Aktualności

Sezon 2021 – możliwości są duże

Szwecja i Norwegia otwarte na lato. Zapraszamy!


W miarę upływu czasu przyzwyczajamy się powoli do pandemii i powracamy do naszej wędkarskiej rzeczywistości – planowania oraz rezerwowania zagranicznych wypraw. Sytuacja jest oczywiście nadal poważna, jednak przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności szanse na zarażenie się w trakcie wędkarskiego urlopu są znikome, można powiedzieć bliskie zeru.

Problemy z egzotyką

Większym problemem są ograniczenia administracyjne wprowadzone w wielu krajach, jak na przykład obowiązkowa kwarantanna, zakaz lotów czy w ogóle czasowe zamknięcie granic. To sprawia, że niektóre bardzo atrakcyjne kierunki są obecnie poza zasięgiem wędkarzy. Szczególnie odnosi się to wypraw egzotycznych, pozaeuropejskich. Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja w tych krajach w kolejnych miesiącach – być może będzie można pojechać niedługo przynajmniej do niektórych z nich.

Szwecja - bez ograniczeń, ale z testem dla niezaszczepionych

Jednak pomimo tych problemów mamy i tak wiele szczęścia w stosunku do innych gałęzi turystyki. Na jednym z naszych podstawowych kierunków skandynawskich są bowiem przez cały czas praktycznie nieograniczone możliwości wyjazdów na ryby. Mamy na myśli Szwecję, w której nie wprowadzono takich restrykcji, jak w innych krajach europejskich. Jedynym wymogiem stawianym obecnie przyjeżdżającym jest konieczność posiadania ważnego testu na obecność koronawirusa z wynikiem negatywnym, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przyjazdem do tego kraju (więcej szczegółów u naszych konsultantów). W myśl nowych ustaleń Strefy Schengen osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy nie muszą posiadać testu, a jedynie tzw. „paszport covidowy”. W ostatnich miesiącach Szwecja stała się swoistą „oazą” dla turystyki i wolności podróżowania na naszym kontynencie. Ma to odbicie w wielkim zainteresowaniu wyjazdami do tego kraju ze strony naszych klientów. Szczególnie, że Szwecja należy do najbezpieczniejszych miejsc pod względem epidemicznym – gęstość zaludnienia jest tam mała, wędkarskie domki na uboczu, wędkowanie na łonie natury, przez co szansa na zakażenie koronawirusem absolutnie znikoma.

Norwegia już otwarta

Jeśli chodzi o Norwegię, od 21 czerwca br. jest znowu możliwe podróżowanie do tego pięknego kraju na ryby. Norwegia przystąpiła również do europejskiego porozumienia uznającego tzw. „paszporty covidowe”. W myśl nowych przepisów osoby zaszczepione (minimum tydzień po przyjęciu drugiej dawki lub minimum trzy tygodnie po przyjęciu szczepionki jednodawkowej) i ozdrowieńcy mogą bez przeszkód wjechać do Norwegii i spędzić tam wędkarski urlop bez dodatkowych testów i innych wymogów. Niestety, osoby niezaszczepione pragnące podróżować samochodem i promem przez Szwecję lub Danię muszą jeszcze poczekać na dalsze luzowanie przepisów, gdyż obecnie wymogi praktycznie wykluczają opcję wędkarskiej podróży. Wymagane są testy na 24 h przed wjazdem, testy na granicy, kwarantanna i dodatkowy test w siódmym dniu kwarantanny. Szczegółowe informacje na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/norwegia

Osoby niezaszczepione mogą za to skorzystać z dwóch innych opcji: podróży samolotem z Polski (jeśli dana osoba mieszka w Polsce o i przebywała w niej przez 10 ostatnich dni) lub podróży samochodem przez Danię i Szwecję bez korzystania z promów oraz noclegów po drodze. Wówczas osoby niezaszczepione mogą wjechać do Norwegii i uniknąć kwarantanny, choć w przypadku podróży samochodem muszą wykonać test na norweskiej granicy i zarejestrować swój wjazd on-line na 72 godziny przed wjazdem do Norwegii.

W przypadku innych krajów europejskich (np. Hiszpania, Islandia, Irlandia, Bałkany, Niemcy), sytuacja zmienia się dynamicznie – do wielu z nich możemy już jeździć bez testów i kwarantanny. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt! Chętnie odpowiemy na Państwa bardziej szczegółowe pytania – nasi konsultanci są do Państwa dyspozycji.

Zapraszamy na ryby z Eventurem!
Nasi konsultanci

Maciek Rogowiecki Tomasz Wieczorek

Siedziba biura

EVENTUR FISHING
ul. Roentgena 23 lok. 21, III piętro
02-781 Warszawa

biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-17.00

telefon: + 48 22 894 58 12
faks: + 48 22 894 58 16