La Ventana, Morze Corteza | Meksyk


O łowisku

La Ventana – baza i organizacja łowienia

Oferujemy zakwaterowanie w kameralnym ośrodku wypoczynkowym wykorzystywanym przez kilka miesięcy w roku przez surferów, a w pozostałej części roku przez wędkarzy (głównie z USA i Kanady). Jest położony przez samej piaszczystej plaży, także kąpiel, pływanie na kajaku czy desce, jest również możliwe w każdej wolnej chwili po łowieniu. Na ryby goście pływają pod opieką miejscowych przewodników (byłych rybaków), a do połowów używane są tradycyjne miejscowe łódki nazywane pangami, wyposażone w szybkie silniki. Łodzie mają od 600 do 650 centymetrów długości i są w pełni wystarczające dla dwóch wędkarzy oraz przewodnika. Nie są to jednak duże, luksusowe łodzie do poppingu, jakie wykorzystywane są choćby w naszych bazach w Panamie czy na Andamanach.

Sama La Ventana to miejscowość cicha i nieco senna – przynajmniej okolice naszej bazy, która leży na jej obrzeżach. Dojeżdża się do niej samochodem z lotniska na przylądku Cabo San Lucas, a po drodze można podziwiać egzotyczne krajobrazy meksykańskiej Kalifornii, w których dominują na przemian góry i przestronne równiny porośnięte kaktusowymi gajami. Po drodze mijamy też pomalowane intensywnie kolorową farbą hacjendy, knajpki z miejscowymi nader pikantnymi potrawami, kameralne sklepiki z przysłowiowym „mydłem i powidłem”, stacje benzynowe i potężne terenowe samochody, prowadzone przez śniadych, wąsatych „machos” w kapeluszach z szerokim rondem. Ale generalnie królują wielkie pustkowia, gdzie nie ma nic oprócz lokalnej przyrody. To prawdziwy Meksyk znany nam z dawnych filmów o Dzikim Zachodzie, nie zadeptany jeszcze przez turystów i nie zniszczony przez komercję.

Pogoda

Okolice La Ventany i Morze Corteza mają specyficzny mikroklimat. Niemal codziennie od godziny 14.00 zaczynają tu wiać silne wiatry i dalsze łowienie jest trudne lub wręcz niemożliwe (stąd popularność tego zakątka świata wśród surferów). Wędkarskie sesje trwają więc od rana (godz. 6.00) do wczesnego popołudnia. Wówczas morze jest spokojne, a ryby aktywne. Po południu można spędzić czas odpoczywając w bazie lub na plaży.

Żywiec (lub martwa ryba)

Z naszych obserwacji wynika, iż najskuteczniejszą metodą połowu ryb drapieżnych w okolicach La Ventana jest żywiec (lub martwa ryba). Używa się do niego jako przynęty mniejszych ryb, np. z gatunku ladyfish (po uprzednim znalezieniu łowimy je sami na wędkę w asyście przewodnika). Prowadzimy ją w wolnym trollingu w okolicach raf i wypłyceń, a szczególnie tam, gdzie następuje ostry uskok z płytszej wody na głębinę. Oczywiście miejsca do połowu wybiera prowadzący łódkę przewodnik.

Naszym łupem przy tej technice połowu padają różne ryby, ale najbardziej ekscytująca jest walka z pięknymi i bardzo silnymi okazami z gatunku rooster fish. Ryby te mają na grzbiecie efektowne pióropusze z płetw i pasiaste srebrno-szare boki. Należą do najbardziej pożądanych trofeów w morskim wędkarstwie. W każdej chwili można się tutaj spodziewać brania sztuki w granicach 20-30 kilo, co jest już wybitnym wyczynem i nie zdarza się zbyt często na innych łowiskach. Po braniu czeka nas zawsze ciężka praca i zacięta walka.

Poza gatunkiem rooster fish możemy spodziewać się m.in. brań złocisto-żółtych koryfen (dorado), potwornie silnych grouperów (kulinarny rarytas) czy bajecznie kolorowych snapperów. Czasem przyjdzie nam zmierzyć się z groźnym rekinem (szansa na sukces tylko wtedy, gdy mamy stalowy przypon). Oczywiście może się także trafić marlin, tuńczyk, wahoo czy żaglica, ale ryby te rzadko zapuszczają się w okolice brzegu, żyjąc raczej na otwartym morzu.

Trolling

Spinningowe sztuczne przynęty (np. woblery) najlepiej działają tu prowadzone metodą trollingu. Bliżej brzegu najczęściej złowimy w ten sposób ładny okaz koryfeny, barakudy, groupera lub snappera, a gdy odpłyniemy nieco dalej na otwarte morze, mamy szansę na wahoo, będące najszybszą rybą oceanów, a także żaglicę czy nawet marlina. Warunkiem wyholowania tej ostatniej ryby jest odpowiednio mocny sprzęt. W niektórych okresach roku wahoo jest tu tak dużo, że ich łowienie staje się powszechne. Tak było np. wiosną 2015 roku, gdy nawet miejscowi przecierali oczy ze zdumienia widząc w okolicy La Ventany wielkie ilości tej w sumie rzadkiej i bardzo cenionej wędkarsko ryby. Wytrwale trollingującym trafiają się też rozmaite tuńczyki, a powszechną, niemal codzienną zdobyczą jest wszędobylskie bonito.

W trakcie wędkowania na otwartym morzu (ok. 30 minut rejsu od brzegu) mamy szansę na spotkanie różnych stworzeń morskich – np. delfinów, rekinów, żółwi morskich czy wielorybów i zrobienie efektownych zdjęć.

Sztuczna mucha

Trzecią niezwykle popularną metodą połowu jest w La Ventanie sztuczna mucha. Polecamy ja wszystkim tym, którzy chcą przeżyć niezwykłą przygodę z koryfenami (zwanych również dorado lub mahi-mahi) – naszym zdaniem najpiękniejszymi rybami oceanicznymi. Łowi je się w specyficzny sposób, wykorzystując do wabienia małe żywce. Przewodnicy kupują codziennie rano świeże rybki, oferowane przez miejscowych rybaków (trzeba najpierw podpłynąć do nich na łowisko).

Następnie przewodnicy pływają wypatrując dorad, które pływają zwykle w małych stadkach. Po znalezieniu ryb utrzymuje się je przez jakiś czas w łowisku przy pomocy właśnie owych rybek, wrzucanych do wody przez przewodników. Wówczas wędkarze wykonują rzuty muchówką i próbują sprowokować koryfenę do brania szybko ściąganym morskim streamerem. Brania są atomowe, a walcząca na muchówce morska ryba dostarcza zupełnie odmiennych wrażeń, niż jej każdy słodkowodny kuzyn. Siła takiego rywala wprost poraża! Hol koryfeny jest często okraszony efektownymi, wysokimi wyskokami.

Poza koryfenami możemy próbować łowić na muchę również inne ryby. Złowienie roostera jest bardzo trudne, ale się zdarza. Najczęściej trafiają się za to małe tuńczyki bonito. Na muchówce walczą również wspaniale.

Dostępność łowiska

Ryby łowi się z tradycyjnych w tej okolicy łodzi wędkarskich zwanych pangami, napędzanych silnikami spalinowymi i kierowanych przez bardzo doświadczonego miejscowego przewodnika-kapitana. Z jednej łodzi może łowić dwóch wędkarzy. Można również łowić z plaży, ale wyniki nie są oczywiście porównywalne z tymi z łodzi.

Rekomendowane metody połowu

Żywiec (martwa ryba), trolling i sztuczna mucha na mocniejszy, morski sprzęt. Nie zalecamy łowienia na spinning i popping

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

Większość ryb po sfotografowaniu wypuszcza się ostrożnie z powrotem do wody. Na życzenie można zabrać rybę do konsumpcji. Kapitan zabiera również ryby na kolację do bazy wędkarskiej, zgodnie z aktualnymi życzeniami kucharza.

UWAGA! Morskie, tropikalne wyprawy wędkarskie to specjalny rodzaj wyjazdów. Nie są one przeznaczone dla każdego. Zwracamy państwa uwagę, iż ten sposób wędkowania wymaga odporności na niekorzystne warunki pogodowe (wysoka temperatura i wilgotność, możliwość opadów i silnego wiatru/fali) oraz przynajmniej przeciętnej sprawności fizycznej. Ryby, które występują w tropikach są bardzo silne, a sprzęt do ich łowienia jest niezwykle mocny i ciężki (wędka z kołowrotkiem waży często ponad 1 kg). Całodzienne operowanie sprzętem tych gabarytów wymaga wytrzymałości, siły i żelaznej konsekwencji w rzucaniu. Ponadto prosimy wziąć pod uwagę fakt, iż najlepsze łowiska ryb tropikalnych znajdują się często w krajach tzw. „trzeciego świata”, często w lokalizacjach oddalonych o wiele godzin drogi od jakiejkolwiek cywilizacji. Zarówno nasze biuro jak i nasi zagraniczni kontrahenci dokładamy wszelkich starań aby zapewnić każdemu wędkarzowi maksymalny poziom bezpieczeństwa. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń (np. pogodowych) czy wypadków, potrzeba pomoc może nadejść dopiero po wielu godzinach. Ponadto w krajach tropikalnych zdarzają się niespodziewane komplikacje w podróży, których nie sposób przewidzieć wcześniej. Dla przykładu – zamknięte lotniska/odwołane loty, klęski żywiołowe (cyklony, huragany, epidemie, itp.). Z takimi sytuacjami mamy do czynienia bardzo rzadko (przez ponad 20 lat działalności spotkaliśmy się z nimi jedynie kilka razy) jednak mogą one mieć miejsce podczas państwa podróży. Takie zdarzenia mogą powodować istotne zmiany w programie wyprawy – np. dotarcie na miejsce docelowe z opóźnieniem, powrót do domów dopiero po kilku dniach od pierwotnie zaplanowanego terminu czy konieczność zakupu oddzielnych/nowych biletów lotniczych.

Uwaga - to nie jest miejsce na popping!

Niestety, przy wszystkich swoich zaletach Morze Corteza ma też swoje wady i ograniczenia. Najważniejszą z nich jest to, że nie jest raczej najlepszym miejscem dla miłośników morskiego poppingu i spinnigu. Musimy to uczciwie stwierdzić na podstawie naszej pierwszej wyprawy w 2015 roku, która dla uczestników preferujących te właśnie metody zakończyła się sporym rozczarowaniem. Przy użyciu spinningu i poppingu złowiono niewiele ryb i nie wiemy właściwie dlaczego. Było to dla nas zdarzenie zupełnie niespodziewane, ryby były bowiem w łowisku i świetnie reagowały na żywca – szczególnie rooster fish. Dlatego osoby pragnące połowić wyłącznie metodą poppingu/morskiego spinningu zapraszamy raczej w inne rejony świata – np. na Andamany, do Panamy albo na Madagaskar.

Wyniki na wyprawach

Zemsta Corteza (2015)

To była moja jubileuszowa, setna wyprawa wędkarska za granicę. Jednocześnie okazała się chyba najtrudniejszą. Naszym celem było Morze Corteza w meksykańskiej Kalifornii oraz połowy dorad, roosterów, wahoo i innych oceanicznych gatunków.

Zobacz reportaż


Zakwaterowanie

Ośrodek dla wędkarzy i miłośników windsurfingu. Pięknie położony przy samej piaszczystej plaży, na obrzeżach miejscowości La Ventana, wśród tropikalnej roślinności. Do dyspozycji gości 2-osobowe pokoje z klimatyzacją i łazienką (część pokoi w odrębnych bungalowach tworzących oddzielne domki). W cenie pobytu oferowane są śniadania, lunche (na wodzie) oraz obfite i smaczne obiadokolacje. W menu potrawy z grilla, często serwowane są też świeże ryby lub owoce morza (bywa nawet sushi), a także potrawy kuchni meksykańskiej (np. pasta guacamole z awokado, słodkie sosy czekoladowe). Napoje w cenie (również piwo). W pozostałych porach goście mogą przygotowywać w kuchni dodatkowe posiłki we własnym zakresie (np. ze złowionych ryb).

Typowy dzień w bazie La Ventana

Pobudka następuje wcześnie, około godziny 5.30. Pół godziny później wędkarze spotykają się na śniadaniu. Pod koniec śniadania każda łódź pakuje do swojego coolera lunch (kanapki, przekąski, zimne napoje, piwo, itp.). Wyjazd z ośrodka następuje około 6.30-7.00. W zależności od najlepszych obecnie rejonów łowienia dojazd samochodem do łodzi wędkarskich trwa od 10 do 35 minut. Po przyjechaniu do odpowiedniej przystani wędkarze dwójkami udają się na swoje łodzie. W przypadku niektórych przystani, gdzie nie ma profesjonalnego slipu, wędkarze proszeni są przez przewodników o pomoc w ściągnięciu łodzi do wody.

Wędkowanie odbywa się z reguły w systemie rotacyjnym – wędkarze każdego dnia zmieniają przewodników. Każdy bowiem z nich łowi często w innych miejscach i ma swoje własne sposoby na odszukiwanie ryb. Taki system gwarantuje dobrą zabawę, różnorodność i wysokie prawdopodobieństwo udanych łowów przez każdego z gości. Jeśli wędkarze życzą sobie łowić na żywca lub sztuczną muchę, pierwszą rzeczą do zrobienia jest pozyskanie żywca (łowi się go zazwyczaj własnoręcznie w asyście przewodnika) lub kupienie od miejscowych rybaków sardynek na zanętę (przy metodzie muchowej sardynki używane są do wabienia koryfen, roosterów, itp.). Na kupno sardynek należy mieć codziennie przygotowane 15-20 USD. Czasami po sardynki płynie się 5 minut (jeśli są blisko przystani), a czasami trzeba płynąć godzinę (jeśli nie ma ich w pobliżu slipów).

Wędkowanie trwa z reguły do godziny 13.00-14.00 (w zależności od pogody i siły wiatru) i połączone jest z 30-minutowym lunchem spożywanym na łodzi. Powrót do bazy w La Ventana następuje około 14.30-15.00. Następnie wędkarze mają wolne popołudnie (wizyta w miasteczku, odpoczynek na plaży, kajaki, dodatkowe łowienie z plaży, itp.). Obfita kolacja podawana jest zazwyczaj około godziny 18.30-19.30.


Serwis wędkarski

Wędkowanie na morzu odbywa się pod opieką doświadczonych miejscowych przewodników, którzy prowadzą również łodzie. Żywce są łowione we własnym zakresie przez przewodników lub samych wędkarzy, bądź zakupywane u miejscowych rybaków (głównie małe rybki do wabienia). W bazie otrzymać można szczegółową poradę wędkarską oraz na życzenie wypożyczyć sprzęt (niektóre elementy sprzętu za dodatkową opłatą).


Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania - Meksyk

Termin:sezon trwa cały rok, jednak niektóre gatunki ryb obecne są okresowo (prosimy o kontakt z biurem)
Czas trwania:pobyty 7-dniowe rozpoczynające się od dowolnego dnia, możliwe krótsze i dłuższe pobyty
Dojazd:we własnym zakresie – przelot do Cabo San Lucas gdzie goście odbierani są przez przedstawiciela ośrodka i transportowani samochodem (ok. 4,5 h) do La Vantana
Ilość uczestników:od 2 do 14 osób
Zakwaterowanie:pokoje 1-, 2- lub 3-osobowe
Wyżywienie:3 posiłki dziennie
Łowiska:morze Corteza w okolicy La Ventana
Przewodnik:zawarty w pakiecie, jedne przewodnik na każdych dwóch wędkarzy
Cena: równowartość 2350,- USD za 7 dni pobytu bez przelotu dla 1 osoby (płatność w PLN wg kursu z dnia wpłaty);
W cenie:
  • 7 dni w ośrodku wędkarskim
  • 6 dni wędkowania
  • pokój 2-osobowy
  • 3 posiłki dziennie + napoje + piwo
  • profesjonalny przewodnik wraz z łodzią na 6 dni wędkowania
  • transfery z/na lotnisko
  • transfery z/do na łowisko
  • ubezpieczenie turystyczne NNW, KL, bagaż

Więcej informacji o ofercie:

Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940
Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168
Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
La Ventana oddalona jest z Warszawy o prawie 10 500 kilometrów. Czas przelotu (zazwyczaj konieczne są dwie przesiadki po drodze – jedna w porcie europejskim i druga w Mexico City) z przesiadkami wynosi od 15 do ponad 20 godzin, w zależności od siatki połączeń. Portem docelowym jest Cabo San Lucas, skąd wędkarze transportowani są klimatyzowanym vanem na lotnisko (ok 4,5 godziny jazdy).

Jakie ryby?
Zapraszamy do Meksyku na połów ryb morskich, głównie takich gatunków, jak: rooster fish, koryfena (dorado), tuńczyk, bonito, oceaniczna belona, wahoo, snapper, grouper, a także marlin, żaglica, rekin. Najlepszy sezon wędkarski trwa od kwietnia do października. Wtedy w przybrzeżnych wodach Meksyku jest najwięcej interesujących wędkarzy ryb. Jeśli chodzi o poszczególne gatunki ryb, to optymalne sezony połowu przedstawiają się następująco: rooster fish – od kwietnia do sierpnia, dorado – od czerwica do października, snapper oraz grouper – od kwietnia do października, wahoo, tuńczyk żółtopłetwy, marlin, żaglica – gatunki obecne na otwartej wodzie cały rok, ale najlepszy okres połowu to miesiące sierpień-styczeń.

Kiedy najlepiej jechać?
Sezon trwa cały rok, jednak niektóre gatunki ryb obecne są okresowo (patrz wyżej).

Jak dojechać na miejsce?
Z Europy przelot samolotem do Meksyku.

Największe atuty oferty

  • atrakcyjna cena (jak na wyprawy egzotyczne)
  • wyjątkowo piękne okazy z gatunku rooster fish, wahoo, dorado, snapper, grouper, belona (w zależności od sezonu i metody połowu)
  • możliwość połowu pięknych dorad (koryfen) oraz innych ryb na sztuczną muchę
  • dobre warunki zakwaterowania w bazie i bardzo przyjemna okolica (przy samej plaży)
  • meksykańska kuchnia
  • duża porcja egzotyki w mało znanej części Meksyku

Co oprócz łowienia?

  • możliwość zorganizowania dodatkowego krótkiego pobytu w stolicy Meksyku (zwiedzanie m.in. Sanktuarium Maryjnego w Guadalupe, piramid w Teotihuacan, placu Zocalo, kanałów Xochimilco, wytwórni tequili, stadionu Azteków)
  • możliwość zorganizowania wieczoru muzyki meksykańskiej
  • możliwa fakultatywna wycieczka do La Paz czy zwiedzanie Cabo San Lucas
  • pływanie na desce, kajak
  • restauracje z kuchnią meksykańską i drinkami na bazie tequili

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.