyscy. Dodruk pieniędzy na pakiety pomocowe, inflacja i wzrost cen paliw oraz energii to czynniki, które muszą wpłynąć na wzrost cen również w turystyce. Od podwyżek cen nie uciekniemy zatem i my – wędkarze. Sygnalizujemy ten problem już teraz, bo chyba wszyscy musimy się zmierzyć z tym co nieuniknione. Nasi zagraniczni kontrahenci podnoszą ceny i nie mamy na to żadnego wpływu. Oczywiście nie chodzi o jakieś drastyczne skoki cen, raczej o wyrównywanie inflacji, co logiczne i zrozumiałe, choć na pewno niezbyt przyjemne dla konsumenta.

Coraz trudniej o miejsca

Druga kwestia to dynamicznie rosnące zainteresowanie takimi formami turystyki, które dają szansę przebywania na łonie natury, z dala od cywilizacji i ludzkich tłumów. Np. w Szwecji domki letniskowe już są praktycznie wyprzedane na miesiące letnie przyszłego roku, gdyż Szwedzi, pozbawieni przez długi czas możliwości podróżowania za granicę, „nauczyli się” niejako korzystać znowu z walorów własnego kraju. Do tego dochodzą Niemcy i inne europejskie narody, które coraz chętniej wybierają ciszę i spokój Skandynawii zamiast zgiełku wielkich hoteli i południowych plaż, gdzie łatwiej zarazić się wirusem. Na szczęście my wędkarze skupiamy się na miesiącach mniej oblężonych przez rezerwacje „wakacyjne”, jednak widzimy, że miejsc wiosną czy jesienią ubywa również w zastraszającym tempie, dlatego apelujemy do Państwa o jak najszybsze rezerwacje wędkarskich wypraw. Z każdym tygodniem wybór będzie coraz mniejszy.

Wiele nowości – europejskich i egzotycznych

Jak zwykle w nowym sezonie zaprosimy Państwa na kilka nowych łowisk w Skandynawii – przede wszystkim w Szwecji, gdzie będzie można liczyć nie tylko na piękne szczupaki, sandacze i okonie, ale również na lipienie czy ryby łososiowate. Mamy nadzieję, że uda nam się sfinalizować rozmowy z wszystkimi potencjalnymi partnerami, a szczególnie zależy nam na nowych miejscach w południowej Szwecji – jak najbliżej portu w Karlskronie. Jest na to duża szansa. Będą też na pewno nowe miejsca w Norwegii, gdyż wyprawy do tego kraju na ryby morskie cieszą się niesłabnącą popularnością.

Jesteśmy również obecnie w trakcie przygotowywania nowych produktów wędkowania morskiego w tropikach i na Morzu Śródziemnym. W nowym sezonie zadebiutują zatem z naszej ofercie świetne łowiska ryb morskich na Malediwach (łowienie na popping i spinning). Prowadzimy obecnie rozmowy z kontrahentami i jest duża szansa na bardzo atrakcyjne ceny.

Ponadto chcemy wprowadzić do sprzedaży wycieczki do Hiszpanii nad Morze Śródziemne (ujście Ebro), gdyż odradzająca się tam populacja tuńczyków (również tych największych – błękitnopłetwych) przyciąga coraz większe rzesze miłośników morskiego wędkarstwa. Będzie to z pewnością hit najbliższych lat, a cena powinna odpowiadać możliwościom finansowym dużej rzeszy polskich wędkarzy. To w końcu nie jest wyprawa gdzieś za ocean, a na nasze europejskie morze, choć i tutaj można spodziewać się pięknej słonecznej pogody, wielkiej przygody i pojedynków z prawdziwymi gigantami.

Zapraszamy na wędkarskie wyprawy Eventuru i życzymy pięknych okazów w sezonie 2022!
Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro, 02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16