Una jest jedną z większych rzek zachodniej części Bośni i Hercegowiny. Płynie głównie przez tereny górzyste i pagórkowate. Na znacznej długości ma charakter typowej rzeki górskiej, ale są też odcinki spokojniejsze. Jej głębokość jest miejscami znaczna, niemniej miłośnicy brodzenia znajdą również wystarczająco dużo płycizn. Szerokość rzeki waha się w granicach 30-50 m. Dno jest raczej twarde, usłane kamieniami, piaskiem i żwirem. Na rybostan tej pięknej rzeki składają się dzikie pstrągi potokowe i lipienie, a także pochodzące z zarybień pstrągi - zarówno tęczowe, jak i potokowe. Królową rzeki jest głowacica, którą w niektórych miejscach można złowić stosunkowo (jak na te rybę) łatwo. Dobrze jednak skorzystać z usług przewodnika, który doskonale wie, gdzie czają się miedziane ryby i na jakie przynęty najchętniej zareagują.
Poza rybami łososiowatymi w Unie jest sporo klenia, który nie należy tu jednak do cenionych wędkarskich trofeów. Una słynie z okazowych pstrągów i lipieni. Największe sztuki trafiają się w głębokich baniach i rynnach. Największe tęczaki dochodzą do 7-8 kg i po zacięciu są bardzo trudne do utrzymania na muchówce. W zależności od sezonu i aktualnego pokarmu naturalnego ryby łowi się przy użyciu wszelkich muchowych technik - na suchą i mokrą muszkę, na nimfy oraz streamery.
Unac jest również typową górską rzeką. Miejscami płynie przez malownicze wąwozy pomiędzy pionowymi skalnymi ścianami, w odludnych, dzikich okolicach. Najpopularniejszym miejscem wśród wędkarzy jest tzw. Martin Brod, należący już do Republiki Serbskiej. Dojeżdżając do tego miejsca od strony Kulen Vakuf każdy wędkarz może zobaczyć budzącą grozę pozostałość wojny - zwalony do wody betonowy most, rozłupany bombą (lub dynamitem?) na dwie części. Dziś jednak jest tu już całkiem spokojnie, a miejscowi bardzo przyjaźnie spoglądają na przybyszów z wędką.
W miejscu, gdzie Unac łączy się z Uną, jest szansa na największe okazy pstrągów, dochodzące do kilku kilogramów masy. Nieco powyżej, przy słynnej hodowli pstrągów, występuje największe zagęszczenie ryb. Przyciąga je zapewne pochodzący z farmy zapach pokarmu. Jeśli warunki pogodowe dopisują, a stan wody nie jest zbyt wysoki, przez kilka godzin można złowić tam na muchę nawet kilkadziesiąt pstrągów i lipieni! Największe schodzą po zacięciu w dół w spienione szypoty i bezpardonowo zrywają cienkie żyłki. Ale co jakiś czas da się wyholować nawet sztukę 3-4-kilogramową. Osoby zainteresowane łowieniem w bardziej dzikim otoczeniu mogą stopniowo przemieszczać się w górę rzeki i łowić ryby na wielu atrakcyjnych, malowniczych odcinkach.
Klokot łączy w sobie charakter rzeki górskiej i nizinnej. W górnym fragmencie dominują w niej bystrza, szypoty i spienione kaskady, a dno zalega głównie żwir i liczne większe głazy. Centralną część łowiska, które obejmuje oferowana przez nas licencja, stanowi głębsza szeroka płań, kończąca się progiem wodnym. Napływ na próg to doskonałe miejsce na połów dorodnych pstrągów tęczowych i potokowych (1-4 kg), które kusi się głównie streamerami.
Jeśli udamy się w dół rzeki, zobaczymy zupełnie inny obrazek. Wije się ona tam poprzez łąki i płynie dość wolnym nurtem. Jest jednak głęboka (2-4 m), a dno porasta bogata roślinność. Woda jest przejrzysta i czysta jak kryształ, choć ma odcień pięknego zielonego szmaragdu. Na tym odcinku mamy szanse na złowienie pięknych pstrągów potokowych i lipieni - szczególnie wówczas, gdy użyjemy właściwego rodzaju suchej muszki. Czają się one często pod krzakami i nawisami z gałęzi drzew, a także w podwodnych trawach. Nad rzeką zbudowano specjalne pomosty, które ułatwiają rzuty na łąkowym odcinku. Można też wynająć łódkę wiosłową i spływać nią z nurtem, obławiając po kolei ciekawsze miejscówki.
Na rzekach Una, Unac i Klokot łowimy z brzegu lub brodząc. Na rzece Klokot również z łódki. W niektórych miejscach w okolice brzegu rzeki można dojechać samochodem.
Wszystko zależy od tego, jakie owady są w danym momencie naturalnym pokarmem ryb. Pstrągi tęczowe najczęściej łowi się na streamery, nimfy i suche muszki. Pstrągi potokowe zwykle bardzo dobrze reagują na suche muchy, ale często również są do złowienia na mokre muchy czy nimfy. Lipienie najlepiej łowić przy użyciu suchych much i nimf. Głowacice łowimy przy pomocy streamerów. Przy doborze metody i przynęty ważnymi czynnikami są stan wody, jej klarowność, a także warunki pogodowe i miejsca aktualnego przebywania ryb. Szczegółowe informacje na zapytanie. Na miejscu istnieje możliwość zakupu skutecznych rodzajów sztucznych much.
Rzeki podzielone są na strefy, na których obowiązują często oddzielne, zróżnicowane pod względem cen i przepisów licencje wędkarskie. Generalnie, poza nielicznymi wyjątkami, dozwolona jest jedynie sztuczna mucha. Złowione ryby z reguły (jeśli przepisy na daną strefę nie stanowią inaczej) powinny być po złowieniu ostrożnie wypuszczone z powrotem do wody. W Bośni i Hercegowinie przepisy nie są traktowane z przymrużeniem oka, ale bardzo poważnie, a kontrolę można spotkać na wodzie niemal codziennie. Jest to przyjmowane z pełną aprobatą przez wędkarzy, którzy mogą być dzięki temu pewni, że jest po co wybrać się nad wodę.
W Kulen Vakuf oferujemy zakwaterowanie w prywatnym pensjonacie położonym na obrzeżach miasteczka. Pokoje 2-osobowe z łazienkami, WC i centralnym ogrzewaniem. Standard turystyczny. Na miejscu stołówka, w której serwowane są smaczne śniadania. Można też traktować ją jako świetlicę i spędzać wspólnie wieczory przy piwie czy kieliszku wina. W sali jest do dyspozycji gości odbiornik TV. Na zewnątrz prywatny parking, tradycyjny bałkański grill oraz specjalna komórka, w której goście pozostawiają mokre ubrania, wodery i buty.
W miasteczku Kulen Vakuf są stacja benzynowa, sklep spożywczy ze smacznymi produktami regionalnymi, restauracja oraz kilka barów.
Osoby przebywające w pensjonacie mogą skorzystać za dodatkowa opłatą z usług doświadczonego miejscowego przewodnika, który doskonale zna łowiska na Unie, Unacu oraz Klokocie i w dobrych okresach roku przy normalnym stanie wody praktycznie gwarantuje ryby. Jest również możliwość zakupu u niego najskuteczniejszych modeli sztucznych much.
Licencje wędkarskie zakupuje się w miejscach wskazanych przez biuro Eventur Fishing lub gospodarza. Ceny licencji zróżnicowane: od ok. 30,- do 40,- euro od osoby za dzień. Wszystkie ceny w biurze Eventur Fishing są identyczne z kupowanymi bezpośrednio na miejscu, a dodatkowo mają Państwo informację turystyczną, wędkarską i opiekę naszego biura przez cały czas pobytu. Na życzenie dokonujemy dla Państwa rezerwacji samochodu na wybranym lotnisku.
Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.
Cena: | W sprawie cen prosimy o kontakt z biurem. |
Więcej informacji o ofercie:Maciek: maciek@eventurfishing.pl tel. 603 820 940Tomek: tomek@eventurfishing.pl tel. 601 300 168 Biuro: biuro@eventurfishing.pl tel. 607 170 297 |
Gdzie to jest?
Łowiska rzeczne (wody górskie) w Bośni i Hercegowinie, w okolicy miasta Kljuc, oddalone:
Jakie ryby?
Szczególnie polecamy je na połów następujących gatunków ryb: pstrąg potokowy, pstrąg tęczowy, lipień, głowacica.
Kiedy najlepiej jechać?
Sezon wędkarski trwa od kwietnia do października.
Jak dojechać na miejsce?
Dojazd własnym samochodem lub samolotem do Zagrzebia, Banja Luki lub Splitu. Szczegóły na zapytanie w biurze Eventur Fishing.