Rzeka Ranga | Islandia


O łowisku

Licencje limitowane

Łososiowe rzeki Islandii są prywatne - poszczególne ich odcinki należą do farmerów posiadających nadrzeczne grunty. Zadaniem organizatora turystyki wędkarskiej jest tu więc uzyskanie zgody na wędkowanie od farmera, a właściwie kilku farmerów, przez których pola przepływają najlepsze rzeki. To dość trudne zadanie. Ponadto, wszyscy zainteresowani są ochroną zasobów naturalnych kraju oraz jego przepięknej przyrody. Podstawą islandzkiego wędkarstwa łososiowego jest więc bardzo restrykcyjne ograniczenie dostępu do wód.

Na poszczególne rzeki sprzedaje się bardzo niewiele licencji dziennych, tak, że na raz na kilkukilometrowych odcinkach wędkują zazwyczaj maksymalnie dwie osoby. Ale plusem tej sytuacji jest to, iż wędkarze mają nad wodą zachowaną prywatność i spokój, nie muszą pędzić, aby dobrych miejsc nie zajęła im konkurencja, a na dodatek w wodzie jest mnóstwo ryb. To wszystko sprawia, że Islandia jest chyba najbardziej ekskluzywną ofertą wędkarstwa łososiowego na świecie.

Królowa islandzkich rzek

Dzięki nawiązaniu współpracy z renomowanym islandzkim partnerem proponujemy Państwu licencje nie tylko na największą liczbę rzek Islandii, ale również na te najlepsze. Należą do nich Ranga, Laxa, Vididalsa czy Midfjardara. Szczególnie ta pierwsza rzeka może uchodzić za prawdziwe łososiowe „Eldorado”. Jest podzielona kilkanaście sektorów o zróżnicowanym charakterze - od spokojnych odcinków wijących się leniwie przez islandzkie łąki, po fragmenty typowo górskie z licznymi bystrzynami, przelewami i głazowiskami.

W okresie ciągu tarłowego zasobność w łososie Rangi jest tak duża, że nawet początkujący wędkarz ma wielką szansę na złowienie tej prestiżowej i pięknej ryby. Łososie łowi się tutaj różnymi metodami - muchową, która uchodzi za najwłaściwszy i najbardziej tradycyjny sposób, a także spinningową - zarówno z użyciem pałeczek tyrolskich oraz much tubowych, jak i woblerów czy błystek wahadłowych. Ranga jest rzeką z kategorii „full service”, a więc wędkować można tutaj tylko w towarzystwie miejscowego przewodnika. Poza tym oferujemy wiele rzek w kategorii „self service”, gdzie wędkować można sememu.

Z innych łososiowatych w rzekach Islandii żyją liczne trocie wędrowne - wchodzą do rzek na tarło podobnie jak łososie - a także pstrągi potokowe i cudownie ubarwione arktyczne palie (saiblingi). Te ostatnie preferują środowisko rzeczne i jeziorowe, ale można je spotkać także w rozległych lagunach z lekko słonawą wodą, zlokalizowanych przy ujściach islandzkich rzek do fiordów czy otwartego oceanu.

Dostępność łowiska

W łososiowych rzekach Islandii wędkujemy z brzegu lub brodząc w wodzie (niezbędne są wodery lub spodniobuty). Nad rzeki typu „full service” docieramy samochodem terenowym wraz z przewodnikiem. Na rzekach kategorii „self service” wędkujemy sami. Dotarcie nad wodę wymaga często (ale nie zawsze) użycia samochodu terenowego z napędem na 4 koła. Samochody do wynajęcia na miejscu.

Rekomendowane metody połowu

Spinning z użyciem błystek wahadłowych, woblerów, a także much tubowych (system z pałeczką tyrolską). Sztuczna mucha (ciężki zestaw łososiowy z dwuręczną muchówką, ale także muchówki jednoręczne o odpowiedniej mocy).

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Na wielu odcinkach może wędkować tylko dwóch wędkarzy jednocześnie. Z łowiska wolno zabrać wszystkie złowione łososie, z wyjątkiem dużych samic (powyżej 5 kg), które przewożone są przez gospodarzy w górę rzeki dla ułatwienia tarła. Łososie są przetrzymywane w chłodni przez gospodarzy. Na życzenie mogą być uwędzone lub przyrządzone w inny sposób oraz próżniowo zapakowane do transportu. Mogą też być przygotowane do transportu w stanie surowym (zamrożone).

Zjawiskowa wyspa

Zaręczamy, że Islandia należy do najpiękniejszych miejsc na świecie. Warto więc wzbogacić wyjazd wędkarski o kilka dni zwiedzania wyspy wynajętym samochodem. Najlepiej nadaje się do tego celu pojazd terenowy z napędem na cztery koła, który umożliwia nie tylko poruszanie się po asfaltowych szosach wzdłuż wybrzeża, ale również wjazd w głąb wyspy do tzw. interioru. Można tam przemierzać dzikie szlaki górskie, pokonywać samochodem strumienie, docierać do lodowców, wulkanów, gorących źródeł i cudownych wodospadów.

Szczególnie polecamy takie miejsca, jak plaża w Vik z czarnym wulkanicznym piaskiem, górska dolina Thorsmork, pływające góry lodowe w jeziorze Jökulsarlon - znanym z filmu z Jamesem Bondem, słynny gejzer Strokkur, połączenie dwóch płyt kontynentalnych w Thingvellir, wodospady Gulfoss, Seljalandsfoss i Skogafoss, a także gorące źródła Blue Lagoon oraz stolicę wyspy – Reykjavik.


Zakwaterowanie

Oferujemy Państwu zakwaterowanie w specjalistycznym ośrodku wędkarskim położonym nad samym brzegiem rzeki Ranga. Pokoje dwuosobowe z łazienką i WC. Wyżywienie w restauracji na terenie ośrodka. Dania są bardzo smaczne, często wręcz wykwintne. Można też zakwaterować się w jednym z hoteli i codziennie dojeżdżać nad wodę.


Serwis wędkarski

Nad wodę zawiozą Państwa swymi samochodami przewodnicy, którzy przez cały czas będą udzielali porad i świadczyli niezbędną pomoc – w tym podbieranie ryb. Możliwe wypożyczenie kompletnego sprzętu wędkarskiego. Na życzenie zapewniamy transfer z lotniska lub pomagamy w wynajmie specjalistycznego samochodu terenowego.


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Rzeka Ranga

Cena: W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem.

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowisko rzeczne w południowo-zachodniej Islandii, oddalone ok. 120 km od Reykjaviku i portu lotniczego w Keflaviku, ok. 2240 km od portu promowego w Hanstholm (Dania).

Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów łososia atlantyckiego (od lipca do września) i troci wędrownej (cały rok). W innych rzekach Islandii można poławiać również łososia, a także troć wędrowną, palię arktyczną oraz pstrąga potokowego.

Kiedy najlepiej jechać?
Najlepszy sezon połowu łososi to lato (lipiec, sierpień).

Jak dojechać na miejsce?
Najlepiej samolotem. Oferujemy pomoc przy ewentualnej rezerwacji samolotu. Można tez dotrzeć promem z Danii, ale podróż jest dość długa.

Największe atuty oferty

  • doskonałe rzeki łososiowe, w sezonie zawsze pełne ryb
  • rzadka we współczesnym wędkarstwie prywatność i samotność (limitowane licencje na poszczególne poole)
  • wygoda łowienia szczególnie na sztuczną muchę (brak drzew)
  • fantastyczne krajobrazy
  • bardzo dobra kuchnia

Podróż warta każdej ceny (2008)

Wyprawa do krainy gejzerów dała nam szansę nie tylko na połowienie grubych ryb, ale również na kontakt z niespotykanymi gdzie indziej krajobrazami i nieskażoną cywilizacją naturą. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi!

Zobacz reportaż

Co oprócz łowienia?

Wyprawiając się do Islandii na ryby warto zaplanować sobie 2-3 dni na zwiedzanie wyspy, aby poznać jej największe atrakcje, jak gejzery, wulkany, lodowce, klifowe skały, czarne plaże, oszałamiające wodospady, „księżycowe” kratery, wrzynające się w górskie pasma fiordy, zielone górskie doliny czy siarkowe termy. Osobom zainteresowanym chętnie udzielimy bardziej szczegółowych informacji i porad.

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.