Rzeki Morza Ochockiego | Kamczatka


O łowisku

Zapraszamy Państwa serdecznie na Kamczatkę, na wędkarska przygodę, którą trudno będzie kiedykolwiek zapomnieć. Niezwykłe bogactwo ryb i dziewicza natura, a także rosyjska gościnność i przepyszna kuchnia sprawią, że zaliczą Państwo ten wyjazd zapewne do najlepszych, jakie kiedykolwiek dane było Wam przeżyć. Proponujemy wędkowanie na całkowitym odludziu z dala od cywilizacji, w dorzeczu jednej z rzek płynących w stronę Morza Ochockiego – a więc po zachodniej stronie kamczackiego wododziału. Powstała tam baza, w której wszystko podporządkowane jest wygodzie wędkarzy.

Baza w królestwie niedźwiedzi

Nasza baza jest oddalona o 160 kilometrów od Pietropawłowska Kamczackiego – głównego miasta tego półwyspu, do którego przylatujemy samolotem z Moskwy. Jego nazwa pochodzi od statków „Św. Piotr” i „Św. Paweł”, którymi przypłynął niegdyś w te okolice duński żeglarz Vitus Bering – komandor w służbie carskiej marynarki i jeden z wielkich odkrywców geograficznych. Zaraz po przylocie z Pietropawłowska wyrusza się w niezwykłą podróż potężnym terenowym pojazdem „Ural”. Jedzie on najpierw porządną asfaltową drogą, by potem wjechać na nienajgorsze jeszcze szutrówki, a w końcu w zupełnie pozbawiony bitych dróg teren. Po drodze można podziwiać wspaniałe ośnieżone góry i liczne stożki wulkanów, a także zjeść barszcz i pielmienie w jednym z przydrożnych barów. Wieczorem pierwszego dnia uczestnicy przybywają do bazy pośredniej, zlokalizowanej w jednej z niewielkich miejscowości. Tam można wziąć prysznic, odpocząć, zjeść smaczną kolację i wygodnie przenocować w drewnianych, ogrzewanych domkach.

Rankiem kolejnego dnia wędkarze kontynuują podróż „Uralem” już w znacznie trudniejszym terenie. Po drodze trzeba nawet pokonać kilka rzek. Wreszcie około południa terenowy wóz osiąga brzeg naszej rzeki, nad która została zbudowana baza. Ostatnia faza podróży do bazy realizowana jest przy pomocy pontonów. Rafting po malowniczej górskiej rzece to kolejny etap wielkiej przygody. Po niemal godzinnym rejsie kierowane przez doświadczonych przewodników pontony przybijają do bazy.

Sama baza znajduje się w lesie na całkowitym pustkowiu (w odległości kilkunastu kilometrów od bazy jest mała wioska Ewenów, ale zasadniczo wokół żyją tylko niedźwiedzie i inna zwierzyna), niemniej standard, jaki jest w tak dzikim miejscu zaoferowany wędkarzom, musi budzić szacunek. Mieszka się w przyzwoitych drewnianych domkach z ogrzewaniem, do dyspozycji gości są też prysznice, toalety, mała jadalnia, sala telewizyjna, sauna, a także ogrzewany piecem domek do suszenia butów i ubrań… Na miejscu jest też mały sklepik z alkoholem oraz pamiątkami (okolicznościowe koszulki, bluzy).

Organizacja wędkowania

Po śniadaniu, około godziny dziewiątej, rozpoczyna się każdego dnia wędkarska sesja. Wędkarze łowią po dwie-trzy osoby na pontonie – każda grupka pod opieką oddzielnego gajda. W ciągu całego dnia każda grupka zalicza po 4-6 pooli w różnych rejonach rzeki. Aby nie powstawał tłok na łowisku, część łodzi płynie w górę, a część w dół rzeki. W ciągu dnia na łowisku serwowane są wspaniałe posiłki z ogniska (m. in. zupa rybna ucha, kawior, pieczona kiełbasa i boczek, ryba z rusztu). Wieczorem, po skończonym wędkowaniu, w bazie podawana jest wspólna kolacja.

Kręcące się po okolicy niedźwiedzie nie są tak groźne jak w Kanadzie czy na Alasce, gdyż nie ma tu agresywnych grizzlich, a ponadto misie mają latem dostatek pożywienia w rzece. W efekcie przewodnicy nie są wyposażeni tak jak w Kandzie w strzelby, tu wystarczy specjalny gaz, dym z ogniska i w miarę głośne zachowanie w trakcie łowienia. Są też odstraszające niedźwiedzie psy. Oczywiście ostrożność jest wskazana, jednak jak do tej pory w bazie nie zdarzył się żaden poważniejszy incydent związany z zagrożeniem dla człowieka.

Ryby Kamczatki

Samo łowienie na naszej rzece przyprawić może o zawrót głowy! Ryb jest tyle, że biorą niemal przez cały czas, a sztuki okazowe padają każdego dnia. Można je łowić zarówno metodą spinningową (sugerowane pojedyncze haki), jak i na sztuczną muchę. Jeśli chodzi o gatunki, ich różnorodność jest większa niż w wielu łowiskach w Kanadzie czy na Alasce. W jednym miejscu można łowić nie tylko pięć gatunków pacyficznych łososi (czawycza, kiżucz, keta, nerka i gorbusza), ale także niezwykle silne i grube pstrągi tęczowe zwane tu mykiżą, bajecznie kolorowe palie dolly varden (Salvelinus malma) oraz potężne palie wschodniosyberyjskie zwane kundżą. Ten ostatni gatunek to zdobycz niezwykle prestiżowa i piękna – prawdziwa wisienka na torcie. W czasie naszego testowego wyjazdu w sierpniu 2019 roku udało nam się jednak złowić w tydzień aż 35 kundż, w tym okazy o spektakularnej długości w granicach 70-80 cm.

Jeśli chodzi o ryby innych gatunków – od ich holowania mogą rozboleć ręce. Najczęstsza zdobyczą są palie (golce), za które w Europie niejeden wędkarz dałby się pokroić. Tutaj sztuki 45 centymetrowe traktuje się już po kilku dniach jako uciążliwy przyłów… To trudne do uwierzenia, ale prawdziwe! Stosunkowo najtrudniej jest złowić dużego tęczaka (powyżej 60 cm), ale dzięki przewodnikom, którzy zabierają wędkarzy na długie wycieczki w dół rzeki, niemal każdego dnia pada wiele olbrzymich ryb o masie w granicach 4 kilo. Można je łowić na spinning, muchowe streamery, a także powierzchniowe myszy. Te ostatnie robią prawdziwą furorę, a niektórzy muszkarze nastawiają się po paru dniach już tylko na tę przynętę. Mysz szczególnie skuteczna jest w miejscach, gdzie nurt sąsiaduje z podmytymi burtami brzegowymi. Tam z głębszych dołów tęczaki chętnie wyskakują do powierzchniowej przynęty.

Dostępność łowiska

Ryby łowi się z brzegu i brodząc w wodzie. Łódź lub ponton są jednak niezbędne, aby dotrzeć rzeką na najlepsze stanowiska ryb. Konieczne są również wodery.

Zasady łowienia i rekomendowane metody

Ryby łososiowate łowimy na spinning głównie z użyciem błystek obrotowych (najlepsze modele do nabycia na miejscu) oraz sztuczną muchę (specjalne łososiowe i pstrągowe streamery oraz powierzchniowe myszy). Jeśli chodzi o łowienie na sztuczna muchę – najlepsze są wędki jednoręczne numer 6 (pstrągi, palie) oraz numer 8 (duże pstrągi i palie oraz łososie). Uwaga! Wszyscy wyjeżdżający otrzymają od biura Eventur szczegółowe informacje odnośnie do sprzętu, jaki należy zabrać ze sobą na Kamczatkę.

Limity, ograniczenia i przepisy wędkarskie

W bazie zaleca się pojedyncze, pozbawione zadziorów haki. Zakaz zabierania pstrągów tęczowych i kundż – ryby należy po ew. sfotografowaniu wypuścić z powrotem do wody. Istnieje możliwość zabierania z łowiska łososi i palii do konsumpcji (mięso oraz kawior) – szczegóły na miejscu u gospodarza lub na życzenie w biurze Eventur.

Moja opinia o łowisku

Kamczatka spełniła wszystkie moje oczekiwania, a chyba nawet je przerosła. Od prawie 20 lat podróżuję po świecie w pogoni za rybami i śmiało mogę powiedzieć, że ostatnia wyprawa na daleki wschód Rosji była jednym z najlepszych wyjazdów w życiu. Rzeka na której łowiliśmy jest stworzona do wędkowania - czy to na muchę czy spinning. Są długie prostki z leniwym nurtem, bystrza i klasyczne „poole”, które z łatwością mieszczą od dwóch do czterech wędkarzy. Przyroda nad brzegami jest zjawiskowo piękna, wokół widzimy gęste liściaste lasy, wysokie góry, no i do tego wszystkiego dochodzi ten niezwykły kolor wody szmaragdowo–błękitny, przejrzysty na dobre dwa metry.

Należy jedynie uważać na powszechne i często spotykane niedźwiedzie, które chętnie korzystają z łososiowych zasobów rzeki. Z drugiej jednak strony, możliwość podglądania tych dostojnych drapieżników w ich naturalnym środowisku (często z odległości 30-40 m) to przywilej i prawdziwa uczta dla podróżniczych oczu! Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie poziom naszej wędkarskiej bazy. Mówiąc wprost, spodziewaliśmy się dość siermiężnych warunków biorąc pod uwagę lokalizację łowiska z dala od cywilizacji. A tu okazało się, że na miejscu niczego nie brakuje! Dwuosobowe domki, jadalnia serwująca smaczne posiłki, prysznice z ciepłą wodą, prąd (generatory), telefoniczny zasięg (!) i chwytająca za serce rosyjska gościnność. Rzetelnie polecam każdemu wyjazd na Kamczatkę! Moim zdaniem jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych produktów turystyki wędkarskiej biorąc pod uwagę stosunek cena-jakość.

Maciej Rogowiecki

Wyniki na wyprawach

Zakwaterowanie

W bazie może przebywać jednocześnie do 22 wędkarzy. Zakwaterowanie w drewnianych domkach z ogrzewaniem. Na terenie prysznice z ciepłą wodą, toalety, stołówka, sala telewizyjna, sklep z pamiątkami, sklep z napojami i alkoholem. Ogrzewane pomieszczenie do suszenia sprzętu i ubrań. Dostępny prąd w gniazdkach (poza godzinami 0.00-6.00). Dostępny zasięg większości telefonów komórkowych. Możliwość kupna pakietu z internetem wi-fi.


Serwis wędkarski

Wędkarze przemieszczają się po łowisku na pontonach prowadzonych przez przewodników. Przewodnicy doradzają w kwestii taktyki łowienia i podbierają ryby, a także przygotowują lunch nad wodą. Na terenie bazy znajduje się ogrzewane pomieszczenie do suszenia ubrań wędkarskich oraz sklepik z przynętami. Możliwość wypożyczenia na miejscu wędek spinningowych.

Mapa

Filmy z łowiska

Orientacyjna cena

Poniżej prezentujemy przykładową ofertę cenową wyprawy, wyliczoną przy określonych założeniach liczby uczestników, terminu etc. Przypominamy jednak, że każda oferta konstruowana jest indywidualnie pod konkretne zapytanie i uwzględnia wszystkie zmienne podane przez klienta. Poniższą wycenę traktować należy zatem jako orientacyjną, przybliżoną.

Oferta wędkowania

Cena na zapytanie w biurze.

Masz pytania?

Maciek Rogowiecki Tomek Wieczorek

W skrócie o łowisku

Gdzie to jest?
Łowiska rzeczne położone na zachodniej Kamczatce (Rejon Bystrzyński), oddalone o ok. 160 km od Pietropawłowska Kamczackiego. Różnica czasu w stosunku do Polski wynosi latem 10 godzin.

Jakie ryby?
Dorzecze Morza Ochockiego polecamy na połów łososi pacyficznych (najlepszy sezon od lipca do września, sezon na duże kingi to lipiec, a na pozostałe gatunki sierpień i wrzesień) oraz pstrągów tęczowych i palii (całe lato i początek jesieni).

Kiedy najlepiej jechać?
W zależności od tego, jakie ryby chcemy łowić, ale najlepszą porą ze względu na mnogość gatunków w rzece wydaje się sierpień.

Jak dojechać na miejsce?
Z Warszawy do Moskwy samolotem. Bezpośrednie loty z Moskwy do Pietropawłowska Kamczackiego trwają około 10 godzin. Z Pietropawłowska przejazd samochodem terenowym oraz rafting pontonami.

Największe atuty oferty

  • niezwykłe bogactwo ryb, w niektórych okresach w rzece jest 7-8 gatunków jednocześnie
  • opieka doskonałych przewodników
  • znakomity poziom usług turystycznych w bazie, świetna kuchnia
  • kontakt z dziką przyrodą w odludnych zakątkach Kamczatki
  • fascynujące krajobrazy wokół łowisk
  • możliwość kupna wędzonych ryb i kawioru (oraz po zapakowaniu próżniowym wywóz do Europy)

Atrakcje w okolicy

  • fascynujące krajobrazy Kamczatki
  • możliwość fotografowania niedźwiedzi (niemal codziennie)
  • możliwość zorganizowania zwiedzania Pietropawłowska Kamczackiego
  • możliwość organizacji wycieczek fakultatywnych (np. Jezioro Kurylskie)

Sens wędkarstwa

Nasze spojrzenie na wędkarskie hobby i jego etyczne aspekty z perspektywy człowieka XXI wieku.